sump -automatyczna podmiana?

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Szymon11
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:07
Imie i Nazwisko: Szymon K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: SZCZECIN

sump -automatyczna podmiana?

Post autor: Szymon11 » 23 lis 2013, 12:04

Witam
mam na imię Szymon.Jestem osobą ''niepełnosprytną ''poruszającą się na wózku i w związku z tym chciałbym zautomatyzować akwarium, tak aby ograniczyć ingerencje przy podmianach wody:)W 112 l mogę jeszcze ogarnąć ''wiaderkowanie'' , ale w tym już nie ;)

Akwarium zakupiłem w całym zestawie wraz z pokrywą, belkami T5 i szafką kilka lat temu , lecz nie miałem możliwości odpalenia go ...160x60x60 (576l) Niestety teraz już wiem , że to był błąd :/ Na tą chwilę musiałbym wywiercić otwory,wkleić komin...wewnętrzny?zewnętrzny? :-\
Zastanawiam się, czy w ogóle jest sens,możliwość zrobienia sumpa ?Czy też pozostają filtry zew.?Beczka z pompą i keramzytem?
Szafka ma stosunkowo niewiele miejsca 75x50x60 h.
Czy ewentualnie sump 70x45x40 h zdałby egzamin?Czy mija się to z jego przeznaczeniem ze względu na zbyt małą pojemność?

Najchętniej spotkałbym się z kimś doświadczonym w tej dziedzinie i porozmawiał,doradził się przy kawie, lub czymś mocniejszym ;)Chciałbym uniknąć kolejnych błędów ;)

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: sump -automatyczna podmiana?

Post autor: stanpiter » 23 lis 2013, 19:13

Szymku
z sumpami doświadczenia nie mam, jednak jeśli pozwolisz podpowiem inne rozwiązanie.
Możesz wkleić komorę filtracyjną w zbiornik, jest zdecydowanie ciekawszym pomysłem niż filtry zewnętrzne.
Przemyśl na spokojnie, zastanów się i napisz jak zdecydowałeś.
Automatyczna podmiana to bajka, jak masz takie możliwości to zdecydowanie ułatwi ci życie.
Poczekaj trochę, sumpowcy też coś podpowiedzą.
W Szczecinie mamy kolegów, super goście - jak trzeba pomogą.
Powodzenia

Szymon11
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:07
Imie i Nazwisko: Szymon K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: SZCZECIN

Re: sump -automatyczna podmiana?

Post autor: Szymon11 » 23 lis 2013, 21:02

Dziękuje ;)
Czy dobrze rozumiem, że komora filtracyjna to coś na zasadzie wklejonego panelu np.na tylnej ściance wypełnionego jakimiś złożami filtracyjnymi? :oops:

Awatar użytkownika
mare777
zarząd pkmd
Posty: 322
Rejestracja: 08 gru 2004, 20:21
Imie i Nazwisko: Marek Marcinkiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: sump -automatyczna podmiana?

Post autor: mare777 » 23 lis 2013, 21:08

Witam Szymonie :-)
Sumpy i automatyka to temat rzeka, co nieco z tego przerobiłem. Podaj mi na pw jakieś namiary na siebie może skypa? Jestem ze Szczecina chętnie coś podpowiem :-).

Awatar użytkownika
mare777
zarząd pkmd
Posty: 322
Rejestracja: 08 gru 2004, 20:21
Imie i Nazwisko: Marek Marcinkiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: sump -automatyczna podmiana?

Post autor: mare777 » 23 lis 2013, 21:13

Szymon11 pisze:Dziękuje ;)
Czy dobrze rozumiem, że komora filtracyjna to coś na zasadzie wklejonego panelu np.na tylnej ściance wypełnionego jakimiś złożami filtracyjnymi? :oops:
Tak na tylnej lub bocznej, najprostsza wersja to tzw filtr Hamburski.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: sump -automatyczna podmiana?

Post autor: niki 28 » 23 lis 2013, 21:22

Szymon11 pisze:Dziękuje ;)
Czy dobrze rozumiem, że komora filtracyjna to coś na zasadzie wklejonego panelu np.na tylnej ściance wypełnionego jakimiś złożami filtracyjnymi? :oops:
Dokładnie tak :) Przy większych akwariach wielu akwarystów praktykuje tego rodzaju rozwiązanie.Ja osobiście mam "beczkę" z różnymi wkładami do biologicznego czyszczenia wody ,są to średniej granulacji żwir,biobale,ceramika keramzyt.Na wlocie do filtra stosuję gąbkę.Oprócz tego w akwa mam turbinkę z gąbką do filrtacji typowo mechanicznej.Pojemność mojego biologa to ok 20 l na akwa o pojemności 540 l .Nie mam problemów z wodą w akwa.Co do sumpa to ma i zwolenników i przeciwników z resztą jak we większości rozwiązań.W Twoim przypadku dobrze będzie jak filtr będziesz miał w zasięgu ręki,tak więc sump będzie odpowiednim rozwiązaniem.

Szymon11
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:07
Imie i Nazwisko: Szymon K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: SZCZECIN

Re: sump -automatyczna podmiana?

Post autor: Szymon11 » 23 lis 2013, 22:13

W Twoim przypadku dobrze będzie jak filtr będziesz miał w zasięgu ręki,tak więc sump będzie odpowiednim rozwiązaniem.
Dziękuje za cenne rady ;)
Wydaje mi się ,że byłoby to dobre rozwiązanie.Jednak trochę martwi mnie pojemność sumpa, ponieważ z informacji jakie udało mi się uzyskać ,objętość sumpa powinna wynosić 1/4 objętości akwarium...W moim przypadku ogranicza mnie wielkość szafki.Zastanawiam się czy nie będzie zbyt mały ,aby odpowiednio spełnił swoją funkcje :roll:

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: sump -automatyczna podmiana?

Post autor: niki 28 » 24 lis 2013, 10:24

Prawidłowa filtracja biologiczna to i owszem pojemność filtra ale nie tylko.Wiadomo że na cały proces samoczyszczenia się wody w akwa wpływa wiele czynników
1 poj filtra
2 "dojrzałość" wkładów filtracyjnych
3 dodatkowy filtr mechaniczny
4 rośliny w akwa =(dodatkowy filtracja)
5 częsta lecz raczej mała podmiana wody w akwarium
6 plenum w akwarium.

To są podstawowe czynniki które odpowiadają za prawidłową równowagę biologiczną w akwarium.Tak więc uzasadnione jest twierdzenie,że wielkość filtra ma znaczenie,ale nie tylko.W Twoim sumpie zastanów się lepiej nad wkadami filtracyjnymi i nad tym żeby szybko dojrzały niż na tym jaka jest jego pojemność.Mówisz że masz małą szafkę pod akwarium.Nie widzę problemu w konstrukcji odpowiedniego sumpa który nie będzie mały a spełni swoją rolę.Jeżeli masz szafkę dzieloną to wymierz sobie np jedną część i do jej wielkośći dopasuj sobie sumpa.Nie jest nigdzie powiedziane jaki ma być jego kształt.Zgodnie z zasadą matematyki bryła o wymiarach np 50cm dł -40cmwys -40 cm szer ma poj 80 litrów brutto.Myślę że takie wymiary sumpa oczywiśćie przykładowo będą dla Ciebie dobre.Wystarczy go podzielić na komory wypełnić odpowiednimi wkładami i po sprawie.Oczywiście jeżeli część szafki jest większa kleisz sobie większego sumpa.Tak więc zobacz, przemyśl,i do dzieła

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Re: sump -automatyczna podmiana?

Post autor: mirek » 28 lut 2014, 14:49

Ciekawy jestem czy temat się rozwija ? może jakieś foty ?

Szymon11
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:07
Imie i Nazwisko: Szymon K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: SZCZECIN

Re: sump -automatyczna podmiana?

Post autor: Szymon11 » 01 mar 2014, 13:03

Niestety w wyniku niespodziewanego wyjazdu musiałem przełożyć uruchomienie na dalszy plan...zbieram informacje i powoli się przygotowuje, ponieważ wymaga to sporo czasu ,którego ciągle mi brakuje :wink:

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości