komin

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

pingwin
Posty: 1
Rejestracja: 10 sty 2009, 12:11
Lokalizacja: Wielkopolska

komin

Post autor: pingwin » 16 sty 2009, 20:01

Witam! Mam zamiar budować akwa 160x60x60 z sumpem, pytanie:
jaka średnica i wysokość całego komina?
jaka średnica i wysokość odpływu?
czy wylot wody powrotnej z sumpa do akwa przy komnie to dobry pomysł?nie lepiej żeby powrót był zupełnie z drugiej strony (do komina ma wpadać przecież woda "brudna" a nie "czysta")
przepraszam za może naiwne pytania i z góry dziękuję za odpwiedzi.

undziu
junior
junior
Posty: 84
Rejestracja: 19 wrz 2005, 15:41
Imie i Nazwisko: Tomasz Unrath
Miejsce zamieszkania/miasto/: Września
Lokalizacja: Września
Kontaktowanie:

Post autor: undziu » 16 sty 2009, 21:00

Witam, ja nie mam komina ale coś na jego kształt (zasada działania identyczna) a mianowicie mam doklejony box do akwarium -taki mały zbiornik doklejony do szyby bocznej i podzielony na dwie części- w jednej jest przelew wody wraz z odprowadzeniem wody do filtra a druga część to odpływ wody z akwarium. U mnie odprowadzenie wody do filtra jest srednicy 32 mm (filtr eheim 2060- 2400l/h) a odpływ wody 16 mm (ale mógłby być większy bo jak prąd wyłączą i nadmiar wody z akwa spływa odpływem to nie daje rady - takze proponuje na 25mm). Wysokość odpływu robisz troche wyżej niż wlot do sumpa, tak aby w razie czego odprowadził nadmiar wody w akwa. Co do umieszczenia wylotu wody powrotnej to u mnie jast po drugiej stronie akwa ale widze ze i tak gównienka i żarcie płynie w strone wylotu wody z filtra (a może starczyłoby zmienić kierunek wypływu wody) także moim skromnym zdaniem należałoby zrobić jakieś testy z tym wylotem i może lepiej sprawdzi się wylot wody po tej samej stronie co komin (wtedy syfy leciałyby w stronę komina) ale u siebie zauważyłem że i tak przydaje się drugi filter który ciągnie wodę przy dnie i ściąga większe syfy bo komin jak wiadomo ciągnie wode z powierzchni. Jeżeli chciałbyś jakieś fotki to jak to u mnie wygląda to wyśli mi wiadomość na priva. Jeżeli chodzi o samego sumpa to moim zdaniem wybór jak najbardziej trafiony, ja mam dwa filtry kubełkowe, chciałem sumpa ale są filtry i teraz załuje i to bardzo. Pozdrawiam Tomek

undziu
junior
junior
Posty: 84
Rejestracja: 19 wrz 2005, 15:41
Imie i Nazwisko: Tomasz Unrath
Miejsce zamieszkania/miasto/: Września
Lokalizacja: Września
Kontaktowanie:

Post autor: undziu » 16 sty 2009, 21:01

Witam, ja nie mam komina ale coś na jego kształt (zasada działania identyczna) a mianowicie mam doklejony box do akwarium -taki mały zbiornik doklejony do szyby bocznej i podzielony na dwie części- w jednej jest przelew wody wraz z odprowadzeniem wody do filtra a druga część to odpływ wody z akwarium. U mnie odprowadzenie wody do filtra jest srednicy 32 mm (filtr eheim 2060- 2400l/h) a odpływ wody 16 mm (ale mógłby być większy bo jak prąd wyłączą i nadmiar wody z akwa spływa odpływem to nie daje rady - takze proponuje na 25mm). Wysokość odpływu robisz troche wyżej niż wlot do sumpa, tak aby w razie czego odprowadził nadmiar wody w akwa. Co do umieszczenia wylotu wody powrotnej to u mnie jast po drugiej stronie akwa ale widze ze i tak gównienka i żarcie płynie w strone wylotu wody z filtra (a może starczyłoby zmienić kierunek wypływu wody) także moim skromnym zdaniem należałoby zrobić jakieś testy z tym wylotem i może lepiej sprawdzi się wylot wody po tej samej stronie co komin (wtedy syfy leciałyby w stronę komina) ale u siebie zauważyłem że i tak przydaje się drugi filter który ciągnie wodę przy dnie i ściąga większe syfy bo komin jak wiadomo ciągnie wode z powierzchni. Jeżeli chciałbyś jakieś fotki to jak to u mnie wygląda to wyśli mi wiadomość na priva. Jeżeli chodzi o samego sumpa to moim zdaniem wybór jak najbardziej trafiony, ja mam dwa filtry kubełkowe, chciałem sumpa ale są filtry i teraz załuje i to bardzo. Pozdrawiam Tomek

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

Re: komin

Post autor: IreneuszKaczor » 17 sty 2009, 00:53

pingwin pisze:Witam! Mam zamiar budować akwa 160x60x60 z sumpem, pytanie:
jaka średnica i wysokość całego komina?
Nie średnica, tylko wymiary. Nie będziesz przecież robił komina w kształcie rury.
Kup kratkę zraszającą i grzebień przelewowy i pod te elementy zrobisz komin. W takim akwa zrobiłbym komin o wym. 15x15 cm (jedna kratka zraszająca). Wysokość komina (przy założeniu, że będzie grzebień przelewowy Aqua Medic powinna być 5cm mniejsza od wysokości akwarium. Da to możliwość zalania zbiornika prawie do pełna (w razie potrzeby).
jaka średnica i wysokość odpływu?
W kominie wystarczą dwa otwory: spływ (D25-VDL'a) i rewizja (również D25). Powrót z sumpa po zewnętrznej stronie akwa zakończony deszczownią tuż pod powierzchnią wody (średnica D20).
Rura rewizyjna ma mieć wysokość o 2,5 cm mniejszą od akwa.
Do komina wrzuciłbym jedynie gąbkę i traktował ją jako filtr mechaniczny (żadnych biobali i filtrów zraszanych bo przy akwa z paletkami to ściema jakaś i niepotrzebny wydatek na biobale). Niestety kupiłem, więc wiem, co piszę.
czy wylot wody powrotnej z sumpa do akwa przy komnie to dobry pomysł?nie lepiej żeby powrót był zupełnie z drugiej strony (do komina ma wpadać przecież woda "brudna" a nie "czysta")
Odpowiedź powyżej.

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości