Filtr kubełkowy + denitryfikator

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
padamecz
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 08 sty 2007, 22:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Filtr kubełkowy + denitryfikator

Post autor: padamecz » 01 mar 2007, 22:36

Witam,
Jestem nowy na forum a to moj pierwszy post wiec prosze o wyrozumialosc.
Mam akwa 240l a w nim 6 paletek i 3 bocje wspaniale. Do tego mam filtr Eheim 2213 jako biologiczny i dwie turbiny 8W z gabkami wewnatrz ( lubie czystosc) :? Jako biedny student w stolicy nie szaleje bo nie mam z czym niestety.
Pytanie moje brzmi czy ten filtr Eheim 2213 o "wydajnosci" 440l/h jest wystarczajacy?? Chcialbym do niego dolaczyc taki denitryfikator http://www.malawi.pl/artykuly/denitryfikator1.htm ale nie wiem czy to zda rezultat. Pomysł jest taki zeby na rure zasysajaca nalozyc gabke zeby nie zasysac syfu do srodka. Juz sobie postanowilem ze jakby trzeba bylo to kupie wiekszy filtr byle nie za drogi...(do 400zl) czy ktos ma jakas propozycje?? bede bardzo wdzieczny za wszelkie sugestie.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Deszczowatwarz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 524
Rejestracja: 26 sty 2007, 17:13
Imie i Nazwisko: Rafał Mamątow
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ostrołęka
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Post autor: Deszczowatwarz » 01 mar 2007, 23:53

na początek uzupełnij profil.
Co do filtracji biologicznej i twojego obecnego kubła to zdania są podzielone, niektórzy powiedzą że wystarczy i że nieduży przepływ w tym filtrze to + dla biologii, następna część ja do niej także się zaliczam stwierdzi że to za mało ze względu na wydajność i pojemność złóż filtracyjnych. Ja na początku miałem dwa kubły jeden podobny do twojego, drugi UNIMAX 150 ale ten właśnie dostał przebicia i stanąłem przed dylematem - naprawiać czy nowy.
Kupiłem Tetra EX 1200, do którego podpiąłem na wężu wlotowym hydrauliczny filtr sznurkowy aby syf wyeliminować (wkład wymieniany co 2-3tyg), za kubłem trójnik, złączka ogrodnicza z regulacją przepływu i 25mb węża fi10mm przy 5szt to rozwiązanie było wystarczające, obecnie obsada jest troszkę wiekasza i węża do Deni jest 50mb.
Do denitratorów o dużej komorze z medium filtracyjnym jaki wskazałeś mam mieszane uczucia, wydaje mi się że powierzchnia ta nie jest w pełni wykożystywana i powstają tam strefy martwe ale to moje obserwacje niech ktoś inny na temat tych urządzeń się wypowie.
Wbrew pozorom 50mb węża 10mm zajmuje miejsce 10l bańki po wodzie, dla mnie tanie i bardzo dobre rozwiazanie. Tu masz opis i kalkulator http://aip.pl/~triamond/denitrator/denitrator.html. Uruchomienie trwało 7-10dni, przy zalaniu dałem bezpośrednio w rurę Sera nitrivec, a potem codziennie do akwarium dawkę zalecaną i nie miałem żadnych problemów z jego startem.

Awatar użytkownika
padamecz
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 08 sty 2007, 22:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: padamecz » 02 mar 2007, 13:39

Dzieki za odpowiedz:)
Profil uzupelnie juz niedlugo jak tylko dostane testy do wody.
Czy ktos ma inne sugestie na temat kubla?? i czym najlepiej go wypelnic aby najlepiej dzialal jako biologiczny?
A co w gdyby ten "wezowaty" denitryfikator zrobic z weza ogrodowego i sprobowac go zasypac jakims drobnym i jednoczesnie jak najwiekszym zwirem? Mysle ze mozna by go zdecydowanie skrocic a jednoczesnie zmaksymilizowac jego zuzycie.
Wszelka krytyka mile widziana:)

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 02 mar 2007, 15:20

padamecz pisze: Profil uzupelnie juz niedlugo jak tylko dostane testy do wody.
A co ma jedno z drugim wspólnego ?
czym najlepiej go wypelnic aby najlepiej dzialal jako biologiczny?
Ceramiką.
A co w gdyby ten "wezowaty" denitryfikator zrobic z weza ogrodowego i sprobowac go zasypac jakims drobnym i jednoczesnie jak najwiekszym zwirem? Mysle ze mozna by go zdecydowanie skrocic a jednoczesnie zmaksymilizowac jego zuzycie.
Nie słyszałem nigdy o takich pomysłach aby zasypywać wąż ogrodowy żwirkiem. Wydaje mi się, że raz włożony żwirek zatka wąż już na stałe. Jak chcesz zasypywać denitryfikator czymś tam (najlepiej keramzytem) to zrób go z rury PCV. Dojrzewanie denitryfikatora też jest różne. U mnie np. 4 miesiące pracuje i nie dojrzał ... i nie dojrzeje. Musisz mieć w akwa azotany, ustawiony minimalny przepływ, bakterie muszą mieć na starcie pożywkę itp.

czasza
junior
junior
Posty: 41
Rejestracja: 24 lut 2006, 23:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: czasza » 02 mar 2007, 15:49

Ja u siebie zrobiłem tak:
Na wyjściu z kubła trójnik, za trójnikiem zawór do regulacji przepływu.
Połączyłem 15 mb węża ogrodowego1/2" z kolumną z rury PCV napełnionej ceramiką. Mam przerybiony zbiornik, a zpracy filtra jestem bardzo zadowolony.
Załączniki
01_156.jpg
01_156.jpg (37.02 KiB) Przejrzano 7594 razy
02_756.jpg
02_756.jpg (41.25 KiB) Przejrzano 7594 razy
04_191.jpg
04_191.jpg (32.21 KiB) Przejrzano 7597 razy

Awatar użytkownika
padamecz
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 08 sty 2007, 22:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: padamecz » 02 mar 2007, 17:52

birdas pisze:A co ma jedno z drugim wspólnego ?
czym najlepiej go wypelnic aby najlepiej dzialal jako biologiczny?
W sumie nic. Nie bardzo wiem co tam mam jeszcze wpisac.

Dzieki za pomoc z denitryfikatorem, ale najwazniejszym pytaniem czy zostawic stary kubel czy kupic nowy wiekszy, a jak tak to jaki?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 03 mar 2007, 01:00

Może i wpisałeś wiele rzeczy ale my dalej tego nie widzimy (imię, nazwisko, skąd jesteś)

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 04 mar 2007, 10:56

Ja zrobiłem denitryfikator z rury pcv http://www.malawi.pl/artykuly/denitryfikator1.htm
czekam na zmianę zbiornika na większy, potem go podłączę, zobaczę co z niego będzie jak go uruchomię.
Nadmienić pragnę, że denitryfikator wykonałem metodą opisaną przez Roberta. Wydała mi się ona bliższa moim potrzebom i mogłem w tej konstrukcji nawierćić więcej otworków w części dolnej rurki przez którą dostaje się woda do środka urządzenia, zapobiegać to ma powstawaniu martwych stref bezprzepływowych. Pozdrawiam Tomasz Dzierwa

Awatar użytkownika
padamecz
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 08 sty 2007, 22:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: padamecz » 04 mar 2007, 17:29

Dzikuje za odpowiedzi:)

"Może i wpisałeś wiele rzeczy ale my dalej tego nie widzimy (imię, nazwisko, skąd jesteś)" juz chyba powinno byc ok:)

Który z niżej wymienionych filtrów polecilibyście??
-fluval 405 ( moze 305)
-Sera Serafil 1300
-Tetra Tetratec EX 1200
-JBL Cristal Profi 500
chodzi tu głownie o cichosc pracy i rzeczywista wydajnosc oraz jak najwieksz pojemnosc dla wkladow ceramiczbych.

"wlotowy hydrauliczny filtr sznurkowy" gdzie cos takiego mozna dostac i za ile??

Awatar użytkownika
tomasz334
senior
senior
Posty: 163
Rejestracja: 04 sie 2006, 06:46
Imie i Nazwisko: Tomasz Jajo
Lokalizacja: Będzin

Post autor: tomasz334 » 04 mar 2007, 18:12

Z tego zestawu polecam JBL a cena też jest już przyzwoita bo już za 379zł.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 04 mar 2007, 19:49

Jak 379zł to trochę za drogo, to polecam EX1200 za około 330zł.

Awatar użytkownika
tomasz334
senior
senior
Posty: 163
Rejestracja: 04 sie 2006, 06:46
Imie i Nazwisko: Tomasz Jajo
Lokalizacja: Będzin

Post autor: tomasz334 » 04 mar 2007, 19:58

Czy za drogo to nie zgodzę się, jeszcze kilka miesięcy temu kosztował ponad 500 a czasami 600zł, aktualna cena jest do zaakceptowania. Dodatkowo na JBLa jest 4 lata gwarancji, oraz dużo mniej reklamacji.

miro196512
senior
senior
Posty: 116
Rejestracja: 05 lut 2007, 21:27
Imie i Nazwisko: Mirosław Góra
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: KRAKÓW

Post autor: miro196512 » 04 mar 2007, 20:13

Ja mam Cascade 1200 a jako drugi Tetra tec 700, ale gdybym miał teraz dokładać ten drugi to zdecydowanie wybrałbym Cascade -jest cichszy ,łatwiejszy w obsłudze. W Tetrze przy czyszczeniu wirnika złamała się ośka [koszt 40 zł] -no ale dało się zastąpić patyczkiem od lizaka :)

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 05 mar 2007, 18:11

Witam i mam pytanie do Pawła Adameczka.
Czy Twój podpis napisałeś będąc zainspirowanym moim podpisem?

Awatar użytkownika
padamecz
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 08 sty 2007, 22:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: padamecz » 05 mar 2007, 21:30

fangornn pisze: Czy Twój podpis napisałeś będąc zainspirowanym moim podpisem?
:) NIE.

Mam taka tabliczke na drzwiach w pracy:) ale jesli uwazasz ze sa zbyt podobne napisz na prv to zmienie:)

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości