Miernik TDS

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

MikołajCz
senior
senior
Posty: 193
Rejestracja: 30 sie 2006, 08:08
Imie i Nazwisko: Mikołaj Czernichowski
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Miernik TDS

Post autor: MikołajCz » 07 lis 2009, 19:56

Czy ktoś posiada taki miernik który mu służy do pomiaru twardości ogólnej wody? i go praktycznie wykorzystuje przeliczając ppm na mikrosimensy a te na GH - czy to się sprawdza praktycznie? Jeżeli woda w kranie - wskazuje np.300ppm - to ile GH?
W zasadzie miernik przeznaczony jest m.in. do:
Urządzenie przeznaczone do pomiaru całkowitej ilości wszelkich rozpuszczonych w wodzie substancji. Czyli bada wodę z osmozy.
Dane eksploatacyjne:
- zakres wskazań temperatury: 0-48 st.C
- zakres wskazań TDS: 1-9990 ppm (mg/dm3)
Załączniki
TDS.jpg
TDS.jpg (39.89 KiB) Przejrzano 4601 razy

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Miernik TDS

Post autor: Hypno » 13 lis 2009, 23:20

Mikołaj, nie da się bezpośrednio przeliczyć mikrosimensów na stopnie twardości. Powód jest taki, że miernik przewodności pokazuje parametr mówiący o tym ile różnych soli jest rozpuszczonych w wodzie. Natomiast twardość ogólna odnosi się do soli magnezu i wapnia a węglowa do węglanów. Ten miernik tego już nie rozróżni, a te co rozróżniają to kosmos cenowy dostępny dla laboratoriów. Wystarczy proste doświadczenie żeby się przekonać. Bierzesz wodę z RO do pełna do słoika i zakręcasz. Następnego dnia mierzysz przewodność i miernik pokazuje Ci ileś tam. Nie będzie to zero bo raz że RO to nie destylowana, a dwa że coś tam jeszcze na słoiku było co się rozpuściło. Potem dolewasz czystego kwasu np. solnego jaki na pewno masz :-) zostawiasz na godzinkę i znowu mierzysz. Przewodność wzrosła mimo, że soli żadnych wapnia ani magnezu nie dodałeś. Wynika z tego, że nie da się dokładnie przeliczyć przewodności na stopnie twardości. Dlatego przyjmuje się od 30 do 40 mikrosimensów na centymetr jako jeden stopień niemiecki. Dodatkowy wniosek też jest taki, że jeżeli chcesz dokłądniej wiedzieć o twardości wody ogólnej czy węglanowej to mierz przewodność przed zakwaszaniem a nie po, bo potem to będzie jak wróżenie z fusów z błędem tym większym im mocniej zakwaszasz. Przykład z życia: woda przed zakwaszaniem ma przewodność 180 uS/cm i pH w granicach 7.5. Zakwaszamy do 6.2 i przewodność wzrasta do ... 280 a przecież dolałem tylko kwas solny! Taka seksualna dokładność do naszych zastosowań wystarczy. Z takiego pomiaru będziesz wiedział że mniej więcej ogólnej jest tyle a węglanowej powiedzmy 50-60% wartości tej ogólnej. Pomylisz się na 10 stopniach o max 1-1,5. Do ryb wystarczy, jeżeli chcesz natomiast stosować to do precyzyjnego określania parametrów dla ziela i przeliczać dokładnie na pepeemy to po prostu tak się nie da dokładnie i tutaj testy z kropelkami pewnie będą dokładniejsze od miernika tyle że upierdliwe w stosowaniu, wolniejsze i droższe na dłuższą metę.

MikołajCz
senior
senior
Posty: 193
Rejestracja: 30 sie 2006, 08:08
Imie i Nazwisko: Mikołaj Czernichowski
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Miernik TDS

Post autor: MikołajCz » 14 lis 2009, 18:33

dzięki -
już tak sprawdzałem, przed dolaniem kwasu itd . ale najlepiej jak wpadnę do ciebie i pożyczę normalny miernik i porównam jego wskazania.
i będzie mi wszystko jedno w jakich mianach wskazuje - najważniejsze abym mniej więcej wiedział, że 125 ppm odpowiada 5* GH. Dobrze, ze jesteś z Lublina, to mam niedaleko :D

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości