Jaki filtr? Tyle ich...

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
Mariusz86
senior
senior
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2007, 14:08
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

Jaki filtr? Tyle ich...

Post autor: Mariusz86 » 17 lip 2007, 10:30

Witam wszystkich.. wiem, że takie tematy były poruszane już miliony razy, i starałem się takowego nie stwarzać.. no ale... szukałem we wcześniejszych postach odpowiedzi, ale tylko mi się w głowie zakręciło.. większość wydaje się być bardzo dobra, więc jaki kupić filtr do akwarium 240 litrowego? Fundusze przeznaczone na ten cel to 250zł..

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 17 lip 2007, 11:06

A co chcesz tam trzymać w tym 240 litrowym baniaku, ile sztuk, jaki rodzaj akwarium to będzie, itd. itp.
Z tymi funduszami to tylko 1 kubełek i to mały Tetry lub Fluvala lub JBL kupisz i nie będzie to najgorsze rozwiązanie dla Ciebie.

Awatar użytkownika
Mariusz86
senior
senior
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2007, 14:08
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz86 » 17 lip 2007, 11:25

Na początku będę miał w nim 8 sztuk, gdy podrosną zostawię 6.. myślę o tym żeby wpuścić jakąs parkę pielęgniczek (może Ramireza).. hmm w akwarium będzie podłoże (piasek i żwirek kwarcowy), roślin nie będzie dużo żeby nie zająć zbyt dużo miejsca rybom, jakiś duży korzeń.. to narazie plany.. akwarium powstanie we wrześniu ale powoli będę wszystko kupował.. który filtr najbardziej wydajny?

Awatar użytkownika
TMajku
junior
junior
Posty: 28
Rejestracja: 07 mar 2007, 18:21
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: TMajku » 17 lip 2007, 12:46

Witam. Podam na własnym przykładzie ponieważ też mam 240l. Na początek wystartowałem z jednym filtrem zewnętrznym Tetra-tek EX 700 i tak mój zbiornik funkcjonował przez ok miesiąc przy obsadzie 8 młodych paletek (bo zakładam że też o nich myślisz,nie sprecyzowałeś) i troszkę drobnicy neonki, glony, kiryski. Jednak przy intensywnym karmieniu serduszkiem szybko byłem zmuszony wzmocnić filtrację o wewnętrzny filtr Senior 1000 i dopiero wtedy zaczęło to wyglądać i funkcjonować jak powinno.
Uważam że z tym funduszem troszkę trudno będzie zadbać przy tej obsadzie jaką planujesz o odpowiednią filtrację, ale życzę powodzenia.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 17 lip 2007, 13:07

Skoro piszesz 'gdy podrosną' to sugeruje, że kupisz sobie maluchy paletki.
To nie jest dobre wyjście i rozwiązanie wpuścić maluchy do akwarium ozdobnego.
One potrzebują bardzo dobrego karmienia i sporych podmian wody by wyrosnąć na ładne sztuki.
Zrezygnuj z 'dużego korzenia' zanim paletki nie podrosną, nawet zrezygnuj z piasku i roślin, dodatkowych ryb również.
Jak urosną i zostawisz sobie te 6 dużych to wtedy zrobisz ozdobny baniak, choć utrzymać 6 dużych palet w 240 litrach będzie Ci ciężko i wody się nanosisz masę.

Ja mam w takim litrażu 2 pary z 2 kubełkami Tetry Ex1200 co daje 260 litrów w obiegu i 2 sztuki paletek więcej nie odważyłbym się tam wpuścić, no może nie o odwagę chodzi a o moje lenistwo i niechęć do latania z wodą.

JBL 250 chyba jest warty grzechu, to trochę wyższa półka niż Tetra Ex700 albo Fluval 305, choć im też nic nie można zarzucić.

Ja osobiście jestem zwolennikiem 2 filtrów, najlepiej identycznych by mieć te same rozmiary wkładów, gąbek, rurek, złączy, części, itd.
Zdublowany system jest bardziej niezawodny, bo potrzeba czyszczenia co jakiś czas kubełka nie niszczy wtedy biologii w akwarium, dlatego że drugi kubełek jest wtedy nietykany i kontynuuje pracę, ale to tylko moje zdanie, nie musisz naśladować, do tego Twój budżet jest zbyt skromny.

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 17 lip 2007, 16:19

Powiem tak - dyskutowane przez Was filtry kubełkowe są zdecydowanie za małe do tego akwa z paletkami. Jeśli w tym zbiorniku miałyby być same kąsaczowce, czy coś w tym guście to tak, ale nie paletki. Z resztą porównaj Mariusz filtrację Toma - 2 filtry po 12 litrów objętości każdy i to co Ty planujesz..

Albo zainwestuj od razu w taki filtr jaki ma być(czyli dysponujący zapasem "mocy przerobowych"), albo nie wyrzucaj pieniędzy na przymałe kubełki, tylko odpal małą pompę z dużą gąbą, a najlepiej dwoma - takie jest moje zdanie. Przy okazji zostanie Ci kasa na lepsze ryby..

Paletki nie wybaczają tego typu błędów, a chyba nie życzysz sobie kłopotów?

pozdr

compi
senior
senior
Posty: 100
Rejestracja: 15 lut 2005, 18:23
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Kontaktowanie:

Post autor: compi » 17 lip 2007, 16:52

Na ten temat mogę dodać swoje :
1.Akwarium 720l , 8 paletek dorosłych, 5 kosiarek, 6 glonojadów + 500-700 krewetek.
2.Podmiana 1 raz w tygodniu 150-200 litrów - czyszczenie dna tylko połowa z przodu.
3.Ilość roślin duża - rosną dobrze bez nawozów i CO2.

4.Jeden filtr Aquael 250 + jeden mały Fan2 (bodajże ) do mieszania wody.

5.Ph 6-6,5 , TWO 6-7, temp.28-29st., NO3 - około 0-5, NO2- 0.

Wychodzę z założenia, że rośliny najlepiej lubią azotyny, a w czasach kiedy miałem "dobrą filtrację" rosły gorzej zdecydowanie. Obsada roślin to głównie limnophilla, lotosy, mikrozorium, trochę mchu i nurzańce.

W planie wymiana Aquaela na podżwirówkę ale tylko w części zbiornika.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Jaki filtr? Tyle ich...

Post autor: _TOM_ » 17 lip 2007, 17:21

Mariusz86 pisze:...jaki kupić filtr do akwarium 240 litrowego? ...
compi pisze:Na ten temat mogę dodać swoje :
1.Akwarium 720l ..
:wink:

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 17 lip 2007, 18:33

compi pisze:Na ten temat mogę dodać swoje :
1.Akwarium 720l , 8 paletek dorosłych, 5 kosiarek, 6 glonojadów + 500-700 krewetek.
2.Podmiana 1 raz w tygodniu 150-200 litrów - czyszczenie dna tylko połowa z przodu.
3.Ilość roślin duża - rosną dobrze bez nawozów i CO2.

4.Jeden filtr Aquael 250 + jeden mały Fan2 (bodajże ) do mieszania wody.

5.Ph 6-6,5 , TWO 6-7, temp.28-29st., NO3 - około 0-5, NO2- 0.

Wychodzę z założenia, że rośliny najlepiej lubią azotyny, a w czasach kiedy miałem "dobrą filtrację" rosły gorzej zdecydowanie. Obsada roślin to głównie limnophilla, lotosy, mikrozorium, trochę mchu i nurzańce.

W planie wymiana Aquaela na podżwirówkę ale tylko w części zbiornika.
720 litrów i 8 paletek - to się nijak ma do tego co planuje Mariusz. Jest gdzieś taka granica proporcji - ryby/litraż/rośliny, kiedy podłoże w akwarium zaczyna być sprzymierzeńcem.. Spełnia wtedy rolę filtra, a nie trudnego do opróżnienia zasobnika na śmieci. To wszystko jest kwestią proporcji.
Po prostu masz Darku potężny filtr w postaci podłoża i roślin, a ryb tyle, że ich "produkty" nie powodują przeciążenia systemu, czyli te wszystkie czynniki(włącznie z odmulaniem i podmianami) powodują, że panuje względna równowaga. Żeby stworzyć coś takiego w 240l brutto(podłoże, rośliny i stado paletek), trzebaby zamienić paletki na ..jedną paletkę, albo stado np. kąsaczowców. Lub też odpalić "nadfiltrację", "nadsprzątanie" i "nadpodmiany" ;).
Wybór należy do akwarysty, bo paletki nie da się przyzwyczaić do azotynów czy wody przeciążonej biologicznie, natomiast pewne jest, że zdrowa paletka, to ryba która "zadba" o dostarczenie wystarczającej ilości "powodów" do zasyfienia zbyt małego baniaka.

pozdr

Fantom
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 18 cze 2006, 06:34
Lokalizacja: Mszczonów

Post autor: Fantom » 17 lip 2007, 19:00

W moim akwarium (240L) pracuje Eheim Classic 2215. Byłem z niego zadowolony do czasu... gdy nie kupiłem Eheim Profesional II 2026. Wiem, że cenowo to trochę inny przedział, choc Classic prawie się mieści. Jako dodatek filtr wewnętrzny. Obecnie po zmianach Profesional pracuje w 375l z plenum a Classic w 240 pseudoroślinnej z kosaczowatymi. Oba dają radę bez problemu. 8)

compi
senior
senior
Posty: 100
Rejestracja: 15 lut 2005, 18:23
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Kontaktowanie:

Post autor: compi » 17 lip 2007, 21:19

Właśnie chciałem koledze Mariuszowi, przekazać nie tylko odpowiedź dot.filtra, ale również ogólne proporcje, których dobrze jest się trzymać moim zdaniem. Ale dzięki Kubo za rozwinięcie myśli :).
Pewnie każdy filtr dla tych 8 szt w 240 l będzie za mały bo i tak nie usunie azotanów.
Jedyne wyjście to obfite i częste podmiany. Filtr tylko ma pomóc florze bakteryjnej przerobić NO2 na NO3.

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 17 lip 2007, 21:35

compi pisze:(...) Filtr tylko ma pomóc florze bakteryjnej przerobić NO2 na NO3.
Otóż to! Dlatego w małym akwarium powinien on dysponować nadmiarem "mocy", bo(upraszczając) ta sama ilość azotynów inaczej się rozcieńczy w 200L wody a inaczej w 700L, więc im szybciej filtr będzie robił z nimi porządek, tym lepiej .. ;)

pozdr

Awatar użytkownika
Mariusz86
senior
senior
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2007, 14:08
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz86 » 18 lip 2007, 09:04

Hmm.. przepraszam, że wczoraj nie kontynuowałem dyskusji, ale miałem problem z dostępem do komputera.. Tak to będą młode Paletki (około 7cm) i gdy dorosną to zostawię 6 sztuk.. Ewentualnie gdyby mi się poszczęściło i dobrałyby się 2 pary to tylko one zostaną (czyli 4 sztuki)..
To mówicie że lepiej kupić powiedzmy filtr przystosowany do akwarium 400l i umieścić go w tym moim 240l.. Dodam, że w zbiorniku będę miał jeszcze filtr typu Fan3, który obecnie posiadam.. Będzie pełnił rolę dopowietrzacza..
Nie wiem czy się powstrzymam przed stworzeniem akwarium ozdobnego.. sami wiecie jaką jest przyjemnością oglądnie własnych palet w towarzystwie pięknych roślin itp..

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 18 lip 2007, 09:34

Mariusz86 pisze:...Nie wiem czy się powstrzymam przed stworzeniem akwarium ozdobnego.. sami wiecie jaką jest przyjemnością oglądnie własnych palet w towarzystwie pięknych roślin itp..
Pod jednym warunkiem sprawiłoby mi to przyjemność, paletki też będą piękne, nawet piękniejsze od tych roślin, a nie szczurki jakieś skarłowaciałe i zmarnowane.
Uwież radzącym Ci kolegom, 7cm mluchy w 240l brutto ozdobnym - roślinnym baniaku z bardzo słabą filtracją, początkującemu z dyskami - na takie ładne 15-17cm dyski wyprowadzić będzie Ci niezmiernie trudno.

Przemyśl jeszcze sparwę, bo ładne dyski w czystym i ładnym sterylniaku też sprawiają przyjemność, szczególnie gdy rosną jak na drożdżach.
Z ozodobnym masz jeszcze czas, skoro uważasz siebie za nawicjusza i kupujesz 7cm maluchy, sterylniak to dobre początki.
Zrobisz jak uważasz.

Jest jeszcze inne wyjście przy skromnym budżecie jaki masz, dodać do tego podżwirówkę i lub plenum, tanie rozwiązania.

Awatar użytkownika
Mariusz86
senior
senior
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2007, 14:08
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

Post autor: Mariusz86 » 18 lip 2007, 09:50

To jeszcze przemyślę sprawę sterylniaka.. Do września dużo czasu..
Przechadzając się wczoraj po kutnowskich sklepach zoologicznych popadłem w przygnębnienie tak wielkie, że głowa boli.. odwiedziłem 4 sklepy w poszukiwaniu jakichkolwiek kubełków i co?? Znalazłem tylko jeden we wszystkich 4 z czego był to Fluval 305 a kosztował 420zł.. :( i jak tu się nie załamać?! Ehh..

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości