PLENUM TOMa OD A DO Z

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
jacaban
junior
junior
Posty: 78
Rejestracja: 07 lis 2007, 20:40
Imie i Nazwisko: Jacek B
Miejsce zamieszkania/miasto/: lubuskie

Post autor: jacaban » 17 mar 2009, 17:31

_TOM_ pisze:Co do reszty pytań, wszytsko już było w tym wątku ...
zróbcie test, szklanka wody, odstana woda z ro, ruchu zero, w porównaniu do akwarium :) wpuść krople atramentu z pióra,... , co sprawia że po czasie atrament jest wszędzie ? Co go wymieszało?
to oczywiście zjawisko dyfuzji czyli samoistnego mieszania się substancji ;)
_TOM_ pisze: Dalsza część eksperymentu, szklanak wody zasypana piaskiem, drobnym bardzo, zalana wodą, kropla atramentu.Efekt sami zobaczcie.
Efekt jest identyczny - w wodzie wymieszał się atrament
_TOM_ pisze: To 'coś' - zgaduj zagadula co, rozprowadziło atrament w wodzie rownomiernie, a w szklance z piachem jednak nie, w wolnej przestrzeni pod plenum to 'coś' powoduje równomierne docieranie 'świeżej' wody do wszytskich partii plenum.
jeśli "zgaduj zgadula" = dyfuzja to nie masz racji, że w szklance z piachem atrament się nie rozprowadził.
Idąc dalej śladem Twoich eksperymentów pozwoliłem sobie na jeszcze jeden.
nazwijmy go "plenum w szklance wody"
czyli:
szklanka z warstwą piachu uniesionym nad dnem całość zalana woda jak na fotce niżej
Obrazek

potem wlałem atrament, zamieszałem i zostawiłem jak myślisz, gdzie jest teraz czarna woda ????
_TOM_ pisze: Co do zadania dla centrum badawczego, to komu chciało by sie czekać 200 dni na efekty działania
a co do czekania to pewnie "leniom , którym nie chce się budować plenum" pewnie i nie chciało by się czekać na wyniki eksperymentu;)
Ja moją "szklankę" jestem w stanie zostawić na 100 dni a efekt końcowy mogę przedstawić na forum (sam jestem ciekaw ;)). Póki co w trakcie pisania tego postu 2 centymetrowa warstwa piasku stanowi zaporę, przez którą "czarna woda mimo mieszanie się nie dostaje.

Obrazek

Na koniec nieco poważniej. Mam pełną świadomość, że procesy zachodzące w naszych akwariach są bardziej skomplikowane niż nam się wydaje i nie można ich sprowadzać do zabawy ze szklanką i atramentem. Jestem jednak pewny, że szukanie odpowiedzi na wszelkie pytania to coś dobrego. Mnie nurtuje w tym temacie teoria o rozprowadzaniu i mieszaniu wody pod dnem i że to lepiej. Dla mnie całe zjawisko denitryfikacji zachodzi w dnie.

Pozdrawiam
Jacek
PS
szklanka zostaje !
jeżeli pod piaskiem za jakiś czas woda zrobi się czarna to będziemy dalej dyskutować ;)
Ostatnio zmieniony 17 mar 2009, 17:58 przez jacaban, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: dylus » 17 mar 2009, 17:48

No i co wy na to ,braaaaaaaaaaaaawo Jaca ,więc ja ma się teoria mieszania wody z tym co zaprezentował kolega

Awatar użytkownika
jacaban
junior
junior
Posty: 78
Rejestracja: 07 lis 2007, 20:40
Imie i Nazwisko: Jacek B
Miejsce zamieszkania/miasto/: lubuskie

Post autor: jacaban » 17 mar 2009, 17:55

_TOM_ pisze:na koniec, odnośnie tego uproszczonego opisu procesu co tam te omawiane bakteryjki zjadają i w co zamieniają NO3 ...
znów się mylicie, skoro nie ma tam nic poza NO3 to do czego tym bakteriom beztlenowym ten tlen z NO3 jeśli nie do konsumpcji zwiazków organicznych to do czego im tlen ? do oddychania niby ?
moim zdaniem do 'spalania' zwiazków organicznych potrzebują tlenu, a skoro są tam strefy beztlenowe, muszą NO3 rozebrać na N i O, zdobyć tlen, i wtedy O 'spalają', a N uwalniają :)
.
Tomku takie sprawy jak cykl azotowy powinieneś raczej znać i nie pisać strasznych głupot. Oczywiście zjawiska nie można upraszczać, ale jak już poruszamy sie na tym poziomie to powiem tak:
"Bakteryjki" NO3 potrzebują po prostu do życia. Tak jak ryby nie potrafią oddychać tlenem rozpuszczonym w powietrzu tylko w wodzie tak "bakteryjki" pobierają cząsteczkę tlenu ze związku jakim jest NO3. My akwaryści tworząc im specjalne środowisko do życia, czerpiemy tylko korzyści z ich bytowania i na tym ich rola się kończy ;).

pozdrawiam
Jacek

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

Post autor: IreneuszKaczor » 19 mar 2009, 00:57

Drążyć temat należy, lecz powiem Ci Jacku, że gruba warstwa piachu (10-13cm), załatwia sprawę. Nie wnikam (choć nieco wiem), jakie procesy zachodzą, ale działa.
Chylę czoła za konsekwencję w dociekaniu.
Musimy sie spotkać i jeszcze pogadać, bo widzę, że nie byle partner do rozmowy się trafia. Twoja dociekliwość świadczy o potrzebie pogłębiania wiedzy w tym temacie, co jest mi bliskie.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 19 mar 2009, 10:36

Jacku-ryby labiryntowe oddychają tlenem z powietrza np prętnik karłowaty :)
A z dennych nie jaki kirys :)

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

Post autor: IreneuszKaczor » 19 mar 2009, 11:18

TURYSTA pisze:Jacku-ryby labiryntowe oddychają tlenem z powietrza np prętnik karłowaty :)
A z dennych nie jaki kirys :)
..., jak mi kiedyś prętnik na dywan wyskoczył, to sobie nie pooddychał za długo! Widać ten mój jakiś dziwny był!!!

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 19 mar 2009, 11:59

A kilka słów do experymetu Jacka.
W akwarium jeszcze następuje ruch wody.Ciężko go będzie wprowadzić w tej szklance ale jeśli maja być odzwierciedlone warunki...........
Gratulacje za pomysłowość.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 19 mar 2009, 12:13

jacaban pisze:
_TOM_ pisze:na koniec, odnośnie tego uproszczonego opisu procesu co tam te omawiane bakteryjki zjadają i w co zamieniają NO3 ...
znów się mylicie, skoro nie ma tam nic poza NO3 to do czego tym bakteriom beztlenowym ten tlen z NO3 jeśli nie do konsumpcji zwiazków organicznych to do czego im tlen ? do oddychania niby ?
moim zdaniem do 'spalania' zwiazków organicznych potrzebują tlenu, a skoro są tam strefy beztlenowe, muszą NO3 rozebrać na N i O, zdobyć tlen, i wtedy O 'spalają', a N uwalniają :)
.
Tomku takie sprawy jak cykl azotowy powinieneś raczej znać i nie pisać strasznych głupot. Oczywiście zjawiska nie można upraszczać, ale jak już poruszamy sie na tym poziomie to powiem tak:
"Bakteryjki" NO3 potrzebują po prostu do życia. Tak jak ryby nie potrafią oddychać tlenem rozpuszczonym w powietrzu tylko w wodzie tak "bakteryjki" pobierają cząsteczkę tlenu ze związku jakim jest NO3. My akwaryści tworząc im specjalne środowisko do życia, czerpiemy tylko korzyści z ich bytowania i na tym ich rola się kończy ;).

pozdrawiam
Jacek
o jakie głupoty ci chodzi?
nie kumam?
piszesz że ja podaję głupoty, to wyjaśnij w którym fragmencie on są.
gdzie te głupoty?

cykl azotowy chyba znam lepiej od ciebie, ale nie mi to oceniać.

do życia bakterion sam tlen jak to ty piszesz nie starczy, wyjaśnij mi z czego żyje taka bakteria, bo podałeś tak samo jak ja, tylko jak zdobywają tlen te bakterie, nie podałeś jednak czym się żywią?
chyba że zkładasz w twoim cyklu azotowym że sam tlen im satrcza?
kwestionujesz podstawę egzystencji tych bakterii ... ale to nie mój problem pojmowania cyklu azotowego, a twój.

co do ekpserymentu, to trochę jest źle zrobiony.
- brak filterka robiącego ruch wody - stały ruch wody 24h na dobę, jaki mamy w akwariach.
wstaw tam filterek do szklanki, woda sie wymiesza nad i pod strefą, zaręczam, tam gdzie jest woda pod piachem wymiesza sie lepiej i szybciej, niż w szklance bez strefy wody, w tej z samym piachem wymiesza się później, lub wcale w niektórych rejonach - i to te strefy gdzie atrament nie dotrze są potencjalnie groźne dla dysków po kilku miesiącach jeśli je ktoś naruszy.

nie rozmumiem trochę tego, jak ludzie z zerowym doświadczeniem z plenum, chcą udowadniać dziwne teorie, zamiast poprostu zrobić sobie plenum bez przestrzeni pod piachem, tak jak chcą, i za rok pogadać jak to działa, tylko na siłę udowadniają, że garbaty nie może mieć prostych dzieci.

już swoje napisałem, widocznie nie czytacie uważnie, ta przestrzeń w warunkach naszych akawariów pomaga, ale być jej nie musi by zjawisko denitryfikacji powstało, byle piachu było ponad 10cm i był bardzo drobny.

brak tej strefy w pewnych warunkach, moze być groźny dla ryb.

Awatar użytkownika
jacaban
junior
junior
Posty: 78
Rejestracja: 07 lis 2007, 20:40
Imie i Nazwisko: Jacek B
Miejsce zamieszkania/miasto/: lubuskie

Post autor: jacaban » 19 mar 2009, 12:23

TURYSTA pisze:Jacku-ryby labiryntowe oddychają tlenem z powietrza np prętnik karłowaty :) A z dennych nie jaki kirys :)
To oczywiście prawda - przy porównaniu użyłem słowa uproszczenie, dlatego o specyficznych zdolnościach ryb jak alternatywne oddychanie, latanie, czy zakopywanie się (np w plenum ;)) może w innym wątku.
Dodam tylko, że mój kirysek czasem mi "puści oczko" ;)

Żeby trzymać się tematu i drążenia w nim:
Może z tego miejsca wywołam "do tablicy" Rafała W, który w moim przekonaniu był pionierem w tematyce plenum. Może czasem Tu jeszcze zagląda. Ciekaw jestem jego uwag i spostrzeżeniem z perspektywy czasu, na temat plenum.

pozdrawiam
Jacek

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 19 mar 2009, 12:25

dylus pisze:No i co wy na to ,braaaaaaaaaaaaawo Jaca ,więc ja ma się teoria mieszania wody z tym co zaprezentował kolega
udowodnił, że mimo braku ruchu wody pod plenum, związki organiczne się rozprowadzą w wodzie, dokładnie udowodnił to co pisałem, a było tu kwestionowane, że piach nad plenum powstrzyma mieszanie się wody pod plenum, jak widzicie, nie musi być ruchu wody, by sie atrament rozporowadził w wodzie.

jescze nie udowodnił, że rozpuszczone związki ograniczne dotrą pod piach, ale dlatego, że nie odtworzył warunków akwarium wiernie, spokojnie, dojdzie z czasem do tego co mądrzejsi od nas już dawno udowodnili i opisali, ameryki nie odkryje :)

Awatar użytkownika
jacaban
junior
junior
Posty: 78
Rejestracja: 07 lis 2007, 20:40
Imie i Nazwisko: Jacek B
Miejsce zamieszkania/miasto/: lubuskie

Post autor: jacaban » 19 mar 2009, 14:17

_TOM_ pisze: o jakie głupoty ci chodzi? nie kumam?
piszesz że ja podaję głupoty, to wyjaśnij w którym fragmencie on są.
gdzie te głupoty?
cykl azotowy chyba znam lepiej od ciebie, ale nie mi to oceniać.
do życia bakterion sam tlen jak to ty piszesz nie starczy, wyjaśnij mi z czego żyje taka bakteria, bo podałeś tak samo jak ja, tylko jak zdobywają tlen te bakterie, nie podałeś jednak czym się żywią?
chyba że zkładasz w twoim cyklu azotowym że sam tlen im satrcza?
kwestionujesz podstawę egzystencji tych bakterii ... ale to nie mój problem pojmowania cyklu azotowego, a twój.
hmmmmm, więc dobrze ponieważ nie jesto wiedza tajemna i można o tym znaleźć wiele informacji w sieci napiszę jak ja to widzę. Nie jestem w tym temacie ekspertem, ale "pojmuje" to tak:
Bakterie, które biorą udział w omawianym procesie należą do grupy autotrofów. Można znaleźć także określenie jako "samożywne". Ich istotą istnienia są wzrost, rozwój i utrzymanie funkcji życiowych. Do tego celu potrzebują energię, którą pozyskują z utleniania związku jakim jest NO3. Tak więc egzystencja ma wiele podstaw nie tylko jedzenie i oddychanie.
Piszesz, że wiesz lepiej no to ja napiszę, że mogę się mylić.
Nie chcę się licytować z Tobą na wiedzę, a ocenę także zostawiam innym.
_TOM_ pisze: co do ekpserymentu, to trochę jest źle zrobiony.
- brak filterka robiącego ruch wody - stały ruch wody 24h na dobę, jaki mamy w akwariach.
wstaw tam filterek do szklanki, woda sie wymiesza nad i pod strefą......
spokojnie, moje pytanie brzmiało w jaki sposób następuje wymiana wody miedzy strefami pod i nad dnem. Pojawiały się odpowiedzi o cyrkulacji i mieszaniu no i eksperyment "zgaduj zgadula" o dyfuzji.
Ja mojej szklance i dyfuzji daje czas do przyszłego tygodnia a potem będę mieszał ;) i zobaczymy ;)
_TOM_ pisze: nie rozmumiem trochę tego, jak ludzie z zerowym doświadczeniem z plenum, chcą udowadniać dziwne teorie, zamiast poprostu zrobić sobie plenum bez przestrzeni pod piachem,
ta przestrzeń w warunkach naszych akawariów pomaga, ale być jej nie musi by zjawisko denitryfikacji powstało, byle piachu było ponad 10cm i był bardzo drobny.
To, że mam zerowe doświadczenie z plenum nie znaczy, że mam zerowe doświadczenie. Zabrałem głos w tej całej dyskusji, aby odpowiedzieć na proste pytanie, które zadam po raz kolejny lecz może w innej formie:
Po co robić te wszystkie zabiegi skoro można wsypać po prostu piach (co już ustaliliśmy)
Nie zgadzam się jedynie, że jest "lepiej,wydajniej, bezpieczniej" niż bez. A jeżeli tak jest to szukam sensownej odpowiedzi.

pozdrówka
Jacek
PS
Nie bierzmy tego tak śmiertelnie poważnie i zbyt osobiście. Pamiętajmy, że robimy to wszystko dla dobra Naszych podopiecznych. A wszelkie rozmowy i drążenia tematu jak to określił Irek ja bardzo lubię ;)
pozdrawiam jeszcze raz....

King
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 15 sie 2007, 15:31
Imie i Nazwisko: Marek Król
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: King » 19 mar 2009, 15:11

jacaban pisze:pytanie brzmiało w jaki sposób następuje wymiana wody miedzy strefami pod i nad dnem.
Ciśnienie osmotyczne?

Marek

Awatar użytkownika
pyton79
junior
junior
Posty: 85
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:55
Imie i Nazwisko: Leszek Pytka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pabianice
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: pyton79 » 24 maja 2009, 13:38

Powiedzcie czy pod kratki malarskie dajecie coś,czy kładziecie je bez pośrednio na szybie?

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Post autor: Marek81 » 24 maja 2009, 14:29

Ja dałem kawałki rury nibko przywiązałem je paskami plastikowymi.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 24 maja 2009, 20:58

pyton79 pisze:Powiedzcie czy pod kratki malarskie dajecie coś,czy kładziecie je bez pośrednio na szybie?
Ja za miesiąc pod swoje kratki wentylacyjne nie planuję niczego dodawać. Oprę ich krawędzie bezpośrednio o dno akwarium.

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości