Jak zrobić filtr z akwarium.... ???

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Pepe90
senior
senior
Posty: 149
Rejestracja: 11 mar 2007, 19:25
Lokalizacja: Okolice Tomaszowa Lubelskiego
Kontaktowanie:

Jak zrobić filtr z akwarium.... ???

Post autor: Pepe90 » 20 maja 2007, 10:41

Witam
Mam do dyspozycji 2 akwaria 30 l. i 60 l. Chciałbym z jednego z nich zrobić filtr do akwarium jednak nie wiem jak.... Wiele osób na tym forum tak zrobiło wiec chce również pójść ich śladami. Po co maja się marnować akwa. Wolałbym zrobić go z 30 l. akwa bo ta 60 l. chce zostawić na wszelki wypadek jak będę miał chore paletki obym nie musiał go wykorzystywać. Mam akwa 300 l powoli się przygotowuje do paletek...

Dzięki. Czekam na podpowiedzi.

Pepe90
senior
senior
Posty: 149
Rejestracja: 11 mar 2007, 19:25
Lokalizacja: Okolice Tomaszowa Lubelskiego
Kontaktowanie:

Filtr kubełkowy z akwarium

Post autor: Pepe90 » 17 cze 2007, 19:58

Witam.

Widzę ze nikt nie pisze… więc opisze dokładniej o co mi chodzi.



Punkt 1 :
- Mam zamiar zamontować tam pompę turbinowa ( ze zwykłego filtra akwarystycznego tylko tyle że bez gąbki ) podłączę do niej przewód przy wylocie i będzie pobierała wodę z ogólnego i wlewała ja do filtr.

Punkt 2 :
- Będzie włożona tam gąbka z dużymi oczkami

Punkt 3 :
- Następnie gąbki z małymi oczkami

Punkt 4:
- Biobale

Punkt 5:
- Ceramika

Punkt 6:
- Miejsce na np. Torf , węgiel po leczeniu , szyszki olchy

Punkt 7:
- Grzałka lub na powietrzacz. Jednak najprawdopodobniej napowietrzacz dam do akwarium.
- I w 7 komorze będzie wywiercona dziura i włożona tam rurka by woda spływała samoczynnie i zapobiegła przelaniu się wody. W ten sposób bez użycia żadnej mechanizacji woda becie sama spływała do akwarium ogólnego.
Ostatnio zmieniony 17 cze 2007, 20:17 przez Pepe90, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 17 cze 2007, 20:11

Przede wszystkim pompa powinna wyciągać wodę z takiego filtra do akwarium, a nie odwrotnie, jeśli to ma być filtr otwarty. W przeciwnym wypadku będzie istniało prawdopodobieństwo przelania się filtra, kiedy przepływ spadnie na tyle, że wydajność pompy go przewyższy.

Nie napisałeś, czy filtr ma być na poziomie akwarium, czy powyżej(bo poniżej chyba nie?). Najprościej będzie to zrealizować kiedy krawędź filtra będzie na wys. krawędzi akwarium. Jeśli miałby się znajdować poniżej akwarium, lub pod nim, to wtedy byłby to tzw. Sump, do którego już trzeba się mocniej "przyłożyć". Opis sumpa jest chyba na tym forum, oraz w sieci znajdziesz sporo materiałów.

ps. Z tym linkiem do zdjęcia, to trochę przegiąłeś ;).

pozdr

Pepe90
senior
senior
Posty: 149
Rejestracja: 11 mar 2007, 19:25
Lokalizacja: Okolice Tomaszowa Lubelskiego
Kontaktowanie:

Post autor: Pepe90 » 17 cze 2007, 20:25

Sorry ale nie mogę dać zdjęcia do mojego posta.
Gdyby była fotka zaraz byś zrozumiał o co mi chodzi i nie było by tyle tłumaczenia.
No ale cóż nie potrafie tego zrobić.... :?

A co do akwarium ma stać wyżej „MUSI” a Akwa ogólne niżej. Dziura w filtrze będzie wystarczająco duża że będzie przelewała więcej niż trzeba by zapobiec zalaniu. Czyli będzie się lała woda w miarę szybko ale małym strumieniem :)
Pompa ma być włożona do akwarium i ma mieć non stop taka sama moc i wydajność czyli około 900 l/h 1100 l/h to jeszcze zależy jaki kupie.
Także nie powinno się przelać. Bo będzie cały czas taka sama ilość wody przelewana.


Jak możesz doradź coś mi z tym plikiem żebym go wysłał bo nie wiem dlaczego się nie chce wysłać. Ma rozmiar tyle ile potrzeba i no po prostu nie wiem :?

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 17 cze 2007, 21:43

Słaby pomysł - nie dopasujesz przepływów. Spadnie przepływ(przepustowosć) filtra i się przeleje, jak już pisałem.

Zdjęcie ma mieć nie większą szerokość niż 499 pixeli.

pozdr

Pepe90
senior
senior
Posty: 149
Rejestracja: 11 mar 2007, 19:25
Lokalizacja: Okolice Tomaszowa Lubelskiego
Kontaktowanie:

Post autor: Pepe90 » 18 cze 2007, 00:45

Nie wiem dlaczego sadzisz ze zły pomysł.
Jeśli dam np. 3-4 cm wąż odprowadzający wodę z filtra to na 100 % nie zaleje.... :!: W filtrach typu Fluval Tetra kubełkowych są węże które maja może 3 cm maks. To ja dam większy tak jak pisałem 3-4 cm a nawet większy to na bank nic się nie stanie.

Zresztą jak wypróbuje to napisze jakie są efekty. 8)

A co do zdjęcia to dopasowałem je. Pisało ze musi mieć 500 na 700 a moje ma jakieś 300 na 400. No nic może spróbuje innym razem.

Miłej Nocki :)

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 18 cze 2007, 02:02

Planujesz filtr otwarty, więc nie porównuj go do kubełków zamkniętych. Co z tego, że rurę odpływową dasz grubą, jeśli materiał filtracyjny się przypcha(co musi nastapić) i nadmiar wody pójdzie górą, bo filtr jest otwarty. W kubełku w takim przypadku po prostu spadnie wydajność, ale woda się nie wydostanie na zewnątrz, bo jest szczelny.
Taki filtr z otwartego akwarium jako główny, umieszczony ponad zbiornikiem to chybiony pomysł - kiedyś się musi przelać. Takie filtry robiło się kiedyś, napędzane pompką napowietrzającą, ale umieszczało się je równo z akwarium, a i tak "napęd" był umieszczony w filtrze i wypompowywał z niego wodę do akwa, a nie odwrotnie. Następcami tych filtrów są dzisiaj tzw. kaskady - różnią się tylko rodzajem napędu - stare napędzał brzęczyk, w nowych jest turbina. Stare, z racji dużo mniejszej wydajności były po części denitratorami.. Taki filtr, to było kiedyś marzenie ;).

pozdr

Awatar użytkownika
yoyi
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 345
Rejestracja: 08 gru 2004, 09:58
Imie i Nazwisko: Piotr Dutkiwicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: yoyi » 18 cze 2007, 08:16

kubamajer pisze:Planujesz filtr otwarty, więc nie porównuj go do kubełków zamkniętych. Co z tego, że rurę odpływową dasz grubą, jeśli materiał filtracyjny się przypcha(co musi nastapić) i nadmiar wody pójdzie górą, bo filtr jest otwarty. W kubełku w takim przypadku po prostu spadnie wydajność, ale woda się nie wydostanie na zewnątrz, bo jest szczelny.
Taki filtr z otwartego akwarium jako główny, umieszczony ponad zbiornikiem to chybiony pomysł - kiedyś się musi przelać. Takie filtry robiło się kiedyś, napędzane pompką napowietrzającą, ale umieszczało się je równo z akwarium, a i tak "napęd" był umieszczony w filtrze i wypompowywał z niego wodę do akwa, a nie odwrotnie. Następcami tych filtrów są dzisiaj tzw. kaskady - różnią się tylko rodzajem napędu - stare napędzał brzęczyk, w nowych jest turbina. Stare, z racji dużo mniejszej wydajności były po części denitratorami.. Taki filtr, to było kiedyś marzenie ;).

pozdr

E coś polewasz kolego z tym przelaniem. Jam mam hydroponiczny działający na tej samej zasadzie o czterech lat i jeszcze ani kropelka się nie wylała z niego inną drogą niż przez odpływ. Jeżeli jest zachowana bezpieczna odległość pomiędzy krawędzią szyby komory filtrującej a krawędzią szyby całego filtra to nic nie ma prawa się stać. Dokładnie tak jak w sumpie. Woda tak czy inaczej się przeleje do odpływu.

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 18 cze 2007, 08:29

Jeśli skonstruuje go tak jak sumpa(lub chociaż odpływ tak jak w sumpie), to owszem - pisałem o tym wcześniej. Jednak na razie mowy o tym nie było kolego ;).

gentor
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 26 gru 2005, 19:07
Imie i Nazwisko: Ryszard Tomasik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wieliczka
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: gentor » 18 cze 2007, 08:37

Jeżeli chcesz mieć pewność ,że woda Ci się nie przeleje musisz pompę zainstalować blisko powierzchni wody. Nawet gdy wylot z filtra sie zatka całkowicie woda Ci się nie przeleje bo po prostu pompa więcej nie zassie .Gdyby jednak tak się stało i pompa pracowała długo na sucho to istnieje możliwość spalenia pompy,chyba że zastosujesz wyłącznik pływakowy. Objętość wody nad pompą musi być trochę mniejsza jak w filtrze.

Pozdrawiam Rysiek

Awatar użytkownika
yoyi
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 345
Rejestracja: 08 gru 2004, 09:58
Imie i Nazwisko: Piotr Dutkiwicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: yoyi » 18 cze 2007, 09:11

kubamajer pisze:Jeśli skonstruuje go tak jak sumpa(lub chociaż odpływ tak jak w sumpie), to owszem - pisałem o tym wcześniej. Jednak na razie mowy o tym nie było kolego ;).
Było było
- I w 7 komorze będzie wywiercona dziura i włożona tam rurka by woda spływała samoczynnie i zapobiegła przelaniu się wody. W ten sposób bez użycia żadnej mechanizacji woda becie sama spływała do akwarium ogólnego.
Z tym, że w sumpie jeszcze za rurką jest pompa, a tu za pompę robi grawitacja.

Pepe90
senior
senior
Posty: 149
Rejestracja: 11 mar 2007, 19:25
Lokalizacja: Okolice Tomaszowa Lubelskiego
Kontaktowanie:

Post autor: Pepe90 » 18 cze 2007, 12:21

Widzę yoyi że masz coś podobnego jak ja chce zrobić :)

Mam prośbę mógłbyś dokładniej opisać jak to zrobiłeś a super by było jak byś dodał fotki jak to u ciebie wygląda.

POZDROWIENIA :D

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 25 lip 2007, 19:58

hehehe cos podobnego i ja planuje :)
Budowa samego szkla podobna do sumpa tylko ze "filtr" bylby wyzszy od akwa o jakies 5-10cm a w ostatniej komorze w sciance bocznej zrobiony otwor na srubunek ktorym woda grawitacyjnie bedzie splywac do akwa.
Po poprawkach i przemysleniach stwierdzilem ze zrobie dwa odwierty w szkle jeden 4 drugi 7cm od gornej krawedzi na wszelki wypadek, gdy zapcha sie dolny i poziom wody podniesie sie w "filtrze" to woda poleci drugim umieszczonym troszke wyzej. Cos jak rewizja w kominie. :lol:
1 to pierwsza komora do ktorej bedzie wplywac woda z filtra wewnetrznego po wstepnym oczyszczeniu mechanicznym.
Załączniki
filtr pkmd.JPG
filtr pkmd.JPG (13.06 KiB) Przejrzano 6638 razy

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości