Prośba o diagnozę

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

lanner
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 04 sty 2019, 22:16
Imie i Nazwisko: Mariusz Nowogrodzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Iwiec

Prośba o diagnozę

Post autor: lanner » 09 mar 2019, 19:40

Dobry wieczór!
O doby widzę u jednej ryby coś białego przy nasadzie ogona. Białe kropki na tylnej płetwie niestety były już "prezentem" od hodowcy . Czytałem ,że potrafią z czasem same zniknąć.Jak na moje oko to pokrywy skrzelowe trochę zbyt odchylone i zbyt częsty oddech ( trudno mi o jakąś obiektywną miarę) Twardość znikoma ( dolewam wodę z osmozy). Ostatnia trudność to walka ze zbyt wysokim NO3. Intensywne karmienie podbijało ten czynnik (młode ryby). Filtry, denitryfikator mojej konstrukcji nie pomógł. Częsta podmiana (codzienna) 10-15 %. Myślałem, że "dyszenie" to wynik zbyt wysokiego NO3. Po zmianie testu w cudowny sposób NO3 -15mg ( poprzedni paskowy 50-100 mg)
Kreski na zdjęciach to zanieczyszczenia wody-długie naświetlanie.
Proszę o rozpoznanie białej kropki u nasady płetwy z 6 dysków ma to 1.
Załączniki
pryszcz1.jpg
pryszcz1.jpg (19.4 KiB) Przejrzano 9287 razy
pryszcz.jpg
pryszcz.jpg (119.37 KiB) Przejrzano 9287 razy

Awatar użytkownika
PawelM
junior
junior
Posty: 99
Rejestracja: 27 sie 2016, 14:22
Imie i Nazwisko: Paweł Maniecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Zduńska Wola
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Prośba o diagnozę

Post autor: PawelM » 10 mar 2019, 11:31

ja bym się bardziej jej kolorem martwił niż tą plamką

lanner
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 04 sty 2019, 22:16
Imie i Nazwisko: Mariusz Nowogrodzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Iwiec

Re: Prośba o diagnozę

Post autor: lanner » 10 mar 2019, 15:04

Kolor to wynik złego oświetlenia. Apetyt,wigor i kolor dobry.Odchody prawidłowe. Ryby młode, rosną bardzo intensywnie, jeszcze nie wybarwione. Nie wiem ile mają miesięcy. U mnie są 2 miesiące.Były zabiedzone. Na zdjęciu po karmieniu i w trakcie podmiany wody.
Załączniki
skrzela.jpg
skrzela.jpg (74.51 KiB) Przejrzano 9278 razy
pryszcz2.jpg
pryszcz2.jpg (144.4 KiB) Przejrzano 9278 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Prośba o diagnozę

Post autor: _TOM_ » 10 mar 2019, 15:56

To nie bardzo jest młoda ryba, trochę zbyt duże oko jak na młodego dyskowca, ale może złe zdjęcie.
Ta ryba ma wadliwy ogon, to raczej wada genetyczna i nic z tym nie poradzisz, to kaleka dyskowiec.
Nie wygląda dobre, nie rokuje najlepiej. Jej kolor to chyba kwestia karmienia i samopoczucia.
Czym karmisz te niebieskie ryby? Sercem?

lanner
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 04 sty 2019, 22:16
Imie i Nazwisko: Mariusz Nowogrodzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Iwiec

Re: Prośba o diagnozę

Post autor: lanner » 10 mar 2019, 18:46

Granulatem,płatkami z czosnkiem,artemią, mix z sercem wołowym i czosnkiem, mój mix: mięso gołębie ( tylko pierś miałem nadwyżki)+śledź atlantycki+czosnek+szpinak+vibowit. Niczym specjalnym nie wybarwiam.
Oko duże, bo skrót bliżej obiektywu. Jak pisałem były zaniedbane. Trójkątne w obrysie i czoła płaskie, a oko blisko krawędzi. Ogon faktycznie zdeformowany, niekoniecznie musi być to wada genetyczna, ale może. Ma też wadę płetw piersiowych-dziwne symetryczne skrzywienie-pewnie jednak genetyka. Może wsobny chów. Nie przeznaczony do rozmnażania.
Gdybyś zobaczył tempo wzrostu to trochę zmieniłbyś zdanie co do potencjału tej ryby i innych.
A co z tym "pryszczem"?
Zdjęcie z lampą

Ps.Przepraszam za jakość zdjęć. Oświetlenie z góry.
Załączniki
dysk.jpg
dysk.jpg (148.53 KiB) Przejrzano 9271 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Prośba o diagnozę

Post autor: _TOM_ » 10 mar 2019, 19:15

Akurat blue diamond nie powinny dostawać czerwonego mięsa, czyli ani serducha, ani granulatów na nim bazujących.
Po Twoich widać, że dostają, czerwony kolor im z ciała aż bije przez to, idą w kierunku brownów, a powinny być niebieskie.
Nadal uważam to nie są młode rybki, ale nawet starsze jak dostaną lepsze warunki i pokarm mają przyrosty.
Obyś miał rację że coś ładnego z nich wyrośnie, ale wybacz, ja tak nie uważam na razie.
Krosta zejść powinna z czasem.

lanner
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 04 sty 2019, 22:16
Imie i Nazwisko: Mariusz Nowogrodzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Iwiec

Re: Prośba o diagnozę

Post autor: lanner » 10 mar 2019, 20:52

To moje pierwsze dyski i długa nauka przede mną. Kupiłem źle, dziś bym pewnie tego nie powtórzył.Nie upieram, że są młode. Jak kupowałem miały 4 szt 4-5 cm i 2 szt. 7-8 cm. Ile miały miesięcy-nie wiem. Jednak z drugiej strony nawet jak nie będą to ryby wystawowe to i tak moim gościom się podobają :) . Mnie trochę mniej, bo już jestem skażony odrobiną wiedzy.
Przyznaję, że trochę na nich eksperymentuję:podmiana przez filtry z kranu, osmoza,kolejne filtry, denitryfikator, dodatkowa obsada, akwarium ogólne....
Co prawda to nie miejsce na pytanie o karmę, ale jaka jest najwłaściwsza dla "niebieskich" paletek?
Pozwoliłem sobie zacytować post dotyczący wybarwianie niebieskich paletek. Z założenia nie stosuję pokarmów dedykowanych dla czerwonych paletek, mixy mięsne mocno płuczę (znacznie poprawia wodę- mniej brudu) i zapomniałem dodać, że w moim mixie jest sporo spiruliny.

"Zawsze karmienie musi być urozmaicone dla dysków bez względu na ich barwę. Jedynie przy niebieskich dyskach należy unikać nadmiaru pokarmów wybarwiających na czerwono, czyli unikać marchewki, papryki czerwonej czy mocniej przepłukać z krwi serducho.
Co do specjalnych poakrmów do wybarwaiania to są drogie i nie warte przepłacania, to tak jak z samoopalaczami, działają, ale ja wolę naturalne słońce od chemii.
Przy niebieskich dyskach ma znaczenie również barwa śwoiatła, czyli unikac świetlówek podkreślających czerwień, czyli nie nadają się np. sylvania grolux.
Na koniec woda, bez barwników, klarowna 'biała' podkreśla barwę niebieską lepiej i ładniej niż herbaciana, czyli unikać barwiących korzeni, szyszek, torfu i kory ..."

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Prośba o diagnozę

Post autor: _TOM_ » 11 mar 2019, 14:09

Nie musisz się jakoś strasznie przejmować opiniami, ważne byś wiedział, ale najważniejsze by ciebie ryby cieszyły i tobie się podobały.
Według mnie mają małe oznaki karłowacenia, ale to moja opinia, nie musisz się tym przejmować. Do tego bazując tylko na zdjęciach można sporo nie dostrzec lub dopatrzeć się czegoś co nie ma miejsca, zdjęcia są niedoskonałe w zależności jak robione i jakie ujęcia. Ile litrów ma Twoje akwarium?

Karmić możesz np: dorszem mrożonym siekanym, artemią morzoną lub suszoną, tubifex liofilizowany, serducho indycze mrożone siekane, doniczkowcem żywym, liofilizowana ochotka, tu lepije ta czarna lub biała niż czerwona, ale czerwona też ujdzie w tłoku, jak jesteś odważny i masz dobre źródło to mrożoną również można karmić, itd. itp. wszystkim co niekoniecznie wybarwia na czerwono. Ale jak blue dostały już astaksantyny w pokarmach, to trudno to potem już wyeliminować i pozbyć się tego brązowawego ceglastego odcieniu, bo się odkłada w tkankach.

Ciesz się rybami i nie przejmuj, ja też miewam dyskowce dalekie od czempionów i na to i 100lat doświadczenia nie pomoże, takie się rodzą i zawsze cześć ryb jest gorsza w każdym miocie. Stąd selekcja i różne ceny już u hodowców. ważne byś wiedział w jakim kierunku iść i jak wygląda prawidłowy dyskowiec. A to że nie każdemu z każdego malucha takie potem wychodzą to norma.

lanner
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 04 sty 2019, 22:16
Imie i Nazwisko: Mariusz Nowogrodzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Iwiec

Re: Prośba o diagnozę

Post autor: lanner » 11 mar 2019, 20:11

_TOM_ dziękuję za dobre słowo.
Sprawdziłem granulat, którym karmię dyski. Kupowałem z allegro, opis był, ale granulat w woreczku strunowym. W opisie było, że zawiera astaksantynę. Brakowało tylko uwagi" Pamiętaj, Jełopie, że masz dyski niebieskie i nie karm tym pokarmem , bo będziesz miał ceglaste" :D
Myślę, że jedną z oznak skarłowacenia ( mam nadzieję, że zbyt małych rozmiarów w stosunku do wieku) to wielkość płetwy grzbietowej - ponad 2 cm, a u młodych powinno być ok. 0,5 cm.
Temat wielkości akwarium to temat drażliwy. :oops: Na pewno zbyt małe. Z inny postów znam Twoje zdanie: 50 l/szt
Akwarium ma 120 cm, wysokość niestety zmniejszona pęknięciem szyby (dolna deska), ale woda sięga wyżej niż krawędź dolnej deski -do połowy (a było 50 cm). Od razu odpowiadam-dół izolowany, kominek nie podgrzewa wody :D
Załączniki
aqa.jpg
aqa.jpg (69.36 KiB) Przejrzano 9238 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Prośba o diagnozę

Post autor: _TOM_ » 12 mar 2019, 08:57

No widzisz, po czasie wystarczy zerknąć na rybę, by zobaczyć, że dostaje astaksantynę, ja nie potrzebowałem czytać ulotki z pokarmu jaki dajesz : )
Wiele osób lubi ceglaste dyski, musisz teraz polubić i Ty.
Karłowatość w mojej opinii to coś innego, to zbyt duża głowa i oko w stosunku do reszty ciała, trójkątny kształt ryby zamiast okrągły.
To ile litrów wody tam masz w tym kominkowym akwarium?

lanner
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 04 sty 2019, 22:16
Imie i Nazwisko: Mariusz Nowogrodzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Iwiec

Re: Prośba o diagnozę

Post autor: lanner » 18 mar 2019, 00:35

Dobry wieczór!
Pryszcz odpadł, jednak się zastanawiałem czy nie rozwija się np. w piasku i dzieli na 256 potomnych?

Mam pytanie. Czy są jakieś swoiste objawy przywr skrzelowych u dysków? Cały czas pracuję nad poprawą jakości wody i zdaje sobie sprawę, że oprócz infekcji takie objawy mogą być wywołane np. przytruciem.
Moje dyski , mam wrażenie , że zbyt szybko oddychają. Pokrywy skrzelowe odchylone i jakby skrzela podpuchnięte. Woda miękka, 6,3-6,5 Ph. Myślałem, że zbyt dużo NO3 , ale przy 10-15 ml chyba nie powinien ten czynnik wpływać na oddech. Co2 nie stosuję, woda napowietrzona .Temperatura 28-29 C. Ryby raczej młode ( chociaż w/g niektórych ocen skarlałe i ceglaste :wink: )Wolałbym nie leczyć profilaktycznie, mikroskop mogę użyć, ale jak pobrać próbkę z ryb bez ich stresowania?
Powtarzam pytanie: czy są jakieś jednoznacznie objawy wskazujące na infekcję przywrami poza sekcją? :(
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Prośba o diagnozę

Post autor: _TOM_ » 18 mar 2019, 18:44

100% diagnoza to tylko mikroskop i wyciek skrzela, nie musisz ryby zabijać, ale trzeba pobrać wycinek skrzela. Mało kto to potrafi, a jeszcze mniej potem zdiagnozować, a najmniej potem skutecznie wyleczyć. Znam akwarystów co latami walczą z przywrami, bezskutecznie.
Inne diagnozy takie na oko, to można schować, ocierają się o liście czy korzenie, mocno wachlują jednym skrzelem, albo oba, szybki oddech, to objawy nie tylko przy przywrach, tak to można leczyć przywry gdy ich dyski nie mają, aż do ich wykończenia, dysków, nie przywr.
Trudny temat, nie doradzę jak, zalecam dobre warunki wodne, dobre jedzonko, dobre podmiany, a wtedy dyskom żadne przywry nie straszne.

lanner
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 04 sty 2019, 22:16
Imie i Nazwisko: Mariusz Nowogrodzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Iwiec

Re: Prośba o diagnozę

Post autor: lanner » 18 mar 2019, 22:49

Dziękuję za odpowiedź.
Często to, niestety, dylemat wyboru mniejszego zła. Brak mi doświadczenia w dyskach, ale na moje oko to te skrzela nie wyglądają dobrze. Jakby pokrywy zbyt uchylone, oddech zbyt szybki, a skrzela rozpulchnione. Ponieważ akwarium zbyt małe jak na potrzeby dysków, a karmienie obfite, to podmiany codzienne ok. 10-15%. Ponieważ podaję głównie wodę z osmozy to w akwarium miękka i kwaśna. Gdzieś u Was wyczytałem, że osmoza i karmienie mięsem może znacznie obniżyć ph i rzeczywiście miałem taki epizod-ph z 6,3 poleciało na 5,1. Wiem, że takie skoki ph nie są bezpieczne. Często w swojej dotychczasowej akwarystyce stosowałem nadmanganian potasu i sól niejodowaną i zazwyczaj poprawiało to sytuację w akwarium. Być może to wywołało ten skok ph. Na nadmanganian i sól pasożyty lub bakterie, mam nadzieję, nie uodparniają się, ale może się znowu mylę.

Mam MLP: morenicol lernex pro colombo . Macie już po latach wyrobione zdanie na temat tego specyfiku? Czytać czytałem, ale co na to praktyka?

Powstrzymuję się przed stosowaniem lekarstw. Szukam przyczyn w warunkach środowiskowych. Na dziś apetyt mają dobry, jedzonko urozmaicone, temp 28-29, kupy "palce lizać". No, może są zbyt czerwone, jak na niebieskie dyski :D
Pozdrawiam

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 16 gości