Proszę o radę w sprawie pompy

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 31 paź 2007, 16:49

To może coś takiego? Przyszły mi do głowy dwa rozwiązania, tylko nie jestem pewien czy sprzętowo znowu jest to możliwe.
Pompa jest cały czas włączona. Kiedy zawór 1 jest otwarty to woda płynie normalną drogą, a kiedy zawór 1 zamkniemy to zawory 2 i 3 powodują, że woda płynie w obiegu zamkniętym.
I drugi pomysł: kiedy zawór 1 jest otwarty to woda płynie normalnie, a kiedy zamkniemy zawór 1 to podciśnienie powoduje wyłączenie pompy elektrozaworem 2. W tym wypadku oczywiście zawór 3 jest zbędny.
Najbardziej podobało by mi się rozwiązanie z elektrozaworem. Jak myślicie czy sprzętowo któreś z tych rozwiązań jest możliwe?
Załączniki
bez tytułu 2.JPG
bez tytułu 2.JPG (6.33 KiB) Przejrzano 4598 razy

Awatar użytkownika
barrel
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 07 maja 2006, 22:18
Imie i Nazwisko: Kamil
Lokalizacja: Częstochowa
Kontaktowanie:

Post autor: barrel » 31 paź 2007, 17:49

Najprościej, moim zdaniem można by było to zrobić tak żeby wzdłuż tego węża ssącego przeprowadzić kable do sterowania pompą w okolice końca węża ssącego. Taki zwykły włącznik. Kable można skręcić do kupy np. izolacją razem z wężem żeby się nie szlajały. Kiedy odmulasz włączasz pompę i zasysasz wodę. Jak kończysz to ją wyłączasz i przekładasz wąż do drugiego akwa, znowu włączasz pompę i zasysasz. Jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne bo pompa chodzi tylko w tedy kiedy jest potrzebna i nie ma możliwości żeby się zatarła chodząc na sucho. Dodatkowo można dać zawór na końcu węża ssącego który to będzie zapobiegał zapowietrzaniu się pompy podczas przekładania z akwa do akwa.

wojtek00
junior
junior
Posty: 61
Rejestracja: 17 paź 2007, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: wojtek00 » 31 paź 2007, 18:15

mozesz zastosowac instalacje jak w zalczniku,
pompa wlaczona na stale w obieg, instalacja laczy wszystkie akwaria, weze jedynie montujesz przy akwariach
przy kazdym zbiorniku wlacznik pompy
schemat instalacji w zalaczniku, (nie wiem czy pdf przechodzi) wysle poczta prywatna
a pompa moze byc obojetnie jaka na zimna wode, moze byc na przyklad cyrkulacyjna z leszczynskiej fabryki pomp, albo grundfoss - sa oszczedniejsze

pozdrawiam

Wojtek

wojtek00
junior
junior
Posty: 61
Rejestracja: 17 paź 2007, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

schemat jeszcze raz

Post autor: wojtek00 » 31 paź 2007, 18:35

jeszcze raz przesylam schemat, w pdf chyba nie przechodzi
Załączniki
Rysunek1.JPG
Rysunek1.JPG (19.48 KiB) Przejrzano 4569 razy

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 31 paź 2007, 18:51

Dzięki. W sumie to rozwiązanie brałem pod uwagę. Jeżeli nic innego (szczególnie chodzi mi o rozwiązanie z tym elektrozaworem) nie wypali no to będę musiał ciągnąć instalację elektryczną. Jednak może ktoś słyszał o takim zaworze jak opisałem powyżej? :)

wojtek00
junior
junior
Posty: 61
Rejestracja: 17 paź 2007, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: wojtek00 » 31 paź 2007, 19:03

sa takie zawory, ale to juz rozbija sie o automatyke, trzeba by bylo wykorzystac prezostaty, a to juz kosztuje, chyba sterowanie na reke bedzie najtansze

pozdrawiam
Wojtek

wojam
senior
senior
Posty: 101
Rejestracja: 11 cze 2006, 20:13
Imie i Nazwisko: Wojtek Mackiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: wojam » 01 lis 2007, 15:58

1. Zamiast ciagnąć instalację elektryczną, może zastosować np. coś takiego:
http://www.allegro.pl/item261510703_gni ... em_fv.html

2. http://www.allegro.pl/item258616742_pom ... di_dj.html
Jaśłi dobrze rozumuję to po zamknięciu odpływu z pompy wyłącza się ona. Ciekawe co się dzieje, jeżeli odetniemy dopływ? Może spytać sprzedawcy.

3.Ciekawe, czy takie coś by się sprawdziło:
http://www.allegro.pl/item261085584_sam ... odowa.html


Jeśli by nawet działało 2 badź 3 rozwiązanie, to przy takich przepływach można powysysać rybki :wink:
Ja jednak bym pozostał przy pierwszym rozwiązaniu prosto, tanio i bez bólu. Dobierasz sobie dowolną pompę, zakładasz zawór, żeby nie zapowietrzyć węża i powinno działać.

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 02 lis 2007, 19:38

Dzięki wszystkim. Bardzo mi pomogliście. Mam jeszcze pytanie odnośnie pompy: wszystkie pompy obiegowe do CO mają napisane, że są do czystej wody. Czy odchody ryb nie będą zapychały pompy?

wojtek00
junior
junior
Posty: 61
Rejestracja: 17 paź 2007, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: wojtek00 » 04 lis 2007, 19:01

pompa do CO spokojnie da sobie rade, w opisie "do czystej wody" chodzi o to zeby woda nie zawierala grubych zanieczyszczen, takich jak przy sciekach, (typu wlosy, waty itp - ktore lubia sie okrecac wokol wirnika), wtedy trzeba stosowac pompy z rodrabniaczami

pozdrawiam

Wojtek

Awatar użytkownika
pwala
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 03 paź 2007, 19:40
Imie i Nazwisko: Paweł W.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wrocław
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pwala » 04 lis 2007, 19:50

A nie myślałeś o takim rozwiązaniu:
W pomieszczeniu z akwariami umieszczasz zbiornik (np. 50litrów).
W tym zbiorniku jest pompa załączana albo elektroniką po osiągnięciu pewnego poziomu albo pływakiem. Pompa się wyłacza przy pewnym poziomie minimalnym (aby zapobiec spaleniu). (układ sterujący elektroniczny z allegro kosztuje ok 20zł)

Ze zbiorników z rybami do tego zbiornika "przejściowego" możesz spuszczać wodę grawitacyjnie...

Pozdr. Paweł

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości