Nowe, wymarzone 900 litrow - pytania.

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

joker
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 05 lis 2016, 16:32
Imie i Nazwisko: Jacek Babiel
Miejsce zamieszkania/miasto/: Elbląg
Lokalizacja: Elbląg

Nowe, wymarzone 900 litrow - pytania.

Post autor: joker » 26 lis 2016, 21:35

Witam.
Potrzebuje porad oraz waszych opinii na kilka tematów związanych z moim nowym zbiornikiem. Zakładam akwarium (dł)220x(szer)60x(wys)70 (920l) – to mój pierwszy zbiornik takich rozmiarów, wcześniej max 400l. Zbiornik już zamówiłem wraz z sumpem pokrywa itp. (na razie nie powiem od kogo), jak przyjdzie to podzielę się opinia na temat wykonawcy. Chciałbym poznać wasze opinie na kilka nurtujących mnie pytań. Oczywiście zbiornik szykowany pod dyski – nie sterylny, korzenie i trochę mało wymagającej roślinności. Zbiornik będzie oświetlony trzema belkami power led (40W każda) na sterowniku TC420 – oświetlenie robię sam.
1. Podłoże – planuje piasek kwarcowy. Jaką/jakie frakcje proponujecie? Co pod piasek, ewentualnie może sam piasek?
2. Sump będzie miał pięć komór – oczywiście jedna to miejsce na pompę. Moje pytanie brzmi jakie proponujecie wkłady do pozostałych komór, poza pierwszą bo tam będzie filtracja mechaniczna czyli gąbki i włóknina…?
3. Jaki napowietrzacz proponujecie do takiego akwarium?
4. Woda – jakich używacie testów, które są najbardziej wiarygodne?
5. Szukam dobrego odmulacza do tak wysokiego akwarium – możecie cos polecić?
Proszę aby wasze odpowiedzi nie wyglądały tak: „przeszukaj sobie forum…” – czytam wiele na forum, aż głowa boli…dlatego postanowiłem założyć ten temat.

Awatar użytkownika
yoyi
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 345
Rejestracja: 08 gru 2004, 09:58
Imie i Nazwisko: Piotr Dutkiwicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowe, wymarzone 900 litrow - pytania.

Post autor: yoyi » 26 lis 2016, 21:45

Możesz zajrzeć do mojego wątku trochę tam na temat dużego akwarium popisałem. Odmulacz - moim zdaniem do piasku żaden się nie nadaje. Napowietrzacz w sumie też niepotrzebny. Testy według uznania JBL lub Zoolek z droższych to do morszczyzny każdy. Pod dyski piasek to najlepsza opcja.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Nowe, wymarzone 900 litrow - pytania.

Post autor: niki 28 » 27 lis 2016, 09:45

1. Podłoże – planuje piasek kwarcowy. Jaką/jakie frakcje proponujecie? Co pod piasek, ewentualnie może sam piasek?
2. Sump będzie miał pięć komór – oczywiście jedna to miejsce na pompę. Moje pytanie brzmi jakie proponujecie wkłady do pozostałych komór, poza pierwszą bo tam będzie filtracja mechaniczna czyli gąbki i włóknina…?
3. Jaki napowietrzacz proponujecie do takiego akwarium?
4. Woda – jakich używacie testów, które są najbardziej wiarygodne?
5. Szukam dobrego odmulacza do tak wysokiego akwarium – możecie cos polecić?
Proszę aby wasze odpowiedzi nie wyglądały tak: „przeszukaj sobie forum…” – czytam wiele na forum, aż głowa boli…dlatego postanowiłem założyć ten temat.[/quote]


Gratuluję pomysłu :P Wielkość baniaka fajna .Z piaskiem kwarcowym to dobry pomysł .Gruba jego warstwa może być dobrym początkiem dla plenum które znakomicie pomaga w utrzymaniu równowagi biologicznej w akwa .Cenne wskazówki na ten temat znajdziesz na tym forum.Sump tak .Mówisz 5 komór .W pierwszej umieść gąbki ,w pozostałych biobale ,ceramikę keramzyt,a nawet żwir.Ja w swojej 20 litrowej "beczółce"mam wszystko o czym przed chwileczką pisałem.Na wlocie tylko prefiltr z gąbki i moja 540-stka ma się całkiem dobrze.Z napowietrzaczem zdania są podzielone,moim jednak zdaniem dobrze by było go mieć .Jeżeli nie przewidujesz roślin ,to tym bardziej.Dobrych warunków tlenowych w akwa nigdy nie za dużo.Proponuję fajną kurtynę z tyłu akwa.Pompkę dobierz tak ,by Ci ją obsłużyła .Co do testów ,to nie mam zbytnich doświadczeń .Mierze tylko ph i tyle,z tym że akwa mam "stare" i dojrzałe Weź pod uwagę ,że różne testy -różne zdania akwarystów.Jak baniak Ci dobrze dojrzeje + dobrze go będziesz prowadzić ,testy mogą Ci być nie potrzebne.Co do odmulacza ,to tak jak yoyi powiedział przy drobnym piasku nie będzie Ci potrzebny.W moim przypadku mam kawałek rurki pvc z wężem i z wierzchu ściągam syfek raz w tygodniu i już.W mocno dojrzałym akwa denne brudy tracą się same.Jak będziesz zaczynał z odpalać baniaczek ,to nie zapomnij o biostarterze zarówno w filtrze ,jak i w akwarium.Akurat te preparaty na początek pomagają bardzo.Ja używam np nitrivec serry.Tabletki bactozym tetry doskonale nadają się do filtra.Na rynku preparatów owych jest od groma .Przeczytaj ,zobacz zdecyduj i kup.Powodzenia :D

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Nowe, wymarzone 900 litrow - pytania.

Post autor: _TOM_ » 28 lis 2016, 10:13

1. piasek około 1mm. jeśli mało wymagająca roślinność wystarczy sam. jak ma być zielono to podłoże dla roślin pod piach wskazane.
przy okazji, warto w części dna zrobić plenum, to praktycznie darmowy i bezobsługowy dodatkowy filtr, a z czasem ustabilizuje wodę.
3. żadne nie jest potrzebne jeśli będzie ruch wody na tafli. ja od wielu lat nie stosuję żadnej pompki, wystarczy ruch wody na powierzchni.
4. dowolny producent, każdy będzie chwalił inne testy, ja po latach używam już tylko testów do PH, reszta testów to moje oko i doświadczenie, albo zachowanie dyskowców jest też doskonałym testem. do czasu aż do tego nie dojdziesz, musisz badać PH, NO2 i NO3, to najważniejsze na start. jeśli PH nie takie jak trzeba bez badania TWW się nie obejdzie.
5, przy piasku 1mm nie odmulasz nigdy dna, wszystko się gromadzi na powierzchni, jak nie masz ekipy sprzątającej, ściągasz to wężem trzymanym nad dnem, zasysa wszystko z dna, nie naruszając głębszych warstw piasku. przy Twojej wysokości baniaka, rurka plastikowa 70cm z wężem gumowym 1.4m starczy by do wiaderka sięgało.

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości