podłoga na gruncie

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

podłoga na gruncie

Post autor: GościaK » 23 gru 2007, 18:57

Witam, dziwne jest moje pytanie ale może ktoś mi podpowie czy robić wzmocnienia w podłodze na gruncie? Chodzi o to że mój dom jest niepodpiwniczony, zalałem strop na piętrze i zabieram się za "chudziaka" na gruncie ma 0,5 metra zagęszczonej pospółki, potem chudy beton, styropian instalacja ogrzewania podłogowego i wylewka posadzki i nie wiem czy mi to wytrzyma pod akwarium min. 720 litrów w zwyż, czy zbroić dodatkowo siatką, czy nie dawać w tym miejscu styropianu bo się ugnie ale co z izolacją termiczną? prosze o radę bo pojęcia nie mam, pozdrawiam.

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 23 gru 2007, 22:32

Styropian twardy a w posadzce możesz zatopić siatkę zbrojeniową taką zgrzewaną o oczkach 10x10cm a wymiar całego elementu 1x2m.
Mam takie siatki pod swoim baniakiem, stoi na stropie terriva ale bez styropianu.
Nie chciało mi sie wyliczać miejsc w których idą belki stropowe więc położyłem takie kratki które rozłożą ciężar.
Kratki rozłóż na większej powierzchni niż samo akwarium, kosztują grosze a lepiej żeby rozkładały nacisk na większą powierzchnię.

Akwa stoi zalane już 2 miesiące i nie widać żadnych pęknięć na parterze ;)

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Post autor: GościaK » 24 gru 2007, 10:33

też mam strop teriva ale na piętrze i dodatkowo zazbroiłem właśnie taką siatką z drutu fi 6mm żebrowany 10x10 cm, a myślałem że na terivie można stawiać tylko na belkach???

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 24 gru 2007, 11:14

Jeśli dasz siatkę zbrojeniową nawet z drutu 4mm to możesz spokojnie stawiać baniak nawet większych rozmiarów jak np RafalW.
Musi on jednak stać w poprzek belek. Nie zaufałbym żadnej szafce na tyle żeby postawić szkło 720 litrów + sump. Wszystko stoi na podmurówce i nawet nie drgnie.

iner
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 22 lis 2006, 12:53
Imie i Nazwisko: paweł inerowicz
Lokalizacja: gniezno

Post autor: iner » 24 gru 2007, 15:35

mam u siebie identyczną sytuację. ogrzewanie podłogowe na gruncie a na nim ustawione 500 l akwarium na szafce z siporex-u.maty zbrojące o których mowa w poprzednich postach mam na całej posadzce , nie tylko pod akwarium.jest to zalecane rozwiązanie w przypadku gdy na posadzkę planujesz glazurę.maty te niwelują skurcze betonu , które mogą powodować mikro-pęknięcia.grubość posadzki od styropianu wynośi 11cm.w ciągu9 lat użytkowania nie zauważyłem żadnych rys ani pęknięć.woda w akwarium ma temp.ok 27stopni, co jest moim zdaniem też dużym plusem dla ogrzewania podłogowego.

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Post autor: GościaK » 25 gru 2007, 11:46

to nie maty tylko zwykła siatka z drutu żebrowanego, w projekcie nie ma mowy o siatce ale dałem ją na strop, a pod akwarium chcę tylko dać pas przy jednej ze ścian, a jaką masz podłogówkę? bo u mnie będą rurki alupex

iner
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 22 lis 2006, 12:53
Imie i Nazwisko: paweł inerowicz
Lokalizacja: gniezno

Post autor: iner » 25 gru 2007, 13:40

MATA JASTRYCHOWA POD TAKĄ TEŻ NAZWĄ WYSTĘPUJE. JEST TO SIATKA Z DRUTU GŁADKIEGO BĄDŻ ŻEBROWANEGO (ŻEBROWANY LEPIEJ SIĘ KOTWI W BETONIE) ZGRZEWANA. UKŁADA SIĘ JĄ W GÓRNEJ WARSTWIE BETONU.

Awatar użytkownika
Artur_Zalewski
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 14 gru 2007, 21:19
Lokalizacja: Otwock
Kontaktowanie:

Post autor: Artur_Zalewski » 25 gru 2007, 22:14

Jeśli zbiornik postawisz tak jak Ci inni radzą w poprzek belek stropowych i wzmocnisz je dodatkow zbrojeniem stalowym, to z powodzeniem strop wytrzyma taki napór ciężaru. Sam miałem taki problem, ale po uzgodnieniach z architektem budynku i jego dodatkowych przeliczeniach, okazało się że wieksze prawdopodobieństwo pękania mają przynależne ściany niż sam strop.

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Post autor: GościaK » 26 gru 2007, 10:10

na parterze nie mam belek stropowych tylko podłogę na gruncie :)

bromba
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 13 maja 2005, 14:22
Imie i Nazwisko: Dorota Garstka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: bromba » 26 gru 2007, 19:45

U mnie zostało to zrobione w ten sposób:

Obrazek

Na to co widać na zdjęciu (pod folią jest 10 cm steropianu, układane warstwami 5 centymetrowymi na przemian) wylano posadzkę. Dodatkowo panowie fachowcy rozłożyli specjalną siatkę wzmacniająca na długości ok. 2,5 m.
W tej chwili (od lutego br.) stoi tutaj akwarium 150x50cm.
Zapewniano mnie, że podłoga wytrzyma obciążenie znacznie większego zbiornika (250cm).
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Post autor: GościaK » 26 gru 2007, 20:34

to dokładnie wiedziałeś gdzie będzie stął zbiornik, u mnie to nie wiadomo czy z lewa czy z prawa, mi powiedzieli tak: chudziak, papa, styropian 5 cm, rurki, wylewka styropian 5 cm i posadzka? a może coś ich źle zrozumiałem bo w sumie mam mieć 5 cm styropianu, jutro zapytam, co do rurek to myślałem żeby nie dawać ich na szerokości 0,5 metra od ściany wtedy pod ścianą na całej długości bedzię można stawiać

bromba
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 13 maja 2005, 14:22
Imie i Nazwisko: Dorota Garstka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: bromba » 27 gru 2007, 09:34

GościaK pisze:to dokładnie wiedziałeś gdzie będzie stął zbiornik,
Tak, wiedziałam dokładnie. I myślę, że warto się nad tym zastanowić już wcześniej. Za jakiś czas będziesz robił instalacje elektryczne i wtedy będziesz musiał wiedzieć, gdzie zlokalizowac gniazda elektryczne do zasilenia sprzętu. Chyba, że lubisz przedłużacze. Poza tym jeśli dokładnie wiesz jakie rozmiary będzie miał zbiornik, możesz pozostawić sobie trochę więcej miejsca po bokach na ewentualne przesunięcie zbiornika.
chudziak, papa, styropian 5 cm, rurki, wylewka styropian 5 cm i posadzka? a może coś ich źle zrozumiałem bo w sumie mam mieć 5 cm styropianu, jutro zapytam, co do rurek to myślałem żeby nie dawać ich na szerokości 0,5 metra od ściany wtedy pod ścianą na całej długości bedzię można stawiać
Po pierwsze jeśli chcesz mieć dobrą izolację, to z pewnością musisz mieć min. 10cm styropianu.
Po drugie nie daje się izolacji (styropianu) na rurki, bo po co?
Po trzecie jeśli nie dasz rurek w tym pasie, to po prostu będziesz miał tam zimną podłogę. Nie wiem czy warto.
Pozdrawiam,
Dorota

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 27 gru 2007, 10:57

GościaK pisze:mi powiedzieli tak: chudziak, papa, styropian 5 cm, rurki, wylewka styropian 5 cm i posadzka? a może coś ich źle zrozumiałem bo w sumie mam mieć 5 cm styropianu
Pogratulować "fachowców" ;)
Styropian po dłuższym kontakcie z papą będzie się topił, po kilku latach Twoja posadzka wisiałaby w powietrzu :wink:
Nie kładzie sie papy tylko folię, czarna, gruba folia budowlana, doskonale izoluje od wilgoci. Po co układać ogrzewanie podłogowe i przykrywać to warstwą 5cm styropianu?? :shock:
U siebie mam chudziak->folia->10cm styropianu-> ~8cm posadzki

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Post autor: GościaK » 27 gru 2007, 16:46

O mądrych i dobrze poczytać, jutro sobie pogadam na budowie bo może sam coś nakręciłem

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Post autor: GościaK » 31 gru 2007, 11:25

sprawdziłem w projekcie i jest tak: podsypka żwirowo-piaskowa-beton B15 10 cm - 2xpapa na lepiku-styropian fs20 10 cm-siatka fi 3 cm-wylewka cementowa 5cm zbrojona - panele/terakota z tym że u mnie dojdą rurki od ogrzewania i pewnie będzie wylewka cieńsza i myślę żeby dać styrodur zamiast fs20 będzie twardszy i może nie będzie tak pracował? na fotce ściana gdzie będzie akwarium, w okolicy komina
Załączniki
gleba.jpg
salon 4,5x7,7
gleba.jpg (87.11 KiB) Przejrzano 8486 razy

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości