Jak zrobić aut. podmianę wody

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 11 sty 2007, 19:04

CraNcH^MS taki zawóre kupiłem u Tomaszka razem z Lajonem, są to zawory do cieczy(paliwo) nie do gazu, wężyk RO pasuje na szybkozłączkę.(60zł 12V)

Mikołaj, Ro mam z zasobnikiem o wydajności 100gpd, ja potrzebuję 10gpd, więc zasobnik jest cały czas nabity i mogę pobierać osmozę. Nie mam roślin , więc po jakiego....... mi co2.
Do akwa prowadzę 2 wężyki(RO i kran), a dopiero przy akwa rozdzieliłem kran na stały dopływ i przez zawór.Mieszając pod zlewem , musiałbyś montować pompę by to pchała, a tak leci samo, padnie pompa i masz zalaną kuchnię.

MikołajCz
senior
senior
Posty: 193
Rejestracja: 30 sie 2006, 08:08
Imie i Nazwisko: Mikołaj Czernichowski
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: MikołajCz » 05 mar 2007, 14:09

Witam ponownie. Woda leje się do akwa i wylewa tyż.
Mam mały problem z czujnikiem poziomu wody w akwarium.
„tomaszek” sprzedaje czujniki po 60zł, ale one tylko sygnalizują nadmiar wody.
Czy ktoś wie/ma jak zrobić/kupić czujnik, który wyłączałby elektrozawór głównego dopływu wody?
Zasada czujnika też niby prosta – nadmiar wody /jakiś czujnik ze stykami podawałby napięcie na stycznik, który byłby szeregowo z elektrozaworem(przerwie obwód elektrozaworu)- woda nie płynie/ - czy ktoś coś wie na ten temat ?
Na razie woda leje się w mojej obecności i ja tu pełnie rolę czujnika :D .
Pozdrawiam: Mikołaj Cz

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 05 mar 2007, 15:30

w pralce jest takie coś co nazywa się hydrostatem - dlatego pralka wie ile wody napuścić - kupując dwuzakresowy można uzyskać możliwość regulacji punktu spuszczenia i napuszczenia wody .
Jednak już na przykładzie pralek uważam że to bardzo zawodny element .
Pewnie prościej podpatrzeć to jak działa to w spłuczce WC - zastosowanie dwóch mikro wyłączników i pływaka daje większą gwarancję niezawodności .
Można również zrobić to na elektrodach o dwóch długościach . Rozwiązań jest kilka ale wybierz takie które daje większą niezawodność .

adamn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 967
Rejestracja: 20 lut 2006, 10:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: adamn » 05 mar 2007, 17:10

cocoloco pisze: Pewnie prościej podpatrzeć to jak działa to w spłuczce WC - zastosowanie dwóch mikro wyłączników i pływaka daje większą gwarancję niezawodności .
A jakie praktyczne będzie w domu :?: W WC spłuczka się zepsuje to w akwa zostanie :wink:
Adam

dastin
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 26 sty 2007, 21:57
Lokalizacja: bełchatów
Kontaktowanie:

Post autor: dastin » 06 mar 2007, 11:25

witam
mozna zastosowac przelew jako naczynia polaczone odplywem z mniejsego biorika regulujemy poziom wody w akwa , jesli poziom sie podniesie w akwa woda przeleje sie do zbiorniczka a dalej po podniesieniu minimalnym w nim przeleje sie do rury spustowej nic prostrzego zadnej elektroniki tylko jedna uwaga : rurka laczaca musi byc zalana woda nie moze byc powietrza poniewaz nie bedzie to dzialac.
pozdrawiam
Załączniki
1.JPG
1.JPG (5.77 KiB) Przejrzano 7494 razy

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 06 mar 2007, 12:42

Wadą tego rozwiązania jest możliwość zatkania tej rurki przelewowej . Azjaci mają w swoich zbiornikach dziurę a 5 cm na wysokości pożądanego poziomu . W otworze sitko i połączenie z kanalizacją . Rozwiązanie banalne bo cała regulacja ilości zmienianej wody to odkręcenie kranu którym dopuszczają wodę . W naszych warunkach pewnie też łatwiejsze do wykonania niż elektronika która pewnie nawali jak żona kupi perski dywan ;)

Awatar użytkownika
yoyi
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 345
Rejestracja: 08 gru 2004, 09:58
Imie i Nazwisko: Piotr Dutkiwicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: yoyi » 06 mar 2007, 14:25

Szkoda, że forum Mysiarowe nie chodzi, bo kiedyś tam dokładnie opisałem system stałej podmiany wody oparty na wykorzystaniu WC, zaworu od pralki i pudełka przelewowego DIY. Chodziło to u mnie prawie 2 lata bez żadnych awarii i powodzi.

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Post autor: GościaK » 06 mar 2007, 16:00

to ja się podłącze, ma ktoś zrobioną stałą podmianę ale bez sump'a?

MikołajCz
senior
senior
Posty: 193
Rejestracja: 30 sie 2006, 08:08
Imie i Nazwisko: Mikołaj Czernichowski
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: MikołajCz » 06 mar 2007, 21:20

No właśnie ja mam tak jak na rysunku powyżej, tylko dziura od spodu małego akwa.
A w dolny otwór – w dnie - trzeba wsadzić nypel i rurkę do wysokości żądanego poziomu w akwa i ścieka super.
Tylko jak na wstępie: pytałem o dodatkowe zabezpieczenie, gdyby rura się zatkała to czujnik regulacji poziomu wyłączyłby dopływ wody. Teraz woda leje się pod moją kontrolą jak jestem w domu.
M.Cz

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 21 wrz 2007, 10:00

Planuję automatyczną podmianę opartą na kominie (odpływ do kanału) i dwa dopływy RO i kranowit. Dopływy będą sterowane elektrozaworami samochodowymi do paliwa.
Na początku będą sterowane zegarami dobowymi z czasem dołożę Lajona albo Skalara.
Być może uda mi się tak wyregulować system że kontrola elektroniką nie będzie potrzebna ;)
Komin będzie wyłącznie do podmian, filtracją zajmą się filtry kubełkowe.

Awatar użytkownika
Marcin_P_
junior
junior
Posty: 30
Rejestracja: 30 mar 2009, 09:54
Imie i Nazwisko: Marcin Piłka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Legnica
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Marcin_P_ » 01 maja 2009, 19:59

Witam

Mam podmiane zrobiona na sterowniku LOGO + elektroniczny czujnik poziomu + dwa elektrozawory od pralki (najbardziej niezawodne)
sterownik ma ustawione co pieć dni upuścić i zalac wode do akwa do poziomu wyznaczonego przez długość elektrod zanuzonych w akwarium (3 druty miedziane 1mm w rogu akwarium prawie nie widoczne).

mozliwości do wykonania podmiany jest wiele wszystko zależy od zasobności portfela.

zbiho
Posty: 3
Rejestracja: 23 gru 2009, 20:43
Imie i Nazwisko: Zbigniew Porębski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bochnia-Borek
Lokalizacja: Bochnia

Re: Jak zrobić aut. podmianę wody

Post autor: zbiho » 25 gru 2009, 20:08

OK,tylko wymień te druty na nierdzewkę.

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości