Dzikie dyskowce- białe plamki na płetwach

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

ziemianowski
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 14 mar 2014, 20:49
Imie i Nazwisko: Marcin P
Miejsce zamieszkania/miasto/: Krosno
Lokalizacja: Krosno

Dzikie dyskowce- białe plamki na płetwach

Post autor: ziemianowski » 14 kwie 2014, 21:10

Witam

W sobotę przywiozłem 6 sztuk Symphysodon aequifasciatus Tocantins wielkości ok. 8-10cm.

Ryby trafiły do akwarium o wymiarach 80x38x33cm na kwarantannę. Przeszły pełna aklimatyzację czyli 4h aklimatyzacji kropelkowej.

Dziś zauważyłem u 3 czy tam 4 osobników białe plamki głównie na płetwach ogonowych i u jednego osobnika na płetwach piersiowych.

Woda:

temp.- 29 stopni
pH~6,5-6,8
kH~1,5
gH~3
NO2-0
NO3-0-5

Przygotowanie wody:

Na 60l wody: 30l tofianka z RO, 12l odpad, 18l czyste RO
Woda o parametrach takich jak w akwarium.

Ryby w PL od 4 miesięcy. U Gościa u którego kupiłem pływały na pH 6-6,5, TwO 5-7, TwW 2-4

W akwarium jest mała warstwa piasku, 2 korzenie jako kryjówki dla ryb. Wszystko przed włożeniem wyparzone i wygotowane.

Ryby jedzą żywą i mrożoną artemię i wodzienia mrożonego.


Co robić ???

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Dzikie dyskowce- białe plamki na płetwach

Post autor: _TOM_ » 14 kwie 2014, 21:44

Masz zdjęcie?
Być może nic nie trzeba robić i same zejdą jeśli to nie ospa ... ale bez zdjęcia trudno doradzić, takie objawy może kilka przyczyn powodować,

ziemianowski
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 14 mar 2014, 20:49
Imie i Nazwisko: Marcin P
Miejsce zamieszkania/miasto/: Krosno
Lokalizacja: Krosno

Re: Dzikie dyskowce- białe plamki na płetwach

Post autor: ziemianowski » 14 kwie 2014, 22:57

Jutro spróbuje jakieś foty porobić ewentualnie jeżeli nic sensownego nie dam rady zrobić bo nie chce ryb stresować robieniem zdjęć z lampą to znajdę coś podobnego w necie i wrzucę foty z neta.

ziemianowski
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 14 mar 2014, 20:49
Imie i Nazwisko: Marcin P
Miejsce zamieszkania/miasto/: Krosno
Lokalizacja: Krosno

Re: Dzikie dyskowce- białe plamki na płetwach

Post autor: ziemianowski » 15 kwie 2014, 09:17

Niestety nie jestem w stanie zrobić sensownej fotki bo ryby siedzą raczej z tyłu akwarium, a mam odbicia w pokoju od okna dlatego nie ma szans na fotkę.

Jest to coś takiego jak na tym zdjęciu(zapożyczone z neta):

http://www.tinypic.pl/rmtstszvtb1y

Takie plamy mają również 2 osobniki na płetwach piersiowych.
Jeden osobnik ma również ubytek jednej łuski(ale to już chyba z walki z innym)

Przed chwilą zbadałem ponownie parametry:
temp.- podniosłem do 29 stopni.
pH~6,6
kH-1,5
gH-3
NO3~
NO2~0,025
NH4- <0,05

Ryby jedzą, może nie tak łapczywie jeszcze, ale jedzą, tylko są dość skryte bo siedzą z tyłu akwarium za korzeniami, czasem wypływają, ale to wydaje mi się jeszcze efekt aklimatyzacji. Nie świecę im mocno, bo mają dość ciemno, świecą się 3 modułu ledowe 1 nad akwarium.

Co proponujecie zastosować i w jakiś ilościach ???
Jeżeli sól to jaka ??? I zastosować ją w akwarium czy ryby odłowić do wiaderek i tam zastosować kurację ???

Z góry dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Dzikie dyskowce- białe plamki na płetwach

Post autor: _TOM_ » 15 kwie 2014, 09:23

Wieczorem nie ma odbić okna, ale jak fotki zrobić nie chcesz to trudno.

Jeśli to jest to co na zapożyczonym zdjęciu możesz nie robić NIC, poza dbaniem o dobrą wodę, z PH poniżej 7, a samo zejdzie z czasem.

ziemianowski
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 14 mar 2014, 20:49
Imie i Nazwisko: Marcin P
Miejsce zamieszkania/miasto/: Krosno
Lokalizacja: Krosno

Re: Dzikie dyskowce- białe plamki na płetwach

Post autor: ziemianowski » 15 kwie 2014, 09:40

Wieczorem postaram się zrobić fotki jakieś, ale jest to cholernie trudne bo oświetlenie mam nad akwarium zawieszone 1m tak, żeby nie stresowało ryb.

Spróbuję czymś doświetlić i pstryknąć jakieś foty, bo trochę mnie to zmartwiło. :(

joca666
senior
senior
Posty: 148
Rejestracja: 21 sty 2013, 09:32
Imie i Nazwisko: Jacek Łukasiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dzikie dyskowce- białe plamki na płetwach

Post autor: joca666 » 15 kwie 2014, 11:54

Potwierdzam, moje "szczurki " też miewaly takie kropki na pletwach ogonowych lub piersiowych i zawsze znikały same. Narasta Ci NO2 tak się może dziać świeżo po wpuszczeniu ryb. Kontroluj ten parametr i przygotuj sobie za wczasu wodę RO do podmiany bo azotyny mogą wzrosnąć wysoko.

ziemianowski
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 14 mar 2014, 20:49
Imie i Nazwisko: Marcin P
Miejsce zamieszkania/miasto/: Krosno
Lokalizacja: Krosno

Re: Dzikie dyskowce- białe plamki na płetwach

Post autor: ziemianowski » 15 kwie 2014, 14:31

Nic nie wzrośnie wyżej bo akwarium jest na dojrzałej wodzie nie świeżej z dojrzałym filtrem także nie ma obaw ;)

joca666
senior
senior
Posty: 148
Rejestracja: 21 sty 2013, 09:32
Imie i Nazwisko: Jacek Łukasiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dzikie dyskowce- białe plamki na płetwach

Post autor: joca666 » 15 kwie 2014, 16:06

Jak akwarium trochę stało bez ryb to bakterie " nie mają co jeść " i ich ilość spada. Oczywiście po wpuszczeniu ryb bakterie namnożą się zdecydowanie szybciej niż w nowo założonym zbiorniku ale przejściowy wzrost NO2 będzie, być może nie do kosmicznych wartości ale masz dzikusy, a te mogą być wrażliwe. Przynajmniej tak zawsze było w moich zbiornikach - a ostatnio baniak 240 l. stał bez ryb tylko 3 tyg, wpusciłem trzy dość małe skalary a po kilku dniach NO2 było 0.05 oczywiście ryby nic sobie z tego nie robiły a nawet ikra była, po ok 2 tyg NO2 - 0 ale podkreśalm to nie są palety z odłowu.

ziemianowski
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 14 mar 2014, 20:49
Imie i Nazwisko: Marcin P
Miejsce zamieszkania/miasto/: Krosno
Lokalizacja: Krosno

Re: Dzikie dyskowce- białe plamki na płetwach

Post autor: ziemianowski » 15 kwie 2014, 18:12

Będę kontrolował oczywiście poziom azotu, ale mam dobre przeczucia bo codziennie zbierając resztki żarcia(bo karmię dość intensywnie 4 razy dziennie) podmieniam te 3 litry wody.

Dyski wprost uwielbiają jak im się leję nową wodę- można powiedzieć że kąpią się w strugach podmienianej wody.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Dzikie dyskowce- białe plamki na płetwach

Post autor: _TOM_ » 15 kwie 2014, 18:39

ziemianowski pisze:Będę kontrolował oczywiście poziom azotu, ale mam dobre przeczucia bo codziennie zbierając resztki żarcia(bo karmię dość intensywnie 4 razy dziennie) podmieniam te 3 litry wody.

Dyski wprost uwielbiają jak im się leję nową wodę- można powiedzieć że kąpią się w strugach podmienianej wody.
Niemniej jak podajesz sam masz NO2 0.025, a powinno być 0.00 jeśli poprawnie i wydajnie działa filtracja biologiczna, to natychmiast zamienia azotyny w azotany. Dlatego kontroluj NO2 by sama stara woda i stary filtr Ciebie nie zawiódł. Ale dobrze zaplanowałeś to używając dojrzałej wody i filtra.
Intensywne karmienie to więcej niż 4 razy na dobę, więc wcale nie tak intensywnie karmisz, ale cała sztuka polega na tym, by podawać pokarm w takich ilościach byś nie musiał zbierać resztek. No i nie ten sam pokarm cały czas. Codziennie inny, lub w każdym karmieniu inny staraj się podać.
Sugeruję zmniejszenie porcji, skoro musisz potem sprzątać dno, zmniejsz porcje jednorazowo wrzucane do baniaka.

ziemianowski
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 14 mar 2014, 20:49
Imie i Nazwisko: Marcin P
Miejsce zamieszkania/miasto/: Krosno
Lokalizacja: Krosno

Re: Dzikie dyskowce- białe plamki na płetwach

Post autor: ziemianowski » 15 kwie 2014, 19:03

Największy problem mam z wodzieniem mrożonym bo jak wiadomo skurczybyk nie chce tonąć i pływa po powierzchni, a dyski jeszcze nie wyczaiły, że tam jest i go nie zbierają z powierzchni. Resztę zjadają w miarę na bieżąco że nie zostaje nic bądź minimalne ilości. Macie jakiś patent na to ???

Jeżeli chodzi o samo karmienie to 4 razy dziennie myślę im starczy bo daję tyle, że jak podam o danej porze to ryby skubią pokarm do czasu aż podam kolejny. Podaję tak że każde karmienie to inny rodzaj pokarmu.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Dzikie dyskowce- białe plamki na płetwach

Post autor: _TOM_ » 15 kwie 2014, 19:14

mrożone larwy komarów to proszenie się o pasożyty, tylko liofilizowany ten pokarm lepiej podawać, choć jak masz szczęście do producenta to może nic nie przyniesiesz z mrożonką, ale ryzykujesz sporo.

moje z powierzchni jedzą dobrze i z tafli skubią pokarm każdy, jak są głodne nie maja czasu aż nasiąknie i opadnie, wystarczy je przyzwyczaić, przegłodzić, by się nauczyły, bo liofilizowana artemia, wodzeń i tubifex pływają po powierzchni godzinami, ale co nie zebrane z tafli, z czasem utonie i zbiorą z toni lub z dna. cierpliwości :)

ziemianowski
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 14 mar 2014, 20:49
Imie i Nazwisko: Marcin P
Miejsce zamieszkania/miasto/: Krosno
Lokalizacja: Krosno

Re: Dzikie dyskowce- białe plamki na płetwach

Post autor: ziemianowski » 16 kwie 2014, 08:28

Ja larw komara nie podaję, podaję tylko: artemię, wodzienia, drobny kryl, dafnię, mysis, i pokarm dla dysków z IT.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Dzikie dyskowce- białe plamki na płetwach

Post autor: _TOM_ » 16 kwie 2014, 09:02

ziemianowski pisze:Ja larw komara nie podaję, podaję tylko: artemię, wodzienia, drobny kryl, dafnię, mysis, i pokarm dla dysków z IT.
a co to jest ten wodzeń według Ciebie?

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość