PH metr UP3

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 23 paź 2007, 12:58

Domyślam się, że sonda nie jest jakieś wspaniałej jakości, ale mam ph metr i za jakiś czas jak będzie trzeba wymienić sondę to kupię lepszą. Sonda jest podpinana przez BNC więc ph metr zostanie.

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Post autor: loccutus » 23 paź 2007, 13:26

I to jest bardzo rozsądne wyjście ze sytuacji. Elektronikę poza użyciem jakiegoś beznadziejnego przetwornika A/D naprawdę bardzo trudno "skopać" pod względem projektu. Zważywszy na ceny produkcji elektroniki w Chinach, dziś naprawdę wysokiej jakości pHmetr elektroniczny może producenta kosztować grosze. Stawiam zatem na elektrodę jako najsłabszy punkt tego zestawu.

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 23 paź 2007, 16:38

loccutus pisze:dlatego powinno się kalibrować elektrodę z poprawkami na temperaturę i w takiej temperaturze bufora w jakiej będziemy mierzyć pH. (...)Dobry pHmetr ma kompensację temperatury i możliwość wprowadzenia wartości ph buforu z dokładnością do 0.01pH.... znowu sie rozpisuje więc starczy ale jakby coś ktoś chciał więcej na ten temat to nie ma sprawy.
Ja bym chciał ;)
Leszek, czy powyższe oznacza, że należy podgrzać bufory do temp. paletkowej, przed kalibracją sondy? ;)
Czy ph-metr Skalara posiada wspomnianą kompensację temperaturową?

Pytam głównie z ciekawości, prywatnie natomiast ;) uważam, że w słodkowodnej akwarystyce pomiar ph z dokładnością do 0.01 w praktyce psu na budę się zdaje, choć oczywiście z drugiej strony, z kilku powodów fajnie jest, że Skalar tak to pokazuje.

pozdr

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Post autor: loccutus » 23 paź 2007, 22:26

Czy podgrzewać bufory - "za młodu" myślałem że to celowe ale czy miałem rację wyjaśni się za chwile.
No więc Skalar wpływ temperatury na pomiar pH ma ... w poważaniu ;) nie miałem ochoty na kombinowanie z programowaniem tabel kompensacyjnych i kalibracją z uwzględnieniem temperatury zważywszy że odchyłka w przedziale temperatur akwarystycznych jest...hmmmm

nie dysponuję celniejszym zdjęciem ale to daje pogląd na sprawę ;)

Obrazek

Zgodzicie się że nie ma o co walczyć w akwarystyce ? Oczywiście co innego w pomiarach profesjonalnych.

W przypadku pomiarów urządzeniami akwarystycznymi w zasadzie nie ważne jakiej firmy i za jaką kasę - mamy TO SAMO. Wiem że się narażam na gniew "użyszkodników", ale uwierzcie mi - rozkręcałem już chyba wszystko co na rynku akwarystycznym do pomiarów pH i rewelacji nigdzie nie ma. Jedyna różnica to różnej klasy i jakości w zależności od producenta przetwornik A/D :D I to co dostrzega użytkownik wynika JEDYNIE z klasy przetwornika A/D a nie z konstrukcji pHmetru. Nie ma mowy o kompensacji temperatury, zatem, nie ma mowy o dokładności 0.01pH a co najwyżej można mówić o takiej rozdzielczości pomiaru. I rozdzielczość taka jest jak najbardziej pożądana bo mimo tego że pomiar nie jest dokładny to umożliwia zachowanie małej histerezy a to z kolei - jeśli sterować przy pomocy pomiaru, np. nawożeniem CO2 - pozwala na utrzymanie pH na STABILNYM poziomie.

Moim zdaniem stabilność tu ma większe znaczenie niż dokładność. Co za różnica że urządzenie pokazuje np 6.68 a naprawdę mamy 6.91 ? grunt, żeby ta mierzona wartość oscylowała w jak najmniejszym zakresie.

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 24 paź 2007, 06:41

Dokładnie. A przy moim buforze jest jeszcze mniejsza różnica. Np. przy 25* jest 7,01 a przy 30 jest 7,00. I czym tu się przejmować. Szczególnie, że mój pH-metr ma jedno miejsce po przecinku. Uważam, że przy rybach to wystarczająca dokładność.

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości