Speedowanie, przyczyna, leczenie

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Afurra
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 22 sie 2015, 21:44
Imie i Nazwisko: Łukasz Baron
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bierun

Speedowanie, przyczyna, leczenie

Post autor: Afurra » 22 sie 2015, 21:48

Witam
Mam problem, ze speedowaniem paletki.
Pare dni temu padła mi jedna sztuka właśnie z tego powodu, teraz widzę takie same symptomy u następnej. Jakie sa tego przyczyny i czy można to leczyć. Jak tak prosze o podanie metody, nazwę leku, dawkowanie itd.
Obawiam sie o kolejne sztuki , prosze o pomoc.

Pozdrawiam Łukasz Baron

Afurra
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 22 sie 2015, 21:44
Imie i Nazwisko: Łukasz Baron
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bierun

Re: Speedowanie, przyczyna, leczenie

Post autor: Afurra » 24 sie 2015, 07:51

Nikt nie miał z tym do czynienia?? Z tego co się orientowałem, zdarza się to dość często, proszę o pomoc, ktoś musi mieć wiedzę na temat przyczyn i leczenia.

Awatar użytkownika
krisaczek
zarząd pkmd
Posty: 1259
Rejestracja: 10 lut 2007, 14:47
Imie i Nazwisko: Krzysztof Kluczka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice

Re: Speedowanie, przyczyna, leczenie

Post autor: krisaczek » 24 sie 2015, 09:42

Nie ma leku na spidowanie.
Przyczyn natomiast jest kilka.
Nie łatwo odpowiedzieć na tak zadane pytanie, skoro nic nie wiadomo na temat Twojego baniaka i znajdujących się tam ryb.
Musisz podać więcej informacji.
Pojemność baniaka, wyposażenie, od kiedy funkcjonuje, jaka posiadasz filtrację, jakie parametry wody, jak często podmieniasz wodę i w jakiej ilości, ile masz tam ryb jakich i od kiedy, czym je karmisz, czy ryby były wcześniej leczone a jeżeli tak to jakimi preparatami i w jakich dawkach.

Proponuje na początek solidną podmianę wody 50-80%. Oczywiście o stabilnych parametrach tak żeby rybom nie fundować dużego skoku ph.

Afurra
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 22 sie 2015, 21:44
Imie i Nazwisko: Łukasz Baron
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bierun

Re: Speedowanie, przyczyna, leczenie

Post autor: Afurra » 24 sie 2015, 11:54

Przez pewien czas leczyłem dyskowce z wiciowców (trichonidazol), potem jeszcze preparatem Capicaps T. W tej chwili nie widać objaw choroby, ale pojawił się nowy problem z BlueDiamondem. Siedzi w końcie, nagle bez powodu wpada w panikę, jak szalony gania po akwarium, uderza w ściany, pokrywę. Już jest nieźle poobijany. Co może być przyczyną???? U reszty ryb nie zauważyłem podobnych objawów. Jedzą i pływają po akwarium.

Akwarium 200L - paletki młode 8-10cm sztuk 6, 30 neonek, 4 danio.
Parametry wody w normie: ph 6.2, gh 6,no2 0,3
temp, aktualnie 27 st.c
Podmieniam wodę co 2,3 dni w 30% (woda RO+Preis Discus mineral)

W tej chwili do filtra dorzuciłem clearmec plus na zbijanie no3, po4.
Filtr JBL e901, Ehemn 2012, napowietrzacz

Mam jeszcze lampe uv ale nie stosowałem podczas leczenia, może ją włączę, może pomoże.

Bardzo proszę o pomoć, wspaniała ryba szkoda mi jej a ja nie wiem jak jej pomóc.

Czy to speedowanie, jak tak jak to leczyć

1) Zbiornik:
- pojemność litrów...200
- od kiedy zbiornik funkcjonuje.4 mce...
- wymiary...100x40x50.
- rodzaj (roślinny, sterylny)....rośliny
- rodzaj podłoża....żwirek, piasek

Afurra
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 22 sie 2015, 21:44
Imie i Nazwisko: Łukasz Baron
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bierun

Re: Speedowanie, przyczyna, leczenie

Post autor: Afurra » 24 sie 2015, 11:56

wyczytałem, że mogę podać Enrofloxan 10% ale przed podaniem chce sprawdzić tą informację aby przypadkiem nie wykosić całe akwarium

Awatar użytkownika
slawekjul
senior
senior
Posty: 152
Rejestracja: 17 wrz 2010, 08:15
Imie i Nazwisko: sławomir wernikowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: szczecin
Lokalizacja: szczecin

Re: Speedowanie, przyczyna, leczenie

Post autor: slawekjul » 24 sie 2015, 11:58

krisaczek pisze:
Proponuje na początek solidną podmianę wody 50-80%. Oczywiście o stabilnych parametrach tak żeby rybom nie fundować dużego skoku ph.
Tak jak pisze Krisaczek, ale jeśli masz możliwość to sprawdź twardość wody: swego czasu "załatwiłem" ładne stadko paletek przy zmianie zbiornika, niestety za późno się zorientowałem , że przyczyną "spidowania" ryb była TWAAAAARDA woda.

Afurra
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 22 sie 2015, 21:44
Imie i Nazwisko: Łukasz Baron
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bierun

Re: Speedowanie, przyczyna, leczenie

Post autor: Afurra » 24 sie 2015, 13:07

Wodę, mam miękką z filtra RO, Gh 5, ph 6,2 po dodaniu mineral preis discus.

Ostatnio zmieniłem im cała wodę o tych samych parametrach co poprzednia była, ale wyczyściłem wszystko, zmieniłem piasek, wymieniłem korzenie na inne. Ale po przeprowadzce jedna znów od czasu do czasu szaleje.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Speedowanie, przyczyna, leczenie

Post autor: arturo » 24 sie 2015, 13:15

Jak dla mnie ŻADNĄ normą jest NO2 na poziomie 0,3!!!! Coś spierdzieliłeś bo nie zamyka Ci się cykl azotowy skoro występuje NO2 i tu też można szukać przyczyny speedowania!!! pozdrawiam

Afurra
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 22 sie 2015, 21:44
Imie i Nazwisko: Łukasz Baron
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bierun

Re: Speedowanie, przyczyna, leczenie

Post autor: Afurra » 24 sie 2015, 14:15

Tak masz racje 0,3 no2 to nie norma ma być 0, wiem o tym. "w normie" pisząc myślałem o pozostałych parametrach a o tym miałem pisać że mnie martwi ten poziom ale klient przyszedł i zapomniałem dopisać (aktualnie jestem w pracy)

Afurra
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 22 sie 2015, 21:44
Imie i Nazwisko: Łukasz Baron
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bierun

Re: Speedowanie, przyczyna, leczenie

Post autor: Afurra » 24 sie 2015, 14:18

Na zbicie no2, zmieniam wode co 2 dni. jak pisałem wcześniej i dolewam bakterie JBL Denitrol ( tak jak dla nowego akwa), co jeszcze mogę zrobić???

Awatar użytkownika
slawekjul
senior
senior
Posty: 152
Rejestracja: 17 wrz 2010, 08:15
Imie i Nazwisko: sławomir wernikowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: szczecin
Lokalizacja: szczecin

Re: Speedowanie, przyczyna, leczenie

Post autor: slawekjul » 24 sie 2015, 18:40

Afurra pisze:. W tej chwili nie widać objaw choroby, ale pojawił się nowy problem z BlueDiamondem. Siedzi w końcie, nagle bez powodu wpada w panikę, jak szalony gania po akwarium, uderza w ściany, pokrywę. Już jest nieźle poobijany. Co może być przyczyną???? U reszty ryb nie zauważyłem podobnych objawów. Jedzą i pływają po akwarium.


k
Z tego co piszesz to reszta ryb zachowuje się normalnie, więc może przyczyną nie jest woda, tylko jedna ryba źle znosi pobyt w akwa.
Ja osobiście bym przeczekał, nie lał żadnej chemii, podmieniał wodę 1 raz w tygodniu, niech woda się "zestarzeje" i obserwował, może spróbować dać mniej światła (?),
ALE TO TWÓJ ZBIORNIK i oczywiście zrobisz co uważasz, ewentualnie może ktoś Ci dobrze doradzi, powodzenia.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Speedowanie, przyczyna, leczenie

Post autor: arturo » 24 sie 2015, 21:07

Sprawdź poziom NO2 w wodzie którą dolewasz, mamy teraz problem z woda ze względu na jej niski poziom i może się okazać ze Twoja kranówka ma tez ten sam problem. Jeśli tak nie jest to podmieniaj wodę, nie ruszaj filtra i już nie lej żadnej chemii bo to nic nie pomoże. Wodę podmieniaj max 2 x na tydzień bo cykl się nigdy nie zamknie jak będzie wiecznie świeża woda.... spokoj i cierpliwość.... żadnych gwałtownych ruchów..... pozdrawiam

Afurra
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 22 sie 2015, 21:44
Imie i Nazwisko: Łukasz Baron
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bierun

Re: Speedowanie, przyczyna, leczenie

Post autor: Afurra » 25 sie 2015, 07:26

Z tym światłem to jest trochę racji, w tej chwili zmniejszam intensywność, zauważyłem , iż przy przyciemnionym akwa swobodniej się poruszają. Dodałem pistie pływającą, akwarium nabrało "naturalności".
Przez chwile miałem żarnik niebieski aby podkreślić barwy ryb, ale przy tym świetle ryby trochę wariowały, więc zmieniłem na ledowe z regulacją natężenia.

Jeśli chodzi o poziom no2 dolewanej. to jest z filtra RO nie powinno być no2, ale sprawdzę dla pewności.

Awatar użytkownika
krisaczek
zarząd pkmd
Posty: 1259
Rejestracja: 10 lut 2007, 14:47
Imie i Nazwisko: Krzysztof Kluczka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice

Re: Speedowanie, przyczyna, leczenie

Post autor: krisaczek » 25 sie 2015, 12:34

Afurra pisze:Przez pewien czas leczyłem dyskowce z wiciowców (trichonidazol), potem jeszcze preparatem Capicaps T. W tej chwili nie widać objaw choroby, ale pojawił się nowy problem z BlueDiamondem. Siedzi w końcie, nagle bez powodu wpada w panikę, jak szalony gania po akwarium, uderza w ściany, pokrywę. Już jest nieźle poobijany. Co może być przyczyną???? U reszty ryb nie zauważyłem podobnych objawów. Jedzą i pływają po akwarium.
Myślę, że powodem spidowania Twoich ryb jest niewłaściwe zastosowanie Capicaps T.

- podany w złych proporcjach
- podany do starej wody ( brak podmiany przed zastosowaniem leku )
- podany do wody której ph było zbliżone do wartości 7 - lub wyższej

1. podany w złych proporcjach - zatrułeś ryby
2. podany do starej wody ( brak podmiany przed zastosowaniem leku ) - zatrułeś ryby
3. podany do wody której ph było zbliżone do wartości 7 - lub wyższej - zatrułeś ryby ( w przypadku leku na bazie trichlorfonu, odczyn wody powinien być kwaśny, wartość 6-6,5 )

W moim przekonaniu spidowanie Twoich ryb to efekt zatrucia trichlorfonem.

Stąd jedyna słuszna rada na ten stan rzeczy - duże podmiany wody o stałych parametrach, przy ph niższym od 7.

Osobiście odradzam stosowanie jakichkolwiek leków. Można założyć że na tych dwóch rybach się skończy i tego Ci życzę.

Afurra
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 22 sie 2015, 21:44
Imie i Nazwisko: Łukasz Baron
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bierun

Re: Speedowanie, przyczyna, leczenie

Post autor: Afurra » 25 sie 2015, 13:02

Może i tak, nie przypominam sobie czy podmieniałem wodę przed podaniem leku, a jeśli sobie nie przypominam pewnie tego nie zrobiłem :(

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości