Lajon 112 - problem

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
myslu
junior
junior
Posty: 99
Rejestracja: 17 wrz 2008, 16:51
Imie i Nazwisko: Bartosz Mysłowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Lajon 112 - problem

Post autor: myslu » 11 kwie 2012, 23:24

sonda powinna byc przechowywana w KCl-u

Awatar użytkownika
krjon
junior
junior
Posty: 66
Rejestracja: 04 paź 2007, 06:19
Imie i Nazwisko: Krzysztof Jonasz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stalowa Wola
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Lajon 112 - problem

Post autor: krjon » 12 kwie 2012, 21:16

Ja bym spróbował ją reanimować.
Musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy. Tu pozwolę sobie zacytować kolegę z innego forum:
..."Instrukcja użytkowania sondy przestrzega przed zamoczeniem końcówki i przewodu. Istotnie zamoczenie końcówki i kabla może spowodować wahania odczytu wartości pH (u mnie tak było). Myślę że trzeba przede wszystkim osuszyć sondę w temperaturze pokojowej, pamiętając o zabezpieczeniu na ten czas membrany gumowym pierścieniem, tym którym była zabezpieczona nowa sonda.
Elektrolit może być już zużyty lub mógł się rozcieńczyć z powodu zbyt głębokiego zanurzenia sondy. Po wymianie elektrolitu i wysuszeniu górnej części sondy, oraz poprawnym skalibrowaniu odczyt powinien się ustabilizować.
Trzeba także uważać żeby nie umieszczać napowietrzania bezpośrednio w pobliżu sondy, ponieważ bąbelki powietrza wydostające się z wody powodują efekt musowania – delikatnie pryskająca woda powoduje zawilgocenie przedmiotów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie wydostających się pęcherzyków powietrza..."
Po wymianie elektrolitu, wysuszeniu kabla i górnej części sondy ja bym jeszcze dodatkowo wymoczył membranę przez kilka dni w KCl, następnie przepłukał wodą "demi" (woda kranowa zawiera minerały i zanieczyszczenia, które po osadzeniu się ma membranie mogą zafałszować odczyt). Dopiero po tych wszystkich zabiegach skalibrowałbym ją i włożył do akwarium. Pamiętaj jeszcze o jednym, nigdy nie dopuść do wysuszenia membrany.

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości