Elektroniczny pomiar NO3 w słodkiej wodzie.

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Elektroniczny pomiar NO3 w słodkiej wodzie.

Post autor: kubamajer » 16 lut 2008, 23:31

Miernik poziomu azotanów, teoretycznie zaprojektowany do użytkowania w słonej wodzie.

Czy ktoś coś wie, lub z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszcza ;) - czy da się to zastosować w paletkowych warunkach?

Link do urządzonka

pozdr

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 17 lut 2008, 10:15

Jeśli spełnia, to co napisali na stronce i w manualu się sprawdzi nawet z odchyłką +/-10% to moim zdaniem jest to wartościowe urządzenie. Jak jest z dostępnością sond i płynów kalibracyjnych w PL?

kafarski
senior
senior
Posty: 184
Rejestracja: 28 cze 2006, 20:52
Lokalizacja: Belgia

Post autor: kafarski » 17 lut 2008, 11:09

aczkolwiek jestem przeciwny kryptoreklamie, to jednak w Europie można kupić już za 190-200€ urządzenia mierzące od kilku do kilkunastu parametrów wody słodkiej tj.: pH, azotany, azotyny, gH, kH, a nawet - tlen, fosfor, żelazo ,miedź, chlor. działa na zasadzie fotometru i też odczytuje wynik cyfrowo. są to np.: HS multimeter ,HI 83203.
pozdrawiam.
PS, podobne urządzenia można zrobić nawet w domu własnoręcznie tak jak kolega Hans Kloss.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 17 lut 2008, 12:46

kafarski pisze: PS, podobne urządzenia można zrobić nawet w domu własnoręcznie tak jak kolega Hans Kloss.
To może Hans Klos opisze co i jak, wstawi fotkę, podzieli się opinią itd.
A może już to zrobił tylko ja to przegapiłem :oops:

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 17 lut 2008, 13:08

kafarski pisze: PS, podobne urządzenia można zrobić nawet w domu własnoręcznie tak jak kolega Hans Kloss.
Jestem elektronikiem "od wielkiego dzwonu" jednak potrafię coś niecoś zrobić (wykonałem Skalara). Pytanie do kafarskiego i Hansa Klossa, gdzie na sieci mogę znaleźć schematy tych uradzeń które wykonał Hans Kloss?

Awatar użytkownika
Karwen
senior
senior
Posty: 122
Rejestracja: 21 mar 2007, 21:36
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Post autor: Karwen » 17 lut 2008, 13:08

Też byłbym chętny na jakiś schemat budowy

kafarski
senior
senior
Posty: 184
Rejestracja: 28 cze 2006, 20:52
Lokalizacja: Belgia

Post autor: kafarski » 17 lut 2008, 17:21

tu linki do strony po holendersku -
http://home.versatel.nl/rsetteur/aquari ... emeter.htm
tu zdjęcia prototypów ze schematami, gdyby komuś przeszkadzał język - http://www.home.zonnet.nl/rsetteur/aqua ... /index.htm
tu linki do wielu stron w trzech językach wyjaśniających budowę i zasadę działania kolorometru/fotospektometru czy jak go tam zwał -
http://www.home.zonnet.nl/rsetteur/aqua ... ometer.htm
http://www.answers.com/%20principle%20of%20colorimeter
wszystko ma za zadanie dokładnie odczytać wynik testu, więc tak czy inaczej stare kropelkowanie też się przyda. jeśli będzie ktoś chętny to miałem gdzieś link po rosyjsku jak zrobić w domu taki kropelkowy test na fosforany z dokł 0.1 do 2ppm.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 17 lut 2008, 18:00

kafarski pisze: wszystko ma za zadanie dokładnie odczytać wynik testu, więc tak czy inaczej stare kropelkowanie też się przyda. jeśli będzie ktoś chętny to miałem gdzieś link po rosyjsku jak zrobić w domu taki kropelkowy test na fosforany z dokł 0.1 do 2ppm.
Czyli służy to do odczytu testu kropelkowego. Ja myślałem, że wkładasz elektrodę do wody i masz podane np. No3 od razu. Spotkałem się w pewnym katalogu specjalistycznym (nie pamiętam nazwy) z miernikiem, który mierzy kilka parametrów fizykochemicznych wody, Ph, zawartość tlenu i chyba jeszcze było kilka innych parametrów ważnych dla akwarystów, ale już nie pamiętam dokładnie. Urządzenie było jedno lecz była możliwość podłączenia kilku elektrod (chyba 4) i ciągłego odczytu parametrów. Wiem, że urządzenie tak mnie zainteresowało, że napisałem do firmy. Chcieli to sprzedać za
12 000.00, ale wymyślili dla mnie cenę z rabatem 9 900.00. Niestety nie chciałem skorzystać z okazji ;).

Myślałem, że piszesz właśnie o takim urządzeniu, wszak tamto do pomiaru tlenu używało właśnie jakieś metody optycznej z "diodami led w tle".

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 17 lut 2008, 21:13

Dobra koledzy, wszystko fajnie, ale proponuję trzymanie się tematu wątku ;).

Chodzi o urządzenie z sondą, mniej-więcej takiego rodzaju jak podałem w linku.
Ci, którzy wiedzą jak działa taka sonda, pewnie mogą też coś powiedzieć na temat, czy jest możliwe stosowanie tego w wodzie słodkiej, czy też nie. I o to pytałem ;).

Amorphis - co do płynów kalibracyjnych, to są w zestawie z urzadzeniem. Znam niemiecki sklep internetowy, który ma w ofercie mierniki tej firmy, więc jest bliżej. W Polsce nikt tego na razie nie sprzedaje.

pozdr

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 04 cze 2008, 09:36

Myślę ,że skoro mierzy w wodzie słonej to i w wodzie słodkiej nie powinno być problemu. W końcu ph metry są z jedną sondą do wody słodkiej i słonej.
Swoją drogą chętnie kupiłbym takie urządzenie , jeśli jest ktoś chętny to może warto zastanowić się nad zakupem kilku sztuk , może przesyłka będzie tańsza :)
Ostatnio zmieniony 04 cze 2008, 11:45 przez Fal, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Deszczowatwarz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 524
Rejestracja: 26 sty 2007, 17:13
Imie i Nazwisko: Rafał Mamątow
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ostrołęka
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Post autor: Deszczowatwarz » 04 cze 2008, 10:36

To na jakiej wartości obecnie stanęliśmy za to ustrojstwo bo tak jak mówi Darek może przy większej ilości nawet byśmy dali radę coś oszczędzić :) spróbować nie zaszkodzi
Rafał

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 04 cze 2008, 15:01

Cena urządzenia wynosi 250 usd , przy obecnym kursie 537 pln + koszty transportu. Wydaje mi się ,że cena jest przystępna , sprawdzałem też urządzenie Hanna , ceny są zdecydowanie wyższe i testy są na 100 pomiarów. Więc uważam ,że urządzonko jest warte swojej ceny. Jeśli jest ktoś chętny to zorganizujmy jakiś transport.

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości