Dolewla/wylewka automatyczna

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Dolewla/wylewka automatyczna

Post autor: Hypno » 07 wrz 2009, 12:29

Kombinując u siebie z automatyczną podmianą wody znalazłem coś takiego:
http://www.elektron.zgora.com.pl/show_i ... ?item_id=9

Jest to mały automacik, który włącza lub wyłącza "coś" (np. pompę) jeżeli poziom wody jest pomiędzy odpowiednimi czujnikami. Przydatne toto powinno być zwłaszcza dla tych co to mają pod górę znaczy otwór do kanalizacji mają np. powyżej poziomu wody w sumpie. A jak wiadomo woda pod górę nie chce więc bez takiego wariata nie lza.

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Re: Dolewla/wylewka automatyczna

Post autor: mirek » 07 wrz 2009, 14:24

no.... to mi się podoba.
ciekaw tylko jak w praktyce to działa ?

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Dolewla/wylewka automatyczna

Post autor: Hypno » 07 wrz 2009, 19:11

Nie wiem jeszcze ale niedługo będę wiedział bo zamontuję to. Z tego co widzę to zamiast elektrod można zastosować kawałki drutu tylko muszą być idealnie zaizolowane poza tą końcówką stykającą się z wodą. Nie może woda się dostać pomiędzy izolację a drut bo inaczej będzie kiszka i fałszywe alarmy. Ustrojstwo ma styki, że tak powiem zanegowane czyli da się podłączyć i tak żeby "coś" było wyłączone jak poziom wody jest pomiędzy elektrodami albo włączone. Czyli albo może pompa działać na zasadzie opróżniania po przekroczeniu poziomu albo na zasadzie dolewania przy spadku poziomu poniżej jakiejś kreski.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Dolewla/wylewka automatyczna

Post autor: stanpiter » 11 wrz 2009, 19:19

I co z tą dolewajką?

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Dolewla/wylewka automatyczna

Post autor: Hypno » 12 wrz 2009, 23:15

Zamówiona i idzie.... jak zamontuję dam znać co za kota w worku kupiłem.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Dolewla/wylewka automatyczna

Post autor: Hypno » 24 wrz 2009, 17:54

Właśnie odpaliłem owo cudactwo. Zgodnie z przewidywaniami jako elektrody mogą robić zwykłe druty. Ja budząc w sobie duszę słodysty użyłem do tego dwóch wieszaków jakie dostaje się z pralni. Jak by ktoś pytał to oczywiście nie w całości :-) Najważniejsze, żeby druty były ze stali kwasowej, chromowanej, ocynkowanej czy jakiejś innej nie utleniającej się łatwo. Jako pojemnik do podmian posłużyła kasterka budowlana. Całość wygląda tak, że w sumpie jest otwór przelewowy w komorze gdzie wpada brudna woda. W momencie kiedy poziom wody podniesie się ponad krawędź otworu woda przelewa się do kasterki. Kiedy osiągnie maksymalny poziom (górny czujnik) włącza się pompa i działa do chwili aż woda nie obniży się poniżej dolnego czujnika. I tak w koło Macieju. Świeża woda natomiast podawana jest bezpośrednio do pompy w sumpie i jest od razu pompowana na zbiorniki tak aby w żaden sposób nie mieszała się z wodą w sumpie i żeby nie było nawet szansy na zjawisko cofki w sumpie. Ale.... coś takiego powoduje, że wypompowywana jest woda o temperaturze 30 stopni.... marnotrawstwo, dlatego też wężyk z wodą świeżą przechodzi kilkoma zwojami przez ową kasterkę i ogrzewa się od wody która za moment pójdzie w kanał. W ten oto sposób odzyskiwana jest 1/2 ciepłą mniej więcej. Czyli jeżeli mam w kranie wodę o temperaturze 12 stopni a w zbiornikach 30 to świeża woda po takiej kombinacji alpejskiej będzie miała 21 stopni a dopiero resztę dogrzeję grzałkami. Zobaczymy jak to będzie działać na dłuższą metę, ale już kombinuję pompę cieplną o której pisałem.

Awatar użytkownika
mare777
zarząd pkmd
Posty: 322
Rejestracja: 08 gru 2004, 20:21
Imie i Nazwisko: Marek Marcinkiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Dolewla/wylewka automatyczna

Post autor: mare777 » 15 paź 2009, 00:52

Ja używam dwóch takich CP-2 od ponad dwóch lat przy osmozie i jak dotąd działają bezawaryjnie (na firmowych sondach), pracują na trzech sondach poziomu i jednej odniesienia sterując elektrozaworami.
Coś tak mi się kojarzy, że przy próbach połączenia dwóch razem "odkryłem" ich pewną właściwość - po zaniku napięcia w sieci nie pamiętają swojego stanu. W moim przypadku to nie stanowi problemu lecz jeżeli sterują pompami to mogą sprawić niespodziankę. :shock:

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości