Automatyczny zawór odcinajacy RO

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
konowalczyk
junior
junior
Posty: 73
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:51
Lokalizacja: Poznań

Automatyczny zawór odcinajacy RO

Post autor: konowalczyk » 17 maja 2008, 07:49

Witam!
Po kilku miesiącach czytania na w/w forum info w tematach hodowli dysków doszedłem do wniosku iż największym problemem w (moim przypadku) będzie kwestia podmian wody.Cała procedurę od uzyskania wody z RO przez jej magazynowanie i odpowiednie doprawianie utrudnia fakt braku możliwości sterowania osmozą (konieczny nadzór)-w razie braku istnieje możliwość zalania pomieszczenia w którym stoi osmoza.Do gromadzenia wody przygotowałem akwe o pojemności 160l .Ostatnio większość czasu wertowania netu poświęciłem na szukanie technicznej możliwości odcięcia zasilania osmozy w chwili uzyskania napełnienia zbiornika do odpowiedniego poziomu.
Jak zwykle przypadek sam rozwiązał mój problem.Będąc w sklepie ,który prowadzi sprzedaż części do pralek,zmywarek itp. w ręce (wpadło) mi elektroniczne zabezpieczenie przed zalanie np.sąsiadów stosowane do pralek i zmywarek- tak tak-po mimo że większość producentów sprzętu wyposaża go w system zabezpieczający przed wypływem istnieje możliwość zalania podłogi(rozszczelni się wąż zasilający pralkę , zmywarkę)
Urzadzonko to składa się z elementu ,który montuje się w miejscu ujęcia wody np.kran.Posiada elektrozawór i całą elektronikę potrzebna do zadziałania wraz z sądą podłączoną przez kabelek o dł.ok.150cm.Do niego podłączamy osmozę a czujnik czyli sądę umieszczamy w zbiorniku na wodę czyli w moim przypadku akwie na wysokości takiej jakiej chcemy od górnej krawędzi.Działanie w/w ustrojstwa polega na całkowitym odcięciu dopływu wody w chwili gdy poziom wody osiągnie zadany stan (sąda mokra).Urządzonko jest niewielkich rozmiarów wielkości no np.paczki papierosów +sąda na kabelku średnicy ołówka i długości 3cm.Jak sprzedawca poinformował zasilane jest przez baterię paluszek 1,5V wystarcza na ok.rok.Sprzedają to już 5-lat i jako gwarant i serwis nie mieli zwrotów.Chyba jedyna wadą jest cena 130 zł- ale jaki komfort psychiczny.Przez 1-rok posiadania osmozy zalałem 3 x garaż.
Więcej szczegółowych info mogę zamieścić wraz ze zdjęciami na forum jeśli będzie zainteresowanie tematem.

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Post autor: Bogdan » 17 maja 2008, 18:52

Wstaw fotki.

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Post autor: mirek » 17 maja 2008, 22:25

Nie ma się czym chwalić. Ja kupiłe takie cosik za 25 zł i też działa.

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 18 maja 2008, 07:14

U mnie czujnikiem jest komin podłączony do kanalizacji.

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Re: Automatyczny zawór odcinajacy RO

Post autor: cocoloco » 18 maja 2008, 11:53

konowalczyk pisze: +sąda na kabelku średnicy ołówka i długości 3cm.
sąd sądem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie więc należy go krótko trzymać ale 3 cm to już przesada ;)

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Automatyczny zawór odcinajacy RO

Post autor: stanpiter » 18 maja 2008, 18:47

cocoloco pisze:
konowalczyk pisze: +sąda na kabelku średnicy ołówka i długości 3cm.
sąd sądem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie więc należy go krótko trzymać ale 3 cm to już przesada ;)
Tys prowda Alek - 3cm i średnicą ołówka to już nic nie zdziałasz :wink:

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 19 maja 2008, 08:54

konowalczyk pisze:Więcej szczegółowych info mogę zamieścić wraz ze zdjęciami na forum jeśli będzie zainteresowanie tematem.
Rozwiń temat, myślę, że wielu skorzysta. Proszę o fotki.
Mirek pisze:Nie ma się czym chwalić. Ja kupiłe takie cosik za 25 zł i też działa.
Mirku rozwiń temat, myślałem nad takim rozwiązaniem DIY dla mojej osmozy, ale jak istnieją gotowe rozwiązania za 25 zł to chyba nie warto kombinować. Napisz coś więcej np. gdzie to można kupić, wstaw fotki. Jestem bardzo zainteresowany takim urządzeniem.

Awatar użytkownika
konowalczyk
junior
junior
Posty: 73
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: konowalczyk » 19 maja 2008, 09:04

Nie ma się czym chwalić. Ja kupiłe takie cosik za 25 zł i też działa.
Pochwalę się jak kupię i zrobie foty!

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Post autor: mirek » 19 maja 2008, 15:51

Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie czegoś takiego. http://allegro.pl/item362581056_zawor_z ... _wody.html
Ja Kupiłem z tego sam czujnik za 25 zł. W pudełku nie ma nic poza trafem 24V do zasilania zaworu. Widzę że cena skoczyła już do 35zł za sam czujnik.
AM na ten sam sposób rozwiązał problem dolewania wody do akwariów. Czujniki są identyczne.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 19 maja 2008, 18:51

Czujnik dolewajki można zrobić elektroniczny bez większego problemu, jedyna wada jest taka, że wychodzi drożej, plusem jest to, że nie jest mechaniczny, więc się nie zacina

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 19 maja 2008, 19:11

Standpiter nadworny technik PKMD . Tyż prowda !
Jak Tyn Baca coś zaczaruje to jak to godo aż w krzyżu nie scypie i nie wiadomo cy bydzie coś z tego ))))) Ale działo !

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 19 maja 2008, 23:42

stanpiter pisze:Czujnik dolewajki można zrobić elektroniczny bez większego problemu, jedyna wada jest taka, że wychodzi drożej, plusem jest to, że nie jest mechaniczny, więc się nie zacina
Masz jakiś schemat?

Interesuje mnie rozwiązanie optyczne. Znalazłem jedynie rozwiązanie elektroniczne, które to wykorzystuje elektrodę zanurzoną w wodzie. Mam obawy czy do wody nie będą wydzielały się "nieciekawe" związki z samej elektrody. Przecież na elektrodzie pewnie będzie jakiś potencjał elektryczny.

Awatar użytkownika
konowalczyk
junior
junior
Posty: 73
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: konowalczyk » 20 maja 2008, 04:55

quote]
Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie czegoś takiego. http://allegro.pl/item362581056_zawor_z ... _wody.html
[/quote]

Nie zagłębiając się w szczegóły elektronicznego bełkotu już na samym wstępie widać że do prawidłowej pracy czujnik potrzebuje nap.24v.W przypadku braku zasilania 230v nie będzie 24v a co za tym idzie czujnik nie odłączy zasilania wodą osmozy-no chyba że zawór jest zamknięty przy braku napięcia a otwarty gdy ma nap. podane.
Mam obawy czy do wody nie będą wydzielały się "nieciekawe" związki z samej elektrody
W opisanym (aquastopie) sonda(dzięki za poprawę- :oops: ) jest z tworzywa.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 20 maja 2008, 08:57

konowalczyk pisze:
Mam obawy czy do wody nie będą wydzielały się "nieciekawe" związki z samej elektrody
W opisanym (aquastopie) sonda(dzięki za poprawę- :oops: ) jest z tworzywa.
Zgadza się, jest z plastiku. Szukam rozwiązania pozbawionego elementów ruchomych (pływaka). Znalazłem na sieci schematy dolewek z czujnikiem na elektrodach zanurzonych w wodzie, lecz wyraziłem swoje obawy w związku z użytkowaniem takiego rozwiązania.

Dlatego szukam prostego rozwiązania elektronicznego z czujnikiem optycznym. Firma Tunze oferuje TUNZE OSMOLATOR, ale cena produktu jest trochę za duża :(.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 20 maja 2008, 21:32

CraNcH^MS pisze: Masz jakiś schemat?
Może coś się znajdzie

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 6 gości