tetra ex 700 a 1200 w akwarium 240l

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

ciosekm
Posty: 1
Rejestracja: 13 lis 2005, 21:39
Lokalizacja: Głogów

tetra ex 700 a 1200 w akwarium 240l

Post autor: ciosekm » 26 lis 2005, 19:04

Jestem na etapie poszukiwania filtra do akwarium 240l z paletkami (+rośliny)... i nie wiem na którą wielkość sę zdecydować. Ponieważ chcialbym jeden filtr w roli mechanicznego i biologicznego to najpewniej najlepdzym rozwiązaniem byłaby 1200, ale:
-róznica w cenie to około 150 pln
-przeplyw wody czy nie bedzie zaduży do takiego akwarium, i czy dławienie "na wejściu" filta nie powoduje jego glośniejszej pracy i wogóle czydobrze wpływa nia jego żywotność
-wielkość tego modelu też jest już znaczna - a z filtrem i elektryką chciałbym zmieścić sęw jenej szafce

Czy ktoś z forumowiczów używa może 700 w 240l?

Podobny temat był poruszany na innm forum jednak tam wypowiadali się głownie zwolennicy malawi oraz zbrojników, gdzieci ostati bardzo cenili sobie ten większy "strumień" wody. Ajak to wygłada w przypadku paletek... czywolą silniejszy czy słabszy perzepływ.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 29 sty 2006, 18:12

Cześć .Myślę że 700tka będzie wystarczająca. Przeczytaj sobie moją odpowiedż na post amorphisa pt WYBÓR POMPY .Tam dowiesz się jak wygląda to u mnie jacek664

atusia
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2005, 18:03

Post autor: atusia » 29 sty 2006, 19:52

Jestem akurat użytkowniczką filtra tetratec Ex 1200 w 240l z paletkami i uważam, że wszystko jest ok. Przepływ wody można regulować, choć u mnie jest ustawiony na max i wirówki nie robi.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 30 sty 2006, 09:45

Przede wszystkim rozdziel mechaniczny od biologicznego. Jak sobie wyobrażasz czyszczenie?? Tetry wyjście mają przez deszczownię więc wirów nie będzie.Ja mam 1200 biologiczny i 700 mechaniczny.

Pepe90
senior
senior
Posty: 149
Rejestracja: 11 mar 2007, 19:25
Lokalizacja: Okolice Tomaszowa Lubelskiego
Kontaktowanie:

Post autor: Pepe90 » 04 sty 2008, 19:51

Witam :D

Mam pytanie mam 2 filtry Ex 700. Jeden biologiczny drugi mechaniczny. Akwa 300l. I mam pytanie co do biologicznego.

W filtrze Ex 700 są 4 komory.

Pierwszą komorę wypełniłem gąbka by większe syfy nie pchały się do ceramiki a resztę wysypałem ceramiką.
Tylko teraz myślę.. bo w filtrze są plastikowe kubełki na elementy czyszczenia i tak myślę by wyjąć je i zasypać 3/4 ceramiką ( wtedy więcej ceramiki wejdzie bo plastikowe komory zmniejszały powierzchnie ) i na górę dać w kubełku plastikowym gąbkę by syf nie leciał.

Tylko teraz czy nie zmniejszy się przepływ wody wewnątrz w filtrze i nie będzie tylko zbierał wody z kubła filtra z góry a z dołu mniej. :?

Czekam na propozycje.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 04 sty 2008, 22:06

A może zacznijmy od tego, czemu chcesz to zrobić i co w obecnej filtracji Ci nie działa i nie pasuje?

Wyciągnięcie koszyków to zły pomysł, bo w ich konstrukcji jest wbudowana rurka prowadząca wodę z akwa na spód kubła. Następnie woda jest zasysana przez głowicę z dna do góry przez wszystkie wkłady. Pozbycie się koszy zlikwiduje ten system i woda będzie wlewała się od góry i nawet nie zdąży sie oczyścic jak wyciągnie ją pompa do akwa bez żadnej filtracji.
Raczej powstanie w taki sposób w tym kubełku proces denitryfikacji niż nitryfikacji.

Awatar użytkownika
kazik
senior
senior
Posty: 183
Rejestracja: 05 lut 2006, 14:59
Lokalizacja: swarzędz
Kontaktowanie:

Post autor: kazik » 04 sty 2008, 23:04

Pepe90 pisze: W filtrze Ex 700 są 4 komory.

Pierwszą komorę wypełniłem gąbka by większe syfy nie pchały się do ceramiki a resztę wysypałem ceramiką.
.
Mam takie pytanie :
wiesz po co jest "ceramika" w pierwszym koszyku ?
kazik

Pepe90
senior
senior
Posty: 149
Rejestracja: 11 mar 2007, 19:25
Lokalizacja: Okolice Tomaszowa Lubelskiego
Kontaktowanie:

Post autor: Pepe90 » 04 sty 2008, 23:30

Ceramika w pierwszym koszyku.... No jak chcesz to wyjaśnij.

Tom z filtracja mam wszystko ok. Ale taki pomysł mi wpadł ze można tak zrobić ale zaraz nasunęła mi się odpowiedz ze tak jak mówisz jest tam wbudowana rurka która prowadzi do krążenia wody. Także nie ma co kręcić... i kombinować :)

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
kazik
senior
senior
Posty: 183
Rejestracja: 05 lut 2006, 14:59
Lokalizacja: swarzędz
Kontaktowanie:

Post autor: kazik » 04 sty 2008, 23:40

Wystarczy przeczytać instrukcje obsługi - Ty z tego co czytam, nie czytałeś
co do innych pomysłów pomyśl 2x zamiast pisać bzdury
Dla innych którzy nie maja tetry :
ceramika w pierwszym koszyku rozbija strumień wody, tak aby płynęła całym przekrojem filtra a filtracja biologiczna na tej ceramice (oryginalny wkład ) jest taka jak na mojej ręce.
kazik

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 04 sty 2008, 23:41

Dlatego preferuję Eheim classic gdzie poza rusztem dolnym cały kubeł można zasypać jednolitym słupem masy filtracyjnej ;)
Do 240 podłączyć 2217/2317 z prefiltrem, dodatkowo jakiś wewnętrzny mechaniczny i filtracja bajka ;)

Awatar użytkownika
jociak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 337
Rejestracja: 23 kwie 2007, 06:48
Imie i Nazwisko: Paweł Joć
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bartoszyce
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontaktowanie:

Post autor: jociak » 05 sty 2008, 14:34

Weź 1200. Na wlocie załóż gąbkę, która posłuży jako filtr mechaniczny a cały kubeł zasyp ceramiką tudzież keramzytem. Tetra 1200 ma spory przepływ i teoretycznie może robić pralkę w zbiorniku, ale kiedy zasypiesz go do pełna ceramiką to przepływ zmniejszy się o połowę. Gąbka na wlocie pozwoli na częste płukanie części mechanicznej filtracji bez potrzeby ingerowania w biologię. Miałem doświadczenia z wieloma filtrami i muszę powiedzieć, że tetra jest najbardziej ergonomiczna a stosunek ceny do jakości jest, co najmniej korzystny. Takie jest moje zdanie.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 05 sty 2008, 14:57

Nie widzę różnicy cenowej między kubełkiem Tetry, a JBL, notomist dostrzegam jakościową, po kilku latach używania różnych Tetr, obecnie mam same JBL, ale to juz prywatne preferncje, bo wszystkie 3 odmiany kubełków tych firm to ta sama półka, są porównywalne.

Zwracajcie uwagę na ceramikę, piszcie co macie na myśli pisząc cermika, tak ajka Kazik zwrócił uwagę, ta w oryginalnym zestawie kubełów ma inne zastosowanie, rozprowadzenie wody i zatrzymanie, poiwedzmy jkrewetek, niż BIO ceramika, która wygląda inaczej, jak pumeks i ma być domem dla bakterii.

Sugeruję przeczytanie tego wątku, jest tam już mnówstwo odpowiedzi na wiele dylematów i pytań odnośnie kubełków:
http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... 0&start=45

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości