PLENUM

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

PLENUM

Post autor: IreneuszKaczor » 21 lut 2007, 21:43

Chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej na temat tego ustrojstwa.
W swoim nowym zbiorniku (240x65x70), który niedługo powstanie, a w którym chętnie widziałbym drobny piasek, być może wartoby spróbować czegoś takiego? Wiem, że Rafał Wasiak ma pewne doświadczenia. Może trafi na ten wątek i podzieli się nimi?
Proszę również inne osoby mające wiedzę w tej materii o wypowiedzi.

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: gajowa » 21 lut 2007, 22:21

http://klub-pkmd.pl/index.php?name=PNph ... pic&t=1514

W tym wątku jest sporo informacjii na temat plenum.
Drugi wątek to Rafała "Czerwone Smoki" w Galerii.

Basia Gajowa

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 21 lut 2007, 22:36

Gajowa pisze: Drugi wątek to Rafała "Czerwone Smoki" w Galerii.

Basia Gajowa
Owszem, ale na Mysiarowskim forum. W ogóle to odrobinę gorący temat, za który powinienem mieć odgryzioną głowę - bo miałem napisać artykuł do roczniaka - ale %^%^&%& mi się tak, że nic z tego nie wyszło. Na szybko mogę jutro skopiować to, co istotne z postów na Mysiarze (mam w domu kopię swojego wątku, prawie całego) - ale to dopiero jutro. Jest też kilku zarażonych - chętnie poczytam o ich doświadczeniach :)

Rafał

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

Post autor: IreneuszKaczor » 21 lut 2007, 22:50

No to czekam z niecierpliwością.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 22 lut 2007, 07:57

Jest też kilku zarażonych - chętnie poczytam o ich doświadczeniach
Przy moim przerybieniu(15neonów , 3 gibicepsy i 10 red cherry na 600l )ciężko coś o działaniu plenum powiedzieć, zresztą ono IMO dopiero dojrzewa, ale jak przyjadą ryby to będę mógł powiedzieć coś więcej. Na razie azot na poziomie niemierzalnym, choć te 3 glonojady potrafią nasr.....ć.

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

Post autor: IreneuszKaczor » 22 lut 2007, 21:27

Jak dużą powierzchnię dna powinno zajmować plenum i w której części akwarium najlepiej je umiejscowić?

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 22 lut 2007, 22:17

Fragnmenty żywcem przeniesione z Mysiara - więc proszę nie czepiać się składni - gdy jakiś akapit nie za bardzo wynika z poprzedniego :)



DSB - Deep Sand Bed - gruba warstwa drobnego (koniecznie!) piasku, pozwalająca w efekcie na wytworzenie stref beztlenowych, w których mają zachodzic procesy denitryfikacji azotanów do wolnego azotu.

Plenum - bardziej wyrafinowana wersja DSB - pod warstwa piasku (znowu bardzo drobnego) tworzy się "pustą" przestrzeń wodną - woda przesączając sie powoli przez piasek traci tlen, przez co w przestrzeni wodnej (pod kratką) tworzą się strefy beztlenowe, w których zachodzi wspomniana juz denitryfikacja. Przepływ wody jest bardzo powolny - bo nie stymulowany żadną pompką, zachodzi pod wpływem mieszania sie wody w akwarium. Musi być zachowana ciągłość tej warstwy, nie mogą w niej buszować żadne zwierzęta ryjące - a przez to dotleniające głębsze warstwy piasku. W morskim, gdzie jest ich masa - stosuje się siateczkę nylonową, która rozdziela piasek na warstwę powierzchniową - w której zwierzaki ryją, i warstwę głęboką - do której dostępu nie mają. U mnie takich zwierząt brak, świderków nie posiadam, dlatego też warstwa piasku jest bez wspomnianej pośredniej siatki.

Zalety metody (wg entuzjastów):
- zamknięcie cyklu azotowego na azocie atmosferycznym - co daje przy w pełni działającym systemie możliwość redukcji podmian wody - to te wspomniane 5% w skali miesiąca

Wady:
- długi rozruch (do pół roku!)
- potencjalne niebezpieczeństwo uwolnienia substancji toksycznych do wody - więc odmulanie dotyczy tylko tego, co na piasku, a nie w środku
- strata części objętości zbiornika - więc raczej duże akweny, gdzie to tak nie boli

Możliwościami powyższych zachłystują się bardzo morszczacy, którzy w ogóle dostają gęsiej skórki, gdy mowa o azotanach, mdleją na dźwięk słowa azotyny, a lądują na OIOMie, gdy usłyszą 'amoniak'..

Wg twórcy metody (Jaubert) - działa to w wodzie słonej i słodkiej. Ponieważ nie udało mi się znaleźć nikogo, kto by to stosował w wodzie słodkiej - a i tak demolowałem zbiornik - postanowiłem to przetestować. Rośliny oczywiście fałszowałyby mi wyniki

Podręcznikowo jest to 12,5 cm (5 cali). U mnie grubość warstwy waha się od 5 do 15 cm.

Pod adresem http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=po ... 8719#28719
jest kilkanaście linków - nt plenum/dsb w morszczyźnie - ale to z tamtąd wziąłem ten pomysł.



Jakby teraz coś było nie halo - zwłaszcza po przeczytaniu tego, co pod linkiem - pisz.

Jak dużą powierzchnię - im większą, tym prawdopodobnie lepsze działanie. Niekoniecznie liniowo.

Rafał

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Re: PLENUM

Post autor: J-23 » 22 lut 2007, 22:57

IreneuszKaczor pisze:Chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej na temat tego ustrojstwa.
W swoim nowym zbiorniku (240x65x70), który niedługo powstanie, a w którym chętnie widziałbym drobny piasek, być może wartoby spróbować czegoś takiego? .
Pokaze ci jak ja z tego wybrnalem w akwa 200x70x60.
Najpierw wkleilem silikonem w dno akwarium prostokat z paskow szkla szerokosci 12.5 cm.W jednym z rogow zrobilem dziure przez ktora wpuscilem waz polietylenowy. Na dnie ulozylem wysokie na 1 cm rusztowanie (moze byc kratka od filtra podzwirowego) po czym zakrylem dno agrowłókniną i zakleilem wszystko na szczelnie silikonem.
J-23
Załączniki
plenum.jpg
plenum.jpg (21.25 KiB) Przejrzano 8962 razy

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Re: PLENUM

Post autor: J-23 » 22 lut 2007, 23:06

Nastepnie zasypalem plenum drobnym piachem kwarcowym a podzwirowke drobnym grysem bazaltowym. Maskowanie i tarasy z lupkow filitowych.
Wygladalo to tak
Załączniki
maskowanie.jpg
maskowanie.jpg (13.06 KiB) Przejrzano 8953 razy

Awatar użytkownika
lin2
senior
senior
Posty: 159
Rejestracja: 07 sty 2007, 20:33
Lokalizacja: Brzeg
Kontaktowanie:

Post autor: lin2 » 22 lut 2007, 23:17

i co dalej? czy to jest bezpieczne ( siarkowodór) ?

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 22 lut 2007, 23:22

lin2 pisze:i co dalej? czy to jest bezpieczne ( siarkowodór) ?
Nie ma mowy o siarkowodorze. Ostatnio - z powodu zmiany obsady i w ogóle akwarium - "rozbierałem" swoje plenum - działało od maja (ok 8 miesięcy).
Nie było ŻADNEJ strefy zastoiskowej, ŻADNYCH czarności, ŻADNEGO smrodu - piaseczek bielutki, dość zbity - ze względu na wielkość ziarna. Z nadmiaru zajęć zostawiłem go luzem w wiadrach - no i zaczął śmierdzieć po dwóch dobach - więc w życie biologiczne był bardzo bogaty :)

Rafał

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 22 lut 2007, 23:31

lin2 pisze:i co dalej?
Dalej obsadzilem wszystko na chybil trafil jakimis chwastami co mi sie pod reke nawinely, podlaczylem glowice (chyba 2500 l/h) tloczaca wode pod zwir i pod plenum (przez owe 25 m weza polietylenowego) i wlewalem co jakis czas amoniak, gapiac sie co dni kilka na poziom azotanow.
czy to jest bezpieczne ( siarkowodór) ?
A skad tam siarkowodor? Zreszta w koncu wpuscilem ryby, juz trzy miesiace zyja tam i maja sie dobrze. Plywa tam w tej chwili 13 sporych ryb (w tym 5 dyskow), plenum dziala na tyle sprawnie ze co jakis czas w trosce o chwasty musze dodawac azotanu amonu do wody. Stezenie azotanow staram sie trzymac miedzy 5 a 10 mg/l.
J-23
Załączniki
swierzynka.jpg
swierzynka.jpg (12.29 KiB) Przejrzano 8933 razy

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 22 lut 2007, 23:38

Aha, bylbym zapomnial. Zarowno pod plenum jak i pod podzwirowke wlalem ile sie dalo mulu ze zlikwidowanego zbiornika 450l(tez z podzwirowka). Mimo ze tamten zbiornik nie byl odmulany przez 3 lata to mulu zebralem tyle ze...szkoda slow. Niejeden ma go wiecej w akwa 100l.
J-23

adamn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 967
Rejestracja: 20 lut 2006, 10:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: adamn » 23 lut 2007, 07:23

Hanss ta obłożona kamyczkami z białym piaskiem część z rożlinami wygląda ja estrada :wink: a gdzie balety :cry: Trochę mnie rozbroiłeś.
Adam

kafarski
senior
senior
Posty: 184
Rejestracja: 28 cze 2006, 20:52
Lokalizacja: Belgia

Post autor: kafarski » 23 lut 2007, 11:18

może lepiej by wyglądało wysypane na jednym poziomie żwirkiem.
nie wiem czy można mówić o działaniu plenum czy DSB przy sporej liczbie ''dobrze pracujących'' roślin. (ja swoje muszę karmić saletrą potasową, taką zawierającą azotany.)
w akwarium morskim jest to bardziej oczywiste - nie ma roślin które by jadły azotany.
rozważając plenum , czy ktoś może powiedzieć czy istnieje możliwość wsypania piasku do jakiegoś kubełka z minimalnym przepływem -czy zalęgłyby się w piasku w takim kubełku też bakterie zużywające tlen z NO3? -przy moich rybach cały ten piach z plenum znalazłby się szybko wszędzie naokoło i pod dnem a nie w plenum.

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość