Speedowanie przy nicieniach pomimo metronidazolu

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Roman78
Posty: 1
Rejestracja: 28 lip 2015, 10:33
Imie i Nazwisko: Roman Nowak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań

Speedowanie przy nicieniach pomimo metronidazolu

Post autor: Roman78 » 28 lip 2015, 12:00

Forumowicze!
Potrzebuję pomocy z moimi dyskowcami (5 sztuk Cobaltów od Stendkera).
Mam je od kwietnia w akwarium Juwel 200litrów (bez UV) wszysktie parametry wody ok, regularnie sprawdzane testami zooleku i paskowymi)
Akwarium przenoszone było do Poznania z mojego domu rodzinnego, gdzie wcześniej miałem dyskowce, kiryski i neony. Wtedy akwarium posiadało podłoże (piasek) oraz korzeń z roślinami. Z dyskowcami wtedy działo się coś niedobrego - nie wiedziałem jeszcze wtedy że jest to speedowanie, i część padła. Postanowiłem, że przywożąc je do Poznania zmienię obsadę (myślałem że to wina "dostawcy" ryb i teraz zamawiałem od Stendkera) na 5 Cobaltów.
Akwarium po wyczyszczeniu stało zalane wodą wraz z nieszczęsnym korzeniem i roślinami, bez podłoża przez około miesiąc, po tym czasie zamówiłem dyskowce i wpuściłem do akwa. Początki - super, jadły chętnie, ładnie pływały.
Po pewnym czasie stały się bardzo nerwowe i przyspieszały, rozbijając się o szyby akwarium (żadna z nich do tej pory nie padła). Początkowo nie zwracałem na to uwagi, myślałem że to efekt normalnej walki dyskowców ale z czasem potrafiły w nocy tak się zerwać, że huk był na całe mieszkanie.
Zauważyłem białe nitki na ścianach - poszukałem informacji i wyszło na nicienie - to one mogły powodować to speedowanie. Nicienie wzięły się od korzenia, więc natychmiast go usunąłem, podałem dawkę metronidazolu do wody i do jedzenia. Woda cały czas była i jest wymieniana regularnie raz w tygodniu ponad 30 litrów, wtedy przy pierwszym podaniu metronidazolu wymieniłem dodatkowo ok 30%,przez pewien czas był spokój ale znów po jakimś czasie speedowanie wróciło. Ponownie zastosowałem metronidazol i znów na jakiś czas był spokój. Teraz niestety jest to 3 raz gdy podaje metronidazol, odczekałem 5 dni i wymieniłem 30% wody, wciągając naprawdę ogromną ilość zdechłych nicieni ale i tak mnóstwo ich zostało na szybie. Ryby są bardzo nerwowe i speedują co chwilę, nie mam już pomysłu co zrobić, by pozbyć sie nicieni raz na zawsze. Nie chcę stosować chemii ani żadnych radykalnych metod, które mogły by zaszkodzić już i tak bardzo wrażliwym rybom. Dodam tylko, że cały czas jedzą, nie ma problemu z apetytem i rosną też, co prawda nie jakoś super ale przyrost mają w 3 miesiące 4 cm. Speedowanie nasila się mocno gdy zbliża się wieczór, w nocy też bardzo dużo się zrywają, podobnie rano, nawet po włączeniu światła i dopiero jest lepiej gdy dam pokarm (serce wołowe, czasami płatki)
Proszę o pomoc!

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Speedowanie przy nicieniach pomimo metronidazolu

Post autor: roh » 28 lip 2015, 20:47

Hmmmmmmm. Nicienie na szybie :?: :?: :?: :?: :?: . Człowiek całe życie się uczy :? :? :? :? :?
Podaj parametry wody PH, GH, NO2, NO3. Jeżeli ty widzisz nicienie na szybie to ja chce zobaczyć odczyty parametrów twojej wody. Nie katuj tych ryb żadnymi lekami. I jeżeli mówisz, że czytasz, to czytaj, anie nie mów, że czytasz. Nikt takich bzdur nie wypisuje, ze nicienie łażą po szybach.
Daj spokój wypławkom, natomiast ich obecność przy dyskowcach to 99,9999 % zła kondycja akwarium--czytaj złe parametry wody i przekarmianie ryb sercem wołowym. Tekst mój trochę gorzki, ale wart twojej wypowiedzi.

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: Speedowanie przy nicieniach pomimo metronidazolu

Post autor: jzajonz » 29 lip 2015, 05:08

Jest oczywiste że to co masz na szybach nie ma nic wspólnego z zachowaniem twoich ryb :!: Zapomnij o wypływkach bo z czasem same znikną jak zmienisz sposób karmienia.
Skoro jedzą i rosną to trzeba przyjąć że są zdrowe więc problem trzeba rozwiązać poprawiając jakość wody co słusznie Roman zauważył.

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość