Nawracające problemy paletek

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
Alutka
członek PKMD
Posty: 699
Rejestracja: 18 mar 2015, 21:54
Imie i Nazwisko: Alicja Kowalczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rejowiec Fabr.
Lokalizacja: Lublin/ Rejowiec Fabr.

Re: Nawracające problemy paletek

Post autor: Alutka » 17 paź 2018, 20:22

Generalnie to w takich specyfikach nie doczekasz się nigdy żywych bakterii, a tu uwaga- formy przetrwalnikowe.
Ten produkt jest dobry, a i owszem. Tylko po kiego go dałeś ? Nie lecz na siłę swojego sumienia, fiolką za parę złoty.
Sprzedawca dorzucił drugą fiolkę- pożywkę do tego ? ( tak z ciekawości )

Niema nad czym pracować pro po napowietrzania, po prostu, bierzesz napowietrzacz i go podłączasz, albo turbinę nawet bez wkładów, niech dobrze hula wodą i tłoczy powietrze przy powierzchni, jaka to filozofia, że trzeba nad tym pracować ?
Cokolwiek zrobiłeś, podmiana wody jakaś była ?

rubin500
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 13 paź 2011, 20:18
Imie i Nazwisko: Michał K
Miejsce zamieszkania/miasto/: Strykow
Lokalizacja: Strykow

Re: Nawracające problemy paletek

Post autor: rubin500 » 17 paź 2018, 21:35

Pytanie co zrobiłem.
Akwarium napowietrzaja dwie turbiny. Woda podmieniana codziennie po 15 litrów. Poprorcje 5l ro i 10 l odstana kranowka. Woda nadal po podmianach metna. Jezeli podmienie o 19 to klarownosc zyskuje po 24 godzinach, mniej wiecej. W piatek odseparuje skalary do innego ziornika. Bedzie wtedy przygotowany.

rubin500
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 13 paź 2011, 20:18
Imie i Nazwisko: Michał K
Miejsce zamieszkania/miasto/: Strykow
Lokalizacja: Strykow

Re: Nawracające problemy paletek

Post autor: rubin500 » 17 paź 2018, 21:53

Ponizej kolejny filmik widoku akwarium.

https://youtu.be/9sreFtnCABU

Prosze o dalsze wskazowki.

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: Nawracające problemy paletek

Post autor: Darcon » 18 paź 2018, 12:41

Rubinie, nie czytasz dokładnie tego, co ci doradzamy. Podmiany 15L to tyle, co nic. 450*2o%=90L
1.Zmniejsz obsadę.
2.Wyczyść porządnie akwarium.
3. Podmiany codziennie po 60-90L lub 2 razy w tygodniu po 150L.

Ewentualnie pozbądź się dysków. Nie znajdziesz półśrodków. Przy dyskowcach trzy rzeczy są najważniejsze: woda, woda, woda.

rubin500
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 13 paź 2011, 20:18
Imie i Nazwisko: Michał K
Miejsce zamieszkania/miasto/: Strykow
Lokalizacja: Strykow

Re: Nawracające problemy paletek

Post autor: rubin500 » 18 paź 2018, 13:00

Proszę o info czy woda z pH bliskim 8, tj. Dokładnie 7,8 i trwardoscia 18 można tak wlewać do akwarium. Oczywiście dostana. Czy trzeba ja uzdatniac tzn zmiękczać poprzez mieszanie z ro lub stosowanie kwasu. W internecie są różne opisy. Który sposób jest najbardziej optymalny przy podmianie.

rubin500
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 13 paź 2011, 20:18
Imie i Nazwisko: Michał K
Miejsce zamieszkania/miasto/: Strykow
Lokalizacja: Strykow

Re: Nawracające problemy paletek

Post autor: rubin500 » 18 paź 2018, 13:03

Z moich obliczeń wynika ze wyprodukowanie 100 l ro jest dość czasochłonne i spore marnowanie wody jeżeli spuszcza sie do ścieków. Dlatego pojawia sie dylemat i zarazem pytanie.

rubin500
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 13 paź 2011, 20:18
Imie i Nazwisko: Michał K
Miejsce zamieszkania/miasto/: Strykow
Lokalizacja: Strykow

Re: Nawracające problemy paletek

Post autor: rubin500 » 18 paź 2018, 13:06

Nie chce rezygnować z dysków tylko cieszyć sie ich hodowla. Dlatego uczestniczę na forum i proszę o pomoc.

rubin500
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 13 paź 2011, 20:18
Imie i Nazwisko: Michał K
Miejsce zamieszkania/miasto/: Strykow
Lokalizacja: Strykow

Re: Nawracające problemy paletek

Post autor: rubin500 » 18 paź 2018, 18:42

Pytanie do forumowiczów:
- jaka wodę używać do paletek jeżeli potrzebowałbym jej jednorazowo 150 l , formy odpowiedzi czy mieszanka kranowej z ro, woda uzdatniona kwasem czy zwykła kranówką. O swojej wodzi pisałem w poprzednich postach. Proszę o odpowiedz.

Awatar użytkownika
Alutka
członek PKMD
Posty: 699
Rejestracja: 18 mar 2015, 21:54
Imie i Nazwisko: Alicja Kowalczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rejowiec Fabr.
Lokalizacja: Lublin/ Rejowiec Fabr.

Re: Nawracające problemy paletek

Post autor: Alutka » 18 paź 2018, 23:54

Jeśli potrzebujesz wody o parametrach gh ok 8 to lejąc pół na pół ro i kran, masz gh 9 zbijesz pH kwasem to jeszcze troszkę zleci. Podmiany nie po 15 l bo tyle robiłam dziś w pracy w kostce 30 l, ( dla porównania) czy inny zbiornik, tam przy mniejszym zarybieniu niż u Ciebie idą podmiany po 70% raz na ok 5 dni.
PH w granicach 8 to za dużo, najlepiej trzymać je w granicach 6,5. Trzasnij większą podmiane i z 50% daj na te wewnętrznym wate perlonową. Ale na jednym tylko, bo coś czuję, że może szybko się zapchac. Do tego, czym i jak je karmisz, że skalarowi wysadzilo tak brzuch?
Ważna rzecz, nie lataj kamerą, we wszystkie strony. Spokojne powolne ruchy przy zmianie kadru, a te same nie zmieniać co sekundę, daj czas na spojrzenie na dany fragment akwarium.

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: Nawracające problemy paletek

Post autor: Darcon » 19 paź 2018, 10:22

Rubinie, ale twoje uwagi zaczynają brzmieć trochę jak: Mam Fiata 126P i chcę przewieźć w środku lodówkę, nie mówicie mi, że się nie da, tylko pomóżcie.
Pewnych rzeczy nie przeskoczysz. Kwas to nic dobrego. Z tego samego powodu, co Twój, założyłem akwarium 312L, a nie większe, żeby nie zmieniać potężnych ilości wody. Tak, to prawda, sporo litrów do podmiany.
Zawsze możesz pójść drugą stronę. Wyczyścić porządnie akwarium. Trzymać około 8 sztuk dysków i wystarczy Ci jedna podmiana w tygodniu. Będzie ich na tyle mało, że nie zasyfią Ci zbiornika tak szybko.
Tak, przy RO dużo wody idzie w kanał. Szkoda, że nie pomyślałeś o tym najpierw.

rubin500
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 13 paź 2011, 20:18
Imie i Nazwisko: Michał K
Miejsce zamieszkania/miasto/: Strykow
Lokalizacja: Strykow

Re: Nawracające problemy paletek

Post autor: rubin500 » 19 paź 2018, 20:13

Dzisiaj była podmiana 80 litrow. Miesznka 30% ro i reszta odstany kran. Udalo mi sie ulozyc tak wymiane ze 3 razy w tygodniu takimi samymi bedzie podmieniał proporcjami, tj razem w tygodniu 240 litrow. Mam nadzieje ze to poprawi kondycje ryb.
Nagranie prezentuje akwarium tuz po podmianie.


https://youtu.be/fLDEhP_SMfc

rubin500
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 13 paź 2011, 20:18
Imie i Nazwisko: Michał K
Miejsce zamieszkania/miasto/: Strykow
Lokalizacja: Strykow

Re: Nawracające problemy paletek

Post autor: rubin500 » 20 paź 2018, 07:54

Udało mi się zaobserwować jedna zależność. Ryby po każdej podmianie gdy woda robi się mętna wykazują bezruch i nie wiele żerują. Z upływem czasu, tj. po 1 dobie od podmiany dopiero zaczynają być bardziej ożywione. Po tym też wraca większe zainteresowanie pokarmem. Dopiero gdy mętność ryby zachowuje się jak na normalnych obrotach, są przy szybie, żerują, przepychanki itp.
Co do pokarmu gdy podaje tylko suchy odchody są stałe, gdy zaczynam wprowadzać mięso, tj. mix serca indyczego i wodzień zaczynają się ciągnące kleiste - tak jakby miały problemy z trawieniem. Przy suchym takich kłopotów nie obserwuje.

Im bardziej wnikam w obserwacje i zagadnienie tym bardziej mam rozbiegane mysli i mieszane koncepcje jakie warunki stworzyć tym rybą i co tak naprawde im dolega.

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: Nawracające problemy paletek

Post autor: Darcon » 20 paź 2018, 12:36

No. To jest w końcu jakaś podmiana wody. :D
Dobrze zaplanowałeś, jak dasz radę tak podmieniać, będzie dobrze, ale akwarium nadal trzeba porządnie wyczyścić, chociażby ze względów estetycznych. Po co trzymać tak zaglonione rośliny?
Tu masz trzy, różne aranżacje mojego zbiornika. W żadnym nigdy nie miałem takiego syfu. Przykro mi, ale trzeba sobie powiedzieć prawdę.

https://www.youtube.com/watch?v=DCRYfMXgE8g

https://www.youtube.com/watch?v=wPDkMka1Opk

A tu na samym szkle.
https://www.youtube.com/watch?v=rLOZKfn8_Vs

Pozdrawiam.

rubin500
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 13 paź 2011, 20:18
Imie i Nazwisko: Michał K
Miejsce zamieszkania/miasto/: Strykow
Lokalizacja: Strykow

Re: Nawracające problemy paletek

Post autor: rubin500 » 20 paź 2018, 14:29

Akwaria z linków robią wrażenie. Dzięki za wizerunek. Akwarium napewno wyczyszczę. Tylko co z kondycja ryb i mętna woda. Zaznaczam ze ryby chętniej jedzą w niepodmienianej wodzie niż podmienianej. Jaka droga w zakresie tego wyprostowania. No i jeszcze sama woda czy w miarę stałego podmieniania zacznie wiązać myśl ze przestanie być mętna.

Awatar użytkownika
Alutka
członek PKMD
Posty: 699
Rejestracja: 18 mar 2015, 21:54
Imie i Nazwisko: Alicja Kowalczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rejowiec Fabr.
Lokalizacja: Lublin/ Rejowiec Fabr.

Re: Nawracające problemy paletek

Post autor: Alutka » 21 paź 2018, 06:51

Wodę lejesz kran, a masz u siebie chlorowaną czy ozonowaną ?

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości