Termostat do zbiornika kwarantannowego

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Termostat do zbiornika kwarantannowego

Post autor: CraNcH^MS » 06 kwie 2008, 15:54

Mamy zbiorniki kwarantannowe lub tzw. szpitale, lecz w grzałkach fabrycznych najczęściej możliwe jest ustawienie temperatury jedynie do 32 stopni (chyba grzałka skalar ma jedynie możliwość ustawienia 36 stopni). Nasunęła mi sie myśl aby wykonać do moich grzałek bez termoregulatora, termostat o możliwościach regulacji do 36 stopni Celsjusza. Natknąłem się na schemat:

http://www.elektroda.net/dla_domu/schem ... warium.gif

Nie odpowiadało mi w nim to, że istnieje możliwość pojawienia się pełnego napięcia 230V w akwarium podczas dostania się do czujnika (termistora) wody. Zastosowałem więc małą zmianę a mianowicie zastosowałem optotriak co pozwoliło oddzielić mi niebezpieczne napięcie 230V od wody w akwarium.

Dodam, że termostat pracuje już od miesiąca w moim akwarium bez żadnych zakłóceń. Więc można polecić wykonanie akwarystom majsterkowiczom.

Schemat narysowany z wspomnianą poprawką jak i zdjęcie wykonanego urządzenia załączam poniżej.
Załączniki
Termostat.png
Schemat termostatu z odseperowanym napięciem 230 V za pomocą optotriaka MOC3061.
Termostat.png (24.42 KiB) Przejrzano 2393 razy
Termostat_widok.png
Termostat widok ogólny
Termostat_widok.png (173.93 KiB) Przejrzano 2458 razy
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2008, 21:39 przez CraNcH^MS, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Diamond-Cukero
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 829
Rejestracja: 31 sty 2007, 15:14
Imie i Nazwisko: Andrzej Nowicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Post autor: Diamond-Cukero » 06 kwie 2008, 19:08

Przypomniały mi się lata 80-te gdzie wszystko robiłem majsterkując poczynając od akwa, pompy dwu tłokowej z wykorzystaniem węża łączącego pochłaniacz z maską to był hit ,no i termoregulatory
schematy z Radioelektronika i Akwarium wyd. przez PZA. Miałem satysfakcję i urządzenie tego mogę Tobie pogratulować - satysfakcji .Bo finansowo nie wiem ,na giełdzie czy w sklepie widziałem coś takiego za 19-20 zł.Ale szczerze gratuluję bo to cieszy człowieka że coś umie .

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 06 kwie 2008, 19:17

Andrzeju, ja wiem, że na giełdzie lub z drugiej ręki byłoby taniej, ale w piwnicy miałem prawie wszystkie części z czasów gdy elektroniką bawiłem się bardziej. Tamte wydatki już dawno się zamortyzowały. Na termostat i termometr wydałem góra z 15 zł. Może się i nie opłaca, czasu trochę trzeba też poświecić, ale ta satysfakcja - bezcenne ;) !!!

Awatar użytkownika
Diamond-Cukero
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 829
Rejestracja: 31 sty 2007, 15:14
Imie i Nazwisko: Andrzej Nowicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Post autor: Diamond-Cukero » 06 kwie 2008, 19:37

Rozumiem to bo sam bez przerwy coś wymyślam i majsterkuję teraz np. szukam z demontażu grzejników panelowych chcę zrobic sobie kolektor słoneczny do ogrzania wody w CO. latem może coś zaoszczędzę na prądzie mam masę wody która ogrzewam grzałkami.
Na koniec może to wyrzucę ale zostanie to coś -satysfakcja.
Mam prośbę jakbyś coś wiedział o grzejnikach daj znać Rybnik jest blisko.Dzięki

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości