PLENUM TOMa OD A DO Z

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

PLENUM TOMa OD A DO Z

Post autor: _TOM_ » 06 kwie 2007, 10:20

1. Akwarium w jakim zbudowałem swoje pierwsze plenum to 240 litrów brutto, 120x40x50 standardowy zestaw Monachium firmy Aqua Szut z bukową obudową i podstawką z dorobioną jedynie dodatkową belką oświetleniową na 2 dodatkowe świetlówki (na specjalne zamówienie i moją odpowiedzialność firma zgodziła sie to wykonać, choć nie rozumieli czemu 2 standardowe 40w świetlówki to dla mnie za mało).
Zaznaczam od razu do plenum zdecydowanie 60cm wysokości baniak zalecam, dlaczego, o tym będzie poniżej.

2. Do plenum zastosowałem kratki malarskie. Jest ich w sklepach masa, różnych rodzajów i wielkości, dobrałem pasujące wymiarem do dna akwarium i o jak najszerszych bokach, tzn, jak najbardziej odstające od powierzchni. I tak okazały się jedynie odstające na 1cm, więc zastosowałem podwójne, jak na fotce. Ma to zaletę że jest wtedy mocniejsze i mniej się ugina pod naporem żwirku. można zastosować rurki pcv pod kratką, ale uznałem je za potencjalnie niebezpieczne, gdyz w tych rutkach potem obieg wody będzie żaden.
Załączniki
Afot1 083.jpg
Afot1 083.jpg (36.37 KiB) Przejrzano 17962 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 06 kwie 2007, 10:23

3. Następnie wykonałem próby, czy się zgina dziób pingwina.
10kg piachu rzecznego niestety uginało kratki znacznie, ale tylko na ich srodku, co zresztą bardzo logiczne i do przewidzenia było.
Załączniki
Afot1 091.jpg
Afot1 091.jpg (28.9 KiB) Przejrzano 17953 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 06 kwie 2007, 10:26

Znalazłęm na to szybkie rozwiązanie, kilka nakrętek od pepsi i musztardy straciło wierzch. Paski, złączki plastikowe w ruch i po kłopocie.
Załączniki
Afot1 095.jpg
Afot1 095.jpg (48.5 KiB) Przejrzano 17948 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 06 kwie 2007, 10:28

Potem test jak to wygląda w baniaku na dnie i ile zajmuje, do której szyby dać, itd. Wybrałem opcje spadu piachu z tylnej ściany do przedniej, więc plenum powędrowało pod tylną szybę oczywiście.
Załączniki
Afot1 090.jpg
Afot1 090.jpg (33.05 KiB) Przejrzano 17953 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 06 kwie 2007, 10:35

4. Następnie problem, a raczej dylemat jak zabezpieczyć 4 częściowe plenum przed wsypaniem się do niego piachu. Drobniutkiego w moim przypadku, rzecznego, bo chciałem naturalny żółtawo - kremowo - beżowy kolor, nie biały jak kwarc. Zdecydowałem się na sztuczną firankę, nie zgnije od wody po ltach, gazy przepuści, piasek zatrzyma.
Zdecydowałem się obszyć każdą z 4 cześci oddzielnie, by w razie potrzeby zmniejszyć plenum, albo jak nawali to wtedy tylko 1/4.
Łatwiej też tym manipulować, czy choćby przenosić.
Nie bez powodu zostwiłem i nie odciąłem materaiłu (firanki) przy krawędziach!
Załączniki
Afot1 092.jpg
Afot1 092.jpg (27.45 KiB) Przejrzano 17945 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 06 kwie 2007, 10:40

Wstawienie do baniaka, chyba nie ma o czym pisać.
Jedna uwaga, oprócz obszycia każdej części przykryłem to jednolitą warstwą firany dodatkowo. Tej samej ale na całym dnie jednolitej.
Ja tę dodatkową i nieprzerwaną warstwę zastosowałem od razu na obszytych kratkach, ale jesli ktoś ma ślimaki świderki, lub inne głęboko kopiące rybki, warto tę warstwę dać 5cm nad plenum, powstanie strefa nie do wniknięcia dla nikogo, tak mi się wydawałao, ale o tym potem, poniżej.
Załączniki
Afot1 106.jpg
Afot1 106.jpg (26.26 KiB) Przejrzano 17939 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 06 kwie 2007, 10:45

5. Zależalo mi na czasie startu plenum, bo miałem przerybiony baniak i chciałem szybko do tego nowego przenieść ryby, więc dodałem małe co nieco do środka każdej kratki. Były to tabletki do startu i rozruchu denitratora firmy Aqua Medic, właściwie nie wiem czy mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że właśnie to przyśpieszylo jego działanie.
Możliwe, ale trzeba liczyć nawet 6 miesięcy czasem zanim plenum zadziała! Więc dla wytrwałych zabawa.
Załączniki
Afot1 100.jpg
Afot1 100.jpg (36.07 KiB) Przejrzano 17935 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 06 kwie 2007, 10:48

6. Zasypywanie wypłukanym piaskeim rzecznym, warstwa 12 cm na tylnej szybie, spad do przedniej do 8 cm, ale zaraz przy przedniej szybie plenum jak było widać u góry nie było, wiec oceniam plenum zasypane było warstwą od 12 do 10cm piasku.
Załączniki
Afot1 107.jpg
Afot1 107.jpg (37.2 KiB) Przejrzano 17928 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 06 kwie 2007, 10:49

6. Zalewanie ...
Załączniki
Afot1 108.jpg
Afot1 108.jpg (23.76 KiB) Przejrzano 17925 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 06 kwie 2007, 10:53

7. Start z samą wodą i piachem oraz widocznym malutkim nitrivec.
Woda to 15 wiaderek samej RO i 5 wiaderka kranówki.
Załączniki
zalewanie.jpg
zalewanie.jpg (20.19 KiB) Przejrzano 17920 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 06 kwie 2007, 10:56

8. Trochę o filtracji, bo to ma znaczenie.
Filtracja to 2 Tetry Ex1200, jedna jako mechaniczny na pełnych obrotach
same gąbki w środku, desczownica zbudowana z podwójnej ilości rurek (od drugiego zestawu) by nie robiła zbyt dużego zamieszania dyskom. Zaciąga wodę przy dnie.
Łączna długość deszczownicy to 1m, wdłuż tylnej ścianki.
Drugi filtr chodzi na skręconej do połowy na wylocie mocy, sama ceramika bio w środku, wlot w połowie baniak osłonięty gąbeczką. Wylot prosto z rurki, kolanka od filtra, bez żadnej końcówki.
Tak to chodziło sobie kilka dni, nawet chyba nie tydzień jak wsadziłem roślinki.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 06 kwie 2007, 11:00

Plenum zabiera najmniej 10cm wysokości baniaka, więc w moim przypadku dla ryb pozostało zaledwie niecałe 40cm wysokości słupa wody, to jest za mało dla dysków, stąd uważam teraz, że plenum w banikach o najmniej 60cm wysokości ma sens, choć u mnie w niższym działa i pracuje, ryby mają sie nieźle, NO3 nawet w ogromnym przerybieniu nie przekroczyło nigdy 30 z marnymi podmianami, jednak skorupę chetnie na wyższą bym zmienił. Nie róbcie i nie powielajcie mojego błędu, dobudować szyb się nie da potem, a rozbierać i budować baniak od nowa, to trzeba lubieć i mieć kooopę czasu ....

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 06 kwie 2007, 11:10

10. Pierwsze rybki testery wylądowały tam (5 neonów czerwonych) po kilkunastu dniach. Miały się świetnie, więc wylądowało tam sporo małych 6 cm dysków, chyba z 12, 10 kirysków sterbi, 2 glonojadki, 10 otosków, z 20 neonów czerwonych, 4 bocje.
Do tego szyski, liście, korzenie, dębowe.
Roślinność miała być słaba, bo korciło mnie w tym banikau zrobić biotop, coś w tym stylu w każdym bądź razie, bliżej czarnego dopływu Amazonki, niż Holandii.
Zdawałem sobie jednak sprawę, że bez zielska równowagi tam nie będzie dobrej nigdy.
Postawilem na glony, takie niby roślinki w kulkach ...
2 lotosiki tygrysie
Masę nurzańca, ale tylko na start, potem miał wylądować w koszu.
Pistie i rzęsę wodną oraz na mech.
Załączniki
Ogolnekiedys1.JPG
Ogolnekiedys1.JPG (38.1 KiB) Przejrzano 17904 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 06 kwie 2007, 11:23

11. Najważniejsze dla Was pewnie, to woda.
Była o parametrach PH 5.3 do 5.6 TWW 0 TWO 5 do 7
Przy moim przerybieniu, maluchach wymagających futrowania i braku podmian wody w pierwszych 30 dniach NO3 było od 0 do 35 na koniec piwerwszego miesiąca. No ale plenum nie działało, podmian brak. Zrobiłem to celowo, czyli przesadziłem lekko z barkiem podmian, ale chciałem by plenum dostało kopa i miało co zjadać przy starcie.
W kolejnym miesiacu dokonałem 2 podmian wody, po 20% w odstępie tygodnia. NO3 spadło do 10.
Kolejny miesiąc nie robiłem podmian wcale.
Znowu NO3 podskoczyło do 35, więc podmieniłem wodę znowu, czysta RO plus kwas solny, jak poprzednio 2 x 20%.
W trzecim miesiącu NO3 ustabilizowło się na poziomie 20 bez podmian wody przez 3 tygodnie, nie wzrosło do 35 jak poprzednio.
Przyznaję zmniejszyłem obsadę, dysków ubyło kilka i neonów czerwonych też.
Czy możliwe, że plenum już zadziałało? Nie wiem, moim zdaniem tak, fachowców, że nie, bo ponoć jak rusza jest lekii skop PH w górę, a u mnie ciągle i niezmiennie było 5.3 do 5.6.
Wróciłem do podmian wody co tydzień, ale tylko 10%, poprostu tyle wody ucieka przy ściąganiu z dna syfku i pozostałości, więc tyle dolewam co weekend. Poza tym nie zmieniamy wody rybom tylko z powodu NO, ale woda się starzeje też w inny sposób.
Baniak po 3 miesiacach wyglądał tak:
Załączniki
baniakTOMa4.JPG
baniakTOMa4.JPG (30.7 KiB) Przejrzano 17892 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 06 kwie 2007, 11:29

Kolejne 3 miesiące poza utratą kolejnych kilku palet i reszty neonów, im większe dyski tym zostaje ich u mnie mniej ... woda bez zmian, to znaczy NO3 nigdy nie przekracza 20. Podmian jako takich nie robię, co weekend ciągle 10% dolewki tego co przy sprzątaniu dna ubędzie.
Potwierdzam po ponad pół rocznej zabawie z plenum, spokojnie ten baniak mogę zostawić i wyjechać na 2 tygodniowy urlop, nawet dłuższy.
Wyłączenie prądu na kilka godzin nic nie zrobi rybom.
Testowałem, poza faktycznie wypluciem z filtrów śmieci, woda szybko się klaruje i biologia powraca natychmiast. 2 filtry, zielsko, plenum i tyle drobnego piachu (50kg) razem działają bez zarzutu. Kolejny baniak zbuduję na podobieństwo, ale większy oczywiście, koniecznie wyższy.

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości