Piasek kwarcowy

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 16 wrz 2007, 21:12

Krzywdy sobie nie zrobią 'pyłem', nawet jak połkną, to raczej zaszkodzi im ten Twój, większej granulacji, niż ten 'pyłek'.
Ubytki piasku przy ściąganiu zanieczyszczeń można przecież uzupełniać nowym, masz wtedy stałą podmianę nowego piasku ...
Jak przy sciąganiu Ci coś poleci to ten w wiaderku ściągnięty piach z zanieczyszczeniamu przepłukać i do baniaka oddać, nic nie tracisz.

Wasser
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 02 wrz 2007, 19:12
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Wasser » 16 wrz 2007, 21:25

TOM możesz mi powiedzieć jakiego węża używasz do ściągania zanieczyszczeń i żwiru

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 16 wrz 2007, 22:45

Kupiłem węża w Nomi na oko, 3m długi, średnicy nie znam, około 2cm ma, też na oko, mniejsza średnica od węży do filtrów EX1200 czy JBL CP500, bo tej średnicy węże zbyt szybko wiadro zapełniają, nie ma czasu na posprzątanie.
Piachu nie ściągam, chyba że niechcący wąż zassa, zazwyczaj trzymam koniec wężyka 1-2cm na piaskiem, zasysa fajnie kupy, resztki serducha, farfocle po roślinach, liściach czy szyszki rozpadajace się, zostawia piach na dnie, nie podnosi go siła ssania wtedy. Jak dam niżej to zasysa piach, ale nie ma problemu w wiadrze do odzyskania jak by co, po przepłukaniu wraca do akwarium.

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 19 wrz 2007, 19:37

Witam i mam pytanie, czy piasek kwarcowy z tej aukcji nadaje się do akwarium z paletkami? Pytam, bo w opisie napisali, że jest idealny do biotopów Tanganiki i Malawi
http://www.allegro.pl/item246419942_bia ... atis_.html

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 21 wrz 2007, 21:48

Widzę, że nikt nie chce mnie oświecić. Mam akwa 150x50, ile orientacyjnie potrzeba piasku? Tak dla porównania z plenum i bez? Znalazłem jeszcze taki, może być?
http://www.allegro.pl/item243332117_pia ... arium.html

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 21 wrz 2007, 22:45

Może być :mrgreen:

Do plenum potrzebujesz najmniej 10cm wysokości, jakieś 60kg najmniej na taki baniak, ja mam identyko i chyba ze 70kg piasku.
Bez plenum starczy Ci 1kg nawet :wink:

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 22 wrz 2007, 00:02

Dziękuję _TOM_ za odpowiedź, powiedz mi jeszcze, jaką frakcję wybrać, aby najlepiej działała w opcji z plenum?

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 22 wrz 2007, 01:52

Jak najdrobniejszy ;)
Wszystko _TOM_ opisał w poście poświęconym Jego plenum w 240-tce :)
Polecam fajny temacik, sprawił że i ja stawiając nowy baniak plenum potraktowałem jako pewnik, spore wsparcie dla filtracji i co najważniejsze zmniejszenia mojej ingerencji w życie rybek ;)
Mniej/rzadziej grzebiesz w baniaku to mniejszy stres dla ryb :)

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 22 wrz 2007, 11:23

tuptus pisze: Mniej/rzadziej grzebiesz w baniaku to mniejszy stres dla ryb :)
Może tylko na początku. Moje rybki są przyzwyczajone, że codziennie im grzębię w akwa (wsadzam, przesadzam roślinki, robię podmiany, odmulam) i się tego nie boją. Mogę włożyć rękę i je pogłaskać. Nie jest to dla nich żaden stres. Jedynie przy czyszczeniu szyby czyścikiem magnetycznym przy szybkich i energicznych ruchach wpadają nieco w panikę i wolą być z drugiej strony akwa. Ale o stresie nie ma mowy.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 22 wrz 2007, 11:37

birdas pisze:Może tylko na początku. Moje rybki są przyzwyczajone, że codziennie im grzębię w akwa (wsadzam, przesadzam roślinki, robię podmiany, odmulam) i się tego nie boją. Mogę włożyć rękę i je pogłaskać. Nie jest to dla nich żaden stres. Jedynie przy czyszczeniu szyby czyścikiem magnetycznym przy szybkich i energicznych ruchach wpadają nieco w panikę i wolą być z drugiej strony akwa. Ale o stresie nie ma mowy.
Dokładnie, jest tak jak opisałeś Marcin.

Fantom
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 18 cze 2006, 06:34
Lokalizacja: Mszczonów

Post autor: Fantom » 22 wrz 2007, 11:55

W składach budowlanych bywa piasek kwarcowy,b. drobny, do docierania tynków. Worek 40L kosztuje około 12PLN. Okazało sie, że nie wpływa na paramery wody (Test z woda i piaskiem pozostawionym na noc). Granulacja tego piasku była na pewno poniżej 0,5mm.
W moim akwarium z plenum sprawdza się doskonale.

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 22 wrz 2007, 13:10

Nie neguje twierdzenia że ryby przywiązują sie do właściciela i przyzwyczajone do jego ingerencji w akwarium potrafią czasem nawet przeszkadzać z powodu wrodzonej ciekawości.
Moim marzeniem jest urządzenie zbiornika w którym moja ingerencja zakończy się na etapie karmienia i ewentualnego zabiegu ogrodniczego.
Wszelkie inne procesy ulegną automatyzacji lub samoregulacji.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 22 wrz 2007, 14:22

tuptus pisze: Moim marzeniem jest urządzenie zbiornika w którym moja ingerencja zakończy się na etapie karmienia i ewentualnego zabiegu ogrodniczego.
Czyli w zasadzie zostaje podmiana wody i raz na tydzień wypłukanie gąbki od filtra. Jest coś o czym zapomniałem ?

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 22 wrz 2007, 18:44

Co do podmian to tez bym się zastanowił, wolałbym wyeliminować podmiany w ogolnym tego słowa znaczeniu np. cotygodniowe.
Raz na miesiąc lub dwa podmianka 10% max. czyszczenie prefiltra pompy obiegowej i karmienie :)

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 27 wrz 2007, 19:00

Serdeczne dzięki za podpowiedzi! Mam jeszcze jedno pytanie, czy przy podłożu z piasku kwarcowego o granulacji do 0,4 mm konieczne jest zakładanie plenum? Chdzi mi o to, czy jeżeli nie zrobię plenum, to czy w takim piasku nie wytworzą się strefy beztlenowe i czy właśnie w nich nie zaczną zachodzić jakieś procesy gnilne, których produkty mogły by być szkodliwe dla palet? Dzięki za opdpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości