Filtr

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 10 mar 2008, 12:05

jkkk3 pisze:Lepsza tetra czy JBL?
Już tyle wątków jest na tym forum na ten temat ... że sam nie wiem co będzie szybciej, załączać linki do wątków czy odpowiadać 10ty raz na to samo pytanie :wink:

Filtry są porównywalne pod każdym względem. Ta sama półka i zastosowanie, identyczna cena, itd.
Moim zdaniem JBL ma ogólnie trochę lepsze wykonanie (jakość), ale zdecydowanie gorsze jest w nim rozłączanie od węży (np. do czyszczenia) bo JBL nie ma tak wygodnego krućca jaki mają Tetry.

Co do wkładów, to może gąbki JBL są troszkę droższe, ale znacznie gęstsze niż Tetry, przez co lepiej filtrują moim zdaniem. Już w zestawie startowym gąbki JBL ma zróżnicowane od duzej gęstości po małą, a Tetra prawie identyczne wszystkie gąbki posiada, nie ma gradacji gęstości.
No a wata czy filce to chyba wsio rawno jakiego producenta, pasuje wszędzie nawet Aqu Szuta czy Sery, więc kupujesz najtańsze i upychasz w koszyku, nie musi być tego samego producenta co filtr.

Awatar użytkownika
krzyś
junior
junior
Posty: 74
Rejestracja: 26 kwie 2007, 13:14
Imie i Nazwisko: Krzysztof Gawryłowicz
Lokalizacja: Białystok

Post autor: krzyś » 16 mar 2008, 20:45

osobiście posiadam trzy JBL 500, dwa w akwa 680 l a jeden w 300, wszystkie chodzą jak trza, sa bardzo ciche , no i nie stwarzają żadnych problemów jak na razie od roku czasu ;)

Andrew72
senior
senior
Posty: 158
Rejestracja: 20 lut 2008, 23:47
Imie i Nazwisko: Andrzej
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Andrew72 » 26 mar 2008, 22:55

tuptus pisze:Kup tanią pompę CO i podłącz za filtrem, będzie ciszej i lepszy przepływ.
Witam
Mam małe pytanie.
1. Czy stosując pompy CO np Grundfos w wykonaniu standardowym (korpus żeliwny) nie wydzielają się szkodliwe związki (np "rdza")? Gdzieś wyczytałem, że żeliwo w połączeniu z tlenem koroduje, a mimo wszystko występuje tlen w wodzie. Grundfos również posiada wykonanie z brązu lub nierdzewne, ale pewno za inną kasę.
2. Czy ktoś zastosował do pompy CO w celu obniżenia wydajności (mam pompę, która na 1 biegu juz ma spory przepływ) transformator z odczepami powodujący obniżenie napięcia zasilającego z 230V np do 160V? A dokładniej czy silnik klatkowy asynchroniczny toleruje taką regulacje?
Mam nadzieje, że pytania są w miarę jasne. Proszę o odpowiedzi, jeśli ktoś doświadczył w/w sytuacje.
Pozdrawiam

Andrew72
senior
senior
Posty: 158
Rejestracja: 20 lut 2008, 23:47
Imie i Nazwisko: Andrzej
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Andrew72 » 29 mar 2008, 19:21

Na drugie pytanie już mam odpowiedż - sprawdziłem doświadczalnie.

Nadal pozotaje pytanie pierwsze : czy tlenek żelaza (rdza w korpusie pomp żeliwnych) może być szkodliwa dla ryb?

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości