Pierwsza 100% Polska elektroda pH dla akwarystyki.

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Pierwsza 100% Polska elektroda pH dla akwarystyki.

Post autor: loccutus » 14 lis 2006, 11:42

Od jakiegoś roku testowałem wraz z kilkoma kolegami z forum nano-reef.pl elektrody pHmetryczne firmy Hydromet z Gliwic. Własciciel firmy doszedł do wniosku, że na podstrawie naszych uwag z testów stworzy elektrodę spełniającą życzenia akwarystów. Jak powiedział tak zrobił ;) i własnie mam przyjemnośc testować elektrodę ERH-AQ1 z numeren seryjnym 001:), stworzoną własnie na podstawie naszych wskazówek i opinii.

Obrazek

ERH-AQ1 jest elektrodą szklaną, zespoloną. Współpracuje ze wszystkimi dostępnymi na rynku miernikami pH. Zasadnicze różnice w jej budowie w stosunku do elektrod labolatoryjnych, określone są poniżej.

Opis róznic dotyczy odniesienia do labolatoryjnej elektrody ERH11A która jest podobna do wiekszości elektrod dostępnych na rynku i stanowiła punkt wyjścia do stworzenia tej akwarystycznej.

1) Zastosowano kabel przyłączeniowy o długości 2m co ułatwia podłaćzenie elektrody w dużych zbiornikach.

2) Elektroda ERH-AQ1 posiada otwór w korpusie umożliwiający uzupełnianie lub wymianę elektrolitu odniesienia, co z pewnością powinno przedłużyć jej żywotność. W razie stwierdzenia objawów starzenia się membrany jonoczułej (spowolnienie reakcji, przesunięcie potencjału, obniżenie nachylenia charakterystyki) membrany obu elektrod można poddać regeneracji roztworem regenerujący o symbolu SC03. Otwór do uzupełniania uszczelniony jest pierścieniem silikonowym, który może nieco przeszkadzać przy montażu elektrody w standardowym uchwycie (np. firmy AM). W odróżnieniu od standardowych elektrod przewiduję, że otwór w korpusie będzie przeznaczony jedynie do uzupełniania elektrolitu, a podczas pomiaru korpus będzie całkowicie uszczelniony

3) Elektroda ERH-AQ1 posiada jako roztwór odniesienia 3M KCl. Roztwór zawiera dodatek substancji podwyższającej lepkość. Bardziej rozcieńczony roztwór KCl zawiera mniejszą ilość skompleksowanych jonów srebra co ogranicza skłonność do wytrącania się osadów w porowatej strukturze łącznika, a tym samym w większym stopniu zapobiega jego zablokowaniu podczas pomiarów ciągłych.

4) Elektroda ERH-AQ1 posiada pojedynczy łącznik elektrolityczny. Mniejsza liczba łączników ogranicza wyciek elektrolitu odniesienia, co powinno sprzyjać zwiększeniu okresu eksploatacji, bez konieczności uzupełniania roztworu. Z drugiej strony, ograniczenie kontaktu elektrolitu odniesienia z wodą w akwarium, może nieco obniżyć szybkość reagowania elektrody na zmiany pH, co jednak w przypadku tego rodzaju pomiarów nie powinno mieć istotnego znaczenia, a może nawet będzie nieazauważalne. W każdym razie, należy się temu dokładnie przyjrzeć w dłuższym okresie czasu, po czym ponownie ocenić, które rozwiązanie jest korzystniejsze.

5) Elektroda ERH-AQ1 jest standardowo wyposażona w nasadkę ochronną, co w niektórych sytuacjach może być przydatne. Przy nakładaniu nasadki ochronnej należy zwrócić uwagą, aby nie nasunąć jednej z wewnętrznych prowadnic nasadki na łącznik elektrolityczny elektrody.

6)Zastosowano nowy rodzaj uszczelnienia przy wyprowadzeniu kabla z elektrody. Jakość uszczelnienia badaliśmy mierząc pH przy całkowitym zanurzeniu elektrody w wodzie (wraz z kablem) na głębokość 1 m, w temp. do 80 st.C. Uszczelnienie nie zawiodło. Nie wynika z tego, producent będzie zalecał całkowite utopienie elektrody podczas pomiaru, ale powinna ona przeżyć w razie przypadkowego wpadnięcia do akwarium.

Cena netto elektrody ERH-AQ1 dla klienta końcowego wynosi 129,00 PLN i z początkiem przyszłego roku nie ulegnie zmianie.

Obrazek

Od siebie dodam że elektroda jest rzeczywiście bardzo starannie wykonana, a pierwsze z pierwszych testów wypadają bardzo pomyślnie. Elektroda jest dokładna, powtarzalna i stosunkowo szybko reaguje na zmiany pH pomimo posiadania tylko 1 łącznika elektrolitycznego.

Producent również dostarcza bufory kalibracyjne - jak widać nawet w nietypowych wartościach. Ten 9,18 otrzymałem na prośbę do miernika pH firmy Sera.

Obrazek


W trakcie opracowywania jest również akwarystyczna elektroda redox ERPT-AQ1. Mam już w domu prototyp do testów ;)

Obrazek

A tu testy na elektrodzie ERpt11 która stanowi punkt wyjscia dla tej powyżej ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 14 lis 2006, 13:07

Super, zastanawia mnie tylko jedno, dlaczego one muszą być takie duże? Zwłaszcza jak patrzę na elektrodę która znajduje się w kieszonkowym testerze pH jaki posiadam.

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Post autor: loccutus » 14 lis 2006, 13:48

To proste:)

W morskich akwariach elektrody pH stosuje się do pomiaru ph nie tylko wody obiegowej, ale i do kontroli rozpuszczania wkładu reaktora wapnia.

reaktor wygląda na przykład tak, i wejście elektrody jest na górze (to ta mała czarna złączka "PG13"). Zatem elektroda musi mieć swoje wymiary żeby sięgała komory reakcyjnej. Nie widać podstawy ale mało tam ciekawych rzeczy - po prostu rura plexi zakończona "stopą" na której stoi całe urządzenie w szafie pod akwarium..

Obrazek

Musze sie pochwalić ;) - ten reaktor już wkrótce przyjedzie do mnie - to zrobiony pod moje "kaprysy" sprzecik, wykonany zupełnie od zera, obliczony do konkretnego zbiornika, wytoczony i sklejony przez Zbyszka Tscharnera. Ma chłop ręke do DIY prawda ?? :D

Oczywiście do jego sterowania bedzie użyta elektroda ERH11A Hydrometu + jakiś kawałek elektroniki ( sie zrobi: D)

Awatar użytkownika
ma
Posty: 2
Rejestracja: 16 sty 2006, 14:29
Lokalizacja: Białystok/Polska
Kontaktowanie:

Post autor: ma » 24 sty 2007, 19:29

Czy przez to mam rozumieć, że Hydromet będzie robił elektrody do pomiaru redox z gwintem PG13?

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Post autor: loccutus » 24 sty 2007, 22:02

Nie ma przynajmniej dla "nas" takiej potrzeby - jeśli Janek czy Zbychu robią reaktor to wklejają przepust kablowy PG13 i wtedy pasuje każda zwykła elektroda, a przepust zapewnia szczelne połączenie. Przepust kosztuje 2,50 wiec nie ma sensu płacić innym firmom typu Aquamedic - frycowe za "głupi" kawałek gwintu.... ;)

Co do hydrometu - nie sądze żeby Pan Andrzej zabrał sie za gwintowanie elektrod, choć z drugiej strony to przecież kwestia wyłącznie popytu...

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Post autor: loccutus » 02 lut 2007, 12:50

własnie mija 3ci miesiąc odkąd gnębie elektrode AQ1 nr 001 - wczorajsze testy wykazują odchyłke -11mV od elektrody idealnej w pH7. Nowa miała odejście -9mV. Nachylenie od nowości pozostaje bez zmian i wynosi idealne 58mV/pH.
Niezorientowanym wyjaśniam zę te liczby mówią jak na razie bardzo dobrze o tym sprzecie, zobaczymy co będzie za kolejne 3 miesiące. ;)

Załączam link do instrukcji elektrody. Zgromadzono tam sporo wiedzy, dlatego myśle że przyda się nietylko osobom posiadającym elektrody Hydrometu, wszak wszystkie elektrody zespolone stosowane w akwarystyce działają na identycznej zasadzie a różnią sie jedynie szczegółami budowy.

http://loccutus.fotosik.pl/albumy/125048.html

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 02 lut 2007, 18:30

gdzie ją zamówić - też zrobię test - bez emocji ;)

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Post autor: loccutus » 02 lut 2007, 19:36

http://www.mcten.pl/ - w sklepie Marcina Wnuka

lub bezpośrednio u producenta (ok 3zł taniej) http://www.hydromet.com.pl/ Zadzwonisz, poprosisz o ERH-AQ1 i już


Co do emocji - słusznie - ja jestem zaangażowany w jej powstanie w jakimś tam stopniu, więc można mnie podejrzewać o stronniczość. Aczkolwiek zdanie mam wyrobione i ręczę że to dobry sprzęt.

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 02 lut 2007, 21:13

ok
zamówiłem
teraz czekanie na przesyłkę a później cóż - każdemu w/g zasług .
Pochwalę albo napiszę krótko badziewie .
Nie jestem od nikogo zależny więc i opinia będzie niezależna .

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3400
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 07 mar 2007, 21:27

cocoloco pisze:ok
Pochwalę albo napiszę krótko badziewie .
Jaki werdykt?

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 08 mar 2007, 15:03

zaczyna mnie wkurzać - z dnia na dzień zwiększa błąd pomiarowy
start - różnica - 0,01 - 0,02
po tygodniu - 0,1 -0,17
dzisiaj różnica już wynosi 1,1 pH
na innych mam 5.6 pH ( Hanna x 2 i inny elektroniczny czy paski ) a ona uparta twierdzi że już mam ocet 4,5 !!!
dam jej szansę i jeszcze raz ją skalibruję - tylko że nie mam płynów i czekam na dosłanie .

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 08 mar 2007, 16:01

Nie używam elektrody opisywanej wyżej, lecz inngo produktu Hydrometu elektrody ERH13. Po pół roku używania postanowiłem przeprowadzić ponowną kalibrację, włożyłem ją do płynu buforowego 7 ph, sterownik wyświetlił mi 7,2 ph (sterownik "Skalar 5.2" Made in Home).

Niestety jest to moja pierwsza elektroda jaką używam i nie będę mógł porównywać z innymi produktami.

Jeśli mogę coś napisać to według mojego gustu elektroda jest dobrze wykonana, można zamówić na życzenie odpowiednią długość przewodu. Elektroda jest dobrze zapakowana do przesyłki w sztywne kartonowe pudełko co daje bardzo dużą pewność, że dotrze do adresata w całości. Firma oferuje płyny eksploatacyjne do swoich produktów (elektrolit, bufory, płyny czyszczące itp.) cena w porównaniu z firmowymi produktami jak np. AquaMedic, Sera, jest rewelacyjna.

Jestem zadowolony z tej elektrody.

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3400
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 08 mar 2007, 16:02

Jak skalibrujesz to daj znać czy dalej wariuje czy nie? Zamówiłem u Stanpier-a sterownik i należy zakupić tylko elektrodę by był komplet.

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Post autor: loccutus » 08 mar 2007, 16:18

dzisiaj różnica już wynosi 1,1 pH
Bardzo, ale to bardzo mnie to zdziwiło bo to znaczy że potencjał elektrody przesuwa się w stronę ujemną (mówisz że "zaniża" pH o 1,1 stopnia) co jest równoznaczne ZAGĘSZCZANIU elektrolitu wewnątrz elektrody, a to miałoby miejsce w przypadku pracy elektrody w środowisku GĘSTSZYM niż elektrolit. W akwarium to jest wprost niemożliwe, nawet w morskim.

Ponadto przesunięcie o 1,1pH wskazuje na przesunięcie potencjału o ponad -60mV - nawet krańcowo zużyte elektrody nie wykazują takiego przesunięcia potencjału, a jeżeli już to zawsze w stronę dodatnią. Fałszują wtedy pomiar na plus - czyli tak jak napisał kolega wyżej w pH7 widać np. 7.2 i więcej.

naprawdę nie wiem co może być przyczyną - ciekaw jestem co wyniknie z kolejnej kalibracji...

A jeszcze bardziej jestem ciekaw napięcia jakie generuje w buforze 7.... niestety pewnie nie masz czym tego sprawdzić :(

Awatar użytkownika
Deszczowatwarz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 524
Rejestracja: 26 sty 2007, 17:13
Imie i Nazwisko: Rafał Mamątow
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ostrołęka
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Post autor: Deszczowatwarz » 31 mar 2007, 12:34

Tak jak i Tomasz jestem ciekaw jak się rozwinęła sprawa sondy u Alka i czekam na wieści. Może jeszcze ktoś ma coś do dodania w tej materii ??

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości