Canon czy inny ...

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
jociak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 337
Rejestracja: 23 kwie 2007, 06:48
Imie i Nazwisko: Paweł Joć
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bartoszyce
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontaktowanie:

Canon czy inny ...

Post autor: jociak » 30 paź 2007, 08:01

Witam

Przymierzam się do zakupu aparatu fotograficznego z przeznaczeniem do m. in. dalszego pogłębiania swojej manii paletko-akwarystycznej. Wraz ze swoją połowicą planujemy zakup lustrzanki cyfrowej, dobrej firmy, ale w przystępnej cenie tzn. nie 10000 pln-ów do 4000. Na forum widzę w pełni profesjonale zdjęcia m.in. Bogdana, Rafała czy Darka - Fal. Dzwoniąc do dealera słyszę iż "WSZYSTKIE SĄ DOBRE" :D . Nie jest to dla mnie żadna pomoc w wyborze. Bardzo proszę o podpowiedź kolegów, co są w temacie. Dziękuję i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Re: Canon czy inny ...

Post autor: Bogdan » 30 paź 2007, 08:34

jociak pisze:Witam

Przymierzam się do zakupu aparatu fotograficznego z przeznaczeniem do m. in. dalszego pogłębiania swojej manii paletko-akwarystycznej. .
I bardzo dobrze!
Nestety nie poradzę Ci jakią firme wybrać ponieważ jest to problem dsyć złożony i tu raczej decyzja należy do Ciebie :D
Ja używam Canona 400 D jednak są opinie że Nicon D 80 jest lepszy i nieco więcej trzeba za niego zapłacić.
Musisz jednak pomiętać o tym że zakup aparatu to niestety dopiero początek wydatków.
Jeżli już zdecydujesz co kupić staraj się kupić body bo obiektywy standartowe kupowane razem z aparatami są obiektywami tylko z nazwy i do robienia dobrych zdjęć raczej się nie nadają.
Powodzenia

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 30 paź 2007, 08:59

Myślę ,że Bogdan ma dużo racji w tym co pisze. Moim zdanie musisz sobie odpowiedzieć na jedno zasadnicze pytanie , do czego ma służyć PRZEDEWSZYSTKIM aparat , jeśli do zdjęć rodzinnych a przy okazji pstrykniesz fotkę rybcią , to polecam Tobie aparat wraz z obiektywem kitowym , bo to wystarczy. Natomiast jeśli chcesz się bawić w coś więcej np dobre foty macro to musisz zainwestować niestety większą kasę na dodatkowy obiektyw.

Ale wracając do aparatów , moim zdaniem nie ma większych różnic między dwoma wiodącymi firmami na rynku Canon , Nikon :

Canon - niskie szumy matrycy , dobra jakość zdjęć , ale kiepskie obiektywy kitowe
Nikon - szumi przy wyższym iso , dobra jakość zdjęć , ale dużo lepsze od Canona obiektywy kitowe.

Tak naprawdę wybór należy do Ciebie , ja fotki robię Nikonem D70s mi w zupełności on wystarcza , mimo że ma matryce 6,2 mln , ale mam 4 obiektywy , które są dużo droższe niż sam aparat. Dlatego zastanów się nad opcją tańsze body , nie musi to być Nikon D80 , a z lepszym obiektywem , pamiętaj że za nowinki płaci się słono , a nie zawsze się one przydają.
Mam nadzieję ,że chociaż trochę pomogłem.
Pozdrawiam
Fal

Awatar użytkownika
kolejarz65
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 245
Rejestracja: 31 lip 2007, 11:17
Imie i Nazwisko: Adam Świeżak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Sosnowiec
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: kolejarz65 » 30 paź 2007, 09:39

Ja poleciłbym Conica-Minolta.

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 30 paź 2007, 09:50

kolejarz65 pisze:Ja poleciłbym Conica-Minolta.
Cały dział foto Konica Minolta został kupiony przez SONY - już jakiś czas (rok? trochę więcej?) temu i technologie Konikowe zarabiają na Soniaka. Także wcześniej sporo było podobieństw, bo przedsiębiorstwa korzystały z wielu identycznych podzespołów (chociażby matryc). W tej chwili Konica nie istnieje, a w lustrzanki SONY bym się nie pchał - pomimo dobrych na papierze parametrów. Powód wynika z tego, co napisali chłopaki wyżej - body aparatu to dopiero początek, potem trzeba zacząć dobierać odpowiedni osprzęt. Ta konieczność odstraszyła mnie ponad dwa lata temu i stanęło na wypasionym kompakcie Konica Minolta właśnie - ale był to wybór świadomy, który miał mnie nauczyć względnie dobrze fotografować (możliwość w pełni manualnych nastawów) za rozsądne pieniądze. Nie do pogardzenia była tez niezła (mówię o segmencie) jakość zintegrowanego szkła (jasne 28-200).

Sam chcę się przesiąść na Nikona D80, decyzja właściwie już zapadła

Rafał

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Post autor: loccutus » 30 paź 2007, 10:38

A ja powiem - Fuji S9600. Kompakt ale bardzo udany. Zastanów się nad taką alternatywą. Jeśli nie planujesz kupować i eksperymentować z obiektywami innymi niż kitowe to kupno Canona czy Nikosia to IMVHO wydatek bez uzasadnienia.

Awatar użytkownika
Angel007
junior
junior
Posty: 62
Rejestracja: 12 gru 2004, 22:18
Lokalizacja: Muehlheim am Main

Post autor: Angel007 » 30 paź 2007, 14:38

Jestem tego samego zdania co Bogdan i uwazam Canon EOS 400D za bardzo dobry aparat , juz na granicy profesjonalnego a za cene amatorskiego, dodam tylko, ze dobre jakosciowo sa objektywy SIGMA a kosztuja prawie polowe orginalnych.
eugen

Awatar użytkownika
pwala
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 03 paź 2007, 19:40
Imie i Nazwisko: Paweł W.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wrocław
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pwala » 03 lis 2007, 16:58

Witajcie,
do 'rybnego hobby' wracam po latach i cały czas czytam i czyam - skarbnica wiedzy to forum (tym bardziej, ze przygotowywuje się do hodowli dysków).

Od zawsze natomiast interesuję się i zajmuję fotografią - postaram się odpowiedzieć (czy pomóc - wątpię - bo temat rzeka i nie uda się udzielić jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi)

Tak jak pytali koledzy musisz okreslić:
- do czego ma slużyć aparat (do fotografowania rybek, na wyjazdy, portrety dziewczyny/dziecka itp...)
- czy stawiasz na jakość (pytanie podchwytliwe - bo jakość oznacza np: noszenie sprzętu ważącego kilka kilogramów i niemieszczącego się w kieszeni)
- czy przewidujesz dalsze inwestycje :-)

na początek wybór systemu (czyli producenta) - jeśli planujesz rozwój, dokupywanie czegokolwiek itp - wybór między nikonem i canonem. Znajomi mają i jedno i drugie - technicznie i technologicznie sprzęt równoważny... Ja doradzam Canona (nie zmieniają standardów co chwila - pasują wszystkie obiektywy od kilkunastu lat to samo mocowanie).

Wybór puszki (body) wg mnie jest wtórny - przy obecnym postępie zmienisz ją szybciej niż ci się wydaje (jeśli cię wciągnie to hobby). Można zacząc od 400D, można od uzywanych poprzedników.

Najważniejsza decyzja to obiektywy - to one wpływają na jakość zdjęć!
Jeśli będziesz kupować dobre zostaną Ci na całe zycie. Laikowi nie mieści sie w głowie jaka może być różnica pomiędzy poszczególnymi szkłami - KOLOSALNA!
Skoro to takie ważne to co wybrać?
polecam obowiązkowy obiektyw dla początkującego EF 50/1.8 - kupić używany za grosze (ok.250zł). Koszt niewielki ale da poczucie jakości jaką można uzyskać i wyleczy z większości tanich zoomów.

kolejny zakup (dla rybek :-) to obiektyw makro:
sigma 105/2.8 lub tamron 90/2.8 (oba wg mnie równoważne i podobnie kosztujące)... jeśli Cię stac - proponuję pominąć ten krok i kupić od razu Canona 100/2.8 macro USM (ok.2000zł)

i jeśli nie potrzebujesz fotografowac rodziny na przyjęciach to na poczatek z tymi dwoma obiektywami wiele zdziałasz. Jeżeli musisz fotografowac rodzinę... aparatu używa zona (sponsorująca zgode na zakup) - bez zooma się nie obejdzie. Niestety co być nie kupił będzie kiepskie o ile nie wydasz na niego ponad 2500zł (polecam EF 24-70/2.8 - posiadam REWELACJA niestety nowy kosztuje prawie 5kPLN)) - ważne, że używając wcześniej (taniego) 50/1.8 nie skusisz się łatwo na byle co :-)

Zamiast kupowac zooma polecam zakup zewnętrznej lampy błyskowej canona (np. używany 540ex - ok 800zł lub mniej).

dojdziesz do zestawu body, dwa porządne obiektywy i lampa - lekko 5kg :-)

Uff... rozpisałem się ale może pomogłem a może zamieszałem.
Natomiast jeśli nie widzisz szans na taki rozwój sprzętu (finanse, nie ciekawi cię to itp) to proponuję kupno kompakta z wyższej półki - i tu też ważna jest jakość szkła-obiektywu. Swego czasu uzywałem G5 - wygladał brzydko, działał wolno ale zdjęcia robił super (i obsługiwał lampe zewnętrzną canona)

Pozdr. Paweł

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 03 lis 2007, 17:17

pwala pisze:(...)

Od zawsze natomiast interesuję się i zajmuję fotografią - postaram się odpowiedzieć (czy pomóc - wątpię - bo temat rzeka i nie uda się udzielić jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi)

(...)
wybór między nikonem i canonem. Znajomi mają i jedno i drugie - technicznie i technologicznie sprzęt równoważny... Ja doradzam Canona (nie zmieniają standardów co chwila - pasują wszystkie obiektywy od kilkunastu lat to samo mocowanie).
(...)
Paweł, jeżeli nie nadużywam Twojego czasu - podpytaj jeszcze proszę znajomych z branży, tyle że tych z "przeciwnego" ;) obozu - i napisz podobne zestawienie obiektywów dla Nikona. Znam już na ten temat opinię Fala, warto jednak zawsze znać ich większą liczbę. Da się?

Rafał

Awatar użytkownika
pwala
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 03 paź 2007, 19:40
Imie i Nazwisko: Paweł W.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wrocław
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pwala » 03 lis 2007, 18:26

Rafal_W pisze: ...podpytaj jeszcze proszę znajomych z branży, tyle że tych z "przeciwnego" ;) obozu - i napisz podobne zestawienie obiektywów dla Nikona. Znam już na ten temat opinię Fala, warto jednak zawsze znać ich większą liczbę. Da się?
Rafał
To dopiero po weekendzie lub później - bo nie pracujemy już razem i kontakt utrudniony.
Z regularnego przeglądu prasy i testów wiem, że tam się pozmieniały (i to chyba ze 2,3razy wciągu ostatnich 10lat) mocowania i standardy obiektywów... (pomijam wersje dla matrycy mniejszej od pełnej klatki - bo to też ma Canon - EF-S. na marginesie imho nie warto w to wchodzić bo kwestią czasu jest że etry-level też będzie miał pełnoklatkową matryce)

Z tego co pamiętam:
Nikon tez ma obiektyw 50mm za małe pieniądze ale o bardzo dobrej jakości.
wspomniane obiektywy macro: Sigma105/2.8 i Tamron 90/2.8 jako producentów niezależnych są tez w wersji dla Nikonów (uwaga - rzuciło mi się w reklamie gazetowej ze nie chodzą z najnowszym nikonem, bodajże 40dx - zmieniony znów standard). Musiałbym poszperać jaki jest topowy model obiektywu macro Nikona.

Z tego co się zorientowałem Fal ma sprzet ze stajni nikona - niech sie wypowie... nie używałem nikonów i nie chciałbym tylko z tego powodu ich odradzać.

Paweł

Awatar użytkownika
pwala
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 03 paź 2007, 19:40
Imie i Nazwisko: Paweł W.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wrocław
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pwala » 03 lis 2007, 18:47

doczytałem, że decyzja zapadła w stronę Nikona...

zapominając o marce/producencie, weź pod uwagę docelowe zastosowanie i zestaw sprzętu do którego dążysz (lub będziesz dążył).
ja do całkiem niedawna tylko "kliszą" się posługiwałem (jako cyfra G5)... wygrałem na tym, że praktycznie WSZYSTKO co zgromadziłem mogę używać nadal!
Np. rosyjskie obiektywy podłaczane przez przejściówkę [aby nie odbiegać od tematyki forum: FishEye 16mm Zenitar :-) ], mieszek, pierscienie posrednie (moge nie znaczy, ze używam - czasu coraz mniej :-( )
Także obiektywy, lampę, statyw, kabel do podłączania lampy poza aparatem etc...


Patrząc wstecz co dawało kopa w rozwoju foto (może Cię zainspiruje):
- obiektyw 50mm... założony na aparat i praktycznie z niego nie zdejmowany. (na inny o podobnej jakości nie było mnie wtedy stać) Pomijam jakość zdjęć - ważniejsze to nauka kompozycji, 'wyrobienie oka'...
- lampa błyskowa + offshoe-cord (kabel do łączenia lampy poza aparatem): zabawa ze światłem, modelowanie, kilkanaście wariantów dyfuzorów i sposobów odbijania światła. Ważne: czasem nawet kiepskie zdjęcie z ciekawym światłem (innym niż na wprost) ma super klimat! dlatego ten kabelek taki ważny
- cyfra... (poprzednio skaner) - aby się czegoś nauczyć trzeba ćwiczyć i ćwiczyć... powtarzać ujęcia, być krytycznym wobec siebie i znów powtarzać... warto naśladować zawodowców - próbować odtworzyć ich ujęcia, pomysły, odgadnąć aranżację światła itp

zaczniesz od cyfry (duży plus)
jeśli myślisz o makro to lampa bedzie niezbędna. myślę, ze dla hobbysty lepiej jest kupic zwykła i kabel niż typową do makro - pierścieniową.
jestem zdania, ze nawet lepiej jest zacząć od gorszego body (bo tak jak pisałem poprzednio - je na pewno zmienisz) ale kupować pozostały sprzęt w konfiguracji docelowej.

mając lampę i obiektyw makro (ok 90mm) możesz pobawic się w super portrety, pobawic się światłem (i zaskoczyć znajomych) - wszystko przy doskonałej jakości.

Paweł
ps. dodam - fotografia to nie mój zawód a hobby... mógłbym dyskutowac o tym godzinami :-)

polecam lekturę serwisu http://www.dpreview.com/reviews -można zapoznać sie wirtualnie ze sprzętem

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 03 lis 2007, 19:19

Powiedzmy, że może nie zaczynam, ale próbuję zmienić profil sprzętowy z bardzo amatorskiego na semihemidemiprofesjonalny ;) Potrzebny jest mi właściwie do fotografowania ryb, trochę robactwa, czasem troche ludzi, choć zdecydowanie wolę zwierzęta, i to raczej te mniejsze. Trochę moich "kompaktowych", rybich fotek poniewiera się chociażby tu:
http://www.pawiookie.pl/index.php?optio ... 7&catid=25
i w ogóle na pawiookie.pl.

Na kompozycję patrzę od strony półprofesjonalnego grafika (długie lata w "branży" choć to nie jedyne zajęcie, powiedzmy że dochodowe hobby). Za Nikonem przemawia do mnie trudna do określenia wygoda obsługi, jakoś lepiej mi ten sprzęt "leży" w dłoni, choć jak już zaznaczyłem - fotografem nie jestem i pewnie nigdy nie będę, traktuję ją jako element zabaw z obrazem a nie cel sam w sobie :)

Rafał

Awatar użytkownika
pwala
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 03 paź 2007, 19:40
Imie i Nazwisko: Paweł W.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wrocław
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pwala » 03 lis 2007, 20:48

Rafale - rybcie fajne i zdjęcia też...

Widać wkład w zdjęcia - bo są czyste i b.dobrze przygotowane. Jeśli przejdziesz na lustrzanke z kitowym zoomem to przeżyjesz rozczarowania (tj. komfort robienia zdjęć super ale efekty marne).

Nieważne co wybierzesz (choć nadal polecam C) - 50mm ze względu na niską cenę i wysoką jakość zdjęć polecam na początek (i tak będzie to 75mm po przemnożeniu przez crop-factor)...

Skoro robale Cię interesują to następne wyposażenie obowiązkowe to: lampa, obiektyw macro i ew. statyw (choć on bardziej do mocowania lampy niż aparatu przy fotografii makro ruszających się obiektów)... czy od razu - to zależy od zasobności portfela.

Makrofotografia to duże skale odwzorowania, fotografia z bliskiej odległości i bardzo płytka głębia ostrości... dlatego zawsze trzeba domknąć przysłonę ile się da a tym samym trzeba mieć czym doświetlić aby zejść z czasami do ok. 1/125 aby móc robić z ręki wolno ruszające się obiekty (np. robale).
Dla mnie stosowanie ISO większego niż 100 ma sens tylko artystyczny. No trochę przesadzam ale szumy na zdjęciu mnie wkurzają więc jak juz mają być to od ISO min. 1600 i są wtedy elementem zdjęcia.

Paweł.

Polecam stronę Arka Stopy z b.fajnymi zdjęciami makro... zajrzyj na stronę technika i zobacz ewolucję sprzętu który używa. http://www.stopa.cso.pl

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 03 lis 2007, 23:09

pwala pisze: do 'rybnego hobby' wracam po latach i cały czas czytam i czyam - skarbnica wiedzy to forum (tym bardziej, ze przygotowywuje się do hodowli dysków).
(...)
Rafale - rybcie fajne i zdjęcia też... (...)
To może - zamiast palet - pawiookie? :D Na forum już mi się zarejestrowałeś, widziałem :) Ryby inne, prostsze niewątpliwie, na pewno nie gorsze - choć nie "elitarne" :P Mi sprawiają dużo radości, nawet po paletach - przez tą swoją "inność" właśnie.

Stronę Stopy znam :) i ciągną mnie takie DIY konstrukcje, jakie uskutecznia.

Rafał

Awatar użytkownika
pwala
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 03 paź 2007, 19:40
Imie i Nazwisko: Paweł W.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wrocław
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pwala » 03 lis 2007, 23:30

Rafal_W pisze:
To może - zamiast palet - pawiookie? :D Na forum już mi się zarejestrowałeś, widziałem :) Ryby inne, prostsze niewątpliwie, na pewno nie gorsze - choć nie "elitarne" :P Mi sprawiają dużo radości, nawet po paletach - przez tą swoją "inność" właśnie.
Rafał
Tak naprawde to chyba obojętne jakie rybki :-)
Zaraz podpadnę - to taki duuuży skrót myślowy...
Dyski to kontynuacja pewnych marzeń z młodości, tak samo większe akwarium - na razie będzie 250L (wynik negocjacji z zoną).
Pielęgnice są bardzo ciekawe ale się żonie nie podobają :-( Zresztą nie można mieć wszystkiego (niestety).

Do ponownego załozenia akwarium szykuję się od sierpnia... mam nadzieje zalać je w tym miesiącu... dyski zawitają pewnie na święta lub na wiosnę - na pewno pochwalę się zdjęciami... do tego czasu pewnie napłodzę sporo postów typu: jaka świetlówka, jakie podłoże etc... świat poszedł do przodu - 20 lat temu szczytem był zewnętrzny filtr wieszany z boku akwa.
Obecny status prac:
- dociągnięty odpływ i dopływ wraz filtrem RO i elektronika sterująca podmianami
- zmajstrowałem sam szafkę
- zamówiłem akwarium i sumpa
Czytam co wsadzic do filtra oraz czym oświetlić :-)

Paweł
ps. musiałem się zarejestrować na forum aby zobaczyc zdjecia.

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości