Wskaźnik CO2 - DIY

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Wskaźnik CO2 - DIY

Post autor: CraNcH^MS » 21 sty 2009, 21:50

Miałem chwilę czasu i "takie widzimisię" by mieć w swoim akwarium wskaźnik CO2. Użyłem do wykonania okładki z płyty CD, nożyka do tapet, deski do mięsa, kleju do klejenia rurek do wody.

Obrazek

Po półtorej godziny wyszedł z "pod noża" produkt finalny.

Obrazek

Płyn do wskaźnika wykonałem w następujący sposób:

1. uzyskałem wodę o TWW = 4
2. odmierzyłem 5 ml tejże wody
3. dodałem 4 krople testu Zooleka do Ph zakres 6-8 stopni

Następnie nalałem płynu do wskaźnika CO2 i włożyłem do akwarium.

Obrazek

Wskazania wskaźnika:

kolor niebieski - zbyt mała ilość CO2 w wodzie
kolor zielony - optymalna zawartość CO2 w wodzie
kolor żółty - zbyt duża ilość CO2 w wodzie

BTW: przepraszam za złą jakość zdjęć.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 21 sty 2009, 22:00

No pikne, ale opisz to łopatologicznie, co, gdzie, jak, z czym, nr buta itd.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 21 sty 2009, 23:27

Piotrze przeczytaj ten wątek, wyjaśni Ci on zasadę działania tego prostego ustrojstwa.

http://www.akwarystyka.com.pl/showthrea ... =indykator

Awatar użytkownika
kajtekph
Posty: 1
Rejestracja: 22 lis 2008, 15:11
Lokalizacja: Kożuchów

Post autor: kajtekph » 28 sty 2009, 19:44

Możesz podać jakieś wymiary tego wynalażku?

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 28 sty 2009, 20:01

Wysokość 3,5 cm szerokość ~1,5 cm, głębokość 2 cm.

Awatar użytkownika
bohen21
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 14 gru 2008, 10:38
Imie i Nazwisko: Norbert Bochański
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: bohen21 » 28 sty 2009, 22:40

identyczne cudo wymyśliła sera, nazwała testem co2, sam takie ustrojstwo posiadam, jak regulowałem ilośc co2 w baniaczku to zakupiłem, koszt w okolicach 30 zł wygląda to następująco
http://www.um-um.pl/images/seraco2long.gif

Awatar użytkownika
spider72
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 22 sty 2009, 15:15
Lokalizacja: Wick, Szkocja

Post autor: spider72 » 29 sty 2009, 11:36

Ja może, tylko mały tips dodam. Osobiście używam szklanego dropcheckera (takiego jak na zdjęciu poniżej), do którego wlewa się ok.2ml indykatora i producent twierdzi, że bezwładność pomiaru wynosi około 15min. Jeżeli wlewasz 5 ml indykatora to bezwładność pomiaru wynosi znacznie więcej, tym bardziej, że w przekroju kwadratowym, stosunek pola powierzchni do objętości jest dużo mniejszy niż dla kuli.
Dlatego myślę, że lepiej jest wlewać nie więcej niż 2ml odczynnika do indykatora, usprawni to pomiar i pozwoli oszczędzić "fortune" :wink: na indykatorze, no i przy okazji można go jeszcze zminiaturyzować.
Załączniki
dropchecker.jpg
CO2 indykator
dropchecker.jpg (9.2 KiB) Przejrzano 8228 razy

stary
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 03 mar 2007, 06:47
Kontaktowanie:

Post autor: stary » 29 sty 2009, 19:58

Witajcie.Też mam coś takiego,firmy JBL, ale jakiś czas temu przestałem z tego korzystać.Znalazłem zestaw (pojemnik i chemię)ale nie mogę znaleźć instrukcji.Z tego co pamiętam w instrukcji było napisane że jak się zakwasza kwasem pomiar jest nieprawidłowy.Jeżeli ktoś ma taki test proszę o krótki opis stosowania i co z tym kwasem,bo wiadomo że wszyscy(chyba) zakwaszamy kwasem. Edit: wygląda tak http://allegro.pl/item538893001_jbl_tes ... az_ph.html

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 29 sty 2009, 20:16

O ile dobrze pamiętam 1,5 mil wody akwariowej + 4 krople testu.
Mierzy niby poziom co2 i ph.Ale jakoś mi to nie grało jak skalar czuwa nad akwarium.

stary
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 03 mar 2007, 06:47
Kontaktowanie:

Post autor: stary » 29 sty 2009, 20:24

A co z wpływem kwasu na pomiar bo mi nie pasował pomiar ph testu z phmetrem.Uznałem że niewiarygodne i przestałem stosować ale może pomiar co2 prawidłowy? Co tak naprawdę mówi instrukcja? Szlag mnie trafi nic nie gubię a to wyparowało k....!

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 29 sty 2009, 20:29

Mogę Ci ja wysłać jak chcesz.
Dla mnie ma to sens jak nie podmieniasz wody w akwarium. Jedno i to samo tww i wskaźnik powinien działać prawidłowo. Ale jak robisz podmianę tww się może zmienić a w teście jest woda z poprzedniego stanu i już wynik nie prawidłowy.To taki bajer aby był za bardzo nie wieże w jego prawidłowe działanie przynajmniej u mnie . Bo jak się nie popatrzy, poziom co2 ma odnośnik w tww wody.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 29 sty 2009, 20:34

TURYSTA pisze:O ile dobrze pamiętam 1,5 mil wody akwariowej + 4 krople testu.
Ja zrobiłem płyn 5ml o TWW=4 i cztery krople testu ph Zooleka PH 6-8
TURYSTA pisze: Mierzy niby poziom co2 i ph.Ale jakoś mi to nie grało jak skalar czuwa nad akwarium.
Skalar, źle pokazuje wskazania CO2 w wodzie. Np. gdy w wodzie znajdzie się jakiś czynnik inny od CO2 zakwaszający wodę, to według skalara CO2 jest więcej w wodzie, w rzeczywistości tak nie jest, np. lejąc kwas do wody nie zwiększasz CO2 w wodzie, tylko zmniejszasz PH wody a skalar wskazuje i tak, że dwutlenku jest więcej (program w Skalarze jest oparty na zasadzie kalkulatora CO2). Dlatego taki wskaźnik jest potrzebny do prawidłowego określenia dwutlenku węgla. bo taka sama ilość CO2 jest w wodzie jak i odczynniku, który jest niezależny od wody (tzn. wszystkich czynników powodujących obniżanie CO2 poza samym CO2). Wymiana gazu następuje poprzez wspomnianą bańkę powietrzną.

BTW: Co do skalara to prawdopodobnie ze względu na małą ilość miejsca w procesorze i ewoluowaniu oprogramowania do Skalara zrezygnowano z funki wskazania CO2 (tego do końca nie jestem pewien po kiedyś tylko trochę "polukałem" na forum www.akwarystyka.com.pl i były o tym wzmianki. Nie śledzę zbytnio nowych newsów na temat nowszych wersji sterownika.

stary
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 03 mar 2007, 06:47
Kontaktowanie:

Post autor: stary » 29 sty 2009, 20:39

Czyli w moim przypadku kiedy tww=0 mogę sobie test wsadzić w ......buty.Wyższy będę

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 29 sty 2009, 20:46

Michał ale tak na logikę jak masz tww 0 to wedle kalkulatora masz mieć innym poziom co2 w wodzie niż przy tww 4.
Co do skalara naprawdę nie wiem jak to działa i czy prawidłowo jednak widzę że poziom co2 skacze w górę w dól jak i ph. No i chyba nie na dla zabawy jest funkcja tww wody.Może to działa może nie ale utrzymuje mi ph w ryzach a tego jestem pewien bo co jakiś czas sprawdzam testem Co do co2 może i masz rację.

Arek a po jaką cholipę Ci ten test ? Bez niego też da się żyć.

stary
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 03 mar 2007, 06:47
Kontaktowanie:

Post autor: stary » 29 sty 2009, 20:51

Od niedawna stosuję co2.Nie mam jeszcze ani skalara ani lajona.Przydałby się jakiś pomiar.Autora tematu przepraszam za wtręt.Ale idąc tokiem myślenia Michała przy tww =4 jakiś pomiar jest nawet jak masz 0 w akwarium.
Ostatnio zmieniony 29 sty 2009, 21:09 przez stary, łącznie zmieniany 1 raz.

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości