Prośba o identyfikację choroby

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Prośba o identyfikację choroby

Post autor: Darcon » 30 gru 2014, 20:47

Witam

Myślę, że objawy najlepiej widać na filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=1bAqxLSanXM

Prawdopodobna przyczyna: od tygodnia nowe dyski w akwarium, zachorowały moje dyski, które mam od 4 miesięcy (tak wiem, czym ryzykowałem i co teraz mam).
Woda: 6,5 ph, TWO-9, TWW-5, NO3-30, NO2-0, stałe parametry bez zmian.
Nasilone objawy: od wczoraj po podniesieniu temp. z 28C na 30C dla lepszej aklimatyzacji nowych dysków, ale pierwsze objawy trochę wcześniej.
Inne zmiany w akwarium: brak

Moja gorąca prośba - proszę o pomoc tych, którzy z chorobą się spotkali i ją znali, miłośników-teoretyków proszę o nie robienie zamętu.

Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: Prośba o identyfikację choroby

Post autor: jzajonz » 30 gru 2014, 21:59

W pierwszej kolejności zastosuj Baktoforte (produkt Sery). Wszedł w miejsce Baktopur direkt.
Na ulotce bądź w necie znajdziesz opis i sposób użycia jak pozbyć się tych bakterii.

Jak nie pomoże to równie dobrze może to być oodinium bo objawy na skórze są podobne i wówczas zastosuj (jeśli zdobędziesz) oodinopur, bądź tetracyklinę. Są jeszcze inne środki wliczając sól ale zapoznaj się cyklem rozwojowym pasożyta i tutaj będziesz miał do wyboru dużo specyfików choć leczenie jest dość trudne.

W obydwu przypadkach musisz działać szybko a dopiero później zajmij się tym co mają w jelitach bo niekojąco wygląda też jeden z BD ale na to masz czas.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Prośba o identyfikację choroby

Post autor: roh » 30 gru 2014, 23:42

Tak jest
Diagnoza ok
Ja natychmiast podałbym 200 g soli niejodowanej na 100 l wody utrzymał takie stężenie przez 30 dni (zwalczy odinozę, costię chilodonelle i kilka innych pasożytujących na chorej skórze pierwotniaków)
Równolegle podałbym przez pierwsze 7 dni (co drugi dzień \) Chloraphenicol(detreomycynę) w tabletkach lub proszku po 1 gramie na 100 l wody.
Daję 95 % szansy na skuteczność pod warunkiem, że ph jest poniżej 6,5

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: Prośba o identyfikację choroby

Post autor: Darcon » 31 gru 2014, 09:11

Przypuszczałem że to oodinoza, choć brakuje mi białych kropek i nie byłem pewny. O soli też myślałem i czytałem na tym forum więc zastosuję, gorzej z detreomycyną, to lek na receptę. Rohu na co on jest? Czy w jego miejsce można podać jakiś preparat akwarystyczny Sery lub Zooleka?

I co z temperaturą? Od dwóch dni mam 30 C, obniżać za kilka dni do 28 C?

Może się wygłupię, ale zapytam. Dostałem maść detreomycyna 2%, jej składniki dodatkowe to wazelina biała, lanolina i olej arachidowy, teoretycznie substancje nie szkodliwe. Może wyciągnąć ryby i delikatnie przesmarować zakażone miejsca na skórze? Wazelina powinna powstrzymać przez jakiś czas rozpuszczenie się leku w wodzie. Tylko czy taka dawka je nie zabije i jak to się ma do wody i reszty ryb?

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Prośba o identyfikację choroby

Post autor: roh » 31 gru 2014, 15:28

Darcon pisze: Czy w jego miejsce można podać jakiś preparat akwarystyczny Sery lub Zooleka?
Tak jak napisał Janusz, możesz podac bactopur direct-=-też zakazany w Polsce(Nitrofurazol)
Lub Enrofloksacyna Ten dostaniesz u weta 10% i daj jeden gram na 100 l wody pierwszego dnia o 0,5 na 100 l wody od 2 do 7 dnia.


I co z temperaturą?
Temperaturę na 27 st C

Może się wygłupię, ale zapytam. Dostałem maść detreomycyna 2%, jej składniki dodatkowe to wazelina biała, lanolina i olej arachidowy, teoretycznie substancje nie szkodliwe. Może wyciągnąć ryby i delikatnie przesmarować zakażone miejsca na skórze? Wazelina powinna powstrzymać przez jakiś czas rozpuszczenie się leku w wodzie. Tylko czy taka dawka je nie zabije i jak to się ma do wody i reszty ryb?
Wygłupiłeś się-- :D :D Wiem ,że czysty chloraphenicol to koszmar z dostaniem i cena 120 zł za 50 gr.
Kup enrofloksacynę--bardzo szerokie spektrum bakteriobójcze.Do tego koniecznie sól
Masz u siebie konflikt bakteryjny na 90 %

Masz pełen baniak, część roślin poleci flora bakteryjna też-niestety. Jest szansa wyleczenia ryb w takim środowisku, mała ale jest. Masz tam u sąsiadów blablaninę. Rob coś-nie dyskutuj, bo ryby długo nie pociągną bez leku. Przed podaniem leku wypłucz gąbki. filtra nie ruszaj, wypłuczesz po kuracji

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: Prośba o identyfikację choroby

Post autor: Darcon » 31 gru 2014, 16:43

Poszedł baktopur direct, a raczej bactoforte S, tak to się teraz nazywa.
Zobaczymy co będzie.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Prośba o identyfikację choroby

Post autor: roh » 31 gru 2014, 20:25

Darcon pisze:Poszedł baktopur direct, a raczej bactoforte S, tak to się teraz nazywa.
Zobaczymy co będzie.
Ok. Ja bym dał sól bez względu na rośliny. Masz ładne ryby, szkoda. Pilnuj dokładnego stosowania i daj dawkę razy 1,5(minimum)

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: Prośba o identyfikację choroby

Post autor: Darcon » 24 lut 2015, 11:22

Hej
Ryby udało się wyciągnąć na prostą, chociaż nie całkowicie. Nadal jeszcze draży je dziurawica w mniejszym lub większym stopniu. Najgorzej ma się największy samiec z nowego zakupu, ale i on już powoli dochodzi do siebie, je już regularnie, chociaż tylko artemię, reszta ryb połyka każdy rodzaj karmy, w każdej ilości :)

Dzięki pomocy Janusza udało się wyciągnąć ryby bez niszczenia/likwidowania zielonego zbiornika, co doradzało mi dużo fachowców na innym forum.

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: Prośba o identyfikację choroby

Post autor: jzajonz » 26 lut 2015, 20:19

Z dziurawicą też można wygrać tylko potrzeba znacznie więcej czasu. Zresztą już wiesz jak to zrobić, powodzenia

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości