Nowe akwa: wiercic czy nie wiercic oto jest pytanie ....

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

T_W
senior
senior
Posty: 145
Rejestracja: 02 maja 2007, 08:51
Imie i Nazwisko: Tomasz Werner
Lokalizacja: Bawaria / Niemcy

Nowe akwa: wiercic czy nie wiercic oto jest pytanie ....

Post autor: T_W » 18 kwie 2008, 20:06

Witajcie !

To pierwszy post z cyklu "Nowe akwa: * ". Powoli robie przymiarki do nowego zbiornika 150x60x50 i jest kilka spraw ktore mam nadzieje przy Waszej pomocy wyjasnic.

Cos co nie podoba mi sie w moim obecnym zbiorniku to rury doprowadzajace wode do 2 filtrow zewnetrznych znajdujacych sie w szafce pod akwa. Takie standardowe rozwiazanie: weze/rurki ida z okolic dna zbiornika do gory, przez otwory w pokrywie i dalej na dol do filtrow. Ani to piekne (trzeba maskowac) ani praktyczne (zasysanie wody + czyszczenie). A moze by tak wywiercic w dnie akwa 2 otwory i doprowadzic wode do filtrow bezposrednio przez nie (i przez blat szafki)?
No i teraz pytanie do tych ktorzy cos takiego maja/mieli: jakie sa plusy i minusy takiego rozwiazania ? Jak ocenicie to rozwiazanie vs. tradycyjne opisane wyzej ?

Bede wdzieczny za opinie.

Pozdrawiam,
Tomek.

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 18 kwie 2008, 22:49

Albo na PKMD albo na FDMD było akwa z takim rozwiązaniem podłączenia filtra (eheim 2080)
Imo obok komina to chyba jedna z najpraktyczniejszych modyfikacji jakie można zrobić pod kątem filtracji i maskowania urządzeń.
Jedyny problem to rozszczelnienie przelotów ;)
Wtedy cała woda na podłodze :D
Dlatego wole wersje z kominem.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 19 kwie 2008, 07:53

Wiercić warto, ale nie zrobiłbym systemu filtracji bez czegoś w rodzaju komina ze względu na możliwe rozszczelnienie rur. Komin w narożniku akwarium nie rzuca się bardzo w oczy, lecz zapewne zajmuje troczę powierzchni w akwarium.

King
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 15 sie 2007, 15:31
Imie i Nazwisko: Marek Król
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: King » 19 kwie 2008, 08:25

Miałem taką formę spływu wody do filtra i..... co noc budziłem się w przerażeniu i zlany potem na każdy głośniejszy plusk, nie ważne czy w łazience, czy w baniaku. Na szczęście dla mojego serca, ze stresu wyzwoliło mnie to, że się baniak rozkleił (co prawda to prawda, w innym miejscu niż wspomniane wloty). Teraz wróci juz z pełnym dnem.

Tak to mniej więcej wyglądało, fotka 5 wewnątrz akwa, fotka 6 pod spodem:
http://www.pawiookie.pl/index.php?optio ... &Itemid=38

Podsumowując: jeżeli masz spokojną pracę i życie samo w sobie nie dostarcza Ci dośc adrenalinki, to możesz sobie takie cóś zapodać :wink:

Marek

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3400
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 19 kwie 2008, 10:21

Co tak straszycie, rozszczelnieniem. Jeżeli będzie komin i dobrze wklejony to ile wody może polecieć 5 l ?? Poziom wody się wyrówna z wysokością komina i to wszystko

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

Post autor: IreneuszKaczor » 19 kwie 2008, 11:06

Właśnie rozważają rozwiązanie bez komina! Obawy słuszne, chociaż jak się coś wykona solidnie i nie "tanim kosztem", to można spać spokojnie. W końcu, czy z kominem, czy bez, czy też z rurami wystającymi górą przez krawędź akwa - zawsze istnieje jakieś ryzyko. To po prostu "parę litrów" wody w szklanym "słoiku" i to poklejonym w mieszkaniu.

King
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 15 sie 2007, 15:31
Imie i Nazwisko: Marek Król
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: King » 19 kwie 2008, 11:35

IreneuszKaczor pisze:Właśnie rozważają rozwiązanie bez komina!
Zgadza się.
IreneuszKaczor pisze:czy też z rurami wystającymi górą przez krawędź akwa - zawsze istnieje jakieś ryzyko.
To akutrat można zminimalizować wiercąc otwór w rurze zasysającej wodę z akwa poniżej poziomu wody, grozi to co prawda zapowietrzeniem filtra i jego uszkodzeniem, ale na podłodze ląduje parę litrów, a nie cały prawie baniak.

Marek

Awatar użytkownika
konowalczyk
junior
junior
Posty: 73
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: konowalczyk » 27 kwie 2008, 05:02

WITAM!Czytając to forum gdzieś natrafiłem na opis podżwirówki gdzie (któryś z kolegów) ma pobór wody do filtra prosto z dna-oczywiście wiercone otwory i fachowe śrubunki.Swoją drogą to najprościej szukać gdzieś na forach morskich tam to podstawa i nikt się nie martwi rozszczelnieniem.Wydaje mi się że w kwesti kominów,grzebieni przelewowych,otworów w dnie my słotkowodni dopiero raczkujemy-oni (morszczacy dawno to już przerobili).Oryginalne sprawdzone elementy instalacji do takiego podłączenia są do nabycia w aquamedicu www.aquamedic.pl szukaj w osprzęcie!!

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 27 kwie 2008, 08:20

Jeśli ktoś już wtłacza wodę pod żwir, to nie ma sensu jej z tamtąd pobierać do filtra, bo żwir ją lepeij oczyści niż niejeden filtr zewnetrzny. Pobór wody do filtra z podżwirówki wydaje mi się jakims niepotrzebnym dziwactwem.

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 27 kwie 2008, 09:25

konowalczyk pisze:WITAM!Czytając to forum gdzieś natrafiłem na opis podżwirówki gdzie (któryś z kolegów) ma pobór wody do filtra prosto z dna-oczywiście wiercone otwory i fachowe śrubunki.
Zapewne masz na myśli akwa amorphisa z tłocząco-ssącą podżwirówka.
konowalczyk pisze:Swoją drogą to najprościej szukać gdzieś na forach morskich tam to podstawa i nikt się nie martwi rozszczelnieniem.Wydaje mi się że w kwesti kominów,grzebieni przelewowych,otworów w dnie my słotkowodni dopiero raczkujemy-oni (morszczacy dawno to już przerobili).
Akwaryści słodkowodni jeszcze długo będą dochodzic do tego co morszczacy w swoich solniczkach stosują już dzisiaj.
Bez obrazy ale im droższa zawartość zbiornika tym właściciel jest większym konserwatystą i kurczowo powiela schemat innych dotyczący wyposażenia. Możemy sie od nich jeszcze duużo nauczyć 8)
konowalczyk pisze:Oryginalne sprawdzone elementy instalacji do takiego podłączenia są do nabycia w aquamedicu www.aquamedic.pl szukaj w osprzęcie!!
Masz rację, AM ceni się jak mercedes ale w przypadku przelotów w dnie lepiej nie oszczędzać i użyć najlepszych.

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości