Jak zrobić aut. podmianę wody

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

MikołajCz
senior
senior
Posty: 193
Rejestracja: 30 sie 2006, 08:08
Imie i Nazwisko: Mikołaj Czernichowski
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Jak zrobić aut. podmianę wody

Post autor: MikołajCz » 05 sty 2007, 19:45

Temat niby prosty. Stosunek RO do kranu 3:1, zakładam podmianę ok.15% tygodniowo, ma się wlewać do akwariumm i wylewać też, ale już nie na podłogę itd itd.
Czy ktoś mógłby mi opisać na czym polega cała instalacja automatycznej podmiany wody w sposób jak to opisuje Loocctus – bardzo wyraźnie i dokładnie. Żona chce zrobić remont kuchni – a ja pocichutku dołożę swoje. Mam RO i wodę podmieniam raz na 5 – 7 dni. Nie chcę robić wielkiego wstępu – może ktoś opisze jak ma u siebie.

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Post autor: Bogdan » 05 sty 2007, 20:06

Byłeś u mnie to trzeba było patrzeć. :D :D :D
A teraz musisz zapytać mojej żony bo to ona podobno wszystko robi przy moim akwarium. :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
tomasz334
senior
senior
Posty: 163
Rejestracja: 04 sie 2006, 06:46
Imie i Nazwisko: Tomasz Jajo
Lokalizacja: Będzin

Post autor: tomasz334 » 05 sty 2007, 20:20

Jeżeli tego w temacie nie czytałeś to polecam:
http://aip.pl/~triamond/850/850system/index.html

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Post autor: loccutus » 05 sty 2007, 21:33

możesz wykorzystać to: http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... highlight= zwłaszcza wariant drugi.
Aczkolwiek aż prosi sie o zrobienie specjalizowanego kontrolera...:D tylko kurcze kiedy.....

Rybaczki
junior
junior
Posty: 48
Rejestracja: 06 wrz 2006, 23:36
Lokalizacja: Krasnystaw

Post autor: Rybaczki » 06 sty 2007, 00:16

Mój układ jest prawdopodobnie najprostszy z możliwych
Do wykonania jego potrzeba:
elektrozawor sterowany230v
czasowy wyłącznik
stary filtr zewnętrzny(na bąbelki) może byc i inny pojemnik o tym dalej
rurki itp.
Zawór jaki wykorzystałem podobny jest do tego z tym że jest dostosowany do wody(duże ułatwienie krócce łączace)
http://www.allegro.pl/item153226963__el ... ocis_.html

Zawór zamontowałem na przewodzie przed osmozą podłączyłem go pod sterownik (mechaniczny 4 zapadki na 24h co u mnie daje około 12l na dobę)
Woda płynie bezpośrednio do akwa
Tyle było by na temat zasilania

Teraz pora na odprowadzenie
Do wykonania wylewu użyłem zabytkowy filtr
w jego dnie wykonałem otwór i wkleiłem w nim rurkę coś na podobieństwo komina w sumpie wysokosc rurki równa się przyszłemu poziomowi wody
Od spodu rurka wystaje okolo 5cm tu podłączyłem przewód z którego woda spływa do 20 litrowej bańki(brak możliwosci bezpośredniego puszczenia w kanał)
Dla tych co nie pamiętają tych filtrów to wyglądają one jak mini akwa z blaszkami na których wieszało się go na boku zbiornika z akwa łaczy siię go za pomocą szklanej rurki w kształcie podkowy
Późniejszą korektę poziomu można wykonac nakładając kawałek rurki igelitowej na rurke odprowadzającą

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 06 sty 2007, 12:37

Ostatnio czasu mi brak, a obiecałem Ci, opisać jak ja to zrobiłem.
Otóz, z kuchni idą mi dwa wężyki (te białe jak w osmozie)do akwarium, jeden jest podpięty do wyjścia z zasobnika(RO mam z zasobnikiem, co pozwala mi ograniczać przepływ, nie polecam przy RO bez zasobnika bo zatkasz filtr), drugi po prefiltrach, oba podpięte przez zaworki, co umożliwia mi zamknięcie przepływu. Na końcu w baniaku są też zaworki, ale te regulują przepływ (3-4krople RO \ 1kran) i ich nie zakręcam.Kapie mi to do ostatniej komory w filtrze przelewowym , więc pompa pobierająca wodę z filtra miesza i wlewa do akwarium. Na wężyku z kranówką mam w szafce ze sterowaniem trójnik i jedno wyjście do wspomnianego zaworku kapiącego, drugie przez elektrozawór idzie też do ostatniej komory, ale to zaczyna kapać tylko gdy Lajon stwierdzi spadek Ph i załączy zawór(wtedy kran kapie z dwóch zaworków i ph powoli rośnie). Obok akwa stoi mały baniaczek 15l z RO z domieszką kwasu, wyciągu torfowego i dębowego , można dodać też np nawozy, minerały itp. gdy Lajon zanotuje wzrost ph, załącza pompkę w tym zbiorniczku i do akwa kapie kwaśna woda z humusami.W ten sposób mam korektę dwustronną. Aby to nie skakało od jednej granicy do drugiej , ważne jest aby korekty były ograniczone zaworkami i ph zmieniało się bardzo powoli.Pozostał tylko odpływ, ja kupiłem z systemu VOL do akwarystyki morskiej(drogie ale warto), w akwarium mam wywiercony otwór na takiej wysokości jaki chcę mieć poziom wody, w otworze złączka szkło-rurka, kolanko i przejście na węża 1\2 '' firmy Vol. Dalej wężem do ogródka można do kanalizacji.Aby to się nie zatkało, od strony akwa założone sitko od filtra. Ot i cała tajemnica, co nakapie to wyleci możliwości przelania nie ma, ale mimo to założyłem czujnik przelewu, który gdyby co włącza alarm.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 06 sty 2007, 12:51

Tu masz zdjęcia
Załączniki
resize 8 dopływ.JPG
Zawory dolotowe
resize 8 dopływ.JPG (22.82 KiB) Przejrzano 9493 razy
resize 9 odpływ i sondy.JPG
odpływ
resize 9 odpływ i sondy.JPG (23.31 KiB) Przejrzano 9493 razy
Resize of 12 stery.jpg
odpływ w szfce
Resize of 12 stery.jpg (27.3 KiB) Przejrzano 9493 razy

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 06 sty 2007, 17:08

Nie boisz się kleju z tej (chyba) taśmy klejącej pod pokrywą?

MikołajCz
senior
senior
Posty: 193
Rejestracja: 30 sie 2006, 08:08
Imie i Nazwisko: Mikołaj Czernichowski
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: MikołajCz » 06 sty 2007, 19:49

Łukasz mam kilka pytań i czy dobrze zrozumiałem:
1.RO ustawiam na stale np.20L na dobę
2.Kranówkę ustawiam na ¼ RO i jest sterowana Lajonem /jest elektroda/
3.”15L z RO z domieszką kwasu”/superowo/ jest sterowane innym sterownikiem – druga elektroda czy wspólna ?, czy wspólny sterownik ?
4.Jaką masz pompkę w 15L, o tak małej przepustowości ?
5.Jak masz adresy do zakupu czujnik poziomu, zaworki, przewód, elektrozawór itp. - to bardzo proszę o padanie.
Odnośnie odpływu to trawię temat.
Bogdan :twisted: -
Byłeś u mnie to trzeba było patrzeć.
A teraz musisz zapytać mojej żony bo to ona podobno wszystko robi przy moim akwarium.
Abyś później nie miał żalu jak wspólniez Basią temat będziemy drążyć :D :D :D

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Post autor: Bogdan » 07 sty 2007, 10:35

MikołajCz pisze: Abyś później nie miał żalu jak wspólniez Basią temat będziemy drążyć :D :D :D

Wy będziecie drążyć temat a rybki tymczasem spokojnie pozdychają w syfiastej wodzie :D :D :D

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 08 sty 2007, 09:21

Odp.
1. Tak ja ustawiłem 30-40l\dobę
2. Nie kranówkę mam ustawioną na 1\4 RO stale , a oprócz tego drugim (a właściwie trzecim) węzykiem idzie kranówka sterowana przez Lajona (zabezpieczenie przed spadkiem ph). Czyli kranowka jest na dwóch wężykach: 1-non stop, 2-gdy ph spada
3. Lajon 120 ma korektę dwustronną, czyli spada ph załącza zawór z kranówką, rośnie ph załącza pompkę z kwasem. Jeden sterownik i jedna elektroda.
4. Jest to pompka z jakiegoś małego filterka, gdzie wężyk podpiąłem w miejsce napowietrzania i dławiąc wylot wody, wymusiłem by tym weżykiem nie zasysało powietrza , a wypychało wodę, na końcu zaworek regulujący wylot. Można ten baniaczek postawić powyżej akwa i podpiąć przez elektrozawór.
5. Czujnik poziomu i elektrozawór kupiłem razem z Lajonem u Tomaszka chyba www.lajon.pl , a resztę kupisz w firmach handlującymi systemami RO, lub na allegro.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 08 sty 2007, 09:28

amorphis pisze:Nie boisz się kleju z tej (chyba) taśmy klejącej pod pokrywą?
Prowizorycznie połapałem kable taśma, by się nie pelętały, a brak czasu ostatnimi czasy, spowodował trwałość prowizorki. A z drugiej strony aż tak lękliwy to ja nie jestem :wink:

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 08 sty 2007, 11:09

Jak nauczył nas socjalizm nic nie jest tak trwałe jak prowizorka ;)

MikołajCz
senior
senior
Posty: 193
Rejestracja: 30 sie 2006, 08:08
Imie i Nazwisko: Mikołaj Czernichowski
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: MikołajCz » 10 sty 2007, 14:43

Łukasz mam kolejne małe pytanka;
1.Po co prowadzić dwa przewody z kranówką i trzeci na RO – nie lepiej już pod zlewem mieszać kranówkę z RO w jakimś zbiorniku /no nie wiem ilu litrowym/ i puścić to jednym przewodem a drugi kran do regulacji ?
Druga sprawa, podmiana stała – ok, ale jak zbierasz nieczystości np. co tydzień lub potrzebujesz wody RO to skąd ją czerpiesz – masz trójnik z zaworem?
2.Czy dozujesz CO2 / czy jest sterowany Lajonem?/

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 10 sty 2007, 23:35

Będę w niedługim czasie uruchamiał nowy zbiornik około 400 litrów, zastanawiam się nad systemem podmiany wody. Teoretycznie mam go rozpracowany, lecz mam jeden problem. Gdzie można i czy można kupić elektrozawór do wody który ma wlot i wylot przystosowany do łatwego podłączenia wężyka z osmozy (powinien posiadać złączki typu JACO) . Zawór ma być normalnie zamknięty.

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości