Ku przestrodze - lampa UV

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 19 sty 2009, 10:51

Hypno pisze:Turysta ja Ciebie proszę ... Ty już nie wymyślaj swoich teorii. Widzę, że lubisz pisać ale pisz tylko wtedy kiedy masz o tym pojęcie. Bez urazy.
12 lat w branży tworzyw Ci wystarczy ?
Tak na marginesie
http://www.plastech.pl/wiadomosci/artyk ... _1823_1.pl

Tak na marginesie zrób sobie experyment.
Włóż kawałek rurki pcv i drugi kawałek pcv owiń folia aluminiowa. Naświetlaj przez tydzień i sam się przekonasz.
Korpus lampy ma lustro więc odbija uv i nie pozwala przeniknąć do tworzywa i się trzyma. Końce na nie mają odbłyśnika i są narażone na działanie uv efekty łamiące i kruszące się końcówki tam gdzie uv najwięcej czyli na gwincie i jego zbiegu.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 19 sty 2009, 13:11

Ja 10 lat pracuje w szpitalu co nie znaczy że potrafię trepanację czaszki przeprowadzić. Wiem jaki jest efekt naświetlania promieniami UV, mam jednak potężne wątpliwości czy powodem tego jest zjawisko "utleniania". Jestem wręcz pewien, że naświetlanie w próżni przyniosło by ten sam destrukcyjny efekt. Tą dyskusję jeżeli chcesz proponuje jednak przenieść na priv żeby nie zaśmiecać wątku.

Misyo
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2009, 15:43
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontaktowanie:

Post autor: Misyo » 19 lut 2009, 09:40

A ja jeszcze za czasów 112L przekonałem się, że aquael jest totalnie do niczego i jak mam kupować cokolwiek to z daleka omijam tą firmę. Zawsze sie na niej zawodziłem... I wychodzę z założenia, że tak jak ze wszystkim chytry dwa razy traci. Więc wolę zawsze dorzucić parę pln i kupić coś sprawdzonej firmy. Z aquaszuta też nie kozystam. Już wole prądożernego atmana z niskobudżetowców... A co do samych kroćców to można przecież dobrać jakieś inne...

Aha i z tym UKOiK To trochę Cie poniosło :D

Awatar użytkownika
krzyś
junior
junior
Posty: 74
Rejestracja: 26 kwie 2007, 13:14
Imie i Nazwisko: Krzysztof Gawryłowicz
Lokalizacja: Białystok

Post autor: krzyś » 19 lut 2009, 22:51

Dokładnie, te lampki , a raczej końcówki do podpięcia węża to totalny chłam , po dwóch miesiącach miałem to samo zdarzenie co enzo, poza jednym wyjątkiem, nie miałem wówczas żony :).

dar37j
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:44
Imie i Nazwisko: Dariusz Jaświn
Miejsce zamieszkania/miasto/: Radlin
Lokalizacja: Radlin

Post autor: dar37j » 20 lut 2009, 10:31

Może odbiegam od tematu, ale chcę zakupić filtr uv i ten post trochę mnie wystraszył. W związku z tym mam pytanie -czy filtr kubełkowy z wbudowaną lampą uv ma sens ? Przecież lampa uv zabije wszystkie bakterie. Więc dlaczego producenci i sprzedawcy oferują w komplecie złoża biologiczne? Czy zastosowanie takiego filtra tylko jako mechanicznego + sterylizacja jedynie ma sens? Lampy uv nie używamy cały czas i na wkładach do filtracji mechanicznej też namnożą się bakterie nitryfikacyjne ,czy po załączeniu lampy uv sterylizacja tego złoża i wydalenie z filtra dużej ilości "nieczystości" nie zaszkodzi rybą?

Misyo
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2009, 15:43
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontaktowanie:

Post autor: Misyo » 20 lut 2009, 14:02

Co jest do wszystkiego.... jest do niczego... I tak właśnie jest z tymi kubełkami i filtrami.

Z jednego BARDZO ciekawego topicu na tym forum wyczytałem, że lampa UV powinna być na osobnym obiegu jak filtracja biologiczna. Teraz CI nie podam linka bo generalnie czytam setki postów by poszerzyć swoją wiedzę i "wczuć się w klimat" PKMD ;-)

Najlepsze to są filtry chyba aquaela wewnętrzne co diode UV mają i że niby to ma dawać radę :lol:
Ciekawe czy to są wogole UV-C hehe.
Reasumując: zapomnij. Kup osobno lampę.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 20 lut 2009, 14:59

Koledzy, nie mylcie pojęć, promieniowanie skutecznie zabija a właściwie uszkadza struktury DNA i komórkowe organizmów unoszących się w toni wody. Filtr jest tak skonstruowany, że ma osobną komorę przez którą przepływa woda, w żaden sposób lampa w tym filtrze nie oświetla wkładów filtracyjnych, więc nie dojdzie do zabijania flory bakteryjnej w filtrze, pozdrawiam

Misyo
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2009, 15:43
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontaktowanie:

Post autor: Misyo » 20 lut 2009, 15:15

Temat stary... ale chyba daje jasno odpowiedź:
http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... opic&t=686

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości