Odnośnie: kompletny system akwaryjny RIO 400 firmy JUWEL

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Odnośnie: kompletny system akwaryjny RIO 400 firmy JUWEL

Post autor: CraNcH^MS » 19 maja 2010, 21:51

By nie złamać regulaminu działu testy zrobiłem wątek w dziale do tego przeznaczonym.

Jestem z Rybnika i w pewnym sklepie (nie istniejącym już) miałem miałem okazję zobaczyć na własne oczy zestawy Juwela. Mam też w swoim akwarium filtr BioFlow 8 i wydaje mi się, że mogę wtrącić swoje "trzy grosze" na temat sprzętu tejże firmy.

Zacznę od pierwszej wady cena/jakość zestawów - FATALNE. Np. szafka wykonana z płyty paździerzowej nie jest warta tej ceny. Oglądając szafki zestawów JUWELA zauważyłem, że czasami są wykonane tak jakby firma stosowała drastycznie "program oszczędnościowy" niektóre elementy mniej widoczne były wykonane z innego koloru płyty i oczywiście jest to do zaakceptowania, ale nie przy tej cenie. Szafka powinna kosztować z narzutem sklepowym góra 500 zł. Pokrywa dobrze dopasowana do akwarium, ale nie jest rewelacyjna a cienkie górne nakrywy umożliwiają wyskoczenie np. dużym pielęgnicom np. Pawiooka. Oświetlenie akwarium to kolejna porażka, JUWEL stosuje świetlówki w swoim standardzie. Mają inne moce i długości niż standardowe świetlówki znanych nam firm np. Philips, Sylvania, Osram itp. co uzależnia nas od świetlówek tej firmy a ich wybór jeśli chodzi o barwę nie jest zbyt wielki, choć podstawowe barwy można nabyć. Co do akwarium to "szkło jak każde szkło", ale uwagę zwracają ładnie i prosto położone silikonowe fugi.

Teraz wypowiem się na temat filtra BioFlow 8 bo taki posiadam, cena oczywiście jak na kawałek PROSTEGO plastiku powalająca (filtr taki posiadam bo go dostałem, inaczej nie dałbym ~450 zł.) Zaletą tego filtra jest pomysłowa konstrukcja, łatwo się go czyści i rozbiera a po pewnym okresie używania wypracowałem sobie metodę czyszczenia nie pozwalającą dostania się paprochów z czyszczonego filtra do zbiornika. Dodam że filtr działa także jako skimer a jego prostokątna konstrukcja ładnie wkomponowuje się w róg akwarium i mając czarne tło optycznie staje się mało widoczny. Firma poszła w dobrym kierunku dając możliwość stosowania obudów z pianki do swoich filtrów, co uważam za wielki plus. Nie podoba mi się, że zastosowano króciec łączący pompę z filtrem o niezbyt typowym kształcie. Kupując filtr bez pompy od razu mamy problem. Ja oczywiście majsterkuję i dokonałem niewielkiej przeróbki umożliwiającej zastosowanie pompy Aquclear 1200 AquaEla. Zaletą tego sprzętu jest też to, że jest w nim miejsce na umieszczenie wewnątrz grzałki (niekoniecznie marki Juwel). Pojemność na biologię moim zdaniem jest wystarczająca.

Moja opinia końcowa, nie warto wydać takiej kwoty pieniędzy na ten zestaw. Jedyna zaletą zestawu Juwela jest taka, że firma oferuje kompletny i dopasowany do siebie zestaw akwarystyczny (szafka, pokrywa, tło, filtr, obudowa maskująca filtr itp.), który może bez problemu zmontować akwarysta nie posiadający zbytnich możliwości manualnych.


Poleciłbym na początek firmie Juwel, zastosowanie standardowego oświetlenia, wykonywanie szafek i pokryw także w innej stylistyce oraz "zjechanie" o 1/3 z ceną.

Maciej
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2010, 12:52
Imie i Nazwisko: Maciej Zubik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rybnik
Lokalizacja: Rybnik

Re: Odnośnie: kompletny system akwaryjny RIO 400 firmy JUWEL

Post autor: Maciej » 02 cze 2010, 07:39

Nie wiem w którym miejscu płyta, z której wykonana jest szafka Juwela jest paździerzowa? Bo ja takiego miejsca nie widzę.

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Odnośnie: kompletny system akwaryjny RIO 400 firmy JUWEL

Post autor: dylus » 02 cze 2010, 08:19

Mam kilka uwag co do zestawu Juvela Prawdą jest że szafka wykonana jest prosto ale myślę że jej wartość też nie powinna być zbyt wysoka przykładem są szafki na allegro http://www.allegro.pl/item1057945436_sz ... atisy.html jeśli od ceny zestawu odliczy się cenę szafki to i tak zostaje dość spora kwota za pozostałe elementy .http://alejka.pl/akwarium-juwel-rio-400 ... zarny.html jak widać cena zestawu to dość spory wydatek .Idąc dalej tym tropem obudowa http://www.allegro.pl/item1051807958_aq ... niowa.html jak widać można kupić kompletną z oświetleniem za dość dużą kasę ale można nabyć też obudowę bez belek oświetleniowych a oświetlenie wykonać samemu ,Zapewniam was że wyjdzie duuużo taniej aniżeli belka dodawana w komplecie .Filtr zastosowany w zbiorniku jest filtrem typu wewnętrznego minusem jest zajmowanie dość dużej ilości miejsca w zbiorniku i oczywiście spadek wydajności w trakcie użytkowania .Co więcej mała powierzchnia masy filtracyjnej nie przemawia na jego korzyść każdy wie że nie przepływ jest ważny ale wielkość złoża do osiedlania się bakterii w filtrze jest istotne .Tło wewnętrzne jest ładne ale wiadomo paleciarze uciekają od takich wykończeń zbiorników gdyż ogólnie przyjęła się opinia że takie tło jest siedliskiem wszelkiego zła w zbiorniku woda za tłem nie cyrkuluje tak jak w pozostałej części zbiornika co często skutkuje nagromadzeniem się nieczystości za tłem a w konsekwencji pogorszeniem parametrów wody .Mam odczucie że firma Juvel poszła troszkę w złym kierunku wypuściła zestaw na rynek w dośc wysokiej cenie ale w moim odczuciu cena została podyktowana wiarą że marka czyni cuda ,nie da się na rynku sprzedać produktu opierając się tylko na marce .Nie ujmując nikomu nie twierdzę że Juvel robi produkty złe jednak cenę należy dostosować do realów rynku zbytu .Koszt za zestaw jak widać na początku nie jest małym wydatkiem a można na pewno sprzedać ten zestaw taniej podpierając się produkcją masową .Co to oznacza a to że jeśli robi się takich zestawów więcej koszt może być mniejszy aniżeli w przypadku produkcji pojedyńczego egzemplarza .
Zapraszam do dalszej dyskusji .

Maciej
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2010, 12:52
Imie i Nazwisko: Maciej Zubik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rybnik
Lokalizacja: Rybnik

Re: Odnośnie: kompletny system akwaryjny RIO 400 firmy JUWEL

Post autor: Maciej » 02 cze 2010, 14:48

Odnośnie szafki to jej blat jest dodatkowo impregnowany i zabezpieczony przed odkształceniem pod wpływem ściekającej wody (co i tak w przypadku Juwela nie może się zdarzyć bo pokrywa jest wklejona na silikonie właśnie by zapobiec tego typu sytuacjom). Fakt, jest prosta, ale takie jej zadanie - ma być solidną, nierzucającą się w oczy, stabilną podstawą i uzupełnieniem, a nie główną atrakcją, która swoimi ozdobnikami odciąga uwagę od tego co najważniejsze - wnętrza zbiornika. Szafka wytrzymuje dwukrotny ciężar zalanego zbiornika, pod który jest przeznaczona.
Belka jest całkowicie wodoszczelna (certyfikat IP 60), przesuwana (możliwość pracy przy zbiorniku przy pełnym oświetleniu) i wyposażona w specjalnej długości świetlówki T5, które faktycznie są nietypowe, ale kto wie czy w przyszłości nie będą to długości uważane za standardowe tym bardziej że Sera już takie świetlówki produkuje. Zazwyczaj T5-ki były nieco krótsze od standardowych świetlówek T8. Juwel "wydłużył" długość świetlówek by doświetlić zbiornik na całej długości - w niektórych zestawach wyszło im to lepiej, np. zbiornik metrowy ma świetlówki 895mm, a w niektórych gorzej - świetlówki 590mm w zbiorniku 80 cm, to nadal przymało.
Użytkownik Cranch napisał, że jest posiadaczem filtra Juwel i uważa, że ilość zgromadzonego w nim materiału filtracyjnego jest wystarczająca więc skoro w jego zbiorniku da się utrzymać biologię korzystając z tego filtra dlaczego użytkownik dylus podważa ten fakt?
Odnośnie teł strukturalnych to osobiście nie jestem ich fanem z uwagi na zajmowane miejsce, ale są to tła płaskie od strony szyby i woda za nimi nie cyrkuluje gdy są umiejętnie przyklejone silikonem.
Fakt, produkty Juwela są droższe od konkurencyjnych i na pewno dużo droższe od chałupniczo dosztukowywanych ulepszeń, których dokonują sami akwaryści. Jednak jako całość są przemyślanym, kompatybilnym systemem akwariowym, który spełnia swoje walory estetyczne, funkcjonalne i przede wszystkim standardy bezpieczeństwa, których inne firmy nie spełniają.
Juwel nigdy nie będzie tak tani jak inne firmy, tak jak Mercedes nie jest tak tani jak Fiat, a mimo to i Mercedes i Fiat funkcjonują na naszym rynku.

P.S. Znowu zapewne naczytam się uwag, że reprezentuję firmę i jestem nieobiektywny, ale tak samo można napisać o niektórych użytkownikach forów akwarystycznych, którzy wypowiadają się na temat tej firmy, a nigdy nie mieli żadnego produktu Juwela :) To jest dopiero nieobiektywne.

Edit: A co do produkcji masowej akwariów Juwela to jednak są to zbiorniki klejone w Niemczech, a nie w Chinach gdzie koszty pracy są trochę inne więc i z ceną zejść się nie da. Technika klejenia jest też zupełnie inna, bo akwaria są klejone przez roboty, a ludzie tylko nadzorują ich pracę. Dodam od siebie, że robi to niesamowite wrażenie kiedy wielki robot bierze delikatne szkło do "ręki" i nakłada równiutką warstwę silikonu. Byłem, widziałem.
A'propos zapraszam na profil Juwel Aqurium na Facebooku, dużo fajnych zdjęć z historii firmy etc.
Jeszcze mi się przypomniało, że Juwel to pierwsza firma na świecie, która użyła silikonu przy klejeniu zbiorników.
Trochę szacunku Panowie :)

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Odnośnie: kompletny system akwaryjny RIO 400 firmy JUWEL

Post autor: dylus » 02 cze 2010, 23:20

Szacunku z powodu silikonu ????? No sory kolego .

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Re: Odnośnie: kompletny system akwaryjny RIO 400 firmy JUWEL

Post autor: Bogdan » 03 cze 2010, 18:29

dylus pisze:Szacunku z powodu silikonu ????? No sory kolego .
Myślę jednak że z powodu dobrego silikonu szacunek się należy i za pionierstwo również.
Cena, no cóż każdy kupuje to co mu odpowiada, jeden Fiata a drugi Mercedesa jednak skoro firma istnieje, produkuje i sprzedaje to znaczy że są ludzie ,którym ten produkt odpowiada i bardzo dobrze bo w ten sposób na rynku jest różnorodność i wybór.
Wszak są firmy , które jeszcze bardziej cenią swoje wyroby i są takie co chcą mniej a co wybierzemy to już nasza osobista sprawa.

Maciej
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2010, 12:52
Imie i Nazwisko: Maciej Zubik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rybnik
Lokalizacja: Rybnik

Re: Odnośnie: kompletny system akwaryjny RIO 400 firmy JUWEL

Post autor: Maciej » 04 cze 2010, 07:28

Właśnie o innowacyjność mi chodziło kolego dylus.

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Odnośnie: kompletny system akwaryjny RIO 400 firmy JUWEL

Post autor: dylus » 04 cze 2010, 08:10

Maciej pisze:Właśnie o innowacyjność mi chodziło kolego dylus.
Maciek odpowiem tak .Jeśli chodzi o filtrację wielu ludzi i producentów pisze że do prawidłowego utrzymania biologi w zbiorniku trzeba dużego złoża dla bakterii tak więc im filtr ma większą pojemność na złoża filtracyjne tym lepiej .Wystarczy zrobić testy czy da się np na głowicy wewnętrznej z gąbką przy wydajności przepływu 1500 l na godzinę zapewnić biologię ????? Napewno nie .Natomiast jak weźmiesz filtr kubłowy o pojemności kubła np 8l na pewno zapewnisz biologię poonieważ jest duża pojemność złoża .Wasz filtr jest mały i tyle więc myślę że nie jest tak rewelacyjny .Co do zbiorników to jak pisałeś robią je roboty a jak wiadomo tak właśnie można obniżyć koszt produkcji .Robot pracuje 24 h na dobę 7 dni w tygodniu .Sami szkła raczej nie topicie a kupujecie w hucie .No a co do szafki kolego robił mi szafkę znajomy ,szafka z katalogu brw dokonaliśmy kilku modyfikacji .Całość szafki wykonana z podwójnej płyty i w zasadzie z najdroższych materiałów dostępnych na rynku w Polsce zapłaciłem za szafkę 1200 zł .
Obrazek

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Re: Odnośnie: kompletny system akwaryjny RIO 400 firmy JUWEL

Post autor: Bogdan » 04 cze 2010, 15:30

dylus pisze:
Maciej pisze:Właśnie o innowacyjność mi chodziło kolego dylus.
Całość szafki wykonana z podwójnej płyty i w zasadzie z najdroższych materiałów dostępnych na rynku w Polsce zapłaciłem za szafkę 1200 zł .
mnie
Nie chcę aby wyszło na to że jestem rzecznikiem Firmy Juwel jednak Mariusz bardzo uprościłeś sposób kalkulacji kosztów.
Niestety zakłady inaczej muszą to robić.
Do tych 1200 zetów dolicz 22% Vat dolicz ZUS od pracownika dolicz stawkę pracownika brutto, ogrzewanie i amortyzacja hali produkcyjnej, amortyzacja maszyn i robotów i jeszcze wiele innych kosztów ,które musi zapłacić producent a cena całkowicie się zmieni.
Po drodze do odbiorcy finalnego jest dystrybutor ,hurtownik , detalista i niestety każdy z nich też chce żyć :D :D :D
Faktem jest ze koszty zakupu materiałów będą mniejsze jednak nie można odnieść w żaden sposób kosztów domowego wykonania szafki do produkcji przemysłowej.
Co do filtracji nie wiem jak w tym zestawie jednak mam zestaw Juwela 60 L jako krewetkarium gdzie filtracja rozwiązana jest w identyczny sposób i działa tak już od dwóch lat.

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości