Elektroniczny termometr do akwarium

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Elektroniczny termometr do akwarium

Post autor: CraNcH^MS » 06 kwie 2008, 16:17

Nasunęła mi się myśl aby do zbiornika w którym przeprowadzam kwarantannę ryb wykonać termometr elektroniczny na wyświetlaczach led tak aby wchodząc do pomieszczenia z zbiornikiem od razu widać było temperaturę panującą w akwarium z tzw. daleka ;)

Natknąłem się na rozwiązanie na stronie:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic334889-0.html

i wszystko było by ok gdyby nie mikrokontroler AT90S2313. Byłem w sklepie z elektroniką i powiedziano mi, że posiadają zamiennik który wypiera AT90S2313 nazywa się ATtiny2313 i kosztuje 3,50zł mogą mi sprowadzić AT90S2313 ale on kosztuje 29 !!! zł i są na rynku już tylko resztki magazynowe.

Nie chciałem robić sobie wydatków reszta części leżała w szufladzie wiec kupiłem wpomnianą ATtinę, lecz okazało się, że trzeba zrobić małe zmiany w programie do mikrokontrolera wiec po paru dniach zapytań kolegów biegłych w temacie udało się.


Program nie wymaga wielkiej przeróbki wystarczy na początku dopisać dwie linijki:

$regfile = "ATtiny2313.dat"
$crystal = 4000000

Kompilowałem go Bascom AVR - DEMO 1.11.9.1 z biblioteką ATtiny3213.dat

Do programowania użyłem programu ISPprog z zainstalowanym WinIO na systemie WINXP. Do mikrokontrolera miałem podłączony kwarc 4MHz i kondensatory 33p oraz zewnętrzne zasilanie 5V.

FuseBity w Attiny2313 ustawiłem ISProg następująco:

CKDIV8 1
SUT1 0
SUT0 1
CKSEL3 1
CKSEL2 1
CKSEL1 0

Strona programu ISProg:
http://www2.wum.edu.pl/~adybkows/elka/ispprog.zip

Link do schematu programatora:
http://helios.et.put.poznan.pl/~dgajew/ ... ek_AVR.pdf

Schematy, źródła jak i skompilowane wsady (nie jest to moja konstrukcja i autor może sobie nie życzyć umieszczania ich gdzie indziej) są na forum elektrody pod linkiem:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic334889-30.html

Poniżej efekt mojej pracy.
Załączniki
Termometr.jpg
Termometr na LED.
Termometr.jpg (25.49 KiB) Przejrzano 3017 razy

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Post autor: loccutus » 13 lis 2008, 20:05

No.. ładnie ładnie ;)

teraz trzeba dołożyć do całości tranzystor, diodę i przekaźnik a do programu dopisać kilka linijek, wbić na stałe do programu wartości temperatur max i min i masz świetny termostat na mikroprocesorze....

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 13 lis 2008, 20:44

loccutus pisze:No.. ładnie ładnie ;)

Wiosna była długo zimną wiosną, miałem trochę czasu i prawie wszystkie części w szufladzie, więc "zabawiłem się zabawkami". Konstrukcja prosta, ale jaka satysfakcja. ;)
loccutus pisze: teraz trzeba dołożyć do całości tranzystor, diodę i przekaźnik a do programu dopisać kilka linijek, wbić na stałe do programu wartości temperatur max i min i masz świetny termostat na mikroprocesorze....
Tak, ale z braku czasu, dopisanie tych kilka linijek jest chyba nie do przejścia. Nie mam czasu by zapoznać się na dobre z BASCOMEM. Kiedyś bawiłem się źródłami z Twojego Skalara i udało mi się po tygodniu ulepszyć programowanie temperatury (podczas zmiany nastawień temperatury nie masz wyświetlonych wartości domyślnych tylko te co są aktualnie nastawione (nastawienia są pobierane z EPROMU procesora)).

Wykombinowanie by AT90S2313 zastąpić dużo tańszym ATtiny2313 zajęło mi dwa dni (dopisanie tych dwóch linijek :( ), ale jaka satysfakcja twa od kwietnia do dzisiaj :lol: ;)

Jak pisałem jestem elektrykiem, elektronikiem (samoukiem) tylko od wielkiego dzwonu jak coś trzeba zrobić to próbuję.

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Post autor: loccutus » 13 lis 2008, 21:44

jak masz jeszcze źródła skalara to zobacz tylko tyle:

Jak ustawić jakąś wolną nogę procesora jako wyjście.
Jak zadeklarować zmienną do której będziesz pobierał bieżącą wartość temperatury zmierzoną przez czujnik
Jak zadeklarować 2 stałe wartości w których zapiszesz Tmax i Tmin

reszta to kilka linijek typu If xxx then yyy : end If

Dasz radę - idzie zima :D

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości