Modyfikacja oświetlenia w pokrywie standardowej 240l profil

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
barrel
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 07 maja 2006, 22:18
Imie i Nazwisko: Kamil
Lokalizacja: Częstochowa
Kontaktowanie:

Modyfikacja oświetlenia w pokrywie standardowej 240l profil

Post autor: barrel » 03 sty 2007, 20:40

Cześć jestem zarejestrowany na forum od prawie roku aż w końcu postanowiłem coś napisać.

Oto mój pomysł na modyfikacją standardowej pokrywy 240l profil przy pomocy świetlówek T5 54W. Jak wiadomo świetlówki T5 39W są trochę za krótkie i powstaje problem z nie doświetleniem boków, musimy wtedy ustawiać świetlówki przesunięte względem siebie, co może powodować między innymi nierównomierne oświetlenie na środku zbiornika i słabsze doświetlenie boków. ja zdecydowałem się na wykorzystanie świetlówek 2 x Philips TL5 865 54W o długości 1149 mm. Na pierwszy rzut oka może się wydawać że ta świetlówka jest za duża aby mogła się zmieścić w tejże obudowie gdyż sam korpus mieści się w niej jednak już piny musiały by wystawać poza nią. Postanowiłem wykorzystać te specyficzne wymiary i walory tych konkretnych świetlówek T5, gdyż dzięki ich zastosowaniu uzyskam podobną ilość światła co przy zastosowaniu 3 x TL5 39W a ponosząc niższe koszty (około 150zł.). Oto jak to wykonałem:

1. Potrzebne materiały: 2 x Philips TL5 54W, 4 x oprawa hermetyczna, kawałek kabla 1mm, silikon akwarystyczny, koszulki termokurczliwe, taśma aluminiowa wysoko połyskliwa, dwa nity 3mm, różne narzędzia (wkrętarka, pilnik okrągły, zapalniczka, nóż, śrubokręt, nitownica, i inne takie potrzebne) i oczywiście pokrywa standardowa 240l profil.

Obrazek

2. Otwieramy górną osłonę stateczników w pokrywie, która jest przyklejona na silikon, należy zwyczajnie czymś ją podważyć i odciąć. Następnie wyciągamy wszelkie wnętrzności związane z oświetleniem.

Obrazek

3. Tak wygląda już pozbawiona wszystkiego pokrywa.

Obrazek

4. Wiercimy otwory w boku pokrywy i rozpiłowujemy do rozmiaru opraw hermetycznych tak aby zmieściły się jak najgłębiej i w miarę ciasno wchodziły.

Obrazek

5. Następnie wiercimy jeszcze dwa dodatkowe otwory w boku pokrywy wiertłem 4mm i w boku korytka po to aby przeprowadzić kable. Wkładamy statecznik elektroniczny do korytka i mocujemy go do płytek jakie pozostały ze starych stateczników przy pomocy nitów samozrywalnych. Wklejamy go po lewej stronie korytka, ponieważ tam jest bliżej do kabla zasilającego, który jako jedyny pozostał ze starego oświetlenia. Łączymy wszystkie kable opraw i zasilania ze statecznikiem według załączonego schematu. Wszystkie połączenia kabel-kabel zabezpieczamy koszulkami termokurczliwymi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

6. Przyklejamy z powrotem na silikon pokrywę korytka technicznego.

7. Silikonem uszczelniamy wszelkie dziury przez które zostały przeprowadzone kable, taśmą aluminiową wyklejamy całą obudowę przez co uzyskujemy bardzo dobry odbłyśnik i przy okazji zaklejamy wszelkie dziury po starym oświetleniu. Wkładamy świetlówki.

Obrazek

Obrazek

8. Podłączamy do sieci i ........

Obrazek



Cennik:

1. Statecznik Philips 2x54W - 120zł.
2. 2 x Philips TL5 865 54W - 50zł.
3. 4x oprawa hermetyczna - 36zł.
4. Pozostałe koszty - 10zł.

Razem 216zł. Chcąc uzyskać ten sam rezultat przy pomocy świetlówek 39W koszt wyniósł by około 400 zł. ze względu na dodatkowy statecznik i oprawy.


Jestem wysoce zadowolony z rezultatów tego oświetlenia, ale nie tylko ja, moje roślinki po 10 minutach zaczęły bąbelkować. Jak widać nie występuje tu problem z niedoświetlonymi bokami, całe akwarium jest równomiernie oświetlone. W planach jeszcze jest jedna świetlówka 54W ale dedykowana specjalnie dla roślin w zależności jak będzie się sprawować ta wersja. Spokojnie jest jeszcze miejsce na dodatkową świetlówkę w pokrywie jak i w korytku technicznym.

Awatar użytkownika
Mirosław
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 01 sty 2007, 13:24
Lokalizacja: Skawina
Kontaktowanie:

Post autor: Mirosław » 28 lut 2007, 22:52

Witam,

na podstawie tegoż wątku chciałem przerobić własną pokrywę (profil 100x40) ale napotkałem pewne trudności, mianowicie boki mojej obudowy są przetłaczane i nie ma możliwości założenia oprawek hermetycznych (środkiem umieszczona jest belka). Dla wyjaśnienia załączam zdjęcia.
Jeśli ktoś ma jakiś pomysł to chętnie skorzystam, bo glony wygrywają!!!
Dodam, że chce zmienić oświetlenie z T8 2x30W na T5 2x39W.

Pozdrawiam
Mirek
Załączniki
B.jpg
B.jpg (36.2 KiB) Przejrzano 4134 razy

Awatar użytkownika
barrel
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 07 maja 2006, 22:18
Imie i Nazwisko: Kamil
Lokalizacja: Częstochowa
Kontaktowanie:

Post autor: barrel » 27 mar 2007, 22:18

Proszę o skasowanie tego postu - za dużo razy klikałem.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2007, 22:21 przez barrel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
barrel
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 07 maja 2006, 22:18
Imie i Nazwisko: Kamil
Lokalizacja: Częstochowa
Kontaktowanie:

Post autor: barrel » 27 mar 2007, 22:18

Świetlówki t5 39W są długości 85 cm zatem raczej są za krótkie aby można było przerobić twoją obudowę wg mojego pomysłu. Po prostu zrób mocowania w środku z takich metalowych klipsów do świetlówek i nałóż oprawy wewnątrz pokrywy.

Poza tym nie za wiele uzyskasz zmieniając 30 na 39W ja bym pozostawił T8 i do tego dołożył T5 na pewno się zmieszczą.

Awatar użytkownika
tomasz334
senior
senior
Posty: 163
Rejestracja: 04 sie 2006, 06:46
Imie i Nazwisko: Tomasz Jajo
Lokalizacja: Będzin

Post autor: tomasz334 » 28 mar 2007, 09:31

Poza tym nie za wiele uzyskasz zmieniając 30 na 39W ja bym pozostawił T8 i do tego dołożył T5 na pewno się zmieszczą.
Zgadzam się z tym, natomiast co do metalowych klipsów to sobie daruj są nierdzewne a rdzewieją. Zastosuj plastikowe uchwyty do mocowania rur elektroinstalacyjnych, kupisz w hurtowni elektrycznej za parę groszy.

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 16 lip 2007, 05:23

Można jeszcze całkowicie wyciąć korytko a uzyskane w ten sposób miejsce wykorzystać na dodatkowe świetlówki. Mankamentem takiego rozwiązania jest umiejscowienie statecznika poza pokrywą co moze zmniejszyć ergonomię użytkowania.

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość