Podsumowanie i zakupy :) Eheim

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
StefanTG
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 24 sie 2008, 23:42
Imie i Nazwisko: Krzysztof Stefaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnowskie Góry
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontaktowanie:

Podsumowanie i zakupy :) Eheim

Post autor: StefanTG » 17 lis 2008, 21:19

Witam, dawno nie wchodziłem na forum ale wkońcu dostałem kasę z urodzin i mogę kupować sprzęt. Więc do rzeczy. Akwa 200L
Filtr Eheim 2224 lub 2226
Grzałka Eheim 250W
Napowietrzacz Eheim 400
Pokrywa Zoolight

Będzie to pasowało do tego akwarium ? Największy dylemat mam z filtrem i z grzałką bo kiedyś słyszałem ze mam kupić 2 100 i 150 W ale raczej nie będe miał na to kasy. Musii być koniecznie napowietrzacz czy np lepszyy jest filtr wew ? Pozdrawiam

NHL
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 04 wrz 2008, 22:31
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: NHL » 17 lis 2008, 23:17

Witaj
Zamiast napowietrzacza wybrałbym filtr wew. bo nim też można dobrze napowietrzać akwarium a przy okazji masz dodatkową filtrację. Jeśli chodzi o grzałkę to zależy jakie ryby będziesz chodował. Generalnie wystarczy ta którą opisałeś, ale jeśli będziesz miał ryby o zwiększonych wymaganiach cieplnych, to lepiej (czyt. bezpieczniej) zainwestować w dwie grzałki.

Awatar użytkownika
StefanTG
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 24 sie 2008, 23:42
Imie i Nazwisko: Krzysztof Stefaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnowskie Góry
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontaktowanie:

Post autor: StefanTG » 18 lis 2008, 00:33

noo paletki oczywiście :) a jaki filtr ? dopłacić do tego większego czy tamten starczy ?

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 18 lis 2008, 16:42

Możesz wziąć ten większy , bo z mniejszym nic nie zrobisz a większego można przyhamować... Jeżeli planujesz jakieś kurtyny powietrzne to brzęczyk a jeżeli chcesz mieć dodatkowo filtrację wewnętrzną to wybieraj z palety turbo - filtrów (polecam aqueEl 1100)jednak pamiętaj że będzie go widać bo dość spory jest. Jeżeli chodzi o ogrzewanie można przyjąć zę 1W na 1 litr wody , jednak wszystko też zależy od tego jaką chcesz utrzymywać temperaturę w akwarium i jaką masz stałą temperaturę w pokoju/domu. Pamiętaj że oświetlenie tez przyczynia się do ogrzewania a pokrywa trzyma ciepło. 2 grzałki po 100W i ten większy filtr to moja propozycja.

Awatar użytkownika
StefanTG
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 24 sie 2008, 23:42
Imie i Nazwisko: Krzysztof Stefaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnowskie Góry
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontaktowanie:

Post autor: StefanTG » 18 lis 2008, 20:44

Okej jak fundusze starcza to gra. :)W ogóle to potrzebne jest napowietrzanie jak np tam jest deszczownica ? A co jeszcze do tego filtra to może macie coś tanszego ale zeby bylo to na lata i bylo ciche bo bedzie stalo obok szafki .

NHL
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 04 wrz 2008, 22:31
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: NHL » 18 lis 2008, 20:44

Moim skromnym zdaniem :) wybór filtra to tylko kwestia zasobności Twojego portwela, trudno jest polemizować z faktem że lepsza jest pewna nadfiltracja w akwarium, ale przy 200 litrach myślę że może Ci starczyć eheim 2224, aczkolwiek przy większym filtrze masz ten komfort, że nie musisz tak często czyścić filtra jak w przypadku mniejszego ponieważ zmniejszający się przepływ w wyniku zabrudzenia nie pogarsza aż tak stanu filtracji. Reasumując: jeśli nie stać Cię na większy a jesteś sumiennym człowiekiem i co 3 lub 4 tygodnie będziesz czyścił filtr, oraz nie podłączysz do niego nic co zmniejszy jego przepływ to w zupełności starczy Ci ten o przepływie 700 na h.
Jeśli chodzi o napowietrzanie to naprawdę nie polecam brzęczyków i kurtyn tym bardziej że paletki nie bardzo lubią coś takiego a zwłaszcza świeżo po wpuszczeniu do nowego zbiornika są wrażliwe na wszelkie "chałasy". Generalnie akwarium z paletkami lepiej napowietrzać przez dobry ruch powierzchni wody a nie bąbelki w akwarium. A filtr wewnętrzny to dodatkowy atut przy mniejszym filtrze zewnętrznym i naprawde duże odciążenie dla niego.
Jeśli chodzi o temat grzałek to rzeczywiście dwie grzałki to bezpieczne rozwiązanie, i dwie 100-ki rozwiazuja tu sprawę, ale jeżeli akwarium stoi w pomieszczeniu gwarantującym, że temperatura nigdy nie spadnie w akwarium poniżej 25 stopni to dwie grzałki mogą być zbytkiem troski i rozrzutnością ponieważ w przypadku gdy się grzałka zepsuje będziemy mieli dzień lub dwa aby kupić nową grzałkę. No i ważna sprawa czy będą Ci się zdarzać sytuacje że akwarium będzie pozostawione bez opieki przez kilka dni. Wtedy lepiej też dwie grzałki.
Więc myśl analizuj i podejmuj decyzję :D powodzenia.

NHL
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 04 wrz 2008, 22:31
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: NHL » 18 lis 2008, 20:57

Jak jest deszczownica to tylko ją dobrze zamontuj i wogóle nie potrzebujesz innego napowietrzania. A jeśli chodzi o filtr to na tym nie radze oszczedzać i nie szukać nic tańszego najlepsze które znam to eheimy, fluvale, jbl i tetra innych nie znam więc się nie wypowiadam, a jeśli chodzi o cichą pracę to polecam fluvala i jbl, tetra też jest cichy ale w moim przypadku po trzech latach pracy przestał być aż tak cichy :)

Awatar użytkownika
StefanTG
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 24 sie 2008, 23:42
Imie i Nazwisko: Krzysztof Stefaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnowskie Góry
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontaktowanie:

Post autor: StefanTG » 18 lis 2008, 21:33

Widzę nowy członek a jaki profesjonalista. :) A więc pokaże to tacie niech sobie poczyta. Rozumiem że eheim jest najlepszy pod każdym względem a szczegolnie chodzi mi o cichość. Postaram się wziąć ten większy i do tego grzałkę eheima 250W i mam jeszcze z po 50W z termostatem to zamontuje na jakiś czas a jak kasa będzie to kupie 100W dodatkowo :) W ogole to sam osprzet mnie wychodzi 1100zl razem z pokrywą łoo :)

NHL
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 04 wrz 2008, 22:31
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: NHL » 18 lis 2008, 21:47

Tylko bez przesady z tym profesjonalizmem :) :) ale jakieś doświadczenia z zakładaniem akwariów mam więc co wiem to piszę.
Koszta duże ale i sprzęt nie byle jaki, zwłaszcza pokrywa super sam zobaczysz, że oświetlenie T5 jest fajne. Wiem bo mam, ale pokrywę sam robiłem.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 18 lis 2008, 21:54

NHL pisze: jeśli nie stać Cię na większy a jesteś sumiennym człowiekiem i co 3 lub 4 tygodnie będziesz czyścił filtr, oraz nie podłączysz do niego nic co zmniejszy jego przepływ to w zupełności starczy Ci ten o przepływie 700 na h.
Mam nadzieje że nie mówisz o filtrze zewnętrznym ??

Filtry takie czyści się wtedy gdy już woda "ledwie" leci lub minie dośc długi czas , 8-9 miesięcy , ale im dłużej pracuje bez czyszczenia tym lepiej.

2. Sprawa , nie słyszałem aby paletką nie pasowały żadne kurtyny i brzęczyki . Ile hałasu we wodzie zrobi mały filterek z wężykiem a ile Kamyszek puszczający delikatne bąbelki ?

3. Deszczownie możesz tak ustawić aby delikatnie łapała taflę wody i przytapiała delikatnie powietrze.

Awatar użytkownika
StefanTG
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 24 sie 2008, 23:42
Imie i Nazwisko: Krzysztof Stefaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnowskie Góry
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontaktowanie:

Post autor: StefanTG » 18 lis 2008, 21:59

okej :) a to Dawid jakbyś zrobił na moim miejscu ? kupił ten większy eheima ? A co do tego napowietrzenia to starczy mi jak narazie ta deszczownica? I co do grzałkek to moze byc tak jak pisalem czyli 250 i 50 ?

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 18 lis 2008, 22:05

większy filtr ->większa powierzchnia filtracyjna -> więcej biologii . 300 W na 200L to sporo , już lepiej by było 100 i 50. Co do napowietrzania , ja osobiście zawsze stosowałem i stosuje nadal "brzęczyki" . Leży sobie on na kawałku gąbki w szafce i nic nie słychać . We wodzie mam mały kamień który dozuje delikatnie bąbelki. Jak nie chcesz tego to ustaw sobie jak możesz jedno lub 2 przęsła deszczowni tak aby łapały powietrze. Jeżeli będziesz w domu codziennie to jedna grzałka wystarczy (250) . Jak chcesz to zobacz opis mojego "słoiczka na rybki". Co do głośności filtrów , u mnie UniMax250 chodzi ciszej od Fluvala

Awatar użytkownika
StefanTG
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 24 sie 2008, 23:42
Imie i Nazwisko: Krzysztof Stefaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnowskie Góry
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontaktowanie:

Post autor: StefanTG » 18 lis 2008, 22:17

tzn ja chcialem kupić brzęczyk z eheima on ma regulacje i 2 wyjscia :) ale skoro niezbyt to jak narazie potrzebne to kupie filtr pokrywe i grzalki i urochomie akwa a do miesiąca jak będzie się klarowało to dokupie bo kasa będzie na święta :)

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 18 lis 2008, 22:23

no i dobrze , jak masz szansę to tak jak kolega NHL pisał - oświetlenie T5 , a jak nie da rady to dobre T8 . Pozdrawiam i życzę sukcesów.

NHL
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 04 wrz 2008, 22:31
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: NHL » 18 lis 2008, 22:24

No może faktycznie 3 , 4 tyg. to lekka przesada :) , ale 8 9 miesięcy przy akwarium z paletkami karmionymi mięsem to mi się jeszcze nie udało :)
A wracając do napowietrzania to faktycznie filtr z wężykiem też robi niezły "kipisz" więc tego też nie polecam, ale bez bąbelków z wylotem przy powierzchni jak najbardziej. Sposób z deszczownią jest dokładnie taki jak używam, więc popieram :)
A co do upodobań paletek zaznaczam, że piszę o swoich.

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości