Jaki kupić drugi filtr zewnętrzny czy wewnętrzny

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Adamo169
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 06 lip 2007, 18:46
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Jaki kupić drugi filtr zewnętrzny czy wewnętrzny

Post autor: Adamo169 » 09 lip 2007, 12:35

Witam wszystkich mam takie pytanie przymierzam się do założenia akwarium z paletkami zastanawiam się jakie filrt dokupić posiadam akwarium 450L obecnie mam filtr Fluval 404 jeden to za mało aby utrzymać akwarium w porządku myślałem nad zakupem filtra wewnętrznego podam linki
http://www.allegro.pl/item212900530_fil ... zawa_.html oto jeden z nich i drugi
http://www.allegro.pl/item211006778_tur ... zawa_.html zastanawiam się który był by lepszy czy zrezygnować z takiego rozwiązania i kupić zewnętrzny np Tetera Tec EX 1200 co radzicie czekam na wasze porady liczę na wasze doświadczenie

Awatar użytkownika
rafdisc
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 554
Rejestracja: 01 maja 2006, 19:16
Lokalizacja: Legionowo
Kontaktowanie:

Post autor: rafdisc » 09 lip 2007, 13:20

Opisując te filtry które pokazałeś w linkach, to zdecydowanie poleca ten drugi, aquael turbo 1100. Większa powierzchnia filtracyjna , łatwy dostęp do gąbki. Na temat pierwszego z diodami led na forum mówiono już bardzo dużo-jest to tylko bajer, typu lampka nocna w akwarium. Oczywiscie, drugi filtr kubełkowy byłby zdecydowanie lepszym rozwiązaniem ale i cenowo droższym. Wybór należy do ciebie.
PS. Nie koniecznie musisz dokupowac Tetre EX 1200 jako drugi filtr wystarczy EX 700 lub JBL Cristal profi 250 albo Fluval 205

Awatar użytkownika
jociak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 337
Rejestracja: 23 kwie 2007, 06:48
Imie i Nazwisko: Paweł Joć
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bartoszyce
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontaktowanie:

Post autor: jociak » 09 lip 2007, 13:38

FILTR +LAMPA 1000 UV
Ten jest słaby. Wcale nie ma takiej wydajności jak opisują, ale lampa UV jest tylko średnim chwytem marketingowym, na który jak się akurat nadziałem. Przy takiej pojemności użyj 2 filtrów zewnętrznych. Pozwoli to na zwiększenie wydajności, powierzchni filtracyjnej oraz estetyki. Nie baw się w żadne lampy UV, bo szkoda na to kasy. Lepiej zainwestuj w dobry filtr RO i filtry zewnętrzne. Jak Cię nalecą glony to skup się na NO2 i NO3. Postaraj się dążyć do zbliżenia w kierunku zera ... moim zdaniem

Awatar użytkownika
MACPYS
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 02 lut 2007, 22:58
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: MACPYS » 09 lip 2007, 18:38

Kup drugi taki sam jak ten co masz, jesli z fluvala jestes zadowolony.
Jeden bedzie pracował jako mechaniczny,`a drugi jako biologiczny.

krisaga
junior
junior
Posty: 72
Rejestracja: 21 gru 2006, 21:36
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: krisaga » 14 lip 2007, 21:01

Moim zdaniem żaden się nie nadaj. Na takie piękne akwa albo porządny filtr kubełkowy albo wielka samoróbka [większa, tańsza i wydajniejsza - o tym wiele już tu pisana zachęcam do lektóry]

Awatar użytkownika
jociak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 337
Rejestracja: 23 kwie 2007, 06:48
Imie i Nazwisko: Paweł Joć
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bartoszyce
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontaktowanie:

Post autor: jociak » 15 lip 2007, 09:45

Zrobiłem doświadczenie. Mam w jednym ze zbiorników 2 x tetra tec ex 1200. Wcześniej pracowały jako biologiczny i mechaniczny. Niedawno zasypałem oba ceramiką i teraz oba pracują jako biologia. Na wlotach wody zastosowałem gąbki o średniej gradowości-myte codziennie. Podmieniam sporo wody więc na tę chwilę ciężko mi powiedzieć o efektach tego projektu. Ale wcześniej podmieniałem 100% wody/tydz i miałem NO2-0 i NO3-10 do 30. Teraz przy takich samych podmianach po 3-tyg pracy filtrów NO-2 0 i NO3-0. Nadmieniam tylko że zmniejszyłem przepływ wody do minimum na obu filtrach (to rada TOMA sprzed jakiegoś czasu). Jeżeli coś takiego zacznie w 100% działać poprawnie (a o tym napiszę za jakieś 2-tyg bo nie będę podmieniał wody) to będę Ci mógł polecić już w pełni taki spodób filtracji. Pozdrawiam

seba*1*
członek PKMD
Posty: 264
Rejestracja: 05 kwie 2007, 06:42
Imie i Nazwisko: Sebastian Pustelnik
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Post autor: seba*1* » 15 lip 2007, 10:53

Moge polecić takie rozwiązanie. W moim roślinnym zbiorniku 450l pracują tak trzy filtry (Fluval 404 ,Eheim 2215 i 2217). Wypełnienie jakie zastosowałem to drobne gąbki i ehvi lav Eheima + prefiltry.Obsada to 16 paletek 6-9cm,wprawdzie teraz podmieniam ok30% wody co dwa dni,ale przy takich samych cotygodniowych podmianach azotany nigdy nie przekroczyły u mnie 5mg/l.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 15 lip 2007, 14:47

jociak pisze: Podmieniam sporo wody więc na tę chwilę ciężko mi powiedzieć o efektach tego projektu. Ale wcześniej podmieniałem 100% wody/tydz i miałem NO2-0 i NO3-10 do 30. Teraz przy takich samych podmianach po 3-tyg pracy filtrów NO-2 0 i NO3-0.
W innym wątku doczytałem się, że masz akwa sterylne. Nie wiem jaka obsada, jaki litraż i nie wiem jakim cudem można mieć NO3=0 przy takich podmianach (100% tygodniowo) w akwa sterylnym. Ja u siebie mam azotany w okolicach 0 (przy podmianach 25% tydzień, a czasami nawet 25% na dwa tygodnie) ale przyrost roślin to mam nieziemski. Wyciągają z wody wszystko. Dodam jeszcze w odniesieniu do tego co napiałeś: filtr biologiczny nie jest odpowiedzialny za eliminację azotanów.

Awatar użytkownika
jociak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 337
Rejestracja: 23 kwie 2007, 06:48
Imie i Nazwisko: Paweł Joć
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bartoszyce
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontaktowanie:

Post autor: jociak » 16 lip 2007, 07:34

BIRDAS NAPISAŁ
Nie wiem jaka obsada, jaki litraż i nie wiem jakim cudem można mieć NO3=0 przy takich podmianach (100% tygodniowo) w akwa sterylnym.
[/quote]
Mam dwa zbiorniki i w obu parametry są zbliżone. Obsada?, Niewielka. Oba zbiorniki są aktualnie przeznaczone jako tarliskowe, siedzą na jajkach i zjadają na zmianę (teraz nie wiem bo w sobotę i niedzelę nie sprawdzałem, może już coś jest ... :shock: ). W jednym filtrację już opisałem,pojemność 240 l a kolejne 200 l chodzi na 60l sumpie, ale też ma 3-tyg.(FILTR). Przez cały miesiąc podmian NO3 nigdy mi nie spadało poniżej 10-20. Teraz jednak doznałem pozytywnego zachowania się parametrów. W obu fiolkach kolor cieczy żółty, sam teraz nie wiem, może już przetermin. Dziś jeszcze raz zrobię pomiar innym testem.
Z akwa roślinnym tak jak Ty masz jest inaczej. Kiedyś nawat prze stosowaniu nawozów, ale bardzo mocnym naświetlaniu (na 240 l miałem 2 x 150 HQI 5600 k), też miałem NO3 0-10. Dla mnie NO3 10-20 to i tak jest bardzo dobry wynik w sterylniaku. Ostatnio trochę powalczyłem z filtrami i wodą tylko Kwoli przekonania się czy się da zejść do zera. JAK TESTY DADZĄ POZYTYWNY WYNIK TO ZNACZY ŻE SIĘ DA.
Powiem Ci Marcin,że myślę że spory kubełem wypełniony ceramiką z bardzo niewielkim przepływem wody, może działać po trosze jak sump ... moim zdaniem. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
lin2
senior
senior
Posty: 159
Rejestracja: 07 sty 2007, 20:33
Lokalizacja: Brzeg
Kontaktowanie:

Post autor: lin2 » 16 lip 2007, 08:49

jociak pisze: Ostatnio trochę powalczyłem z filtrami i wodą tylko Kwoli przekonania się czy się da zejść do zera. JAK TESTY DADZĄ POZYTYWNY WYNIK TO ZNACZY ŻE SIĘ DA.
Powiem Ci Marcin,że myślę że spory kubełem wypełniony ceramiką z bardzo niewielkim przepływem wody, może działać po trosze jak sump ... moim zdaniem. Pozdrawiam
Jakoś tego nie widzę bo filtry biologiczne obojętnie jakie mają docelowo rozłożyć rybie kupki właśnie na azotany :D Jeśli wszystko działa prawidłowo a w akwarium nie ma roślin to wartość azotanów MUSI wzrastać. Jakim sposobem u Ciebie maleje :?:
Birdas ma rację :!:

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 16 lip 2007, 09:46

jociak pisze: Mam dwa zbiorniki i w obu parametry są zbliżone. Obsada?, Niewielka. Oba zbiorniki są aktualnie przeznaczone jako tarliskowe, siedzą na jajkach i zjadają na zmianę
Czyli jest więcej jak jedna parka ? Jeśli tak to azotany podane przez Ciebie są niemożliwością. Nie masz w akwa nic (poza podmianami) co może powodować ich spadek, a więc muszą rosnąć.
Przez cały miesiąc podmian NO3 nigdy mi nie spadało poniżej 10-20. Teraz jednak doznałem pozytywnego zachowania się parametrów. W obu fiolkach kolor cieczy żółty, sam teraz nie wiem, może już przetermin.
Właśnie - skoro zawsze było inaczej i nagle jest inaczej to w pierwszej kolejności wypadałoby sprawdzic test.
Dla mnie NO3 10-20 to i tak jest bardzo dobry wynik w sterylniaku.
Tak - zgadzam się, że to dobry wynik.
Powiem Ci Marcin,że myślę że spory kubełem wypełniony ceramiką z bardzo niewielkim przepływem wody, może działać po trosze jak sump ... moim zdaniem.
Myślę, że nie. Nie znam się na sumpach ale wiem jedno. Do wytworzenia bakteri nitrifikacyjnych potrzebowałem filtr biologiczny. Do wytworzenia bakterii denitryfikacyjnych potrzebowałem baniak z keramzytem. Tu i tu jest inna idea. Przy stałym przepływie żyje to lub to. Gdybyś chciał aby ten filtr pochłaniał azotany to przepływ musiałby być bliski 0. Jeśli przepływ jest większy to o bakteriach beztlenowych zapomnij, a więc nie ma niczego co powodowałoby spadek azotanów.

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

Post autor: jkkk3 » 26 gru 2008, 09:28

Ja się podepnę do tematu co do filtra aquael turbo
Kupiłem go już jakiś czas temu i musiałem niestety wyjąć z akwarium bo strasznie się tłucze.Niby wszystko w środku w porządku a rzegocze co mnie bardzo denerwowało

Awatar użytkownika
StefanTG
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 24 sie 2008, 23:42
Imie i Nazwisko: Krzysztof Stefaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnowskie Góry
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontaktowanie:

Post autor: StefanTG » 26 gru 2008, 15:45

Oo właśnie może się ktoś wypowie jakie dobre filtry wew?::)

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 26 gru 2008, 18:23

StefanTG pisze:Oo właśnie może się ktoś wypowie jakie dobre filtry wew?::)
Ja posiadam w swoim akwarium filtr wewnętrzny:

http://www.allegro.pl/item515197223_pom ... quael.html

plus gąbka Atmana o wielkości 20cm x 10cm x 10 cm.

Rozwiązanie tanie i skuteczne. Czy najlepsze? Jestem zwolennikiem takiego rozwiązania (gąbka nieosłonięta) dlatego, że pokarm, który osiądzie na gąbce zostaje zjedzony przez ryby. W innych filtrach z obudowanym medium filtracyjnym zostaje wciągnięty do środka i gnije.

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości