jak "udoskonalić" filtr RO

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Mislavo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 213
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:13

jak "udoskonalić" filtr RO

Post autor: Mislavo » 10 lut 2005, 00:22

Witam,

Temat zapoczątkowany niedawno w dziale "technika" podsunął mi następujący pomysł: Wielu z nas używa od dawna filtrów RO. Są jednak młodsi koledzy, którzy zapewne chętnie poczytają "co i jak". Niesety w sieci temat filtrów jest dosyć zawikłany i może to brzmieć jak czarna magia. Tym bardziej, że najczęściej takiego filtra nie da się obejrzeć przed zakupem ( sklepy ściągają na zamówienie). A w rzeczywistości ? W rzeczywistości budowa takiego filtra jest prosta jak drut.

Dlatego też zwracam się do Was z prośbą. Macie swoje patenty, swoje sprawdzone rozwiązania, przeróbki itp. Podzielcie się swoimi pomysłami. Inni skorzystają.

Wystarczy prosty rysunek w formie schematu i kilka słów tytułem komentarza. Tylko proszę: nie zdjęcia. Zdjęcia są najczęściej kiepskiej jakości i jedyne co na nich widać to plątanina przewodów i jakieś tajemnicze urządzenie. Bimbrownia ? Bomba ? UFO ? :wink:

Wstawiam poniżej rysunek swoich połączeń.
Pozdrawiam
Mislavo
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Mislavo, łącznie zmieniany 1 raz.

Mislavo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 213
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:13

Post autor: Mislavo » 10 lut 2005, 00:40

moja instalacja :oops:
Załączniki
ro.jpg
ro.jpg (33.8 KiB) Przejrzano 7967 razy

smaro
junior
junior
Posty: 41
Rejestracja: 06 sty 2006, 15:17
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki Wiek :33 Imie i nazwisko: Marcin Szmajda
Kontaktowanie:

Post autor: smaro » 07 mar 2006, 22:59

Witam Mislavo!

Może Ty mi odpowiesz. W większości zestawów odwróconej osmozy jako filtr mechaniczny -prefiltr oferowany jest filtr 5 mikronów. Są oczywiście dostępne i takie które filtróją 1 mikronowe zanieczyszczenia. Czy jesto to dla samej membrany leprze rozwiązanie bo 1 mikro 5 mikro nie równy.

Pozdrawiam
Smaro

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 08 mar 2006, 13:26

ale 1 mikro szybciutko sie zapcha i bedzie trzeba wymieniac czesto
jesli potrzebujesz 1 mikro to wstaw jako dodatkowy za 5 mikro, jak nie masz co robic z pieniedzmi to zrob baterie prefiltrow w kolejnosci np 20, 10, 5, 1 mikro i dopiero wegiel, membrana.
w ten sposob na kazdym z prefiltrow osadzi sie to co powinno w mniej wiecej rownym czasie.
jednak prefiltry sa tylko po to aby chronic wlasciwa membrane ro od wiekszych zanieczyszczen, a ona kosztuje okolo 100 zl i wytrzymuje w oryginale przy wlasciwym uzytkowaniu okolo 3 lata, wiec nie wiem, czy warto wymienic kilka(nascie) razy prefiltry za 10 zl zeby wydluzyc o pare miesiecy zywotnosc membrany, a ona i tak zapycha sie mniejszymi niz 1 mikro zanieczyszczeniami

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 09 mar 2006, 18:23

Amorphis zmieniłbyś zdanie gdyby Ci z kranu co jakiś czas leciało błoto. Ja mam oprócz normalnego zetawu ( prefiltr mechaniczny, węgiel, RO) przed tym zamontowane 3 prefiltry. Jeden mechaniczny i 2 węglowe.

Awatar użytkownika
MarSz
senior
senior
Posty: 159
Rejestracja: 05 mar 2005, 17:59
Imie i Nazwisko: Marek Szurpik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bielsk Podlaski
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Kontaktowanie:

Post autor: MarSz » 09 mar 2006, 18:42

rady3 pisze:Amorphis zmieniłbyś zdanie gdyby Ci z kranu co jakiś czas leciało błoto. Ja mam oprócz normalnego zetawu ( prefiltr mechaniczny, węgiel, RO) przed tym zamontowane 3 prefiltry. Jeden mechaniczny i 2 węglowe.
Węgiel i dopiero potem RO?? przecież węgiel to ostateczny szlif, mam dwa filtry RO i w każdym z nich węgiel jest na samym końcu.
Zresztą sam węgiel zapycha membrane, więc mnie to troche zdziwiło.

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 09 mar 2006, 18:50

Oj mylisz się kolego mylisz się. Węgiel zdecydowanie musi być przed membraną. Należy go oczywiście dobrze przepłukać. Jeżeli nie masz węgla przed membraną to chlor Ci ją wykończy.

Awatar użytkownika
MarSz
senior
senior
Posty: 159
Rejestracja: 05 mar 2005, 17:59
Imie i Nazwisko: Marek Szurpik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bielsk Podlaski
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Kontaktowanie:

Post autor: MarSz » 09 mar 2006, 19:11

rady3 pisze:Oj mylisz się kolego mylisz się. Węgiel zdecydowanie musi być przed membraną. Należy go oczywiście dobrze przepłukać. Jeżeli nie masz węgla przed membraną to chlor Ci ją wykończy.
heh ja nie ma wcale chloru w kranie :) ale zdrowo mi sie po....ło :lol: przepraszam najmocniej :wink:
Zmylił mnie mój jeden filtr w którym nie mam membrany RO wcale, służy tylko jako czysto mechaniczno-węglowy i w nim na końcu mam węgiel.
Zwracam honor i przepraszam.

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Post autor: Marek81 » 09 mar 2006, 19:29

Ja spotkałem się ostatnio z zestawem 20mik, 5mik, wegiel, 1mikr, RO, węgiel ! Ostatni węgiel poto by pozbyć się złego zapachu ! Pozdrawiam

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

Post autor: jkkk3 » 30 gru 2008, 22:19

Ja również mam instrukcji że zaleca się aby w RO6 było przed membraną 5m-węglowy-1m

Awatar użytkownika
gpfoto
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 05 lis 2005, 12:52
Lokalizacja: Głogów

Post autor: gpfoto » 02 lip 2009, 15:15

Ja swój filtr RO udoskonaliłem w ten sposób, że za prefiltrami zamontowałem trójnik z kranikiem. Dzięki temu mam kranówę oczyszczoną przez te trzy prefiltry. Mogę tę kranówę z czystym sumieniem używać do przygotowywania wody do użycia w akwarium. Kiedyś kupowałem Hydromineral, ale teraz po prostu wlewam 5 litrów wody przepuszczonej przez prefiltry na 15 litrów wody oczyszczonej przez membranę RO.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość