http://chimeczek.fotosik.pl/zdjecia/1.html

Dyskowce z odłowu - dyskusje

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

altumy
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 10 sty 2009, 14:09
Imie i Nazwisko: Krystian Chim
Lokalizacja: Białystok

http://chimeczek.fotosik.pl/zdjecia/1.html

Post autor: altumy » 27 sty 2009, 19:46

http://chimeczek.fotosik.pl/zdjecia/1.html


Jak zmusić je do jedzenia pokarmów granulowanych ,płatkowanych łapią je i wypluwają.
Karmie je tylko mrożonkami: wodzień komar czarny ochotka
5 sztuk odłów rejon między manacapuru a santarem
4 sztuki odłów zbieg rzeki rio nego- rio branco,

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 27 sty 2009, 20:16

Ładne te skalarki, że nie jedzą suchego to nic szczególnego u świerzo sprowadzonych ryb, musisz je powoli przyzwyczajać. Gdy karmisz je wodzieniem dodawaj szczyptę suchego. Miałem w przeszłości Altumy z odłowu i suchym nie gardziły.

altumy
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 10 sty 2009, 14:09
Imie i Nazwisko: Krystian Chim
Lokalizacja: Białystok

Post autor: altumy » 27 sty 2009, 20:49

będe ciągnął za język:)wiesz więcej niż ja ,odrobaczyłem je capitoxem wg zalecanych dawek dwa razy, bardzo źle to zniosły wymioty po posiłkach kał galaretka,płochliwość brak apetytu, czy zrobię wielki błąd karmiąc je mrożonkami typu ochotka(ponowne zarażenie nicieniem wiciowcem)?człowiek od ktorego je kupiłem całe życie tym karmi i nic mu nie wydarzyło się chociaż regularnie odrobacza raz na rok swoje ryby a w ogóle czym najlepiej je karmić? czy artemia też będzie dobra?Na razie traktuje te ryby inaczej niż paletki jeśli chodzi o pokarm a ryby bardzo szybko rosną zauważyłem że wybarwiają się na grzbietach na brązowo, woda 80% osmoza 20% kran temp wody 27, filtracja tetra ex 1200 dodam wewnętrzny ferplast bluewave jako biologia 250l/h, podmiana wody 20% raz w tygodniu akwarium 300l i już robi się za małe(niskie)
Ryby są u mnie ponad miesiąc i podwoiły swoje rozmiary nie są zbyt agresywne względem siebie, pływają stadem za największym podrostkiem, super polują stadkiem na żywe larwy owadów.
sorki za same pytania ale do tej pory trzymałem paletki a altumy mam pierwszy razi obchodzę się z nimi jak z jajkiem,

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 27 sty 2009, 23:23

Jeśli do tej pory mają kał o konsystencji galaretki to znaczy, że jeszcze coś mają w jelitach. Najczęściej spotykanymi pasożytami jelit u tych gatunków pielęgnic są wiciowce i nicienie. Na wiciowce skuteczne są leki z zawartością metronidazolu np. ogólnie dostępny Aquasan Zooleka a na nicienie skuteczny jest Capitox, zawiera levamisol. Jeśli masz dostęp do mikroskopu i w pobliżu doświadczonego akwarysty pewnie skutecznie potrafi zdiagnozować chorobę i zdecydować jaką podjąć kurację a jeżeli nie, możesz zastosować przez dwa tygodnie kurację przemienną w temperaturze 29 stopni.Zrób to w akwarium ogólnym:

1. Aquasan - podwójna dawka od wskazań producenta
2. Po trzech dniach podmiana i Capitox także podwójna dawka leku

Tak przez dwa tygodnie. Potem podmiana 60 % i wkładasz węgiel aktywny do filtra lub umieszczasz woreczek blisko wylotu filtra. Musisz niestety pogodzić się z tym że akwarium trochę podupadnie, ale jak kurację przeprowadzisz do końca, nie będziesz miał później problemu z pasożytami. W innym przypadku podleczysz tylko ryby. Poczytaj na sieci o cyklu rozwojowym tych pasożytów i zrozumiesz dlaczego kurację prowadza się przez dwa tygodnie.

Co do ochotki. Pokarm jest uważany za kontrowersyjny. Karmię moje tęczanki, pokarmami mrożonymi wodzień, artemia, czarna larwa komara, ochotka. Nie mam problemu z tym, że ryby zapadają na pasożyty jelit. Miałem skalary, paletki i problem pasożytów podczas podawania tych pokarmów nie istniał. Niestety gdy kupiłem, żywą ochotkę zaraziłem rybki. Przy mrożonkach problem nie występuje. przypuszczalnie, że pasożyty jak i ich jaja nie przetrzymują niskiej temperatury.

Pokarm mrożony przed podaniem rozmrażam i porządnie wypłukuję na sitku. Mam do tego celu osobne sitko i kubek. Nie polecam wrzucania zamrożonych kostek do wody. Zobacz ile po takim płukaniu jest brudnej wody. Kupuję mrożonki bo na przestrzeni ostatnich czterech lat jakość poprawiła się znacznie (czystość i zawartość pokarmu w kostce).

Artemia jest bardzo dobrym pokarmem dla ryb akwariowych, skalary i inne ryby ją uwielbiają lecz nie jest tak czasami na 100%.

Na zdjęciach przedstawiłeś Skalary z gatunku Pterophyllum scalare. Na pewno nie są to Altumy (Pterophyllum altum). Jeśli skalar jest odłowiony w okolicach Manacapuru prawdopodobnie grzbiet wybarwi mu się na czerwono. Skalary te potocznie nazywane są skalarami manacapuru lub skalarami czerwonogłowymi. Te pozostałe prawdopodobnie wybarwią grzbiety na brązowo. Jest to normalne i prawidłowe wybarwienie tych ryb.

Na deser zobacz sobie skalary z podziałem na miejsce wyłowienia. Tych odmian geograficznych jest znacznie więcej.

http://www.amazon-exotic-import.de/Gall ... /INDEX.HTM

altumy
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 10 sty 2009, 14:09
Imie i Nazwisko: Krystian Chim
Lokalizacja: Białystok

Post autor: altumy » 28 sty 2009, 13:51

baaardzo dziękuję za wszelkie informację, faktycznie to młode ryby i mam nadzieje że wybarwią się jeszcze tak jak u sprzedającego były na bokach lekko czerwono brązowe i bardzo wysokie no i charakterystyczny spiczasty pyszczek inny niż u zwykłych Pterophyllum scalare,ale różnie to bywa:) mam nadzieję że podwójna dawka nie będzie przyczyną do tragedii paletki oczywiście odrobaczałem potężną dawką metro i levamisolem chociaż przy moich skalarkach troszkę sie obawaiam ale zaryzykuję bo lepiej to zrobić porządnie niż niedoleczyć. jeszcze raz wielkie dzięki Pozdrawiam

http://www.amazon-exotic-import.de/Gall ... oulder.htm

te są identyczne jak moje z tym że moje są mniej pomarańczowe dzięki za linka

Odpowiedz

Wróć do „Dzikie dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości