Jaka kolejność...

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Szymon11
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:07
Imie i Nazwisko: Szymon K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: SZCZECIN

Jaka kolejność...

Post autor: Szymon11 » 07 wrz 2007, 15:17

Witam!
W jakiej kolejności powinny być założone prefiltry przed membraną osmotyczną?Mam 3 sztuki : z pianka poliuretanowej20 mikron,5 mikron oraz węglowy.Czy ta kolejność jest dobra?
Dodam jeszcze ,że w piwnicy mam 2 prefiltry wpięte do instalacji wodnej.Zawsze miałem tam pierwszy wkład sznurkowy ,a jako drugi węglowy.Pewien sprzedawca zaproponował mi ,żeby 1był sznurkowy,a 2 zmiękczający z jakąś żywicą.Czy to dobre rozwiązanie?Jeżeli nie to jakie proponujecie?

Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 07 wrz 2007, 15:34

Tak jak napisałeś. Ta kolejność jest ok.

paletkazebra
junior
junior
Posty: 30
Rejestracja: 02 sie 2007, 18:43
Lokalizacja: USA
Kontaktowanie:

Post autor: paletkazebra » 07 wrz 2007, 17:26

Weglowy jest zawsze jako ostatni w szeregu, pierwszy przed mebrana,

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 07 wrz 2007, 19:16

paletkazebra pisze:Weglowy jest zawsze jako ostatni w szeregu, pierwszy przed mebrana,
...po czym pyląc drobinkami węgla zamula z czasem membranę i jest kłopot.
J-23

PS. Poza tym w wielu przypadkach (woda z wlasnego ujęcia lub inna nie chlorowana) jest on zwyczajnie zbędny.

Iwek_22

Post autor: Iwek_22 » 07 wrz 2007, 19:42

J-23 pisze:
paletkazebra pisze:Weglowy jest zawsze jako ostatni w szeregu, pierwszy przed mebrana,
...po czym pyląc drobinkami węgla zamula z czasem membranę i jest kłopot.
J-23

PS. Poza tym w wielu przypadkach (woda z wlasnego ujęcia lub inna nie chlorowana) jest on zwyczajnie zbędny.
Szymon napisał, że filtr węglanowy ma wpięty w instalację domową, więc zanim woda przejdzie do membrany RO ma przed sobą jeszcze prefiltry owego filtra, które przechwycą te drobinki.
Jednak czy mając w instalacji na stałe wpięty filtr węglanowy, nie stwarzamy sytuacji jakoby na stałe w naszym akwarium (filtrze) był ciągle stosowany czynny węgiel aktywny? Stosujemy go przecież tylko "okazjonalnie", czyli po leczeniu?

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 08 wrz 2007, 11:27

Bez urazy, ale to nie jest filtr węglanowy, tylko węglowy. Druga sprawa: przecież do akwa mieszamy RO z kranówą, więc to nie jest tak, jak byśmy w akwa cały czas mieli włączony filtr węglowy. Filtr węglowy praktycznie jest potrzebny przed RO (tak jak napisał J23), tylko wtedy kiedy woda jest chlorowana. Chlor niszczy membranę.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 08 wrz 2007, 13:44

Druga sprawa: przecież do akwa mieszamy RO z kranówą, więc to nie jest tak, jak byśmy w akwa cały czas mieli włączony filtr węglowy.
Przecież w opisanym przypadku kranówka przechodzi przez filtr węglowy.

Szymon11
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:07
Imie i Nazwisko: Szymon K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: SZCZECIN

Post autor: Szymon11 » 08 wrz 2007, 14:31

Teraz to już kompletnie nie wiem co zrobić :(
Napisałem ,że w piwnicy miałem zawsze wpięty jako 1 sznurkowy,2 węglowy.Ponieważ nadszedł czas wymiany prefiltrów jeden sprzedawca filtrów ro doradził mi abym 1 był sznurkowy,a zamiast węglowego dał zmiękczający(podobno jest z jakąś żywicą)Woda wstępnie przefiltrowana płynęłaby do domu.W domu mam filtr ro(jeszcze nie założony)w którym są 3prefiltry:z pianki20 mikron,5mikron oraz węglowy.Pytam o kolejność ponieważ w zestawie nie mam instrukcji i nie wiem czy w piwnicy mogę założyć ten zmiękczający taki jak zakłada się do pralek ,zmywarek?
Czy woda przefiltrowana przez zmiękczający nie będzie miała negatywnego wpływu dla palet?
Czy może w piwnicy założyć 1 sznurkowy,a 2 z pianki 20 lub 5 mikron?

Dziękuję za odpowiedź!

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 08 wrz 2007, 15:29

_TOM_ pisze:
Druga sprawa: przecież do akwa mieszamy RO z kranówą, więc to nie jest tak, jak byśmy w akwa cały czas mieli włączony filtr węglowy.
Przecież w opisanym przypadku kranówka przechodzi przez filtr węglowy.

A no tak. Sorry niedopatrzenie. W takim wypadku, jeżeli cała kranówa, którą używacie w domu idzie przez węgiel to ciekawe jak często go wymieniasz? Jak wielki jest ten filtr węglowy? Węgiel aktywowany ma dość ograniczone ilości wody, którą dana ilość może uzdatnić.

Szymon11
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:07
Imie i Nazwisko: Szymon K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: SZCZECIN

Post autor: Szymon11 » 09 wrz 2007, 09:53

W takim wypadku, jeżeli cała kranówa, którą używacie w domu idzie przez węgiel to ciekawe jak często go wymieniasz? Jak wielki jest ten filtr węglowy?
Wkład zmieniam co 2 miesiące,a jeżeli chodzi o wielkość to jest to duży prefiltr wymiarów nie znam.

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości