dziwne zachowanie ryb

Choroby dyskowców, sposoby leczenia oraz leki, diagnoza za pomocą mikroskopu.

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

misiek_sw
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 221
Rejestracja: 12 kwie 2008, 17:20
Lokalizacja: wieliczka

dziwne zachowanie ryb

Post autor: misiek_sw » 20 gru 2012, 22:37

witam; na wstepie napisze ze czytalem na forum o chorobach ale nic nie podpasowalo do zachowania moich rybek.
A wiec, kupilem cztery paletki od chodowcy z zabierzowa kolo krakowa, dodam ze sa to dwie pary. U chodowcy wszystko mniej wiecej ok fajne niebieskie ladny kolor,przywiozlem do domu ryby zrobily sie czarne. Pomyslalem ze musza sie zaklimatyzowac sa w stresie po 8 godz jazdy ale minol juz miesiac a one sa takie same "czarne" I dotego nic nie jedza. Po tygodniu zlozyly ikre za trzecim razem doczekalem sie przecinkow ale znikly po jakims czasie .Co do rybek nie mam pojecia co z nimi zadnych oznak na calej rybie, oddech normalny, plochliwe okropnie ale nie wszystkie, trzepotanie pletwami czasem ocieranie sie o liscie i ten kolor katastrofa podalem tremazol ale nic nie pomoglo,podwyszylem tem na 34 c troszke jasniejsze ale niewiele.Wiem ze najlepiej weterynarz i mikroskop ale nie jestem w pl i troszke mi ciezko z porozumieniem sie, nie wiem czy np. jak skladaja ikre to moga byc chore?
Ps: woda pod wzgledem wartosci ok pozdrawim Marcin.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: dziwne zachowanie ryb

Post autor: _TOM_ » 21 gru 2012, 18:04

a według mnie woda nie jest ok, przynajmniej z twojego opisu wygląda na ewidentny problem z wodą :)
gdyby woda była ok,to aklimatyzacja ryb zajęła by im maksymalnie dzień, a czasem nawet starcza godzina jeśli woda jest dobra :)
podawanie leków bez diagnozy, to już szaleństwo! nie dziwię się, że nie pomogło, dobrze, że ryb nie uśmierciłeś.
wstaw zdjęcie ryb albo najlepiej filmik.
opisz w jakiej wodzie były u Hodowcy, a w jakiej Ty je trzymasz?

misiek_sw
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 221
Rejestracja: 12 kwie 2008, 17:20
Lokalizacja: wieliczka

Re: dziwne zachowanie ryb

Post autor: misiek_sw » 22 gru 2012, 00:46

witam dzisiaj na jednej z ryb pojawila sie biala chrostka widac ja na zdieciu nie mam pojecia co to.
Co do wody to dzwonilem do poprzedniego wlasciciela,powiedzial ze mierzyl tylko PH i mial 6,8 umnie parametry sa takie
PH-7
GH-4
KH-3
NO2-ok
Wysylalem filmik ale odrzuca caly czas wiec fotki.
Pytanie jak to jest u paletek z ikra skladaja ja nawet jak sa chore i woda jest do niczego? bo nie pojmuje .
Tom jak masz jakis nr.tel to zadzwonie po porade jesli jest taka mozliwosc dzieki.
Załączniki
2012-12-22-152 (640x359).jpg
2012-12-22-152 (640x359).jpg (200.82 KiB) Przejrzano 7007 razy
2012-12-22-155 (640x359).jpg
2012-12-22-155 (640x359).jpg (162.38 KiB) Przejrzano 7007 razy
2012-12-22-156 (640x359) (2).jpg
2012-12-22-156 (640x359) (2).jpg (135.62 KiB) Przejrzano 7007 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: dziwne zachowanie ryb

Post autor: _TOM_ » 22 gru 2012, 10:57

Ta biała narośl to coś w rodzaju krosty, może to być też problem z wiciowcem, zazwyczaj od nadużywania serca wołowego w diecie, które nie jest ozonowane przed zamrożeniem, sama zejdzie jeśli woda będzie dobra. Nie jest to nic niepokojącego.

Co do Twojej wody, to PH nie współgra z TWW, więc dopytam się czy dodajesz co2 z butli do tego baniaka? Zanim powiem, że masz złe testy. Musisz sprawdzić NO3! No i podaj co oznacza u Ciebie No2 OK, to Twoje OK to ile u Ciebie wynosi?

Teraz kolejne pytanie, jakie parametry wody miały te ryby u sprzedawcy? Też PH powyżej 7 czy może blisko 5?
Jeśli nie mają odchodów białawych, tylko ciemne, to nie dokucza im ani wiciowiec ani nicień na tyle by na siłę je leczyć.

Ja nadal uważam, że nie pasuje im woda, zakładam NO2 lub NO3 albo oba te parametry, bo przy PH powyżej 7 oba te związki są groźne dla ryb. Jeśli są do tego płochliwe, to masz prawie pewność, woda.
Możesz podać Aqua Safe do wody, jak masz, to włącz ozonator tam na pół godziny kilka razy na dobę.

Mogą ryby złożyć ikrę nawet chore, z pasożytami składa większość bez problemu, nawet w złej wodzie, istnieje nawet coś takiego jak ''awaryjne'' składanie ikry przez dyski.

Według mnie wystarczy jak poprawisz jakość wody.

misiek_sw
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 221
Rejestracja: 12 kwie 2008, 17:20
Lokalizacja: wieliczka

Re: dziwne zachowanie ryb

Post autor: misiek_sw » 22 gru 2012, 14:09

hallo wiec dodaje co2 do baniaka.Testy mam nowe wiec nie moga byc do bani ale wszystko moze sie przytrafic. :roll:
PH -7,5 dzisiaj bo wczoraj 7
GH -4
KH -3
NO2 -0,025
NO3 -5
wszystkie testy jakie posiadam firmy JBL
Z tego co gosc mowil to mial PH 6.8
Leje im wode z filtra osmozy 40% kran 60% osmoza.
Mam jeszcze drugi baniak 112 l mialem tam dac jedna pare,nalalem 80L osmozy 32L kran
pierwszy dzien PH 6,5 na drugi 7,5 czy to normalne mialem zrobic rozrodnik czy jak sie to mowi.

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: dziwne zachowanie ryb

Post autor: nobleKoziol » 23 gru 2012, 00:15

W 100% zgadzam się z TOM-em. To musi być woda. Ja mam podobny problem. POSŁUŻE PRZYKŁADEM.
Tyle tylko że moje testy można kalibrować wiem że działają prawidłowo. Jbl z walizki hmmmm.
Tyle że Z mojego "nieomylnego" punktu widzenia założyłem że 30% podmiana dziennie, przy 5 -cio krotnym karnienu wystarczy. Wiec jechałem z podmianami i serduchem bez badania wody i..... boooooom ryby czarne a ja w płacz :( badam wode... jo joj joj no3- 80 reszta w miare. czyli woda okropna, i wiesz co modle zeby się to dobrze skończyło. pozdrawiam

misiek_sw
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 221
Rejestracja: 12 kwie 2008, 17:20
Lokalizacja: wieliczka

Re: dziwne zachowanie ryb

Post autor: misiek_sw » 24 gru 2012, 14:21

wiec co jest z ta woda nie tak ? bo nie ogarniam,poprosilem kolege pojechalismy do sklepu z woda
gosc zbadal wode i wyszlo mu to samo co u mnie.dodam ze mial takie same testy jak ja "krople"
wode podmieniam 2x na tydzien.

michal.l
senior
senior
Posty: 197
Rejestracja: 24 paź 2011, 21:09
Imie i Nazwisko: Lach Michał
Miejsce zamieszkania/miasto/: myślenice
Lokalizacja: Myślenice

Re: dziwne zachowanie ryb

Post autor: michal.l » 24 gru 2012, 18:36

No2 coś wskazuje to chyba już jest nie dobrze chociaż są różne szkoły

misiek_sw
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 221
Rejestracja: 12 kwie 2008, 17:20
Lokalizacja: wieliczka

Re: dziwne zachowanie ryb

Post autor: misiek_sw » 25 gru 2012, 13:35

na tescie ktory posiadam jest tabela i od 00,1mg/l do 0,025 mg/l jest napisane OK " w zielonym polu"
wiec jak ma byc jesli mozna ?

michal.l
senior
senior
Posty: 197
Rejestracja: 24 paź 2011, 21:09
Imie i Nazwisko: Lach Michał
Miejsce zamieszkania/miasto/: myślenice
Lokalizacja: Myślenice

Re: dziwne zachowanie ryb

Post autor: michal.l » 25 gru 2012, 13:47

na chłopski rozum skoro masz wykrywalne No2 akwarium nie dojrzałe biologicznie poczytaj o cyklu azotowym

misiek_sw
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 221
Rejestracja: 12 kwie 2008, 17:20
Lokalizacja: wieliczka

Re: dziwne zachowanie ryb

Post autor: misiek_sw » 25 gru 2012, 15:55

kolego akwarium funkcionuje juz 3 lata

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: dziwne zachowanie ryb

Post autor: _TOM_ » 26 gru 2012, 10:56

Dodawaj samą RO w kolejnych podmianach i przestań dodawać CO2 to rybom powinno się poprawić.
Masz PH powyżej 7 i to jest kłopot, te ryby lubią wodę z PH poniżej 7.
Dodawanie samej RO powinno pomóc wraz z upływem czasu, jeśli nie masz w wodzie żwiru czy innych elementów podnoszących PH, to samo RO załatwi sprawę.
CO2 też pomaga w walce z PH, ale ma też skutki uboczne i jest groźne dla dysków w nadmiarze w wodzie, dlatego zaprzestań dodawania i dopiero jak ryby zaczną wyglądać na zdrowsze, możesz wrócić do gazowania ich tym CO2.
Mierzysz poziom CO2 w akwarium? Jesteś pewien, że masz za niskie że je gazujesz tym?

misiek_sw
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 221
Rejestracja: 12 kwie 2008, 17:20
Lokalizacja: wieliczka

Re: dziwne zachowanie ryb

Post autor: misiek_sw » 27 gru 2012, 20:36

dzieki tom.

Odpowiedz

Wróć do „Choroby, Leczenie i Mikroskop”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości