Jaki wybrac konduktometr

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

OLO
Posty: 1
Rejestracja: 17 lut 2005, 17:57

Jaki wybrac konduktometr

Post autor: OLO » 22 lut 2005, 21:22

Witam

Jestem zainteresowany kupnem konduktometru. Jednak nie jestem pewien co wybrać. W Internecie znalazłem kilka różnych modeli, ale w cenie do 250 chyba jedynym nadającym się do potrzeb akwarystycznych jest ten :

http://zuh-tomar.w.interia.pl/

(Większość ma dużą skalę - liczoną w mS a co za tym idzie małą dokładność)

W związku z tym mam pytania :

Jakich konduktometrów używacie - model, producent, cena, dokładność, zakres, strona producenta.
Czy ktoś używa konduktometr zaproponowany przeze mnie.

Dzięki za wszelką pomoc.

PS. Gdzieś wyczytałem na tym forum - nie pamiętam gdzie, że konduktometr można kupić za około 150 PLN - gdzie i jaki - bo mi się nie udało znaleźć.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez OLO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Post autor: fomalhaut » 22 lut 2005, 21:44

Używam go sobie - właśnie ten z ZUH-Tomara - szybka dostawa, zamówienie na komórkę i facet przesyła - krótko i zwięźle...
Miałem ten za 150 - ale jak pisałeś - pokićkały mi się :oops: mili- z mikrosimensami i go odesłałem... (http://www.elmetron.com.pl/).
Swoją drogą klasa firma - że to uwzględnili!
Niestety konduktometry ze skalą nas interesującą mają w cenach.... sam zobaczysz....
Do Tomara nie mam zastrzeżeń... DZIAŁA i pokazuje dokładnie... chociaż z czym to porównać? - tą dokładność...
Np. RO u mnie to 25-27 mikrosimansów....
Woda w sterylnym około 130 a w kranie 400....
I tyle... mam... do napisania na ten temat.
Innych nie znam ustrojstw w tejże matrii więc nic innego nie przychodzi mi do głowy - polecam....

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 22 lut 2005, 23:57

Ja mam Hanna Combo HI98129. Kieszonkowy konduktometr z bonusem w postaci zupelnie przyzwoitego pH-metru ;).
kosztowal gdzies ok 350 zlp (oczywiscie uzywany na allegro, nowka jest duzo drozsza). Mierzy przewodnictwo od 0 do 3999 µS/cm +/-2%, pH od 0 do 14 z dokladnoscia +/- 0.05 i temperature do 60C z dokladnoscia 0.2 C. Mam go juz 8 miesiecy i za te pieniadze jest to bardzo dobrej klasy urzadzenie. Namiar na producenta:
http://www.hannainst.com/products/testers/combo.htm
J-23

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 23 lut 2005, 10:19

Też używam kombi (nowanego) przez hannę zestawu - uważam że to najwyższej klasy urządzenie w średniej cenie . Faktycznie mam dwa jeden nowy z Allegro - cena 325 zł oraz drugi który zakupiłem na Allegro za 72 zł uszkodzonę nówkę ( baterie się wylały ) oraz z innej aukcj za 50 zł z uszkodzoną elektrodą . Połączyłem w domu te dwie aukcje i za 128 zł udało mi się uzyskać sprawny w 100 % miernik .Co do pierwszego to w zeszłym roku pożyczył go kolega z forum ;) może przeczyta i sobie przypomni . :)
Co jakiś czas sprawdzam allegro i uważam że nieraz zdarza się super okazja .

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 11 paź 2007, 11:16


khoam
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2005, 01:21

Post autor: khoam » 06 kwie 2008, 21:24

Mam pytanie: czy konduktometr to jest to samo co miernik TDS tzn. czy miernikiem TDS można określać twardość wody w akwa ? (pomiar jest w ppm-ach).

Pozdrawiam,
Mariusz

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 06 kwie 2008, 21:32

To nie to samo, ale jest (może nawet ścisła) zależność pomiędzy tymi wartościami, więc znając temat można sobie dość dokładnie wyliczyć przewodność na podst. pomiaru TDS.

Tzn. tak mniemam ;), ponieważ mój miernik combo mierzy przewodność (EC), a TDS oblicza na podstawie tego - tak stoi w instrukcji i nawet można manualnie modyfikować przelicznik. Może więc w drugą stronę też to działa? ;)

pozdr

khoam
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2005, 01:21

Post autor: khoam » 06 kwie 2008, 21:57

Ok, znalazłem informację na http://www.akwamad.zh.pl, że 1 jednostka dH równa się 17,8 ppm CaCO3, czyli jak mamy 2 dGH w stopniach niemieckich, to żeby przeliczyć na ppm wystarczy 17,8 pomnożyć razy 2 i wychodzi nam, że mamy 35,6 ppm GH.
Wychodzi na to, że jak miernik TDS pokazuje mi 100 ppm to jest to ok. 5,6 dGH. RO u mnie ma ok. 20 ppm czyli trochę więcej niż 1dGH.
Ciekawi mnie tylko czy wartość pH ma w tym przypadku wpływ na dokładność pomiaru miernikiem TDS - w moim przypadku jest to pH 6,2.

Pozdrawiam,
Mariusz

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 06 kwie 2008, 22:12

khoam pisze:Ok, znalazłem informację na http://www.akwamad.zh.pl, że 1 jednostka dH równa się 17,8 ppm CaCO3, czyli jak mamy 2 dGH w stopniach niemieckich, to żeby przeliczyć na ppm wystarczy 17,8 pomnożyć razy 2 i wychodzi nam, że mamy 35,6 ppm GH.
Wsyp trochę soli do badanej wody, powtornie zmierz GH (nie powinno sie zmienić) a następnie powtórnie zmierz przewodnictwo. A potem sam osądź gdzie sobie tę informację można wsadzić.
J-23

khoam
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2005, 01:21

Post autor: khoam » 06 kwie 2008, 22:23

J-23 pisze: Wsyp trochę soli do badanej wody, powtornie zmierz GH (nie powinno sie zmienić) a następnie powtórnie zmierz przewodnictwo. A potem sam osądź gdzie sobie tę informację można wsadzić.
J-23
Oczywiście, że w próbce wody z dodatkiem NaCl przewodnictwo wzrośnie tak samo, jak np. z dodatkiem kwasu siarkowego. Chodzi o konkretne warunki pomiaru czyli akwarium słodkowodne. I na pewno nie chodzi o to, żeby coś sobie gdzieś wsadzać ...

Jeżeli ktoś z Was ma jakieś konstruktywne sugestie/pomysły co do wykorzystania miernika TDS w akwarium słodkowodnym tzn. do oznaczania z grubsza wartości GH to z góry serdecznie dziekuję za pomoc.

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 06 kwie 2008, 22:39

khoam pisze: Oczywiście, że w próbce wody z dodatkiem NaCl przewodnictwo wzrośnie tak samo, jak np. z dodatkiem kwasu siarkowego. Chodzi o konkretne warunki pomiaru czyli akwarium słodkowodne.
Często jeżdżę na wczasy nad polskie morze. Woda z kranu jest tam bardzo miękka ale w smaku wręcz słonawa. Przewodnictwo ma potężne, twardość najwyżej 2-3 GH. Przypuszczam że podobna sytuacja może mieć miejsce w niejednym regionie kraju.
Jeżeli ktoś z Was ma jakieś konstruktywne sugestie/pomysły co do wykorzystania miernika TDS w akwarium słodkowodnym
Badanie jakości wycieku z filtra RO. Przygotowywanie wody do tarła dla południowoamerykańskich ryb.
tzn. do oznaczania z grubsza wartości GH to z góry serdecznie dziekuję za pomoc.
Zmierz przewodnictwo swojej kranowy i osobno testem kropelkowym jej rzeczywistą GH. Podziel wartość TDS przez twardość i będziesz wiedział ile ppm odpowiada 1 stopniowi niemieckiemu w twoim miejscu zamieszkania.
J-23

khoam
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2005, 01:21

Post autor: khoam » 06 kwie 2008, 22:45

Zmierz przewodnictwo swojej kranowy i osobno testem kropelkowym jej rzeczywistą GH. Podziel wartość TDS przez twardość i będziesz wiedział ile ppm odpowiada 1 stopniowi niemieckiemu w twoim miejscu zamieszkania.
J-23
Niestety (albo może na szczęście) nie używam rurovitu do podmian wody, ale stosuję wodę osmotyczną przepuszczoną przez mineralizatory. Powyższa wskazówka więc raczej nie przyda mi się do określenia zależności ppm od dGH w moim akwa.

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 06 kwie 2008, 23:07

khoam pisze: Niestety (albo może na szczęście) nie używam rurovitu do podmian wody, ale stosuję wodę osmotyczną przepuszczoną przez mineralizatory.
To bez znaczenia. Zrób to samo z wodą po mineralizatorze, otrzymasz nawet bardziej wiarygodny wynik bo w takiej wodzie praktycznie nie ma innych elektrolitów niż te wpływające na GH.
J-23

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości