AQUATOR

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

AQUATOR

Post autor: Hypno » 02 sty 2011, 13:53

Pewnie użytkownicy forum o dłuższym stażu pamiętają moją deklarację, że zrobię urządzenie, które będzie sterować techniką przy naszych zbiornikach. Projekt w pewnym momencie zarzuciłem z jakichś tam powodów. Ostatnio jednak bezskutecznie usiłowałem kupić jakiś pH komputer w ROZSĄDNEJ cenie i .... skucha. Nie dało się znaleźć nic sensownego, a dodatkowo pojawiła się potrzeba dodatkowej funkcji, których żaden ze znanych mi komputerów pH nie ma....

Podrapałem się po głowie. Wziąłem zawziąłem i .... zrobiłem.

Niniejszym informuję, że uruchomiłem urządzenie o nazwie roboczej AQUATOR. Jest to projekt całkowicie mojego pomysłu i własnego wykonania.
Do czego to jest?
Z założenia, jest to jednocześnie termoregulator cyfrowy z możliwością zaprogramowania temperatury stabilizacji, dokładności z jaką ta temperatura ma być utrzymywana (tzw. histereza) oraz wartościami temperatury alarmu minimum i maksimum.
Jest to także komputer pH z analogicznymi funkcjami, czyli programowaniem pH stabilizowanego, dokładnością stabilizacji (czyli histerezą) oraz wartościami alarmowymi pH minimalną i maksymalną. Oczywiście z możliwością kalibracji urządzenia dla buforów 4 i 7.
To co odróżnia od innych konstrukcji to, że zarówno termoregulator jak i komputer pH mają po 2 wyjścia wykonawcze. Czyli termoregulator może włączyć grzałkę, kiedy temperatura spada poniżej określonego poziomu jak również może włączyć jakąś chłodziarkę (morszczaki stosują małe lodóweczki :-) ) jeżeli przekroczy zakładaną temperaturę maksymalną.
Analogicznie jest z komputerem pH. Sterownik może włączyć typowy zawór do CO2 w celu obniżania pH, ale potrafi także włączyć inne urządzenie jeżeli pH przekroczy minimalną dopuszczalną granicę, poniżej której trzeba reagować i pH delikatni podnosić.
Po co to?
To doskonale wiedzą ci co palety rozmnażają, jak potrafi na łeb polecieć pH w zbiorniku tarliskowym w najmniej odpowiednim momencie nie raz doprowadzając do śmierci całego stadka narybku.
Takie też będzie zastosowanie tego urządzenia u mnie. Będzie pilnować parametrów w zbiorniku tarliskowym. Przy czym akurat tutaj nie istotne jest obniżanie pH ale za to niezmiernie istotne jest pilnowanie aby nie spadło poniżej pewnego poziomu. Jeżeli ustrojstwo zauważy, że pH spadło np. poniżej 5,3 wtedy włączy elektrozaworek przez który powoli kropelkowo do zbiornika tarliskowego będzie kapała sobie woda o odpowiedniej twardości ale wysokim pH.

Reasumując:
- urządzenie posiada czujnik temperatury,
- urządzenie posiada gniazdo pod typową sondę pH,
- może niezależnie włączać grzałkę lub chłodziarkę dla funkcji stabilizacji tempertury,
- może niezależnie włączać zawory (lub coś innego) dla podnoszenia i obniżania pH,
- alarmuje przy przekroczeniu minimum i maksimum zarówno temperatury jak i pH,
- pozwala oczywiście kalibrować sondę pH w buforach 4 i 7,
- posiada 6 klawiszową klawiaturkę do obsługi (wiem że można zrobić obsługę menu nawet na 1 klawiszu ale jest to niewygodne a po drugie to urządzenie to pierwsze z planowanej serii i co tu dużo nie mówić jedno z mniej skomplikowanych a konstrukcja ma być uniwersalna),
- posiada alfanumeryczny wyświetlacz 2 linie po 16 znaków,
- urządzenie wyłącza grzałkę i chłodziarkę w przypadku odłączenia lub uszkodzenia czujnika temperatury,
- na czas kalibracji sondy pH wyłącza zawory.

W chwili obecnej pracuję nad portem sieciowym do AQUATORa, tak aby można było podglądać jego pracę a także zmieniać parametry pracy za pośrednictwem strony http://www.... Właściwie port jest gotowy, a pracuję nad samym programem obsługującym go.

Z założenia AQUATOR jest alternatywą dla innych komputerów pH typu Lajon, Denerle i innych. Z założenia NIE JEST alternatywą do bardziej skomplikowanych sterowników obsługujących oświetlenie np. HQI, funkcje zmierzchu, wschodu, włączanie o czasie itd...
Ale TA wersja nie jest alternatywą. Bo w przygotowaniu jest wersja, która z założenia ma z nimi konkurować :-)

Jak tylko obrobię filmik pokazujący w akcji AQUATORa zamieszczę na forum. Dość trudne to jest gdyż obiektywy kamer i aparatów nie lubią ostrego światła diod LED.

I jeszcze jedno. Praca nad samym urządzeniem to jedno. Równocześnie opracowałem program do .... pisania programów mikrokomputerów na bazie których AQUATOR i np Skalar działają. Dzięki temu dowolnie skomplikowane menu obsługujące urządzenie wraz z funkcjami obsługi edycji parametrów go sterujących jestem w stanie zaprogramować do układu w .... 15 sekund!
Dzięki temu na zamówienie prototyp urządzenia obsługującego np. tylko 8 sond pH i 8 zestawów zaworów do podnoszenia pH w zbiornikach tarliskowych jestem w stanie wykonać w ... 2-3 dni.

P.S. Obecnie poszukuję producentów lub dystrybutorów eleganckich obudów do urządzenia.

A i najważniejsze..... AQUATOR na pewno będzie sporo tańszy niż inne tego typu urządzenia!

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: AQUATOR

Post autor: Przemek Wieczorek » 02 sty 2011, 14:46

Konkretnie ile kosztuje i co z serwisem :)

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: AQUATOR

Post autor: Hypno » 02 sty 2011, 15:23

Ile dokładnie to kosztuje zależy od obudowy. Póki nie znajdę konkretnej nie wiem. Gwarancja co najmniej rok :-) Na poważnie bez obietnic na twarz.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: AQUATOR

Post autor: stanpiter » 03 sty 2011, 17:20

Hypno pisze:Ile dokładnie to kosztuje zależy od obudowy. Póki nie znajdę konkretnej nie wiem
Podaj cenę bez obudowy, a jak już będzie obudowa to dodamy jej cenę :wink:

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: AQUATOR

Post autor: Hypno » 03 sty 2011, 18:20

Cffffaniaczek :-)

Piotrze podam jak będę pewny. Do prototypu części kupowałem z doskoku, a to dalekie jest od ekonomiczności. Całość oparta o płytkę prototypową za 400zł + inne graty. Ale taka informacja tylko może przerazić :-)
Rzeczywiste koszty są duuuuużo mniejsze.

Podpowiedział być Góralu gdzie obudowy pikne można dorwać. Rozesłałem wici po firmach i czekam na odpowiedzi.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: AQUATOR

Post autor: stanpiter » 03 sty 2011, 19:50

Hypno pisze:Cffffaniaczek :-)
Wiedziałem że Cię rozbawię :mrgreen:
Hypno pisze:Podpowiedział być Góralu gdzie obudowy pikne można dorwać. Rozesłałem wici po firmach i czekam na odpowiedzi.
Nie wiem czego szukasz, jakiś plastyk, tworzywo, czy może aluminium i oczywiście jaka wielkość - napisz.

seba*1*
członek PKMD
Posty: 264
Rejestracja: 05 kwie 2007, 06:42
Imie i Nazwisko: Sebastian Pustelnik
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Re: AQUATOR

Post autor: seba*1* » 03 sty 2011, 20:02

Hypno pisze: Całość oparta o płytkę prototypową za 400zł + inne graty. Ale taka informacja tylko może przerazić :-)
No może przerazic...zobaczymy czy cenowo przeskoczysz skrzynke od bacy.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: AQUATOR

Post autor: Hypno » 03 sty 2011, 20:33

Piotrze, co do obudowy to najważniejsze: MA BYĆ ESTETYCZNA I ŁADNA. Żadne więc bydle jakie plastiki mnie nie interesują. Może być plastik, ale ma być ładne. Osobiście skłaniam się do obudów z profili aluminiowych przeznaczonych do tego celu. Namierzyłem 2 dystrybutorów na Polskę i zapytania wysłałem. Zobaczymy co kot przyniesie.
A założenia ... ma się w toto zmieścić w przednim panelu wyświetlacz o standardowych wymiarach 80x36 mm i potrzebuję min obok 40mm na przyciski, choć rozpatruję też wersję z klawikordem na wierzchu tuż nad wyświetlaczem. Czyli potrzebuję ładne pudełko, w które netto mogę zmieścić coś o wymiarach (wysokość x szerokość x głębokość) 36 x min120 x min120 mm. Zewnętrzne wymiary będą wiadomo ciut większe.

Co do ceny to: proszę pamiętać, że ta skrzynka nie będzie konkurować ze Skalarem tylko z Lajonem i czymś podobnym. Z założenia chcę aby była wyraźnie tańsza od właśnie konkurencji. Chcę się zmieścić w 200zł brutto bez sondy.

seba*1*
członek PKMD
Posty: 264
Rejestracja: 05 kwie 2007, 06:42
Imie i Nazwisko: Sebastian Pustelnik
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Re: AQUATOR

Post autor: seba*1* » 03 sty 2011, 20:51

Hypno pisze: Chcę się zmieścić w 200zł brutto bez sondy.
Trzymam kciuki,oby sie powiodło.Z sondą może byc to 200 nawet netto.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: AQUATOR

Post autor: stanpiter » 03 sty 2011, 22:15

Hypno pisze: Osobiście skłaniam się do obudów z profili aluminiowych przeznaczonych do tego celu.
Tak te ładniej wyglądają,jednak są gorsze w obrabianiu.
Często zaglądałem na tą stronę
http://www.maszczyk.pl/katalog.php
Nie mówię że są śliczne, ale...
Co do ceny, wiesz chyba że wszystko zależy od tego ile ich zmontujesz, części można kupić na sztuki, a można na setki, tysiące itd. ot cała filozofia :wink:
Inaczej pogada z Tobą facet sprzedając jedną obudowę, a inaczej jak powiesz że kupujesz sto płacąc gotówką - (ślinienie się sprzedającego jest jak prawo Ohma - Ciało rzucone w łoże, traci na oporze :wink: )

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: AQUATOR

Post autor: Hypno » 03 sty 2011, 22:44

A mi po głowie chodzą takie:
http://www.mera-sp.com.pl/obudowy/pdf/bopla/alubos.pdf
jak na stronie 17

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: AQUATOR

Post autor: Hypno » 05 sty 2011, 08:13

Kurde ładne obudowy to koszt ponad 100zł i to wcale nie małe "ponad". Oczywiście to cena za samo pudełko!
No dobra odpalę wersję "ekonomiczną" w czymś trywialnym ;-)

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość