automatyczna pomiana bez elektroniki

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

dastin
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 26 sty 2007, 21:57
Lokalizacja: bełchatów
Kontaktowanie:

automatyczna pomiana bez elektroniki

Post autor: dastin » 17 sie 2007, 21:15

witam
mam pytanie czy można coś takiego zamontować w akwa przy założeniu że np: podmienia sie 50 litrów wody dziennie w akwa zRO(regulacja zaworem -ustalenie dziennej ilości wody)
A- rurka regulacji poziomu wody w akwa
B- rurka w ktorej przesuwa się ustalając poziom wody rurka A
C-wylot wody do kanalizy
proszę o pytania i opinie
z założenia miało byc tanio i prosto bez elektroniki
pozdrawiam
Załączniki
regulacja poziomu wody.JPG
regulacja poziomu wody.JPG (11.24 KiB) Przejrzano 7745 razy

Awatar użytkownika
kazik
senior
senior
Posty: 183
Rejestracja: 05 lut 2006, 14:59
Lokalizacja: swarzędz
Kontaktowanie:

Post autor: kazik » 17 sie 2007, 21:35

Wytłumacz jak chcesz to regulować zaworem? (zwykłym, mechanicznym)
chcesz mieć tanio ? kup elektrozawór od pralki (25zł )+ programator mechaniczny (10zł)
wylicz sobie czas jaki potrzebujesz na 50L, ustaw go na programatorze i masz już automatyczną podmianę wody za 35zł - tanio!
kazik

dastin
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 26 sty 2007, 21:57
Lokalizacja: bełchatów
Kontaktowanie:

Post autor: dastin » 17 sie 2007, 21:47

zaworem tylko chce regulowac doplyw wody RO daje mi na dobe 200 litrow za małe mam ciśnienie na wiecej a z projektu wynika że woda powyżej ustawinego odpływu sama bedzie schodzić

dastin
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 26 sty 2007, 21:57
Lokalizacja: bełchatów
Kontaktowanie:

Post autor: dastin » 17 sie 2007, 21:54

to na rysunku to ma byc regulacja poziomu wody a nie regulacja doplywu wody do akwa

Awatar użytkownika
kazik
senior
senior
Posty: 183
Rejestracja: 05 lut 2006, 14:59
Lokalizacja: swarzędz
Kontaktowanie:

Post autor: kazik » 17 sie 2007, 22:09

To wtedy wymieniasz 200L na dobę, co ci da regulacja poziomu - ustawisz raz w życiu i nigdy tego nie będziesz ruszał - Poziomem nie regulujesz przepływu.
To coś co narysowałeś nazywa sie kominem przelewowym
Podałem ci gotowe rozwiązanie, zamontuj ELEKTROzawór przed ro i więcej nic nie kombinuj.
kazik

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 17 sie 2007, 22:55

kazik pisze: zamontuj ELEKTROzawór przed ro i więcej nic nie kombinuj.
Nie bardzo rozumiem po co ten elektrozawor. Cieknie sobie do akwa woda z filtra RO przez cala dobe, owym "kominem przelewowym" odplywa jej nadmiar....i juz. Doswiadczenie uczy ze wydajnosc dobowa filtrow RO z membrana 100 gpd wynosi ok. 100-200 l na dobe, w zaleznosci od stanu membrany, cisnienia w rurach, jakosci kranowy, pory roku itditp. A produkcje osmozy mozna dowolnie zmniejszyc (choc nie bardzo wiem po co...) chocby dlawiac doplyw kranowy zwyklym zaworem mechanicznym.
J-23

dastin
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 26 sty 2007, 21:57
Lokalizacja: bełchatów
Kontaktowanie:

Post autor: dastin » 18 sie 2007, 06:58

J23 trafił w 100% w moje mysli a dlawić do zmniejszenia ilosci wody można zaworem na RO.
pozdrawiam

ireksz
senior
senior
Posty: 170
Rejestracja: 30 paź 2006, 03:28
Lokalizacja: new york
Kontaktowanie:

Post autor: ireksz » 18 sie 2007, 12:52

witam. No to poanowie od poczadku, a jak ma to wygladac naprawde,moze jakies zdjecia cos bardziej sensownie i dokladnie;moze i ja bym sobie cos takiego zamontowal.
pozdrawiam.

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 18 sie 2007, 13:46

ireksz pisze:witam. No to poanowie od poczadku, a jak ma to wygladac naprawde,moze jakies zdjecia cos bardziej sensownie i dokladnie;moze i ja bym sobie cos takiego zamontowal.
Zrob taki eksperyment: Postaw obok siebie 2 naczynia napelnione do polowy woda i polacz je wezem, napelnionym woda calkowicie, ktorego konce sa zanurzone w jednym i w drugim naczyniu. Teraz wlej nadmiar wody do jednego z tych naczyn i zauwaz co sie dzieje z poziomem cieczy w drugim. Waz moze miec dowolna dlugosc a jego srodkowa czesc mozesz nawet powiesic nad sufitem, nic to ne zmieni ;)
Teraz wyobraz sobie ze jedno z naczyn to twoje akwa a drugie to ow "komin przelewowy". Jak calosc ma byc skonstruowana w szczegolach to juz nieistotne, zrobisz tak jak ci w duszy zagra. Wazne jest to ze dzieki zasadzie naczyn polaczonych mozesz wlewac do akwarium wode 24h na dobe i pojsc spac, bez obawy ze zalejesz podloge ;). Korzystajac z zasady naczyn polaczonych mozesz wiec odpalic bezpieczna i bezawaryjna stala podmiane.
J-23

Awatar użytkownika
kazik
senior
senior
Posty: 183
Rejestracja: 05 lut 2006, 14:59
Lokalizacja: swarzędz
Kontaktowanie:

Post autor: kazik » 18 sie 2007, 14:57

J-23 pisze:
kazik pisze: zamontuj ELEKTROzawór przed ro i więcej nic nie kombinuj.
Nie bardzo rozumiem po co ten elektrozawor.
J-23
pytanie było proste - puszczenie 50L wody
najłatwiej to wyregulować elektrozaworem ale jak ma dużo czasu na próby to można to robić zaworem mechanicznym (pamiętając o tym aby nie zejść z przepływem poniżej wartości ogranicznika na wylocie wody brudnej)

ja zaproponowałem rozwiązanie szybsze i prostsze (z mojego punktu widzenia)
co zrobi zainteresowany to już jego sprawa.
kazik

poprawka
pytanie było o komin :oops:
więc tak takie rozwiązanie może być.
rozpędziłem się nie na temat :evil:
kazik

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 18 sie 2007, 15:39

kazik pisze: pytanie było proste - puszczenie 50L wody
najłatwiej to wyregulować elektrozaworem ale jak ma dużo czasu na próby to można to robić zaworem mechanicznym (pamiętając o tym aby nie zejść z przepływem poniżej wartości ogranicznika na wylocie wody brudnej)
Ogranicznik tez mozna zdlawic ;). Precyzyjne dawkowanie okreslonej objetosci wody mozna zrobic "nieelektronicznie" przy pomocy specjalnego syfonu, ale zupelnie nie czuje sie na silach zeby opisac sposob jego dzialania- to trzeba zobaczyc, najlepiej w tym celu udac sie do jakiegos drobnego francuskiego producenta wina.
Ale na odciecie wody od filtra RO tez nie wymyslilem nic lepszego niz elektrozawor.
ja zaproponowałem rozwiązanie szybsze i prostsze (z mojego punktu widzenia) co zrobi zainteresowany to już jego sprawa.
Ano, ale nie tak wazna jest w tym przypadku precyzja objetosci podmiany co zabezpieczenie przed zalaniem podlogi. A to w przypadku projektu dastina jest niemal stuprocentowe.
Ja bym zreszta na jego miejscu lal ile membrana dala niezaleznie od objetosci zbiornika, nie kosztuje to zupelnie nic (moj licznik nie reaguje na takie drobne przeplywy jakie generuje osmoza) a straty ciepla mozna ograniczyc do minimum przez zamontowanie wymiennika ciepla.
J-23

Awatar użytkownika
kazik
senior
senior
Posty: 183
Rejestracja: 05 lut 2006, 14:59
Lokalizacja: swarzędz
Kontaktowanie:

Post autor: kazik » 18 sie 2007, 15:44

"moj licznik nie reaguje na takie drobne przeplywy jakie generuje osmoza"
a u Artura kręci sie nawet jak woda kapie z kranu.
kazik

wojam
senior
senior
Posty: 101
Rejestracja: 11 cze 2006, 20:13
Imie i Nazwisko: Wojtek Mackiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: wojam » 18 sie 2007, 20:08

1. IMO zastosowanie elektrozaworu od pralki w proponowany przez Kazika sposób nie zda egzaminu. Żeby nakapać 50 l wody z RO potrzeba kilku, kilkunastu godzin. Wydaje mi się, że elektrozawór od pralki nie wytrzyma tak długiego działania i się spali, słyszałem, że były już takie przypadki. Poza tym żre on dużo prądu i oszczędności na wodzie pójdą na prąd. Jeżeli ma to być stałe rozwiązanie to może zastosować mniejszą membranę - są już od 35 GPD, czyli realnie będzie pewnie dawać ok. 50-70 l/d.
2. Należy pamiętać, żeby układ "komina przelewowego" był tak skonstuowany, żeby sie nie zatkał odpływ. Należy pomyśleć o rewizji.
3. Ja osobiście zrezygnowałbym z regulacji poziomu wody. Im mniej oringów, uszczeleczek tym mniejsze ryzyko powodzi. Ustalenie poziomu wody na stałe powinno wystarczyć.
4. Koniec komina (rurki) w akwarium bym zrobił zdecydowanie niżej, żeby przy spuszczeniu części wody (np. podczas odmulania) układ się nie zapowietrzał.

dastin
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 26 sty 2007, 21:57
Lokalizacja: bełchatów
Kontaktowanie:

Post autor: dastin » 20 sie 2007, 07:38

witam
ale jak bym zrobil 2szt identycznych (kominów) niezależnych od siebie tylko z tym że drugi bedzie miał ustawiony poziom wyższy niż poprzedni módłby pracować jak rewizja(w razie zatkania pierwszego ) poziom nieznacznie by sie podniósł ale wszystko by grało dalej.
prosze o opinie bo zrobił bym sobie to w tym tygodniu i zamieszcze fotki bo widzę że niektórzy byli by tym zainteresowani.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
mirek-gniezno
senior
senior
Posty: 112
Rejestracja: 20 paź 2006, 15:18
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: mirek-gniezno » 17 wrz 2007, 15:05

prosze o opinie bo zrobił bym sobie to w tym tygodniu i zamieszcze fotki bo widzę że niektórzy byli by tym zainteresowani.
Zrobione? kiedy będą fotki?

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości