SUMP

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

marcin2306
junior
junior
Posty: 51
Rejestracja: 17 gru 2008, 23:16
Imie i Nazwisko: marcin chmielecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chełmno
Lokalizacja: chełmno

SUMP

Post autor: marcin2306 » 04 gru 2010, 22:45

Witam wszystkich.Mam kilka pytań odnośnie sumpa do akwarium 300l(120/60/40)Chcialem wywiercić otwór przelewowy na tyniej ścianie nie wiem jakiej wielkości i jak dopasować pompe do sumpa.Dzieki za pomoc z góry.Pozdrowienia.

makok
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 03 mar 2009, 14:10
Imie i Nazwisko: Grzegorz M.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Świnoujście
Lokalizacja: lewy górny róg Polski ;)
Kontaktowanie:

Re: SUMP

Post autor: makok » 13 gru 2010, 04:02

W skrócie opiszę mój przelew.
Otóż na pompę Aqabee UP3000 wywierciłem dwa otwory pod śrubunki 25mm (raczej przypadek, starałem się mieć główny i backup, ale wyszło że akurat takie dwa pasują z ~10% zapasem).

Tak to wygląda po wywierceniu:
http://www.youtube.com/watch?v=jKnxAMOUiRY

Tak wyglądało wiercenie:
http://www.youtube.com/watch?v=4HzOOEuLtF0

A tak zabezpieczyłem miejsce wiercenia i prowadziłem wkrętarkę (stała na "szynie"):
http://www.youtube.com/watch?v=YOLTNt0G1c0

Z całego procesu podam tylko, że dobrze że miałem z tyłu szybę oklejoną folią (nie wylała mi się woda chłodzaca wiertło), do zabezpieczenia otworu użyłem pojemnika plastikowego przyklejonego na zwykłą plastelinę dziecięcą (była w nim woda), wierciłem na najniższym biegu.

Wiertło było takie (tu nauka na szklance :mrgreen: ):
Obrazek

Śrubunki jakie użyłem do otworów wyglądają tak:
Obrazek

tutaj po wkręceniu naprzemiennie dla zobrazowania
Obrazek
Obrazek

Są to śrubunki Tank Union 25mm od Aquamedic, bo były tanie.
Pudełko przelewowe to zwyczajna zaślepka do radia samochodowego, z naciętymi zębami. Jako że jest z czarnego plastiku i w miarę plastyczna to łatwo było ją przerobić.

Dusro (rury za śrubunkiem) są zwykłe od spływu umywalkowego czy podobnego, bez gwintu a jedynie z gumową uszczelką - wciśnięte na siłę, ale na ten akurat śrubunek pasuje średnicami gwintów śrubunkek (rury) nibco od wody CIEPŁEJ, tylko dla mnie na tamten moment były za drogie.

Bardzo sobie ten przelew chwalę, ponieważ nie zabiera tyle miejsca co komin (a miałem wcześniej) i jest czarny co doskonale go kamufluje na moim czarnym tle (folia).

Jeśli chodzi o dopasowanie pompy, to moja (nominalnie 3000l/h) daje na wysokości krawędzi akwa jakieś 1800l/h, co podnosi wodę w zbiorniku 140x55cm o 1cm ponad krawędź przelewu (przy stosunkowo szerokich zębach grzebienia. Myślę że do 300l polecę Ci Aquabee UP 2000/1 (nie UP2000), która u Ciebie będzie się sprawować dobrze - jest niemiecka, mam taką zresztą w szafce - chodzą te pompy u mnie już długo długo i mogę polecić. Zostałbym wtedy przy takich samych srubunkach 25mm mimo ciut słabszej pompy (też dwóch).

Powodzenia

marcin2306
junior
junior
Posty: 51
Rejestracja: 17 gru 2008, 23:16
Imie i Nazwisko: marcin chmielecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chełmno
Lokalizacja: chełmno

Re: SUMP

Post autor: marcin2306 » 03 lut 2011, 23:43

Witam. Mam pytanie rozmawiałem z kolegą twierdzi że taki przelew jest głośniejszy niż komin, mniejsza możliwość regulacji poziomu wody.Co o tym myślicie . Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości