super filtr

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

super filtr

Post autor: cocoloco » 23 paź 2005, 11:30

Zawsze podchodze sceptycznie do wszystkich nowosci zachwalanych na rynku . Te slogany reklamowe ze ten produkt to przelom w akwarystyce i po kilku miesiacach zapominamy o "nowosci" wracjac do sprawdzonych ale mniej reklamowanych rzeczy .
Jednak nieraz i mnie mozna zaskoczyc i to naprawde pozytywnie
Opisze tu pewien filtr ktory mialem okazje testowac w akwarium gdzie woda byla mleczno zielona -zakwit glonow i pierwotniakow .
Historia
Pierwszy raz o tym filtrze uslyszalem w Lodzi gdzie Bartek Lipczynski prezentowal akwarium roslinne . Faktrycznie widzialem wode dzien przed wystawa i w czasie wystawy . Tlumaczylismy sobie ta klarownosc wody parametrom szyb bo te tez byly inne . Po Lodzi spotkalem sie z Bartkiem znow w Rzeszowie .
Teraz juz nie odpuscilem ale dluzsza rozmowa i poznanie zasad dzialania tego filtra pozwolilo mi wyrazic opinie cos w tym jest . Jotka wiec nie odpuscil i odkupil jeden taki filtr od Bartka .
Terazniejszosc
Problem jednego akwarium to rozkwit pierwotniakow i glonow - totalna inwazja . Zastosowana lampa UV przez 3 dni nie wniosla nic nowego . Zmiana lampy - moze jest juz wyjechana . Nowa lampa i filtracja przez 24 godziny - efekt : brak efektow . Przypominam sobie o filtrze Jotki , decyzja sprobujemy . Uruchamiamy filtr i idziemy na kawe - po godzinie szok !!! Woda jest w 80% czysta a wklad filtra wyglada jak sok frugo z kiwi . Wymiana wkladu na czysty . Na drugi dzien akwarium przypomina akwarium Bartka z Lodzi czy Rzeszowa .
Cala tajemnica dzialania tego filtra polega na przepuszczeniu wody przez ziemie okrzemkowa o srednicy ziaren 1 mikron !!!
Bartek twierdzi ze 0,1 mikrona daje jeszcze lepsze rezultaty .
Dlatego moge polecic ten filtr kazdemu kto marzy o krystalicznie czystej wodzie . To naprawde dziala , szybko , skutecznie , rewelacyjnie .
Zainteresowanym podaje nazwe Diatomic firmy Hobby . Ja sam sprobuje zrobic cos podobnego ale o wiekszej pojemnosci . Jakie beda efekty napisze na forum .

PS - nie uzywam polskich liter z uwagi na problemy na serwerze

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: mkozubski » 23 paź 2005, 11:48

hm mam od jakiegos czasu ten sam problem z woda totalne zakwity. Wymiana wody 100% i znow. Nie wiem jak sobie poradzic, niestety akwa max przerybione ale sterylne, a glon uuuuuuu ma sie jak najlepiej. Im wiecej wody podmieniam tym wiecej glonu. Czy mo?na gdzies kupic ta ziemie po prostu jako wklad ??

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 23 paź 2005, 12:51

zakupic nie jest problemem - zadzwon do sklepu naszego kolegi ;) z ogloszen komercyjnych
problem jest tu natury technicznej - wielkosc ziaren 1/1000 mm . szukalem workow w ktory to mozna zaladowac - no i faktycznie trudno cos dostac aby ziemia nie wyfrunela z filtra do akwarium .
worki ktore stosowane sa w akwarystyce nie nadaja sie bo wszystko przelatuje . Mam inny pomysl aby zatrzymac ziemie w filtrze ale to na razie teoria a ja nie lubie sie wypowiadac na teoretyczne tematy

Mislavo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 213
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:13

Post autor: Mislavo » 23 paź 2005, 13:27

A ja mam pytanie o rownoczesnie zastosowanie tego filtra i torfu w akwarium. Czy dobrze kombinuje, ze filtr wyczysci wode rowniez z herbaciano-torfowego zabarwienia ?

Mislavo

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 23 paź 2005, 14:14

powiekszajac ziarna ziemi okrzemkowej okazuje sie ze mamy strasznie porowaty material i czastki o wielkosci mniejszej niz 1 mikron wpadaja w pulapke - z tego wniosek ze taki filtr wychwytuje wszystkie ciala stale - patrz filtracja piwa lub wina . Czy odbarwi wode - watpliwe bo piwo jednak jest zlociste ;) Jednak ten kolor bedzie czysty a nie skladal sie z drobinek ktore udaja herbaciane zabarwienie poprzez zalamywanie swiatla .

Pylki kwiatowe - 5 do 100 mikronów
Zarodniki roslin - 6 do 100 mikronów
Zarodniki grzybów - 2 do 20 mikronów
Kurz domowy - 0.05 do 100 mikronów
Bakterie - 0.35 do 10 mikronów
Wirusy - 0.03 do 0.45 mikronów

Producent zapewnia ze bakterie i grzyby oraz jaja pasozytow nie maja szans ale ja tego nie sprawdzilem .

Awatar użytkownika
bjarka
członek PKMD
Posty: 733
Rejestracja: 20 gru 2004, 23:32
Imie i Nazwisko: Beata Jarka
Lokalizacja: Laskowiec
Kontaktowanie:

Post autor: bjarka » 23 paź 2005, 16:51

Sadze,ze filtr bedzie wylapywal drobne czastki nierozpuszczalne w wodzie,czyli zawiesiny. Mysle,ze sole mineralne i kwasy humusowe pozostana bezpieczne,ale moze zle mysle.

Awatar użytkownika
Maciek
senior
senior
Posty: 170
Rejestracja: 08 gru 2004, 00:17
Lokalizacja: Koluszki
Kontaktowanie:

Post autor: Maciek » 24 paź 2005, 15:00

Alek, moze to przypadek ale juz dwa razy po wlaniu Torumin mam inwazje pierwotniakow. Z tego co mi mowiles do akwarium Jotki poszly duze ilosci torfu. Ja zaczynam wyciagac wnioski i walczyc z przyczynami - koniec Torumin. Z poprzednich walk mam juz pewien sposob na tych malych gosci - filtr 5 mikronow na wejsciu do filtra, nitrivec i na drugi dzien jest ok. Niestety na razie nie moge pozwolic sobie na zakup filtra diatomowego, ale jezeli mowisz ze przepuszczaja tylko czastki o wielkosci 1 mikron to istnieja odpowiedniki ziemi okrzemkowej. Sa to wklady polipropylenowe, wklada sie je do filtrow narurowych. Koszt 15zl + filtr narurowy 27zl.

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 24 paź 2005, 17:18

Maciek to nie w akwarium Jotki była inwazja ale mojego szwagra a szwagier nie ma paletek tylko inne ryby - nie używa preparatów "czarna woda" .
Dlaczego uważam że ziemia okrzemkowa ma lepsze parametry czyszczenia zrozumie każdy kto zagłębi się w temat filtracji - Diatomaceous earth . Stosując ziemię okrzemkową a 1 mikron usuwa się cząstki o wielkości 0,1 mikrona tak wynika to z laboratoryjnych badań - zasada jest taka jak w gąbce - gąbka ma 10 cm3 ale zatrzymuje zanieczyszczenia mniejsze niż 10cm3 - cząstka ziemi okrzemkowej powiększona 500 razy wygląda tak jak pumex .
Pisząc o kosztach chciałem zauważyć że za 3zł akwarium lśni - żadnego pyłku .
Nie twierdzę że nie można to osiągnąć poprzez filtrację świecową ( http://www.hobra.cz ) polipropylenowe wkłady .
Różnica pojawia się w momencie kiedy wkład należy wymienić lub wymienić ziemię w filtrze .
Mam pewien pomysł jak przerobić dowolny filtr na filtr okrzemkowy kosztem około 10 zł . Jeżeli się to uda to oczywiście opiszę dokładnie.

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Post autor: fomalhaut » 25 paź 2005, 16:33

Alku! Rób ten filtr.. ile można czekać? :lol: :shock:
Co do materiału, który można by potencjalnie zastosować w tego filtrze - chodzi o "coś" co zatrzyma ziemię okrzemkową w filtrze - to może sprawdzić materiał do produkcji ram do sitodruku... z tego co wiemy (z Ewą) są o różnych "oczkach" - w mikronach... nigdy nie pytaliśmy o "oczka" 1 mikronowe... ale.... :shock: może....
Daj znać, co wykombinowałeś, bo aż mi ciarki chodzą jak sobie przypomnę tatmtą wodę.... a porównam tą u siebie :twisted:
Pozdrowienia
Wojtek

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 25 paź 2005, 18:25

właśnie robię próbę !! - to kurcze działa !!!! . z lenistwa sięgłem za radą Maćka po obudowę filtra wody koszty wzrosły do 36 zł plus 21 bo nie chciało mi się rurki szukać .
Zasadę i jak to zrobić opiszę wieczorem - uważam że można to zrobić za ............................. 5 zł

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Post autor: fomalhaut » 25 paź 2005, 22:04

CZEKAM!!! (przynajmniej ja... :)))))

Awatar użytkownika
Izabelka
członek PKMD
Posty: 132
Rejestracja: 13 gru 2004, 14:23
Imie i Nazwisko: Izabela Wilk
Lokalizacja: Częstochowa
Kontaktowanie:

Post autor: Izabelka » 25 paź 2005, 22:19

ja też..... :(

Awatar użytkownika
eugen
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 15 lis 2004, 20:48
Lokalizacja: Mühlheim am Main
Kontaktowanie:

Post autor: eugen » 25 paź 2005, 22:21

pospiesz się bo wieczór się kończy :D

Awatar użytkownika
vega1
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1214
Rejestracja: 21 mar 2005, 23:54
Imie i Nazwisko: Sławomir Nazimek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rzeszów
Lokalizacja: Rzeszów,Kraków

Post autor: vega1 » 25 paź 2005, 22:32

Widze ze napiecie wprowadziles pozytywnie wysokie... :)

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 25 paź 2005, 22:52

czas rozszyfrować tajemniecę filtra na ziemię okrzemkową

Cała tajemnica polega na zamuleniu ziemią okrzemkową siatki filtracyjnej - w filtrze hobby Diatomic jest to worek o wymiarach około 20 cm x 15 - w celu usztywnienia oraz aby worek nie został zassany przez pompę w worku umieszczono kawałek siatki plastykowej o oczkach 5 mm - podobnej jak dajemy na stożki aby ochronić ikrę . Faktycznie co tu użyjemy jest bez znaczenia .
Ja użyłem oryginalnej obudowy filtra do wody ( lenistwo ) kupiłem oryginalny wkład - filtr z ziwicą ( którą wyrzuciłem ) w tym wkładzie wywierciłem kilkadziesiąt otworków aby woda mogła przepływać . Owinęłem materiałem z oczkami a 1 mm ( może mniej - materiał znany z Rzeszowa ) warstwa 1 na zakładkę i dwie gumki recepturki aby mi z tej rurki usztywniającej ( tyle pozostało z wkładu ) nateriał się nie ssunął .
Nalałem wody do zlewu wsadziłem pompę którą połączyłem z obudową na ssaniu ( to jest najważniejsze ) i uruchomiłem układ - pompa i filtr .
Po 1 minucie jak się toto odpowietrzyło wrzuciłem do zlewu około 30 dkg ziemi okrzemkowej . Zrobiłem białą zawiesinę i poczekałem 15 minut aż filtr sobie z tym poradzi . Ziemia okrzemkowa pobierana z wodą osiadała na siatce tworząc warstwę 1-2 mm woda po tym czasie stała się krystaliczna . Na tej samej zasadzie uruchamia się filtr diatomic - zasypuje się filtr zalewa wodą i łączy się wyjście z wejściem . Po wyklarowaniu się wody rozłączamy pętlę i łączymy węże z wężami od akwarium .
Uruchomienie filtra polega na zamuleniu worka - worek firmy hobby nie ma żadnych cudownych właściwości - można użyć drobnej firanki z małymi oczkami . Po zamuleniu ziemia okrzemkowa tworzy warstwę filtracyją i jedyna trudność załączyć to już w normalny układ zanim ziemia się z worka nie ssunie . W/g mnie jest na to około 30 sekund .
Jeżeli ktoś nie rozumie odpowiem na wszystkie pytania . Narazie przerwa w testach bo okazuje się że moja pompa jest za słaba i filtruje poprzez ziemię około 200 litrów max wody na godzinę . Kupię lepszą pompę i podłącze .

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości