Filtr kubełkowy + denitryfikator

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

krisaga
junior
junior
Posty: 72
Rejestracja: 21 gru 2006, 21:36
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: krisaga » 05 mar 2007, 21:53

Paweł ja zrobiłem 2 rury PCV [ podobne do tego na fot], które wypełniłem keramzytem oczywiście jeden biologiczny drugi beztlenowy po 5l wkładu + 5l wody każdy, chodzi to na baniaku 300l. Oczywiście jest jeszcze gąbka i napowietrzanie - co do oceny to chyba sobie radzi bo baniak mam strasznie przerybiony nawet się nie chwale ile bo bym zaraz oberwał, a rybcie wbrew opiniom mają się dobrze.

mbartos
Posty: 2
Rejestracja: 05 gru 2006, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mbartos » 09 sie 2007, 14:26

Denitryfikator u mnie wygląda tak:
Filtr Tetra EX 700
Na wylocie z filtra zamontowałem trójnik.
Do trójnika podłączyłem 30 m. węża z PCV. Jak by tego było mało zbudowałem kolumnę wykonaną z rury PCV o średnicy 100 mm i wys. ok 100 cm, wypełniłem ją keramzytem i włączyłem w obieg.
Chciałem doprowadzić do tego aby w wężu woda pozbawiana była stopniowo tlenu przez bakterie tlenowe, a następnie w rurze zachodziły procesy beztlenowe przy maksymalnej powierzchni rozwoju dla bakterii beztlenowych (keramzyt).
Na wylocie węża z denitryfikatora zamontowałem tzw. kroplownik zakupiony w Castoramie za 10 zyla w dziale ogrodniczym. Jest to bardzo fajne urządzenie ze względu na bardzo dokładne regulowanie przepływu za pomocą pokrętła.
Na początku miałem trochę problemów z uruchomieniem, tzn. z dobraniem odpowiedniego przepływu. Dwa razy doprowadziłem do zasmrodzenia całego mieszkania wytworzonym siarkowodorem ale w końcu się udało.
Dodam, że bardzo trzeba uważać przy jego rozruchu ponieważ w początkowej fazie skaczą do góry azotyny!.
Teraz (po 3 miesiącach) przepływ mam dosyć spory (zawór otwarty prawie na fulla) i jest OK.
Przed instalacją azotany na poziomie ok 80 i wyżej (testy koloru ciemnoczerwonego), po 3 miesiącach pracy denitryfikatora (woda nawet po dwóch tygodniach bez podmiany) azotany= 0 azotyny=0!. Moje płetwiaste pociechy czują się naprawdę dobrze.
Na pewno taki poziom azotanów nie jest zbyt korzystny dla roślin no ale zdrowie moich płetwali jest najważniejsze :-).
Bardzo polecam budowę takiego czegoś w waszych baniakach.
To naprawdę działa!

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości