Elektryczny odmulacz

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

majster222
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 07 lut 2007, 16:47
Lokalizacja: Rzeszów(okolice)
Kontaktowanie:

Elektryczny odmulacz

Post autor: majster222 » 19 lut 2007, 19:41

Witam!

Tak sobie ostatnio siedziałem i myślałem w jaki sposób odmulić dno jednocześnie nie wylewając połowy wody z akwa do ścieku, a że mam 240l i wodę podaje tylko z osmozy to napełnianie odlanej wody podczas odmulania zajmowało prawie 2 dni wiec myślałem myślałem i wymyśliłem,
Bardzo prosty odmulacz.
Do wykonania potrzebujemy:
1-głowica filtra wew. (600l\h)
2-rurka plastikowa fi 2cm(taką miałem)
3-rurka kanalizacyjna fi 7,5cm (tez taką miałem)
4-kawełek pleksy lub czegoś podobnego.

Wykonanie:

W pierwszej kolejności odcinamy od rury fi75 dwa kawałki o długości np 6cm i 8cm (wymiar przykładowy może być inny).
Kolejny etap to przygotowanie pleksy która będzie stanowiła dno i wieczko naszego odmulacza.
Bierzemy pleksi i odrysowujemy na niej koła od rury kanalizacyjnej, ładnie wycinamy.
Później na jednym z tak wykonanych krążków znaczymy środek i wiercimy wiertłem o takiej średnicy jak nasza rurka, (największe jakie miałem to 18mm a do odpowiedniej średnicy w moim przypadku 20mm doprowadziłem papierem ściernym).
Teraz przyszedł czas na wykonanie kolejnego otworu w którym będzie zamontowana nasza głowica. W rurze o długości 6cm wiercimy otwór o takiej samej średnicy jak średnica wlotu wody do głowicy filtra, na wysokości ok. 2cm od brzegu.
Przygotowane elementy sklejamy razem tzn. dolny krążek (ten z otworem) sklejamy z rura w której wycięliśmy z boku otwór na głowice (otwór bliżej krążka nie odwrotnie).

Obrazek

Do środka dolnej części odmulacza wklejamy jeszcze obręcz (ja zrobiłem z PCV spienionego które po podgrzaniu bardzo ładnie się układa) na której będzie się trzymać gąbka. Ewentualnie można wkleić siatkę ale jak to woli.

Obrazek

Drugą rurę sklejamy z pozostałym krążkiem i powstaje nam taki kubek.

Obrazek

Górną krawędź podgrzewamy i staramy się naciągnąć na dolna część naszego odmulacza aby otrzymać kołnierz dzięki któremu będziemy mogli łączyć razem obydwie części.

Kolejnym etapem będzie wycięcie gąbki o średnicy naszej dolnej części odmulacza a w środku otworu na rurkę ssawną.

Obrazek


Tak powinien wyglądać odmulacz po złożeniu

Obrazek

Jeszcze dla jasności załączam przekrój.

Obrazek

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Elektryczny odmulacz

Post autor: stanpiter » 20 lut 2007, 06:43

majster222 pisze: odmulić dno jednocześnie nie wylewając połowy wody z akwa do ścieku, a że mam 240l i wodę podaje tylko z osmozy to napełnianie odlanej wody podczas odmulania zajmowało prawie 2 dni wiec myślałem myślałem i wymyśliłem,
Jakoś tego nie kumam, wymyśliłeś odmulacz a nie wymyśliłeś ot chociaż głupiej beczki do której kapie woda do podmian?
Ja raz na tydzień wymieniam, a raczej tracę przy odmulaniu 120l, czyli połowę Twojego zbiornika, ale co tam, niech rybki ŚWIERZĄ WODĘ DOSTANĄ więc rozwijam węża włączam pompę i w kilka minut w akwa woda się sama uzupełnia. Skoro tak intensywnie myślisz to co wymyśliłeś z azotanami itd. które w baniaku zostają bo przecież ich nie odmulisz a?
Tu przychodzą mi na myśl słowa pewnego KOLEGI przez duże "K", który powiedział mi parę dni temu, że są ludzie którzy wszystko zrobią by 10% wody w akwa nie trzeba było wymieniać - bo taniej będzie - przykre lecz prawdziwe :cry: Nie bierz tego do siebie bo mówię ogólnie.
Co do odmulacza - może nie jest zły, lecz mnie zamuliło :wink:

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 20 lut 2007, 18:01

Niestety pomysłu nie opatentujesz - są takie elektryczne odmulacze i takie napędzane z brzęczyka w sklepach więc słąwny nie będziesz .
Popieram wypowiedz Stanpiter-a , to jak z barszczem gęste odcedzić i mamy czystą wodę ;)
U mnie odwrotnie myslę a co może tu jeszcze odmulić bo muszę jeszcze z 100 litrów zrzucić mimo że woda kryształ a dyski w znakomitej formie .

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Post autor: GościaK » 20 lut 2007, 20:57

przerabiałem już wiele odmulaczy i tych na brzęczyk i na baterie ale żaden się nie sprawdził i leżą w kącie, pomysł dobry bo na pewno nieźle to ciągnie ale w niczym nie zastąpi porządnej podmiany wody a jedynie pozwoli utrzymać dno w czystości.

majster222
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 07 lut 2007, 16:47
Lokalizacja: Rzeszów(okolice)
Kontaktowanie:

Post autor: majster222 » 22 lut 2007, 14:13

Witam!

Wcale nie mam zamiaru pantentowac tego odmulacza, poprostu zrobilem i chcialem pokazać innym w jaki sposób np mozna wykorzystać starą głowice od filtra. A co do podmian to nie chodzi mi o to żeby zaprzestac tego "procederu" bo wiem jak bardzo jest ważny i sam praktycznie cały czas podmieniam nonstop wode z RO.

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Post autor: mirek » 23 lut 2007, 00:07

moja wersja odmulacza
Załączniki
wirnik.JPG
wirnik.JPG (40 KiB) Przejrzano 4249 razy
sito.JPG
sito.JPG (43.26 KiB) Przejrzano 4249 razy
odmulacz1.JPG
odmulacz1.JPG (41.17 KiB) Przejrzano 4249 razy

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Post autor: mirek » 23 lut 2007, 00:12

Całość wygląda tak......................

Urządzenie sprawne 100% Leżak.... nieużywany od dawna.

Wystawiam go na aukcji dla PKMD. Licytacja od 1 zł
Załączniki
calosc.JPG
calosc.JPG (45.91 KiB) Przejrzano 4245 razy

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 23 lut 2007, 06:23

majster222 pisze:sam praktycznie cały czas podmieniam nonstop wode z RO.
I za te podmiany rybki Cię pokochają, a jeszcze jak papu dasz dobre ooo to dopiero będzie jazda :wink:

Mirek za ten odmulacz to 2zł daję :)

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości